01Öne Çıkan Noktalar
- Eswatini, 2022'deki 2,12 milyar dolardan %4,01 düşüşle 2023'te 2,04 milyar dolar değerinde mal ithal etti.
- Güney Afrika, 1,50 milyar dolar değerindeki ithalatın %73,76'sını sağladı; bu, ihracat tarafında satın aldığından çok daha büyük bir pay.
- Denize kıyısı olmayan Eswatini'nin kendine ait yakıt üretimi bulunmadığından, mineral yakıtlar %18,73 (381,74 milyon $) ile en büyük ithalat kategorisi oldu.
- Eswatini'nin ilk üç tedarikçisi olan Güney Afrika, Çin ve Hindistan, 2023'teki toplam ithalat değerinin %84,88'ini oluşturdu.
025 Yıllık Trend
| Yıl | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Değer | $1,8Mlr. | $1,6Mlr. | $2,1Mlr. | $2,1Mlr. | $2,0Mlr. |
03En Büyük İthalat Pazarları (2023)
| Sıra | Ortak | Değer | Pay |
|---|---|---|---|
| 1 | Güney Afrika | $1,5Mlr. | 73,8% |
| 2 | Çin | $154,3M | 7,6% |
| 3 | Hindistan | $72,3M | 3,5% |
| 4 | Amerika Birleşik Devletleri | $31,5M | 1,5% |
| 5 | Mozambik | $25,3M | 1,2% |
| 6 | İrlanda | $18,9M | 0,9% |
| 7 | Almanya | $18,7M | 0,9% |
| 8 | Birleşik Arap Emirlikleri | $17,1M | 0,8% |
| 9 | İtalya | $13,0M | 0,6% |
| 10 | Bahreyn | $12,8M | 0,6% |
04En Büyük İthalat Kategorileri (2023)
| Sıra | Kategori | Değer | Pay |
|---|---|---|---|
| 1 | Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Bunların Distilasyonundan Elde Edilen Ürünler; Bitümlü Maddeler; Mineral Mumlar | $381,7M | 18,7% |
| 2 | Nükleer Reaktörler, Kazanlar, Makinalar ve Mekanik Cihazlar; Bunların parçaları | $121,8M | 6,0% |
| 3 | Demiryolu veya Tramvay Araçları dışındaki taşıtlar ve bunların parça ve aksesuarları | $119,7M | 5,9% |
| 4 | Elektrikli Makine ve Teçhizat ve bunların parçaları; Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar, Televizyon Görüntü ve Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar ve Bu Eşyaların Parça ve Aksesuarları | $88,1M | 4,3% |
| 5 | Hububat | $87,0M | 4,3% |
| 6 | Plastikler ve Plastiklerden Ürünler | $78,8M | 3,9% |
| 7 | İçecekler, Alkollü İçecekler ve Sirke | $64,5M | 3,2% |
| 8 | Pamuk | $61,1M | 3,0% |
| 9 | Organik Kimyasallar | $54,8M | 2,7% |
| 10 | Uçucu Yağlar ve Resinoidler; Parfümeri, Kozmetik veya Tuvalet Müstahzarları | $52,8M | 2,6% |
05Ticaret Ortağı Haritası
06Analiz
Güney Afrika Her Şeyin Neredeyse Dörtte Üçünü Sağlıyor
Eswatini, 2023'te bir önceki yıla göre 2,12 milyar dolardan %4,01 düşüşle 2,04 milyar dolar değerinde mal ithal etti. Güney Afrika bu toplamın 1,50 milyar dolar değerindeki %73,76'sını sağladı; bu, ihracat tarafında satın aldığı %67,52'den bile daha büyük bir pay. Eswatini denize kıyısı yoktur ve tamamen komşularının limanlarına, özellikle de Güney Afrika'daki Durban ve Richards Bay limanlarına bağımlıdır. Bu coğrafya, ülkeye giren hemen hemen her şeyin, yolculuğun bir noktasında Güney Afrikalıların elinden geçme eğiliminde olduğu anlamına geliyor; temel mallar ister orijinal olarak Güney Afrika'da üretilsin, isterse daha uzak bir yerden gelirken Güney Afrika'dan geçsin. Doğrudan deniz erişimi olmayan bir ülkenin, tedarik zincirlerini, en yakın çalışma limanını kontrol eden komşusu etrafında inşa etmekten başka seçeneği yoktur.
Çin %7,57 (154,34 milyon dolar) ile açık ara ikinci sırada yer alırken, Hindistan %3,55 (72,32 milyon dolar) ile ikinci sırada yer aldı. Bu üç tedarikçi bir araya getirildiğinde, 2023'teki toplam ithalat değerinin %84,88'ini oluşturuyordu; bu sitede yer alan en yoğun tedarikçi listelerinden biri ve Eswatini'nin ihracat tarafında halihazırda yoğunlaşmış olan %75,71'lik listeden oldukça daha sıkı. Amerika Birleşik Devletleri %1,55 (31,52 milyon $) ekledi ve Mozambik %1,24 (25,33 milyon $) katkıda bulundu ve Güney Afrika ile birlikte ikinci sınır ülkesi oldu. İrlanda %0,93 (18,89 milyon $) aldı; bu, Eswatini büyüklüğündeki bir ülke için şaşırtıcı bir girişti; İrlanda'nın büyük ilaç üretim üssü göz önüne alındığında muhtemelen ilaç veya özel kimyasal ticaretini yansıtıyordu. Almanya %0,92 (18,73 milyon $) ekledi ve Birleşik Arap Emirlikleri %0,84 (17,15 milyon $) katkıda bulundu. İtalya %0,64 (13,01 milyon $) artış gösterdi ve Bahreyn %0,63 (12,82 milyon $) ile ilk 10'u kapattı. İlk üçün dışındaki her tedarikçi toplamın %2'sinden daha azını talep ediyor ve bu listenin gerçekte ne kadar ağır olduğunu vurguluyor.
Akaryakıt Öne Çıkıyor, Ancak Pamuk Daha İlginç Bir Hikaye Anlatıyor
Mineral yakıtlar, 381,74 milyon dolar veya toplamın %18,73'ü ile tüm ithalat kategorilerinin başında yer aldı; bu, kendine ait petrol üretimi olmayan ve ham petrolü doğrudan getirebilecek bir limanı olmayan denize kıyısı olmayan bir ülke için şaşırtıcı değil. Makine ve mekanik cihazlar %5,97 (121,76 milyon $) ile ikinci sırada yer alırken, bunu %5,87 (119,67 milyon $) ile araçlar takip etti; bu da Eswatini'nin herhangi bir yerli otomobil montaj sanayisinin eksikliğini yansıtıyor. Elektrikli makineler %4,32 (88,15 milyon $) artış sağladı ve tahıllar %4,27 (86,96 milyon $) katkı sağladı; bu, yıl boyunca kendisini beslemeye yetecek kadar tahıl (özellikle mısır) yetiştiremeyen bir ülke için bir gıda güvenliği kategorisidir.
Plastikler %3,86 (78,79 milyon dolar) aldı ve bunun büyük bir kısmı ülkenin gıda, içecek ve imalat sektörlerindeki ambalaj ihtiyaçlarını karşıladı. İçecekler, alkollü içkiler ve sirke ise %3,16 (64,48 milyon dolar) artış gösterdi. Pamuk %3,00 (61,09 milyon $) ile sekizinci sırada yer aldı. Eswatini'deki tekstil ve hazır giyim firmaları, kumaşlarını yerel pamuk üretiminden ziyade Doğu Asya'dan tedarik ediyor, bu da bitmiş giyim eşyasının Eswatini'nin kendi ihracat kalemlerinden biri olmasına rağmen neden ham pamuk ve tekstil girdilerinin anlamlı bir ithalat kategorisi olarak göründüğünü açıklıyor. Organik kimyasallar %2,69 (54,79 milyon dolar) katkı sağladı ve uçucu yağlar, reçineoidler ve parfümeri preparatları ilk onda %2,59 (52,80 milyon dolar) ile yer aldı; bu kategori Eswatini'nin ihracat listesine hakim olan kategorinin aynısı. Ham aroma ve koku bileşenleri muhtemelen bitmiş Coca-Cola konsantresi olarak tekrar ayrılmadan önce buraya giriyor.
2023'te Küçük Bir Gerilemeyle İstikrarlı Bir Toplam
Eswatini'nin ithalat toplamı, burada ele alınan beş yıl boyunca mütevazı bir döngü boyunca ilerledi. 2019'da 1,83 milyar dolar seviyesinde olan bu tutar, salgının küresel ticareti sekteye uğratması nedeniyle 2020'de 1,61 milyar dolara düştü. 2021'de keskin bir toparlanma göstererek 2,12 milyar dolara yükseldi ve 2022'de 2,12 milyar dolarda neredeyse sabit kaldı, ardından bir önceki yıla göre %4,01 düşüşle 2023'te 2,04 milyar dolara geriledi.
2023'teki bu küçük düşüş, aynı yıl Eswatini'nin ihracat tarafındaki %5,28'lik artışla tezat oluşturuyor; bu, her iki toplamın da dar bir bantta kalmasına rağmen ülkenin ticaret dengesinin muhtemelen bir miktar iyileştiği anlamına geliyor. Bu ithalat listesinin, değerinin neredeyse dörtte üçü açısından tek bir komşu ülkeye ne kadar bağımlı olduğu göz önüne alındığında, Eswatini'nin ithalat faturası, küresel emtia eğilimlerinin bir yansıması olmaktan çok, özellikle Güney Afrika'daki arz, fiyatlandırma ve lojistik koşullarının bir yansımasıdır.
Bu bağımlılık aynı anda birden fazla yönde kesintiye uğrar. Bu, Eswatini'nin büyük, iyi gelişmiş bir komşu ekonomiye ve liman altyapısına yurt içinde herhangi bir kapasite inşa etmek zorunda kalmadan erişmesini sağlıyor, ancak aynı zamanda Güney Afrika'daki yakıt fiyatları, döviz hareketleri ve arz kesintilerinin, Eswatini'nin kendi üretemediği mallar için ödediği tutarda neredeyse doğrudan değişikliklere dönüşmesi anlamına da geliyor. Bu sitede yer alan çok az ülke, ithalat taraflarının bunu tek bir komşu ekonominin kaderine yakından bağladığını gösteriyor.