Flagga för Moçambique - Översikt över handelsstatistik
Afrika

Moçambiques exportdata: 8,28 miljarder dollar 2023, en minskning med 0,28 %

Senast Uppdaterad: · Granskad av Megan Sun · Totalt Senaste Året (2023): $8,3mdr · Förändring Jämfört med Föregående År: -0,3% Visa Importdata

01Viktiga Slutsatser

  • Mocambique exporterade varor till ett värde av 8,28 miljarder dollar 2023, i princip oförändrat jämfört med 8,30 miljarder dollar 2022, en nedgång med 0,28 %.
  • Mineralbränslen dominerade exporten med 57,61 % (4,77 miljarder dollar), nästan helt drivet av flytande naturgas, som Mocambique började exportera först i november 2022.
  • Aluminium från ett enda smältverk nära Maputo stod för ytterligare 15,41 % (1,28 miljarder dollar), även om anläggningen stoppade produktionen i mars 2026 på grund av en tvist om elförsörjningen, en risk som inte ingår i uppgifterna för 2023.
  • Indien gick knappt om Kina och Sydafrika som Mocambiques främsta exportdestination och stod för 15,64 % av den totala exporten (1,29 miljarder dollar).

025-Årig Trend

Moçambique exporttrend, 5 år Linjediagram över Moçambiques exportvärde per år: 2019 $4,8mdr, 2020 $3,7mdr, 2021 $5,7mdr, 2022 $8,3mdr, 2023 $8,3mdr $4,8mdr 2019 $3,7mdr 2020 $5,7mdr 2021 $8,3mdr 2022 $8,3mdr 2023
Moçambique exportvärde per år
År 20192020202120222023
Värde $4,8mdr$3,7mdr$5,7mdr$8,3mdr$8,3mdr

03Största Exportmarknader (2023)

RangPartnerVärdeAndel
1 Indien $1,3mdr 15,6%
2 Kina $1,2mdr 14,2%
3 Sydafrika $1,2mdr 14,0%
4 Sydkorea $466,6milj. 5,6%
5 Storbritannien $399,8milj. 4,8%
6 Singapore $390,3milj. 4,7%
7 Thailand $380,1milj. 4,6%
8 Vietnam $324,3milj. 3,9%
9 Nederländerna $304,8milj. 3,7%
10 Italien $244,0milj. 2,9%

04Största Exportkategorier (2023)

RangKategoriVärdeAndel
1 mineralbränslen, mineraloljor och produkter från deras destillation; Bituminösa ämnen; Mineralvaxer $4,8mdr 57,6%
2 Aluminium och varor därav $1,3mdr 15,4%
3 Malmer, slagg och aska $516,5milj. 6,2%
4 Oljefrön och oljehaltiga frukter; Diverse spannmål, frön och frukt; Industriella eller medicinalväxter; Halm och foder $278,1milj. 3,4%
5 Natur- eller odlade pärlor, ädelstenar eller halvädelstenar, ädelmetaller, metaller klädda med ädelmetall och artiklar av dessa; Imiterade smycken; Mynt $260,6milj. 3,1%
6 Tobak och tillverkade tobaksersättningar $154,2milj. 1,9%
7 Ätliga grönsaker och vissa rötter och knölar $150,2milj. 1,8%
8 Ätbar frukt och nötter; Skal av citrusfrukt eller meloner $128,1milj. 1,5%
9 Salt; Svavel; Jordar och sten; Putsmaterial, kalk och cement $128,0milj. 1,5%
10 Gödselmedel $97,4milj. 1,2%

05Karta över Handelspartner

Moçambiques viktigaste handelspartner, export Radialdiagram över Moçambiques viktigaste handelspartner efter exportandel: Indien 15,6%, Kina 14,2%, Sydafrika 14,0%, Sydkorea 5,6%, Storbritannien 4,8%, Singapore 4,7%, Thailand 4,6%, Vietnam 3,9%, Nederländerna 3,7%, Italien 2,9% Moçambique (Detta land) Indien 15,6% Kina 14,2% Sydafrika 14,0% Sydkorea 5,6% Storbritannien 4,8% Singapore 4,7% Thailand 4,6% Vietnam 3,9% Nederländerna 3,7% Italien 2,9%

06Analys

Flytande LNG gjorde nästan över en natt Mocambique till en gasexportör

Mocambique exporterade varor till ett värde av 8,28 miljarder dollar 2023, en marginell nedgång på 0,28 % från 8,30 miljarder dollar året innan. Mineralbränslen stod på egen hand för mer än hälften av detta, 57,61 % (4,77 miljarder dollar). Det gör kategorin överlägset mest koncentrerad bland de största exportkategorierna för något land i detta dataset. Den flytande LNG-anläggningen Coral Sul, som drivs av Eni utanför Rovumabäckenets kust, skickade sin första last med flytande naturgas i november 2022. Anläggningen har kapacitet att producera 3,4 miljoner ton per år. Det enda projektet är anledningen till att Mocambiques export av mineralbränslen knappt märktes några år tidigare men nu utgör grunden för hela exportekonomin.

Gasberättelsen har bara börjat. Ett mycket större landbaserat LNG-projekt i Cabo Delgado, lett av TotalEnergies, har varit föremål för force majeure sedan ett upprorsangrepp mot den närliggande staden Palma i april 2021. Den statusen hävdes först i november 2025, och de första leveranserna är nu planerade till 2029. Den gasexport som redan syns i uppgifterna för 2023 kommer från den mindre, havsbaserade Coral Sul-anläggningen. Det större landbaserade projektet, som skulle kunna göra Coral Sul obetydligt i jämförelse, ligger fortfarande flera år fram i tiden. Mocambiques export av bränslen väntas fortsätta öka långt efter 2023 när den andra produktionsvågen kommer igång, förutsatt att säkerhetsläget i norr förblir stabilt. Kol som bryts i Moatize-bäckenet i provinsen Tete har ingått i samma kategori av mineralbränslen i långt över ett decennium, men dess andel har minskat snabbt i takt med LNG:s plötsliga genombrott, även om koltransporterna i sig inte har försvunnit.

Aluminium, titan och rubiner kompletterar exporten, men en anläggning är hotad

Aluminium stod för 15,41 % av exporten 2023, motsvarande 1,28 miljarder dollar. Nästan allt kom från ett enda smältverk nära Maputo, som ensamt står för omkring 4 % av Mocambiques totala BNP. Smältverket gick över till underhåll och konservering i mars 2026 efter att South32 inte hade kunnat säkra tillräckligt med el till ett överkomligt pris, ett produktionsstopp som IMF har varnat medför betydande nedåtrisker för Mocambiques ekonomi. Produktionsstoppet ingår inte i siffrorna för 2023 som presenteras här, men det hotar Mocambiques näst största exportkategori framöver. Malmer, slagg och aska stod för ytterligare 6,24 % (517 miljoner dollar), främst drivet av ilmenit och andra titanbärande mineraler som utvinns ur tunga mineralsandar vid Moma-gruvan på nordkusten. Ädelstenar och halvädelstenar bidrog med 3,15 % (261 miljoner dollar), främst rubiner från Montepuez-fyndigheten i Cabo Delgado, som allmänt betraktas som en av de viktigaste rubinfyndigheterna som någonsin upptäckts i världen.

Utanför gruvdrift och energi blir Mocambiques exportlista mer jordbruksinriktad. Oljeväxtfrön och relaterade spannmål stod för 3,36 % (278 miljoner dollar). Tobak bidrog med 1,86 % (154 miljoner dollar) och grönsaker med 1,82 % (150 miljoner dollar). Frukt och nötter stod för 1,55 % (128 miljoner dollar), medan salt, svavel, cement och relaterade mineraler bidrog med ytterligare 1,55 % (128 miljoner dollar). Gödselmedel avslutade topp tio med 1,18 % (97 miljoner dollar). Ingen av dessa kategorier kommer i närheten av att utmana bränslen eller aluminium. Tillsammans visar de på en ekonomi som fortfarande säljer obearbetade jordbruksprodukter vid sidan av sin större export av mineraler och energi.

Indien går om Kina och Sydafrika som Mocambiques största köpare

Indien köpte 15,64 % av Mocambiques export 2023, till ett värde av 1,29 miljarder dollar, knappt före Kina på 14,20 % (1,18 miljarder dollar) och Sydafrika på 13,97 % (1,16 miljarder dollar). Dessa tre köpare stod tillsammans för 43,81 % av det totala exportvärdet, en betydligt jämnare fördelning än i länder där en enda handelspartner dominerar. Sydkorea följde med 5,64 % (467 miljoner dollar), och Storbritannien stod för ytterligare 4,83 % (400 miljoner dollar). Singapore bidrog med 4,72 % (390 miljoner dollar) och Thailand med 4,59 % (380 miljoner dollar). Vietnam köpte 3,92 % (324 miljoner dollar), Nederländerna stod för 3,68 % (305 miljoner dollar) och Italien avslutade topp tio med 2,95 % (244 miljoner dollar). Denna spridning av asiatiska och afrikanska köpare ligger nära Mocambiques export av bränslen och mineraler, eftersom kol, gas och aluminium vanligtvis går till stora industriländer snarare än till ett enda regionalt handelsblock.

Exportvärdena svängde kraftigt under de senaste fem åren innan de stabiliserades nära en ny hög nivå. Det totala värdet uppgick till 4,79 miljarder dollar 2019, för att sedan sjunka till 3,72 miljarder dollar 2020 när pandemin störde den globala handeln. Exporten återhämtade sig till 5,70 miljarder dollar 2021 och steg sedan till 8,30 miljarder dollar 2022 när Coral Suls gasleveranser ökade, innan den 2023 låg nästan exakt på samma nivå med 8,28 miljarder dollar. Denna stabilisering tyder på att Mocambiques exportekonomi har etablerat en ny, gasdriven grundnivå, åtminstone tills det mycket större landbaserade LNG-projektet börjar leverera senare under detta årtionde.

07Vanliga Frågor

Moçambique exporterade varor till ett värde av 8,28 miljarder dollar under 2023, i stort sett oförändrat och en minskning med 0,28 % från 8,30 miljarder dollar 2022.

Den flytande LNG-anläggningen Coral Sul, som drivs av Eni, skeppade sin första last flytande naturgas i november 2022, vilket snabbt gjorde mineraliska bränslen till Moçambiques största exportkategori, med 57,61 % (4,77 miljarder dollar) av exporten 2023. Ett mycket större landbaserat LNG-projekt under ledning av TotalEnergies är fortfarande försenat, och de första leveranserna väntas inte förrän 2029.

Ja. Aluminium stod för 15,41 % av Moçambiques export 2023 (1,28 miljarder dollar), nästan allt från ett enda aluminiumsmältverk nära Maputo som står för omkring 4 % av Moçambiques BNP. Smältverket gick in i ett läge för bevarande och underhåll i mars 2026 efter en tvist om eltariffer, vilket hotar denna exportkategori framöver.

Indien köpte 15,64 % av Moçambiques export 2023 (1,29 miljarder dollar), knappt före Kina (14,20 %) och Sydafrika (13,97 %). Tillsammans stod dessa tre köpare för 43,81 % av det totala exportvärdet.