01Najważniejsze Informacje
02Trend 5-letni
| Rok | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Wartość | $1,4mld | $2,0mld | $1,8mld | $2,1mld | $1,5mld |
03Najważniejsze Rynki Importowe (2023)
| Pozycja | Partner | Wartość | Udział |
|---|---|---|---|
| 1 | Zjednoczone Emiraty Arabskie | $505,5mln | 34,4% |
| 2 | Hiszpania | $132,7mln | 9,0% |
| 3 | Francja | $106,6mln | 7,3% |
| 4 | Republika Południowej Afryki | $98,3mln | 6,7% |
| 5 | Indie | $94,3mln | 6,4% |
| 6 | Chiny | $61,1mln | 4,2% |
| 7 | Singapur | $45,3mln | 3,1% |
| 8 | Wielka Brytania | $44,2mln | 3,0% |
| 9 | Mauritius | $44,2mln | 3,0% |
| 10 | Włochy | $32,1mln | 2,2% |
04Najważniejsze Kategorie Importowe (2023)
| Pozycja | Kategoria | Wartość | Udział |
|---|---|---|---|
| 1 | Paliwa mineralne, oleje mineralne i produkty ich destylacji; Substancje bitumiczne; Woski mineralne | $310,1mln | 21,1% |
| 2 | Ryby i skorupiaki, mięczaki i inne bezkręgowce wodne | $134,8mln | 9,2% |
| 3 | Reaktory jądrowe, kotły, maszyny i urządzenia mechaniczne; Ich części | $122,9mln | 8,4% |
| 4 | Maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części; Rejestratory i odtwarzacze dźwięku, rejestratory i odtwarzacze obrazu i dźwięku oraz części i akcesoria do tych artykułów | $87,3mln | 5,9% |
| 5 | Pojazdy inne niż tabor kolejowy lub tramwajowy oraz ich części i akcesoria | $73,5mln | 5,0% |
| 6 | Artykuły z żelaza lub stali | $65,0mln | 4,4% |
| 7 | Statki, łodzie i konstrukcje pływające | $46,2mln | 3,1% |
| 8 | Meble; Pościel, Materace, Podstawki pod materace, Poduszki i podobne artykuły wypychane; Lampy i oprawy oświetleniowe, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone; Znaki podświetlane, podświetlane tablice znamionowe i tym podobne; Budynki prefabrykowane | $44,5mln | 3,0% |
| 9 | Papier i tektura; Artykuły z masy papierniczej, papieru lub tektury | $34,1mln | 2,3% |
| 10 | Tworzywa sztuczne i artykuły z tworzyw sztucznych | $33,8mln | 2,3% |
05Mapa Partnerów Handlowych
06Analiza
Wartość importu gwałtownie spadła po osiągnięciu szczytu w 2022 roku
Seszele zaimportowały w 2023 roku towary o wartości 1,47 mld dolarów, co oznacza spadek o 30,7% w porównaniu z 2,12 mld dolarów w 2022 roku. Jest to ostatni rok, dla którego w tym zbiorze danych dostępne są zweryfikowane dane handlowe. Zbiór obejmuje pełne pięć lat, od 2019 do 2023 roku włącznie.
Wartość importu zmieniała się w tych latach nierównomiernie. W 2019 roku wyniosła 1,44 mld dolarów, w 2020 roku wzrosła do 2,04 mld dolarów, a następnie spadła do 1,85 mld dolarów w 2021 roku. W 2022 roku ponownie wzrosła do 2,12 mld dolarów, osiągając najwyższy poziom w analizowanym pięcioletnim okresie. W 2023 roku gwałtownie obniżyła się do 1,47 mld dolarów, zbliżając się do poziomu odnotowanego na samym początku tego okresu.
W przypadku eksportu tego kraju wartość sprzedaży zagranicznej spadała przez trzy kolejne lata od 2020 roku. Wartość importu podlegała większym wahaniom, rosnąc i malejąc z roku na rok, zamiast systematycznie się obniżać. Ten zbiór danych nie zawiera informacji wyjaśniających żaden z tych wzorców. Spadek o 30,7% między 2022 a 2023 rokiem jest znaczącą zmianą w ciągu jednego roku dla gospodarki tej wielkości, w której kilka dużych dostaw może istotnie wpłynąć na łączną wartość handlu w porównaniu z poprzednim rokiem.
Paliwa na czele listy obejmującej energię, żywność i maszyny
Paliwa mineralne i produkty pokrewne zajęły pierwsze miejsce we wszystkich kategoriach importowych w 2023 roku. Ich wartość wyniosła 310,09 mln dolarów, czyli 21,1% całości, znacznie przewyższając wartość każdej innej kategorii. SEYPEC, jedyny importer i dystrybutor produktów naftowych na Seszelach, dostarcza paliwo żeglugowe statkom i samolotom zawijającym do portu Victoria. Działalność ta jest zgodna z dominującą pozycją paliw na tej liście oraz z pozycją Zjednoczonych Emiratów Arabskich jako najważniejszego partnera importowego, omówioną poniżej. Na kolejnej pozycji znalazły się nieprzetworzone ryby i skorupiaki, odpowiadające za 9,2% importu (134,81 mln dolarów). Kategoria ta prawdopodobnie dostarcza surowców dla przemysłu konserwowego, opisanego w powiązanych danych dotyczących eksportu tego kraju.
Maszyny, kotły i urządzenia mechaniczne odpowiadały za kolejne 8,4% importu (122,92 mln dolarów). Maszyny i urządzenia elektryczne stanowiły 5,9% (87,33 mln dolarów). Obie kategorie łącznie tworzą znaczącą część całkowitej wartości importu. Pojazdy odpowiadały za 5,0% (73,51 mln dolarów), a artykuły z żelaza lub stali za 4,4% (64,98 mln dolarów). Statki, łodzie i konstrukcje pływające stanowiły 3,1% (46,22 mln dolarów), a meble 3,0% (44,46 mln dolarów). Papier i tektura odpowiadały za 2,3% (34,05 mln dolarów), a tworzywa sztuczne zamknęły pierwszą dziesiątkę z udziałem wynoszącym 2,3% (33,79 mln dolarów).
Obecność nieprzetworzonych ryb wśród głównych kategorii importowych Seszeli, przy jednoczesnym dominującym udziale przetworzonych ryb w eksporcie, wskazuje na gospodarkę, która importuje surowe połowy do przetworzenia w konserwy, a następnie eksportuje gotowe produkty, w dużej mierze do Europy. Maszyny, pojazdy i urządzenia elektryczne, które zajmują dalsze miejsca na tej liście, wskazują ponadto na szersze zapotrzebowanie na importowane dobra inwestycyjne i towary konsumpcyjne, obok paliw i ryb dominujących na jej szczycie.
Zjednoczone Emiraty Arabskie dostarczają ponad jedną trzecią całego importu
Zjednoczone Emiraty Arabskie odpowiadały w 2023 roku za 34,4% importu Seszeli, o wartości 505,50 mln dolarów, zdecydowanie wyprzedzając pozostałych pojedynczych partnerów handlowych. Hiszpania zajęła drugie miejsce z udziałem wynoszącym 9,0% (132,68 mln dolarów), a Francja znalazła się na kolejnej pozycji z wynikiem 7,3% (106,61 mln dolarów). Łącznie tych trzech głównych dostawców odpowiadało za 50,7% całkowitej wartości importu. Oznacza to, że zaledwie trzech spośród dziesięciu wymienionych partnerów dostarcza ponad połowę wszystkich towarów kupowanych przez Seszele za granicą.
Republika Południowej Afryki odpowiadała za 6,7% importu (98,35 mln dolarów), a Indie za 6,4% (94,28 mln dolarów). Chiny stanowiła 4,2% (61,14 mln dolarów), a Singapur 3,1% (45,30 mln dolarów). Wielka Brytania odpowiadało za 3,0% (44,25 mln dolarów), a Mauritius za 3,0% (44,15 mln dolarów). Włochy zamknęły pierwszą dziesiątkę z udziałem wynoszącym 2,2% (32,07 mln dolarów).
Udział Zjednoczonych Emiratów Arabskich w imporcie wynoszący 34,4% jest bardzo zbliżony do ich udziału w eksporcie, który wynosi 35,9%, zgodnie z powiązanymi danymi dotyczącymi eksportu tego kraju, w których Emiraty również zajmowały pierwsze miejsce wśród partnerów handlowych. Ta symetria, polegająca na dominacji jednego kraju po obu stronach wymiany handlowej przy niemal identycznych udziałach, jest jedną z bardziej charakterystycznych cech danych dotyczących Seszeli w tym zbiorze. Zjawisko to odpowiada dominującej pozycji paliw zarówno w kategoriach importowych, jak i eksportowych.
Łącznie najnowsze potwierdzone dane z tego zbioru przedstawiają obraz niewielkiej gospodarki, która importuje paliwa, surowe ryby i maszyny przede wszystkim ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, podczas gdy Hiszpania, Francja i kilka innych krajów odpowiadają za stosunkowo niewielką pozostałą część dostaw. Podobna rola Emiratów po obu stronach wymiany handlowej Seszeli odróżnia ten kraj od większości pozostałych państw uwzględnionych w tej serii, w przypadku których listy partnerów importowych i eksportowych zazwyczaj znacznie się różnią. W tym przypadku ten sam kraj zajmuje pierwsze miejsce na obu listach, osiągając niemal identyczny udział. Zbiór danych nie wyjaśnia tej zależności, ale jest ona ściśle związana z opisaną powyżej wymianą handlową paliwami.