Kongo - Brazavil bayrağı - Ticaret istatistikleri genel bakış
Afrika

Kongo İhracat Ticaret Verileri: 2023'te %6,7 artışla 9,47 Milyar Dolar

Son Güncelleme: · İnceleyen Megan Sun · Son Yıl Toplamı (2023): $9,5Mlr. · Yıllık Değişim: +6,7% İthalat Verilerini Görüntüle

01Öne Çıkan Noktalar

  • Kongo, 2022'deki 8,87 milyar dolardan %6,7 artışla 2023'te 9,47 milyar dolar değerinde mal ihraç etti.
  • Çin, 5,15 milyar dolar değerindeki bu toplamın %54,4'ünü satın aldı; bu, bir sonraki en büyük alıcının satın aldığı değerin beş katından fazla.
  • Bunu %10,6 (1,00 milyar dolar) ve %5,5 (525,29 milyon dolar) ile Hollanda ve Hindistan takip etti; ilk üç alıcı ihracat değerinin %70,5'ini oluşturdu.
  • Mineral yakıtlar %85,9 (8,13 milyar $) ile ihracat kategorilerinde başı çekerken, gemiler ve yüzer yapılar %8,7 (820,85 milyon $) ile açık ara ikinci sırada yer aldı.

025 Yıllık Trend

Kongo - Brazavil ihracat trendi, 5 yıl Kongo - Brazavil ihracat değerinin yıllara göre çizgi grafiği: 2019 $5,6Mlr., 2020 $4,9Mlr., 2021 $2,4Mlr., 2022 $8,9Mlr., 2023 $9,5Mlr. $5,6Mlr. 2019 $4,9Mlr. 2020 $2,4Mlr. 2021 $8,9Mlr. 2022 $9,5Mlr. 2023
Kongo - Brazavil ihracat değeri (yıllara göre)
Yıl 20192020202120222023
Değer $5,6Mlr.$4,9Mlr.$2,4Mlr.$8,9Mlr.$9,5Mlr.

03En Büyük İhracat Pazarları (2023)

SıraOrtakDeğerPay
1 Çin $5,1Mlr. 54,4%
2 Hollanda $1,0Mlr. 10,6%
3 Hindistan $525,3M 5,5%
4 Amerika Birleşik Devletleri $337,1M 3,6%
5 Malezya $251,7M 2,7%
6 Portekiz $224,7M 2,4%
7 Namibya $201,3M 2,1%
8 İsviçre $191,1M 2,0%
9 Kanada $171,4M 1,8%
10 Birleşik Krallık $167,8M 1,8%

04En Büyük İhracat Kategorileri (2023)

SıraKategoriDeğerPay
1 Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Bunların Distilasyonundan Elde Edilen Ürünler; Bitümlü Maddeler; Mineral Mumlar $8,1Mlr. 85,9%
2 Gemiler, Tekneler ve Yüzer Yapılar $820,9M 8,7%
3 Ahşap ve Ahşap Eşyalar; Odun Kömürü $238,1M 2,5%
4 Bakır ve Bakırdan Eşyalar $76,1M 0,8%
5 Tuz; Sülfür; Topraklar ve Taş; Sıva Malzemeleri, Kireç ve Çimento $37,8M 0,4%
6 Nükleer Reaktörler, Kazanlar, Makinalar ve Mekanik Cihazlar; Bunların parçaları $37,0M 0,4%
7 Çinko ve Çinkodan Eşyalar $34,2M 0,4%
8 Optik, Fotografik, Sinematografik, Ölçme, Kontrol, Hassasiyet, Tıbbi veya Cerrahi Alet ve Cihazlar; Bunların Parça ve Aksesuarları $14,1M 0,1%
9 Elektrikli Makine ve Teçhizat ve bunların parçaları; Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar, Televizyon Görüntü ve Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar ve Bu Eşyaların Parça ve Aksesuarları $11,1M 0,1%
10 Uçak, Uzay aracı ve bunların parçaları $8,3M 0,1%

05Ticaret Ortağı Haritası

Kongo - Brazavil başlıca ticaret ortakları, ihracat Kongo - Brazavil'nin ihracat payına göre başlıca ticaret ortaklarının radyal diyagramı: Çin 54,4%, Hollanda 10,6%, Hindistan 5,5%, Amerika Birleşik Devletleri 3,6%, Malezya 2,7%, Portekiz 2,4%, Namibya 2,1%, İsviçre 2,0%, Kanada 1,8%, Birleşik Krallık 1,8% Kongo - Brazavil (Kendi Ülkesi) Çin 54,4% Hollanda 10,6% Hindistan 5,5% Amerika Birleşik Devletleri 3,6% Malezya 2,7% Portekiz 2,4% Namibya 2,1% İsviçre 2,0% Kanada 1,8% Birleşik Krallık 1,8%

06Analiz

Çin, Kongo'nun Petrol İhracatının Yarısından Fazlasını Satın Alıyor

Kongo, 2023 yılında yurtdışına 9,47 milyar dolar değerinde mal sevk etti; bu, bir önceki yıla göre 8,87 milyar dolardan %6,7 artış gösterdi. Çin, 5,15 milyar dolar değerindeki bu toplamın %54,4'ünü emdi; bu, bir sonraki en büyük alıcının satın aldığı değerin beş katından fazladır. Ticaret verileri, Kongo'nun yalnızca Çin'e ham petrol ihracatının 2023'te 5,03 milyar dolar değerinde olduğunu gösteriyor; bu, Çin'in ülkeden satın aldığı değerin neredeyse tamamını ham petrolün oluşturduğu anlamına geliyor; bu, Çin'in daha geniş bir ticari ilişkiden ziyade rafinerilerini beslemek için ithal petrole yönelik muazzam iştahının doğrudan bir yansıması. Çin'in bir petrol alıcısı olarak hakim konumu, aynı zamanda bir alacaklı olarak da önemli bir role dönüşmüştür; gelecekteki petrol teslimatlarına karşı verilen kaynak destekli krediler, son on yılda Kongo'nun kamu maliyesinin belirleyici bir özelliği haline gelmiştir; bu, bölgenin başka yerlerinde kullanılan ancak aynı derecede nadiren kullanılan bir finansman modelidir.

Hollanda %10,6 (1,00 milyar dolar) ile ikinci sırada yer aldı; bu konum muhtemelen Hollanda'nın Kongo petrolüne yönelik talebinden ziyade, Rotterdam'ın Avrupa'nın en büyük ham petrol ithalatı ve rafineri merkezlerinden biri olarak konumunu yansıtıyor. Bunu %5,5 (525,29 milyon dolar) ile Hindistan takip etti. İlk üç alıcı olan Çin, Hollanda ve Hindistan birlikte toplam ihracat değerinin %70,5'ini oluşturuyor. Amerika Birleşik Devletleri %3,6 (337,13 milyon dolar), Malezya %2,7 (251,66 milyon dolar), Portekiz %2,4 (224,68 milyon dolar), Namibya %2,1 (201,31 milyon dolar), İsviçre %2,0 (191,13 milyon dolar), Kanada %1,8 artış gösterdi (171,39 milyon dolar) ve Birleşik Krallık yine %1,8 (167,80 milyon dolar) ile ilk on arasında yer aldı.

İhracat Listesinde Ham Petrol ve Açık Deniz Gemileri Hakim Oluyor

Mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ilgili damıtma ürünleri, 2023 yılında 8,13 milyar dolar değerindeki tüm ihracat kategorilerinin başında yer aldı ve toplam değerin %85,9'unu oluşturarak diğer tüm kategorilerin toplamından daha fazla bir paya sahip oldu; bu, Kongo'nun Sahraaltı Afrika'nın en büyük açık deniz ham petrol üreten ülkelerinden biri olarak konumunun bir yansımasıdır. Gemiler, tekneler ve yüzen yapılar, %8,7 (820,85 milyon $) ile uzak ama yine de önemli bir ikinci sırada yer aldı; bu, çoğu ülkenin ihracat listeleri için alışılmadık bir giriş, ancak açık deniz petrol ekonomisine uygun bir giriş: Kongo'nun sahalarındaki üretim, boru hattıyla bağlanan sabit platformlar yerine büyük ölçüde yüzer üretime, depolamaya ve boşaltma gemilerine ve benzer özel gemilere dayanıyor ve bu büyük, pahalı gemileri içeren işlemler, satış, kiralama veya tarlalar arasında yeniden konuşlandırma olsun, önemli tek seferlik ihracat değerleri olarak ortaya çıkabilir Ticaret istatistiklerinde, ülkenin o yıl fiilen ürettiği petrolün fiziksel hacmiyle çok az ilgisi olmasına rağmen.

Ahşap ve ahşap ürünleri %2,5 (238,07 milyon dolar) artış gösterdi; bu, Kongo'nun, Amazon'dan sonra dünyadaki en büyük bitişik tropikal orman alanlarından biri olan ve daha küçük ama yine de anlamlı bir ağaç kesimi ve ahşap ürünleri ihracat endüstrisini destekleyen önemli kereste rezervlerine ev sahipliği yapan Kongo Havzası yağmur ormanlarındaki payına bağlı. Bakır ve bundan elde edilen ürünler %0,8 (76,11 milyon $), tuz, kükürt, taş ve çimento malzemeleri %0,4 (37,83 milyon $), makine ve mekanik cihazlar neredeyse %0,4 (37,01 milyon $) ve çinko %0,4 (34,22 milyon $) katkı sağladı. Optik ve tıbbi aletler %0,1 (14,15 milyon dolar), elektrikli makineler %0,1 (11,06 milyon dolar) ekledi ve uçak ve uzay aracı parçaları %0,1 (8,29 milyon dolar) ile ilk onda yer aldı; bunların hepsi listenin başındaki petrol ticaretinin ölçeği yanında gölgede kaldı.

2021 Çöküşünden Keskin Bir Geri Dönüş

Kongo'nun ihracat toplamı son beş yılda alışılmadık derecede değişken bir yol izledi. 2019'da 5,58 milyar dolar seviyesinde olan bu rakam, salgının petrol talebini vurmasıyla 2020'de 4,89 milyar dolara düştü ve daha sonra 2021'de sadece 2,36 milyar dolara düştü; bu, 2020 yerine beş yıllık sürenin en düşük noktasıydı; bu, bu veri kümesindeki diğer ekonomilerin çoğuyla karşılaştırıldığında alışılmadık bir model. İhracat, küresel enerji fiyatlarının hızla artmasıyla birlikte 2022'de üç kattan fazla artarak 8,87 milyar dolara yükseldi ve 2023'te %6,7 artışla 9,47 milyar dolara yükseldi.

Mineral yakıtların ihracat değerinin beşte dördünden fazlasını oluşturduğu ve toplamın yarısından fazlasını tek bir alıcının aldığı Kongo'nun ihracat rakamları neredeyse tamamen offshore petrol endüstrisinin durumuna, küresel ham fiyatlara ve Çin talebine göre şekilleniyor ve ormancılıktan hafif imalata kadar ekonominin diğer sektörlerine ulusal ticaret rakamlarını anlamlı bir şekilde etkileme konusunda nispeten az yer bırakıyor. Bireysel ortak ülkelerin veya ürün kategorilerinin yıldan yıla nasıl dağıldığına daha yakından bakmak için yukarıdaki veri panelleri bu rakamların ardındaki tüm ayrıntıları sunmaktadır.

07Sıkça Sorulan Sorular

Kongo, 2022'deki 8,87 milyar dolardan %6,7 artışla 2023'te 9,47 milyar dolar değerinde mal ihraç etti.

Çin, Kongo'nun en büyük ihracat destinasyonu olup, 2023'te 5,15 milyar dolar değerindeki toplam ihracatın %54,4'ünü satın alacaktır.

Mineral yakıtlar Kongo'nun en büyük ihracat kategorisi olup, 2023'te toplam ihracat değerinin %85,9'unu veya 8,13 milyar doları oluşturacaktır.

Kongo'nun ihracatı 2023'te %6,7 artarak 2022'deki 8,87 milyar dolardan 9,47 milyar dolara yükseldi ve 2021'deki en düşük seviyeden keskin bir toparlanma kaydetti.