01Viktiga Slutsatser
- Eswatini importerade varor för 2,04 miljarder USD 2023, en minskning med 4,01 % från 2,12 miljarder USD 2022.
- Sydafrika stod för 73,76 % av importen, värd 1,50 miljarder dollar, en ännu större andel än vad man köper på exportsidan.
- Mineralbränslen var den högsta importkategorin med 18,73 % (381,74 miljoner USD), eftersom Eswatini inte har någon egen bränsleproduktion.
- Eswatinis tre främsta leverantörer, Sydafrika, Kina och Indien, utgjorde 84,88 % av det totala importvärdet 2023.
025-Årig Trend
| År | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Värde | $1,8mdr | $1,6mdr | $2,1mdr | $2,1mdr | $2,0mdr |
03Största Importmarknader (2023)
| Rang | Partner | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | Sydafrika | $1,5mdr | 73,8% |
| 2 | Kina | $154,3milj. | 7,6% |
| 3 | Indien | $72,3milj. | 3,5% |
| 4 | USA | $31,5milj. | 1,5% |
| 5 | Moçambique | $25,3milj. | 1,2% |
| 6 | Irland | $18,9milj. | 0,9% |
| 7 | Tyskland | $18,7milj. | 0,9% |
| 8 | Förenade Arabemiraten | $17,1milj. | 0,8% |
| 9 | Italien | $13,0milj. | 0,6% |
| 10 | Bahrain | $12,8milj. | 0,6% |
04Största Importkategorier (2023)
| Rang | Kategori | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | mineralbränslen, mineraloljor och produkter från deras destillation; Bituminösa ämnen; Mineralvaxer | $381,7milj. | 18,7% |
| 2 | Kärnreaktorer, pannor, maskiner och mekaniska apparater; Delar därav | $121,8milj. | 6,0% |
| 3 | Andra fordon än järnvägs- eller spårvägsrullande materiel, samt delar och tillbehör till dessa | $119,7milj. | 5,9% |
| 4 | Elektriska maskiner och utrustning samt delar därtill; Ljudinspelare och -återgivning, TV-bild- och ljudinspelare och -återgivning samt delar och tillbehör till sådana artiklar | $88,1milj. | 4,3% |
| 5 | Spannmål | $87,0milj. | 4,3% |
| 6 | Plast och artiklar därav | $78,8milj. | 3,9% |
| 7 | Drycker, sprit och vinäger | $64,5milj. | 3,2% |
| 8 | Bomull | $61,1milj. | 3,0% |
| 9 | Organiska kemikalier | $54,8milj. | 2,7% |
| 10 | Eteriska oljor och resinoider; Parfymer, kosmetiska eller toalettpreparat | $52,8milj. | 2,6% |
05Karta över Handelspartner
06Analys
Sydafrika levererar nästan tre fjärdedelar av allt
Eswatini importerade varor för 2,04 miljarder dollar 2023, en minskning med 4,01 % från 2,12 miljarder dollar året innan. Sydafrika tillhandahöll 73,76 % av den totala summan, värd 1,50 miljarder dollar, en ännu större andel än de 67,52 % man köper på exportsidan. Eswatini är landlåst och förlitar sig helt på sina grannars hamnar, främst de sydafrikanska hamnarna Durban och Richards Bay. Den geografin betyder att nästan allt som kommer in i landet tenderar att passera genom sydafrikanska händer någon gång under resan, oavsett om de underliggande varorna ursprungligen tillverkades i själva Sydafrika eller helt enkelt leds genom det på väg från någonstans längre bort. Ett land utan direkt tillgång till sjöfart har inget annat val än att bygga sina försörjningskedjor kring vilken granne som än kontrollerar den närmaste arbetande hamnen.
Kina rankades en avlägsen andraplats på 7,57 % (154,34 miljoner USD), och Indien tog 3,55 % (72,32 miljoner USD). Tillsammans utgjorde dessa tre leverantörer 84,88 % av det totala importvärdet 2023, en av de mest koncentrerade leverantörslistorna som täcks av den här webbplatsen, och särskilt snävare än de redan koncentrerade 75,71 % som sågs på Eswatinis exportsida. USA lade till 1,55 % (31,52 miljoner USD), och Moçambique bidrog med 1,24 % (25,33 miljoner USD), ett andra gränsland vid sidan av Sydafrika. Irland tog 0,93 % (18,89 miljoner USD), ett överraskande inträde för ett land av Eswatinis storlek som sannolikt återspeglar handel med läkemedel eller specialkemikalier med tanke på Irlands stora läkemedelstillverkningsbas. Tyskland lade till 0,92 % (18,73 miljoner USD) och Förenade Arabemiraten bidrog med 0,84 % (17,15 miljoner USD). Italien lade till 0,64 % (13,01 miljoner USD), och Bahrain stängde topp tio på 0,63 % (12,82 miljoner USD). Varje leverantör utanför de tre bästa gör anspråk på mindre än 2 % av totalen, vilket understryker hur tung den här listan verkligen är.
Bränsle leder, men bomull berättar den mer intressanta historien
Mineralbränslen ledde till att alla importkategorier, värda 381,74 miljoner dollar, eller 18,73% av totalen, var föga överraskande för ett landlåst land utan egen oljeproduktion och ingen hamn att ta in råolja direkt. Maskiner och mekaniska apparater kom på andra plats med 5,97 % (121,76 miljoner USD), och fordon följde med 5,87 % (119,67 miljoner USD), vilket återspeglar Eswatinis egen brist på inhemsk bilmonteringsindustri. Elektriska maskiner ökade med 4,32 % (88,15 miljoner USD) och spannmål bidrog med 4,27 % (86,96 miljoner USD), en livsmedelssäkerhetskategori för ett land som inte odlar tillräckligt med spannmål, främst majs, för att föda sig själv året runt.
Plast tog 3,86 % (78,79 miljoner USD), mycket av det försörjde förpackningsbehov i landets mat-, dryckes- och tillverkningssektorer. Drycker, sprit och vinäger ökade med 3,16 % (64,48 miljoner USD). Cotton rankades åttonde med 3,00 % (61,09 miljoner USD). Textil- och klädföretag i Eswatini köper sina tyger från Östasien snarare än från inhemsk bomullsproduktion, vilket förklarar varför rå bomull och textilinsatsvaror visas som en meningsfull importkategori även om färdiga kläder är en av Eswatinis egna exportlinjer. Organiska kemikalier bidrog med 2,69 % (54,79 miljoner USD), och eteriska oljor, resinoider och parfympreparat stängde topp tio på 2,59 % (52,80 miljoner USD), samma kategori som dominerar Eswatinis exportlista. Råa smak- och doftingredienser kommer troligen in här innan de lämnar igen som färdigt Coca-Cola-koncentrat.
En stadig summa med en liten tillbakadragning 2023
Eswatinis importsumma rörde sig genom en blygsam cykel under de fem år som omfattas här. Den låg på 1,83 miljarder dollar 2019 och föll sedan till 1,61 miljarder dollar 2020 när pandemin störde den globala handeln. Den återhämtade sig kraftigt till 2,12 miljarder USD 2021 och höll sig nästan exakt oförändrad på 2,12 miljarder USD 2022, innan den minskade till 2,04 miljarder USD 2023, en minskning med 4,01 % från år till år.
Den lilla nedgången 2023 står i kontrast till ökningen på 5,28 % på Eswatinis exportsida samma år, vilket betyder att landets handelsbalans sannolikt förbättrades något även om båda totalerna höll sig inom ett smalt band. Med tanke på hur mycket denna importlista beror på ett enda grannland för nästan tre fjärdedelar av dess värde, är Eswatinis importräkning mindre en återspegling av globala råvarutrender och mer en återspegling av sydafrikanska utbuds-, prissättnings- och logistikförhållanden specifikt.
Det beroendet går åt flera håll samtidigt. Det ger Eswatini tillgång till en stor, välutvecklad grannekonomi och dess hamninfrastruktur utan att behöva bygga någon av den kapaciteten på hemmaplan, men det betyder också att bränslepriser, valutarörelser och försörjningsstörningar i Sydafrika nästan direkt översätts till förändringar i vad Eswatini betalar för de varor som den inte kan producera själv. Få länder som behandlas på den här webbplatsen visar att deras importsida är nära knuten till en enskild grannekonomis förmögenheter.