01Belangrijkste Punten
- Afghanistan importeerde in 2019 voor 8,6 miljard dollar aan goederen, het meest recente jaar waarvoor geverifieerde handelsgegevens beschikbaar zijn, bijna tien keer de waarde van de export van het land datzelfde jaar.
- Iran was de grootste leverancier met 14,6% van de import ($1,2 miljard), nipt vóór China met 13,9% ($1,2 miljard) en Pakistan met 12,9% ($1,1 miljard).
- De drie grootste leveranciers waren samen goed voor slechts 41,3% van de totale importwaarde, een veel minder geconcentreerd beeld dan een markt die wordt gedomineerd door een of twee buurlanden.
- Minerale brandstoffen waren met 22,7% van de totale waarde ($1,9 miljard) de grootste importcategorie, ruim drie keer zo groot als de op een na grootste categorie.
02Handelstrend
03Belangrijkste Importmarkten (2019)
| Rang | Partner | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Iran | $1,2mld | 14,6% |
| 2 | China | $1,2mld | 13,9% |
| 3 | Pakistan | $1,1mld | 12,9% |
| 4 | Verenigde Staten | $783,8mln | 9,1% |
| 5 | Turkmenistan | $690,2mln | 8,1% |
| 6 | Kazachstan | $522,2mln | 6,1% |
| 7 | India | $453,7mln | 5,3% |
| 8 | Oezbekistan | $433,4mln | 5,1% |
| 9 | Maleisië | $320,8mln | 3,7% |
| 10 | Turkije | $291,2mln | 3,4% |
04Belangrijkste Importcategorieën (2019)
| Rang | Categorie | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Minerale brandstoffen, minerale oliën en producten van de distillatie ervan; Bitumineuze stoffen; Minerale wassen | $1,9mld | 22,7% |
| 2 | Producten van de maalindustrie; Mout; Zetmelen; Inuline; Tarwe Gluten | $592,8mln | 6,9% |
| 3 | Dierlijke of plantaardige vetten en oliën en hun splitsingsproducten; Bereide eetbare vetten; Dierlijke of plantaardige was | $455,7mln | 5,3% |
| 4 | Elektrische machines en uitrusting en onderdelen daarvan; Geluidsrecorders en -reproducers, televisiebeeld- en geluidsrecorders en -reproducers, en onderdelen en accessoires van dergelijke artikelen | $438,9mln | 5,1% |
| 5 | Voorwerpen van steen, gips, cement, asbest, mica of soortgelijke materialen | $390,7mln | 4,6% |
| 6 | Voertuigen anders dan rollend spoorwegmaterieel of trammaterieel, en onderdelen en accessoires daarvan | $388,4mln | 4,5% |
| 7 | Andere plantaardige textielvezels; Papiergaren en geweven stoffen van papiergaren | $358,9mln | 4,2% |
| 8 | Optische, fotografische, cinematografische, meet-, controle-, precisie-, medische of chirurgische instrumenten en apparaten; Onderdelen en accessoires daarvan | $358,4mln | 4,2% |
| 9 | Goederen, niet elders gespecificeerd naar soort | $310,4mln | 3,6% |
| 10 | IJzer en staal | $245,0mln | 2,9% |
05Kaart van Handelspartners
06Analyse
Waar de Afghaanse import vandaan komt
Afghanistan heeft in 2019 voor 8,6 miljard dollar aan goederen binnengebracht, het laatste jaar waarvoor geverifieerde handelscijfers beschikbaar zijn in deze dataset. Iran leverde het grootste aandeel, 14,6% van het totaal, ter waarde van $1,2 miljard. China volgde op de voet met 13,9%, eveneens ter waarde van ongeveer $1,2 miljard, en Pakistan kwam op de derde plaats met 12,9%, ter waarde van $1,1 miljard. Samen waren deze drie leveranciers goed voor 41,3% van de totale importwaarde, een veel meer gediversifieerde basis dan een markt die op slechts één of twee buurlanden leunt.
De rest van de leverancierslijst spreidt zich verder uit. Verenigde Staten staat op de vierde plaats met 9,1% ($783,8 miljoen), gevolgd door Turkmenistan met 8,1% ($690,2 miljoen) en Kazachstan met 6,1% ($522,2 miljoen). India leverde 5,3% ($453,7 miljoen), Oezbekistan 5,1% ($433,4 miljoen), Maleisië 3,7% ($320,8 miljoen) en Turkije 3,4% ($291,2 miljoen) om de top tien af te ronden. Geen enkele leverancier buiten de top drie komt ook maar in de buurt van Iran, China of Pakistan.
Die spreiding heeft een praktisch voordeel. Een land waarvan de import afhankelijk is van één enkele leverancier, wordt blootgesteld als die relatie verandert, hetzij door het sluiten van de grenzen, door een verschuiving in de bilaterale betrekkingen of door een valutaschok. De Afghaanse importbasis wordt weliswaar nog steeds geleid door drie grote partners, maar heeft verderop in de lijst voldoende diepgang dat een verstoring van een leverancier buiten de top drie slechts een bescheiden deel van de totale handel zou verschuiven.
Wat Afghanistan van het buitenland koopt
Brandstof domineert de importrekening. Minerale brandstoffen, minerale oliën en aanverwante destillatieproducten vormden in 2019 22,7% van de totale waarde, ter waarde van $1,9 miljard, wat veruit de grootste categorie is. Producten van de maalindustrie, waaronder tarwemeel, mout en zetmeel, kwamen op de tweede plaats met 6,9% ($592,8 miljoen), wat aangeeft hoeveel van de Afghaanse voedselvoorziening afhankelijk is van verwerkt graan dat uit het buitenland wordt aangevoerd. Dierlijke en plantaardige vetten en oliën volgden met 5,3% ($455,7 miljoen).
Gefabriceerde goederen vullen de rest van de top tien in. Elektrische machines en uitrusting waren goed voor 5,1% ($438,9 miljoen), terwijl steen, gips, cement en soortgelijke bouwmaterialen 4,6% ($390,7 miljoen) opbrachten. Voertuigen droegen 4,5% bij ($388,4 miljoen). Plantaardige textielvezels, grotendeels grondstof voor lokale verwerking, voegden 4,2% ($358,9 miljoen) toe, vlak achter optische, meet- en medische instrumenten met 4,2% ($358,4 miljoen). Grondstoffen die niet naar soort zijn gespecificeerd, waren goed voor 3,6% ($310,4 miljoen), en ijzer en staal sloten de top tien af met 2,9% ($245,0 miljoen). Voor exporteurs elders is het patroon een duidelijk signaal. Brandstof, verwerkte voedselinputs, bouwmaterialen en basismachines zijn de plekken waar de vraag al bestaat.
Een meer gediversifieerd handelsbeeld met veel tekorten
De kloof tussen wat Afghanistan koopt en wat het verkoopt is groot. De importwaarde van 8,6 miljard dollar in 2019 doet de exporttotalen van het land uit hetzelfde rapportagejaar in het niet vallen, en die onevenwichtigheid loopt door bijna elk deel van de economie. Dit past in het bredere beeld dat wordt beschreven door de Wereldbank, die wijst op een groter wordend handelstekort en een fragiele banksector als aanhoudende structurele uitdagingen waarmee het land wordt geconfronteerd.
Het leveranciersbestand zelf vertelt een ander verhaal dan de concentratie die doorgaans aan de exportkant te zien is. Een top-drie-concentratie van 41,3% betekent nog steeds dat Iran, China en Pakistan er enorm toe doen, maar het laat reële ruimte over voor andere leveranciers, zoals Turkmenistan, Kazachstan en India, om betekenisvolle aandelen te bezitten. Als geheel door land omgeven land leunen de importroutes van Afghanistan zwaar op corridors over land via de directe buren, wat helpt verklaren waarom regionale leveranciers zich bovenaan de lijst bevinden, zelfs als verder weg gelegen productie-economieën op prijs concurreren.
Een brandstofafhankelijkheid van deze omvang brengt zijn eigen risico met zich mee. Wanneer een enkele categorie bijna een kwart van alle import uitmaakt, zullen de prijsschommelingen in die categorie sneller door de rest van de economie rimpelen dan in een meer evenwichtige importmix. Kopers en beleidsmakers die de handelspositie van Afghanistan in de gaten houden, hebben reden om de prijzen van minerale brandstoffen nauwlettend in de gaten te houden, omdat verschuivingen daar de totale importrekening meer beïnvloeden dan welke andere factor dan ook.
Omdat de rapportagegegevens voor deze richting één bevestigd jaar bestrijken, weerspiegelen de bovenstaande cijfers eerder een momentopname dan een meerjarige trend, en zijn importgegevens voor jaren na 2019 nog niet beschikbaar in deze dataset. Om nader te bekijken hoe individuele leverancierslanden of productcategorieën in elkaar zitten, of hoe de exportkant zich verhoudt, bieden de datapanelen hierboven de volledige details achter deze cijfers.