01Belangrijkste Punten
- Montenegro exporteerde in 2023 goederen ter waarde van 722,52 miljoen dollar, een daling van 1,88% ten opzichte van 736,36 miljoen dollar in 2022.
- Minerale brandstoffen waren met 36,65% (264,82 miljoen dollar) in elke categorie de grootste exportpost. Dit cijfer omvat ook elektriciteit die via de onderzeese kabel van Montenegro naar Italië wordt verkocht.
- Servië nam 28,56% van de export af (206,36 miljoen dollar). Samen met Bosnië en Herzegovina en Slovenië waren deze voormalige Joegoslavische buurlanden goed voor 50,86% van het totaal.
- Aluminium en artikelen van aluminium waren goed voor 11,69% (84,46 miljoen dollar), ondanks het feit dat de belangrijkste aluminiumsmelterij van het land in 2023 stopte met de productie van primair metaal.
025-Jaarstrend
| Jaar | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Waarde | $463,2mln | $409,8mln | $515,9mln | $736,4mln | $722,5mln |
03Belangrijkste Exportmarkten (2023)
| Rang | Partner | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Servië | $206,4mln | 28,6% |
| 2 | Bosnië en Herzegovina | $81,7mln | 11,3% |
| 3 | Slovenië | $79,4mln | 11,0% |
| 4 | Gebieden, n.e.g. | $39,2mln | 5,4% |
| 5 | Tsjechië | $32,1mln | 4,4% |
| 6 | Hongkong SAR van China | $31,2mln | 4,3% |
| 7 | Luxemburg | $30,3mln | 4,2% |
| 8 | Zwitserland | $27,1mln | 3,8% |
| 9 | Albanië | $24,2mln | 3,3% |
| 10 | Duitsland | $23,2mln | 3,2% |
04Belangrijkste Exportcategorieën (2023)
| Rang | Categorie | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Minerale brandstoffen, minerale oliën en producten van de distillatie ervan; Bitumineuze stoffen; Minerale wassen | $264,8mln | 36,7% |
| 2 | Aluminium en artikelen daarvan | $84,5mln | 11,7% |
| 3 | Hout en houten artikelen; Houtskool | $53,7mln | 7,4% |
| 4 | Dranken, sterke dranken en azijn | $45,3mln | 6,3% |
| 5 | Farmaceutische producten | $44,8mln | 6,2% |
| 6 | Vlees en eetbare slachtafvallen | $27,9mln | 3,9% |
| 7 | Kernreactoren, ketels, machines en mechanische apparaten; Delen daarvan | $26,9mln | 3,7% |
| 8 | Ertsen, slakken en as | $24,5mln | 3,4% |
| 9 | Voertuigen anders dan rollend spoorwegmaterieel of trammaterieel, en onderdelen en accessoires daarvan | $17,3mln | 2,4% |
| 10 | Elektrische machines en uitrusting en onderdelen daarvan; Geluidsrecorders en -reproducers, televisiebeeld- en geluidsrecorders en -reproducers, en onderdelen en accessoires van dergelijke artikelen | $13,6mln | 1,9% |
05Kaart van Handelspartners
06Analyse
Elektriciteitsexport zit verborgen in de categorie brandstoffen
Montenegro exporteerde in 2023 goederen ter waarde van 722,52 miljoen dollar, een daling van 1,88% ten opzichte van 736,36 miljoen dollar in 2022. Minerale brandstoffen waren met 36,65% van het totaal, goed voor 264,82 miljoen dollar, veruit de grootste categorie. Dat is een ongewoon groot aandeel voor een land dat zelf geen olie of gas produceert. Elektrische energie valt onder HS-code 2716, die deel uitmaakt van hoofdstuk 27, hetzelfde douanehoofdstuk waarin minerale brandstoffen en oliën zijn opgenomen. De onderzeese elektriciteitsverbinding van Montenegro met Italië is een kabel van 445 kilometer met een capaciteit die uiteindelijk 1.200 megawatt zal bereiken. Die verbinding heeft ertoe bijgedragen dat het land een netto-exporteur van elektriciteit is geworden. Een deel van het totaal voor minerale brandstoffen bestaat vrijwel zeker uit elektriciteitsverkopen in plaats van traditionele brandstofhandel. Montenegro produceert geen ruwe olie en raffineert zelf niets, dus een categorie van deze omvang moet door iets anders worden verklaard dan een conventionele aardolie-exportsector.
Aluminium en artikelen van aluminium waren goed voor 11,69% (84,46 miljoen dollar), ondanks een grote schok voor de achterliggende industrie. De KAP-aluminiumsmelterij in Montenegro stopte in mei 2023 na 52 jaar met de productie van primair aluminium. De sluiting volgde op een geschil over elektriciteitsprijzen, maar de walserij- en legeringsfaciliteiten van de fabriek bleven draaien met geïmporteerd metaal. Door deze omschakeling exporteert Montenegro nu aluminiumproducten die grotendeels uit buitenlandse grondstoffen worden gemaakt, in plaats van metaal dat uit de eigen bauxietreserves wordt gesmolten. Hout en artikelen van hout waren goed voor 7,44% (53,75 miljoen dollar), terwijl dranken, gedistilleerde dranken en azijn 6,27% (45,33 miljoen dollar) toevoegden. Plantaže, een aaneengesloten wijnbouwcomplex van meer dan 2.000 hectare, noemt zichzelf het grootste complex van dit type in Europa en exporteert wijn naar meer dan 40 landen. Farmaceutische producten waren goed voor 6,20% (44,80 miljoen dollar) en vlees voor 3,86% (27,89 miljoen dollar). Machines waren goed voor 3,72% (26,87 miljoen dollar), ertsen voor 3,40% (24,54 miljoen dollar), voertuigen voor 2,40% (17,34 miljoen dollar) en elektrische machines sloten de top tien af met 1,88% (13,57 miljoen dollar).
Voormalige Joegoslavische buurlanden kopen meer dan de helft van alle export
Servië nam in 2023 28,56% van de export van Montenegro af, ter waarde van 206,36 miljoen dollar, meer dan enig ander land. Bosnië en Herzegovina volgde met 11,30% (81,66 miljoen dollar) en Slovenië was goed voor 11,00% (79,44 miljoen dollar). Samen waren deze drie voormalige Joegoslavische republieken goed voor 50,86% van de totale exportwaarde. Deze concentratie is gebaseerd op decennialange gedeelde infrastructuur, overlappende toeleveringsketens en regionale handelsovereenkomsten die dateren van vóór de onafhankelijkheid van Montenegro in 2006. Vrachtwagens en goederenwagons vervoeren nog steeds goederen over deze grenzen, grotendeels zoals ze dat deden toen alle vier de landen deel uitmaakten van dezelfde federale staat. Het CEFTA-lidmaatschap heeft de tarieven bovendien laag genoeg gehouden, waardoor oude handelspatronen nooit echt hoefden te verdwijnen.
Een categorie met het label "Gebieden, n.e.g." was goed voor 5,43% (39,23 miljoen dollar), een statistische verzamelcategorie die in de douanegegevens niet aan één land kan worden toegewezen. Tsjechië was goed voor 4,44% (32,10 miljoen dollar) en Hongkong SAR van China voor 4,31% (31,16 miljoen dollar). Luxemburg was goed voor 4,19% (30,28 miljoen dollar) en Zwitserland voor 3,75% (27,12 miljoen dollar). Deze laatste drie bestemmingen hebben, gezien de omvang van de Montenegrijnse economie, opvallend grote aandelen. Dat patroon houdt vaak verband met financiële activiteiten of handel in metalen die via deze rechtsgebieden verloopt, in plaats van met daadwerkelijke lokale consumptie van Montenegrijnse goederen. Albanië nam 3,34% (24,16 miljoen dollar) af en Duitsland sloot de top tien af met 3,21% (23,19 miljoen dollar).
De export bereikte in 2022 een piek en is sindsdien licht afgenomen
De exportwaarde steeg drie jaar op rij gestaag voordat deze weer terugliep. Het totaal bedroeg 463,20 miljoen dollar in 2019, daalde naar 409,85 miljoen dollar in 2020 doordat de pandemie de handel verstoorde en herstelde vervolgens tot 515,92 miljoen dollar in 2021. In 2022 schoot de export scherp omhoog naar 736,36 miljoen dollar, het hoogste niveau van de periode, waarna deze in 2023 licht daalde naar 722,52 miljoen dollar.
De piek van 2022 valt vrijwel precies samen met de wereldwijde stijging van de energieprijzen in dat jaar. Dat past goed bij het grote aandeel van de Montenegrijnse export dat inmiddels via de categorie minerale brandstoffen loopt. Een kleine economie die zo sterk afhankelijk is van elektriciteits- en metaalprijzen zal zijn exportcijfers eerder zien schommelen met mondiale grondstoffencycli dan met ontwikkelingen binnen Montenegro zelf. De sluiting van de KAP-smelterij zorgt voor een tweede laag van onzekerheid. De aluminiumexport heeft zich tot nu toe staande gehouden door over te schakelen van primaire productie naar verwerking van geïmporteerd metaal. Dat model is afhankelijk van een toeleveringsketen waarover het land niet volledig controle heeft en maakt de op een na grootste exportcategorie van Montenegro gevoeliger voor transportkosten en metaalprijzen in het buitenland dan toen de fabriek nog eigen erts verwerkte.