Flaga: Eswatini — przegląd statystyk handlowych
Afryka

Dane dotyczące handlu importowego Eswatini: 2,04 miliarda dolarów w 2023 r., spadek o 4,01%

Ostatnia Aktualizacja: · Recenzja: Megan Sun · Suma za Ostatni Rok (2023): $2,0mld · Zmiana Rok do Roku: -4,0% Zobacz Dane Eksportowe

01Najważniejsze Informacje

  • W 2023 r. Eswatini zaimportowało towary o wartości 2,04 mld dolarów, co oznacza spadek o 4,01% w porównaniu z 2,12 mld dolarów w 2022 r.
  • Republika Południowej Afryki zapewniła 73,76% importu o wartości 1,50 miliarda dolarów, co stanowi jeszcze większą część niż kupuje po stronie eksportu.
  • Paliwa mineralne były główną kategorią importu z udziałem 18,73% (381,74 mln dolarów), ponieważ śródlądowe Eswatini nie prowadzi własnej produkcji paliw.
  • Trzej najwięksi dostawcy Eswatini, Republika Południowej Afryki, Chiny i Indie, stanowili 84,88% całkowitej wartości importu w 2023 r.

02Trend 5-letni

Trend import — Eswatini, 5 lat Wykres liniowy wartości import — Eswatini według roku: 2019 $1,8mld, 2020 $1,6mld, 2021 $2,1mld, 2022 $2,1mld, 2023 $2,0mld $1,8mld 2019 $1,6mld 2020 $2,1mld 2021 $2,1mld 2022 $2,0mld 2023
Wartość import — Eswatini według roku
Rok 20192020202120222023
Wartość $1,8mld$1,6mld$2,1mld$2,1mld$2,0mld

03Najważniejsze Rynki Importowe (2023)

PozycjaPartnerWartośćUdział
1 Republika Południowej Afryki $1,5mld 73,8%
2 Chiny $154,3mln 7,6%
3 Indie $72,3mln 3,5%
4 Stany Zjednoczone $31,5mln 1,5%
5 Mozambik $25,3mln 1,2%
6 Irlandia $18,9mln 0,9%
7 Niemcy $18,7mln 0,9%
8 Zjednoczone Emiraty Arabskie $17,1mln 0,8%
9 Włochy $13,0mln 0,6%
10 Bahrajn $12,8mln 0,6%

04Najważniejsze Kategorie Importowe (2023)

PozycjaKategoriaWartośćUdział
1 Paliwa mineralne, oleje mineralne i produkty ich destylacji; Substancje bitumiczne; Woski mineralne $381,7mln 18,7%
2 Reaktory jądrowe, kotły, maszyny i urządzenia mechaniczne; Ich części $121,8mln 6,0%
3 Pojazdy inne niż tabor kolejowy lub tramwajowy oraz ich części i akcesoria $119,7mln 5,9%
4 Maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części; Rejestratory i odtwarzacze dźwięku, rejestratory i odtwarzacze obrazu i dźwięku oraz części i akcesoria do tych artykułów $88,1mln 4,3%
5 Zboża $87,0mln 4,3%
6 Tworzywa sztuczne i artykuły z tworzyw sztucznych $78,8mln 3,9%
7 Napoje, wódki i ocet $64,5mln 3,2%
8 Bawełna $61,1mln 3,0%
9 Organiczne chemikalia $54,8mln 2,7%
10 Olejki eteryczne i rezinoidy; Preparaty perfumeryjne, kosmetyczne lub toaletowe $52,8mln 2,6%

05Mapa Partnerów Handlowych

Najwięksi partnerzy handlowi — Eswatini, import Diagram promienisty głównych partnerów handlowych — Eswatini według udziału w import: Republika Południowej Afryki 73,8%, Chiny 7,6%, Indie 3,5%, Stany Zjednoczone 1,5%, Mozambik 1,2%, Irlandia 0,9%, Niemcy 0,9%, Zjednoczone Emiraty Arabskie 0,8%, Włochy 0,6%, Bahrajn 0,6% Eswatini (Ten kraj) Republika Południowej Afryki 73,8% Chiny 7,6% Indie 3,5% Stany Zjednoczone 1,5% Mozambik 1,2% Irlandia 0,9% Niemcy 0,9% Zjednoczone Emiraty Arabskie 0,8% Włochy 0,6% Bahrajn 0,6%

06Analiza

Republika Południowej Afryki dostarcza prawie trzy czwarte wszystkiego

W 2023 r. Eswatini zaimportowało towary o wartości 2,04 miliarda dolarów, co oznacza spadek o 4,01% w porównaniu z 2,12 miliarda dolarów rok wcześniej. Republika Południowej Afryki dostarczył 73,76% tej sumy o wartości 1,50 miliarda dolarów, co stanowi jeszcze większą część niż 67,52%, które kupuje po stronie eksportu. Eswatini nie ma dostępu do morza i jest całkowicie zależne od portów morskich swoich sąsiadów, przede wszystkim południowoafrykańskich portów w Durban i Richards Bay. Ze względu na położenie geograficzne prawie wszystko, co trafia do kraju, na pewnym etapie podróży przechodzi przez ręce Republiki Południowej Afryki, niezależnie od tego, czy podstawowe towary zostały pierwotnie wyprodukowane w samej Republice Południowej Afryki, czy po prostu zostały przez nią przesłane w drodze z bardziej odległego miejsca. Kraj nieposiadający własnego bezpośredniego dostępu do morza nie ma innego wyboru, jak tylko zbudować swoje łańcuchy dostaw wokół sąsiada kontrolującego najbliższy działający port.

Chiny uplasował się na drugim miejscu z wynikiem 7,57% (154,34 mln dolarów), a Indie z wynikiem 3,55% (72,32 mln dolarów). Łącznie ci trzej dostawcy stanowili 84,88% całkowitej wartości importu w 2023 r., co stanowi jedną z najbardziej skoncentrowanych list dostawców przedstawionych na tej stronie i znacznie węższą niż już skoncentrowane 75,71% odnotowane po stronie eksportowej Eswatini. Stany Zjednoczone dodał 1,55% (31,52 mln dolarów), a Mozambik wniósł 1,24% (25,33 mln dolarów), co stanowi drugi kraj graniczny obok Republiki Południowej Afryki. Irlandia objął 0,93% (18,89 mln dolarów), co jest zaskakującym wpisem jak na kraj wielkości Eswatini, który prawdopodobnie odzwierciedla handel produktami farmaceutycznymi lub specjalistycznymi chemikaliami, biorąc pod uwagę dużą irlandzką bazę produkcyjną produktów farmaceutycznych. Niemcy dodał 0,92% (18,73 mln dolarów), a Zjednoczone Emiraty Arabskie wniósł 0,84% (17,15 mln dolarów). Włochy dodał 0,64% (13,01 mln dolarów), a Bahrajn zamknął pierwszą dziesiątkę z wynikiem 0,63% (12,82 mln dolarów). Każdy dostawca spoza pierwszej trójki twierdzi, że ma mniej niż 2% całkowitej wartości, co podkreśla, jak obszerna jest ta lista.

Prowadzi do paliwa, ale bawełna opowiada ciekawszą historię

We wszystkich kategoriach importu dominują paliwa mineralne, których wartość wynosi 381,74 mln dolarów, czyli 18,73% całości, co nie jest zaskakujące dla kraju śródlądowego, nieposiadającego własnej produkcji ropy ani portu, przez który można by bezpośrednio sprowadzać ropę naftową. Maszyny i urządzenia mechaniczne zajęły drugie miejsce z udziałem 5,97% (121,76 mln dolarów), a pojazdy z wynikiem 5,87% (119,67 mln dolarów), co odzwierciedla brak krajowego przemysłu montażu samochodów w Eswatini. Maszyny elektryczne dodały 4,32% (88,15 mln dolarów), a zboża 4,27% (86,96 mln dolarów), co stanowi kategorię bezpieczeństwa żywnościowego dla kraju, w którym nie uprawia się wystarczającej ilości zbóż, głównie kukurydzy, aby wyżywić się przez cały rok.

Tworzywa sztuczne stanowiły 3,86% (78,79 mln dolarów), z czego większość zaspokajała potrzeby w zakresie opakowań w krajowych sektorach żywności, napojów i produkcji. Napoje, alkohole wysokoprocentowe i ocet dodały 3,16% (64,48 mln USD). Bawełna zajęła ósme miejsce z udziałem 3,00% (61,09 mln dolarów). Firmy tekstylne i odzieżowe w Eswatini pozyskują tkaniny z Azji Wschodniej, a nie z krajowej produkcji bawełny, co wyjaśnia, dlaczego surowa bawełna i surowce tekstylne okazują się znaczącą kategorią importu, mimo że gotowa odzież jest jedną z linii eksportowych Eswatini. Organiczne chemikalia zapewniły 2,69% (54,79 mln dolarów), a olejki eteryczne, rezinoidy i preparaty perfumeryjne zamknęły pierwszą dziesiątkę z udziałem 2,59% (52,80 mln dolarów), czyli ta sama kategoria, która dominuje na liście eksportowej Eswatini. Surowe składniki smakowe i zapachowe prawdopodobnie trafiają tutaj, a następnie opuszczają jako gotowy koncentrat Coca-Coli.

Stała suma z niewielkim spadkiem w 2023 r

Całkowity import Eswatini podlegał skromnemu cyklowi w ciągu pięciu lat objętych niniejszym badaniem. W 2019 r. wyniosła 1,83 mld dolarów, a w 2020 r. spadła do 1,61 mld dolarów w związku z zakłóceniem światowego handlu przez pandemię. Gwałtownie odbił do 2,12 miliarda dolarów w 2021 roku i utrzymał się na niemal identycznym poziomie 2,12 miliarda dolarów w 2022 roku, po czym spadł do 2,04 miliarda dolarów w 2023 roku, co oznacza spadek o 4,01% rok do roku.

Ten niewielki spadek w 2023 r. kontrastuje z 5,28% wzrostem eksportu Eswatini w tym samym roku, co oznacza, że bilans handlowy kraju prawdopodobnie nieco się poprawił, nawet jeśli obie wartości ogółem utrzymywały się w wąskim przedziale. Biorąc pod uwagę, jak bardzo ta lista importowa jest uzależniona od jednego sąsiedniego kraju w prawie trzech czwartych jej wartości, rachunek importowy Eswatini w mniejszym stopniu odzwierciedla światowe trendy towarowe, a bardziej odzwierciedlenie w szczególności warunków dostaw, cen i logistyki w Republice Południowej Afryki.

Zależność ta działa w wielu kierunkach jednocześnie. Daje Eswatini dostęp do dużej, dobrze rozwiniętej sąsiedniej gospodarki i infrastruktury portowej bez konieczności budowania takiej przepustowości w kraju, ale oznacza także, że ceny paliwa, zmiany kursów walut i zakłócenia w dostawach w Republice Południowej Afryki przekładają się niemal bezpośrednio na zmiany w tym, co Eswatini płaci za towary, których nie jest w stanie sam wyprodukować. Niewiele krajów opisanych na tej stronie pokazuje, że ich strona importowa jest ściśle powiązana z losami pojedynczej sąsiedniej gospodarki.

07Najczęściej Zadawane Pytania

W 2023 r. Eswatini zaimportowało towary o wartości 2,04 mld dolarów, co oznacza spadek o 4,01% w porównaniu z 2,12 mld dolarów w 2022 r.

Eswatini nie ma dostępu do morza i jest całkowicie zależne od portów morskich swoich sąsiadów, przede wszystkim południowoafrykańskich portów w Durbanie i Richards Bay. Republika Południowej Afryki dostarczyła 73,76% importu Eswatini w 2023 roku o wartości 1,50 miliarda dolarów.

Paliwa mineralne to największa kategoria importu Eswatini, o wartości 381,74 mln dolarów, czyli 18,73% całkowitej wartości importu w 2023 r., ponieważ kraj śródlądowy nie prowadzi własnej produkcji paliw.

Firmy tekstylne i odzieżowe w Eswatini pozyskują tkaniny z Azji Wschodniej, a nie z krajowej produkcji bawełny. Surowa bawełna i materiały tekstylne stanowiły 3,00% importu Eswatini w 2023 r., zasilając przemysł odzieżowy, który następnie eksportuje gotową odzież.