01Viktiga Slutsatser
- Montenegro exporterade varor till ett värde av 722,52 miljoner dollar 2023, en minskning med 1,88 % från 736,36 miljoner dollar 2022.
- Mineralbränslen stod för den största andelen av alla kategorier, 36,65 % (264,82 miljoner dollar). I denna siffra ingår el som säljs via Montenegros undervattenskabel till Italien.
- Serbien köpte 28,56 % av exporten (206,36 miljoner dollar), och tillsammans med Bosnien och Hercegovina och Slovenien stod de tidigare jugoslaviska grannländerna för 50,86 % av totalen.
- Aluminium och aluminiumvaror stod för 11,69 % (84,46 miljoner dollar), även efter att landets ledande smältverk slutade producera primäraluminium 2023.
025-Årig Trend
| År | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Värde | $463,2milj. | $409,8milj. | $515,9milj. | $736,4milj. | $722,5milj. |
03Största Exportmarknader (2023)
| Rang | Partner | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | Serbien | $206,4milj. | 28,6% |
| 2 | Bosnien och Hercegovina | $81,7milj. | 11,3% |
| 3 | Slovenien | $79,4milj. | 11,0% |
| 4 | Områden, ospec. | $39,2milj. | 5,4% |
| 5 | Tjeckien | $32,1milj. | 4,4% |
| 6 | Hongkong | $31,2milj. | 4,3% |
| 7 | Luxemburg | $30,3milj. | 4,2% |
| 8 | Schweiz | $27,1milj. | 3,8% |
| 9 | Albanien | $24,2milj. | 3,3% |
| 10 | Tyskland | $23,2milj. | 3,2% |
04Största Exportkategorier (2023)
| Rang | Kategori | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | mineralbränslen, mineraloljor och produkter från deras destillation; Bituminösa ämnen; Mineralvaxer | $264,8milj. | 36,7% |
| 2 | Aluminium och varor därav | $84,5milj. | 11,7% |
| 3 | Trä och trävaror; Träkol | $53,7milj. | 7,4% |
| 4 | Drycker, sprit och vinäger | $45,3milj. | 6,3% |
| 5 | Farmaceutiska produkter | $44,8milj. | 6,2% |
| 6 | Kött och ätbara slaktbiprodukter | $27,9milj. | 3,9% |
| 7 | Kärnreaktorer, pannor, maskiner och mekaniska apparater; Delar därav | $26,9milj. | 3,7% |
| 8 | Malmer, slagg och aska | $24,5milj. | 3,4% |
| 9 | Andra fordon än järnvägs- eller spårvägsrullande materiel, samt delar och tillbehör till dessa | $17,3milj. | 2,4% |
| 10 | Elektriska maskiner och utrustning samt delar därtill; Ljudinspelare och -återgivning, TV-bild- och ljudinspelare och -återgivning samt delar och tillbehör till sådana artiklar | $13,6milj. | 1,9% |
05Karta över Handelspartner
06Analys
El exporteras men döljs i bränslekategorin
Montenegro exporterade varor till ett värde av 722,52 miljoner dollar 2023, en minskning med 1,88 % från 736,36 miljoner dollar 2022. Mineralbränslen stod med god marginal för den största andelen, 36,65 % av totalen, motsvarande 264,82 miljoner dollar. Det är en ovanligt stor andel för ett land som inte har någon egen olje- eller gasproduktion. Elektrisk energi klassificeras enligt HS-kod 2716, som ingår i kapitel 27, samma tullkapitel som omfattar mineralbränslen och oljor. Montenegros undervattensförbindelse för el till Italien är en 445 kilometer lång kabel med en kapacitet som så småningom ska uppgå till 1 200 megawatt. Förbindelsen har bidragit till att göra landet till nettoexportör av el. En del av totalsumman för mineralbränslen avser nästan säkert elförsäljning snarare än traditionell bränslehandel. Montenegro producerar ingen råolja och har ingen inhemsk raffinering, så en kategori av den här storleken måste förklaras av något annat än en konventionell oljeexportverksamhet.
Aluminium och aluminiumvaror stod för 11,69 % (84,46 miljoner dollar), trots en kraftig chock för den industri som ligger bakom exporten. Montenegros KAP-smältverk lade ned produktionen av primäraluminium i maj 2023 efter 52 år. Nedläggningen kom efter en tvist om elpriserna, men anläggningens valsnings- och legeringsverksamhet fortsatte med importerad metall i stället. Förändringen innebär att Montenegro nu exporterar aluminiumprodukter som till stor del tillverkas av utländska råvaror, snarare än metall som smälts från landets egna bauxitreserver. Trä och trävaror stod för 7,44 % (53,75 miljoner dollar), medan drycker, sprit och vinäger stod för 6,27 % (45,33 miljoner dollar). Plantaže, ett sammanhängande vinodlingskomplex på mer än 2 000 hektar, beskriver sig som det största i sitt slag i Europa och exporterar vin till fler än 40 länder. Läkemedelsprodukter stod för 6,20 % (44,80 miljoner dollar) och kött för 3,86 % (27,89 miljoner dollar). Maskiner stod för 3,72 % (26,87 miljoner dollar), malmer för 3,40 % (24,54 miljoner dollar), fordon för 2,40 % (17,34 miljoner dollar), och elektriska maskiner avslutade topp tio med 1,88 % (13,57 miljoner dollar).
Tidigare jugoslaviska grannländer köper mer än hälften av allt
Serbien köpte 28,56 % av Montenegros export 2023, till ett värde av 206,36 miljoner dollar, mer än något annat land. Bosnien och Hercegovina följde med 11,30 % (81,66 miljoner dollar), medan Slovenien stod för 11,00 % (79,44 miljoner dollar). Tillsammans stod dessa tre tidigare jugoslaviska republiker för 50,86 % av det totala exportvärdet. Koncentrationen bygger på årtionden av gemensam infrastruktur, överlappande leveranskedjor och regionala handelsavtal som går tillbaka till tiden före Montenegros självständighet 2006. Lastbilar och godståg transporterar fortfarande varor över dessa gränser på ungefär samma sätt som när alla fyra länderna ingick i samma federala stat, och medlemskapet i CEFTA har hållit tullarna tillräckligt låga för att de gamla handelsmönstren aldrig riktigt behövde brytas.
En kategori med beteckningen "Områden, ej specificerade" stod för 5,43 % (39,23 miljoner dollar), en statistisk samlingskategori som tulluppgifterna inte kan koppla till ett enskilt land. Tjeckien stod för 4,44 % (32,10 miljoner dollar), och Hongkong för 4,31 % (31,16 miljoner dollar). Luxemburg stod för 4,19 % (30,28 miljoner dollar), och Schweiz för 3,75 % (27,12 miljoner dollar). De tre sistnämnda destinationerna har oproportionerligt stora andelar med tanke på Montenegros lilla ekonomi. Det mönstret kan ofta kopplas till finansiell verksamhet eller metallhandel som går genom dessa jurisdiktioner snarare än till faktisk lokal konsumtion av montenegrinska varor. Albanien köpte 3,34 % (24,16 miljoner dollar), och Tyskland avslutade topp tio med 3,21 % (23,19 miljoner dollar).
Exporten nådde sin topp 2022 och har minskat något sedan dess
Exportvärdet steg stadigt under tre år i rad innan det började minska. Totalsumman uppgick till 463,20 miljoner dollar 2019, föll till 409,85 miljoner dollar 2020 när pandemin störde handeln och återhämtade sig sedan till 515,92 miljoner dollar 2021. År 2022 steg den kraftigt till 736,36 miljoner dollar, periodens högsta nivå, innan den minskade till 722,52 miljoner dollar 2023.
Ökningen 2022 sammanfaller nära med den globala kraftiga uppgången i energipriser det året, ett mönster som passar väl med hur stor del av Montenegros totala export som nu går genom kategorin mineralbränslen. En liten ekonomi med så stor exponering mot el- och metallpriser kommer att fortsätta se exportvärdena svänga mer i takt med globala råvarucykler än med vad som händer inom Montenegro självt. KAP-smältverkets nedläggning skapar ytterligare osäkerhet. Aluminiumexporten har hittills hållits uppe genom en övergång från primärproduktion till bearbetning av importerad metall. Den modellen är beroende av en leveranskedja som landet inte har full kontroll över och gör Montenegros näst största exportkategori mer utsatt för fraktkostnader och metallpriser utomlands än när anläggningen fortfarande smälte sin egen malm.