Vlag van Congo-Brazzaville - Overzicht handelsstatistieken
Afrika

Exporthandelsgegevens Congo: $9,47 miljard in 2023, een stijging van 6,7%

Laatst Bijgewerkt: · Beoordeeld door Megan Sun · Totaal Laatste Jaar (2023): $9,5mld · Verandering Jaar-op-Jaar: +6,7% Importgegevens Bekijken

01Belangrijkste Punten

  • Congo exporteerde in 2023 voor 9,47 miljard dollar aan goederen, een stijging van 6,7% ten opzichte van de 8,87 miljard dollar in 2022.
  • China absorbeerde 54,4% van dat totaal, ter waarde van 5,15 miljard dollar, meer dan vijf keer de waarde die door de volgende grootste koper werd gekocht.
  • Nederland en India volgden met 10,6% ($1,00 miljard) en 5,5% ($525,29 miljoen); de drie grootste kopers vertegenwoordigden 70,5% van de exportwaarde.
  • Minerale brandstoffen voerden de exportcategorieën aan met 85,9% ($8,13 miljard), terwijl schepen en drijvende constructies op verre tweede plaats stonden met 8,7% ($820,85 miljoen).

025-Jaarstrend

Exporttrend van Congo-Brazzaville, 5 jaar Lijndiagram van de exportwaarde van Congo-Brazzaville per jaar: 2019 $5,6mld, 2020 $4,9mld, 2021 $2,4mld, 2022 $8,9mld, 2023 $9,5mld $5,6mld 2019 $4,9mld 2020 $2,4mld 2021 $8,9mld 2022 $9,5mld 2023
Exportwaarde van Congo-Brazzaville per jaar
Jaar 20192020202120222023
Waarde $5,6mld$4,9mld$2,4mld$8,9mld$9,5mld

03Belangrijkste Exportmarkten (2023)

RangPartnerWaardeAandeel
1 China $5,1mld 54,4%
2 Nederland $1,0mld 10,6%
3 India $525,3mln 5,5%
4 Verenigde Staten $337,1mln 3,6%
5 Maleisië $251,7mln 2,7%
6 Portugal $224,7mln 2,4%
7 Namibië $201,3mln 2,1%
8 Zwitserland $191,1mln 2,0%
9 Canada $171,4mln 1,8%
10 Verenigd Koninkrijk $167,8mln 1,8%

04Belangrijkste Exportcategorieën (2023)

RangCategorieWaardeAandeel
1 Minerale brandstoffen, minerale oliën en producten van de distillatie ervan; Bitumineuze stoffen; Minerale wassen $8,1mld 85,9%
2 Schepen, boten en drijvende constructies $820,9mln 8,7%
3 Hout en houten artikelen; Houtskool $238,1mln 2,5%
4 Koper en artikelen daarvan $76,1mln 0,8%
5 Zout; Zwavel; Aarde en steen; Pleistermaterialen, kalk en cement $37,8mln 0,4%
6 Kernreactoren, ketels, machines en mechanische apparaten; Delen daarvan $37,0mln 0,4%
7 Zink en artikelen daarvan $34,2mln 0,4%
8 Optische, fotografische, cinematografische, meet-, controle-, precisie-, medische of chirurgische instrumenten en apparaten; Onderdelen en accessoires daarvan $14,1mln 0,1%
9 Elektrische machines en uitrusting en onderdelen daarvan; Geluidsrecorders en -reproducers, televisiebeeld- en geluidsrecorders en -reproducers, en onderdelen en accessoires van dergelijke artikelen $11,1mln 0,1%
10 Vliegtuigen, ruimtevaartuigen en delen daarvan $8,3mln 0,1%

05Kaart van Handelspartners

Belangrijkste handelspartners van Congo-Brazzaville, export Radiaal diagram van de belangrijkste handelspartners van Congo-Brazzaville naar exportaandeel: China 54,4%, Nederland 10,6%, India 5,5%, Verenigde Staten 3,6%, Maleisië 2,7%, Portugal 2,4%, Namibië 2,1%, Zwitserland 2,0%, Canada 1,8%, Verenigd Koninkrijk 1,8% Congo-Brazzaville (Eigen land) China 54,4% Nederland 10,6% India 5,5% Verenigde Staten 3,6% Maleisië 2,7% Portugal 2,4% Namibië 2,1% Zwitserland 2,0% Canada 1,8% Verenigd Koninkrijk 1,8%

06Analyse

China koopt meer dan de helft van de Congolese olie-export

Congo verscheepte in 2023 voor 9,47 miljard dollar aan goederen naar het buitenland, een stijging van 6,7% ten opzichte van de 8,87 miljard dollar het jaar daarvoor. China absorbeerde 54,4% van dat totaal, ter waarde van 5,15 miljard dollar, meer dan vijf keer de waarde die door de volgende grootste koper werd gekocht. Uit handelsgegevens blijkt dat de export van ruwe olie uit Congo naar China alleen al in 2023 5,03 miljard dollar waard was, wat betekent dat ruwe olie bijna de gehele waarde vertegenwoordigt die China van het land koopt. Dit is een rechtstreekse weerspiegeling van China's enorme honger naar geïmporteerde olie om zijn raffinaderijen te voeden, en niet zozeer van enige bredere commerciële relatie. De dominante positie van China als oliekoper heeft zich ook vertaald in een belangrijke rol als crediteur, waarbij door hulpbronnen gedekte leningen die zijn verstrekt tegen toekomstige olieleveranties de afgelopen tien jaar een bepalend kenmerk zijn geworden van de overheidsfinanciën van Congo, een financieringsmodel dat elders in de regio wordt gebruikt, maar zelden in dezelfde mate.

De Nederland staat op de tweede plaats met 10,6% ($1,00 miljard), een positie die waarschijnlijk de positie van Rotterdam weerspiegelt als een van Europa's grootste import- en raffinagecentra voor ruwe olie, en niet zozeer de Nederlandse vraag naar specifiek Congolese olie. India volgde met 5,5% ($525,29 miljoen). Samen zijn China, Nederland en India, de drie grootste afnemers, goed voor 70,5% van de totale exportwaarde. Verenigde Staten voegde 3,6% toe ($337,13 miljoen), Maleisië 2,7% ($251,66 miljoen), Portugal 2,4% ($224,68 miljoen), Namibië 2,1% ($201,31 miljoen), Zwitserland 2,0% ($191,13 miljoen), Canada 1,8% ($171,39 miljoen), en de Verenigd Koninkrijk werd afgerond de top tien, eveneens met 1,8% ($167,80 miljoen).

Ruwe olie en offshoreschepen domineren de exportlijst

Minerale brandstoffen, minerale oliën en aanverwante destillatieproducten voerden in 2023 alle exportcategorieën aan, met een waarde van 8,13 miljard dollar en goed voor 85,9% van de totale waarde, meer dan elke andere categorie samen, een weerspiegeling van Congo's positie als een van de grotere offshore-producerende landen van ruwe olie in Sub-Sahara Afrika. Schepen, boten en drijvende constructies stonden op een verre maar nog steeds substantiële tweede plaats met 8,7% ($820,85 miljoen), een ongebruikelijke vermelding op de exportlijsten van de meeste landen, maar wel een die past bij een offshore-olie-economie: de productie in de Congolese velden is sterk afhankelijk van drijvende productie-, opslag- en losschepen en soortgelijke gespecialiseerde schepen in plaats van vaste platforms die via pijpleidingen zijn verbonden, en transacties waarbij deze grote, dure schepen betrokken zijn, of het nu gaat om verkoop, lease of herschikking tussen velden, kunnen zelfs in handelsstatistieken als substantiële eenmalige exportwaarden verschijnen. hoewel ze weinig te maken hebben met de fysieke hoeveelheid olie die het land dat jaar feitelijk produceerde.

Hout en houtartikelen voegden 2,5% ($238,07 miljoen) toe, gekoppeld aan Congo's aandeel in het regenwoud van het Congobekken, een van de grootste aaneengesloten tropische bosgebieden op aarde na de Amazone, waar aanzienlijke houtreserves aanwezig zijn die een kleinere maar nog steeds betekenisvolle houtkap- en exportindustrie van houtproducten ondersteunen. Koper en artikelen daarvan droegen 0,8% bij (76,11 miljoen dollar), zout, zwavel, steen en cementmaterialen 0,4% (37,83 miljoen dollar), machines en mechanische apparaten een vrijwel identieke 0,4% (37,01 miljoen dollar) en zink 0,4% (34,22 miljoen dollar). Optische en medische instrumenten voegden 0,1% ($14,15 miljoen) toe, elektrische machines 0,1% ($11,06 miljoen), en onderdelen van vliegtuigen en ruimtevaartuigen sloten de top tien af met 0,1% ($8,29 miljoen), allemaal in het niets vergeleken met de omvang van de oliehandel die bovenaan de lijst staat.

Een scherpe opleving na de ineenstorting van 2021

Het exporttotaal van Congo heeft de afgelopen vijf jaar een ongewoon volatiel pad gevolgd. Deze bedroeg 5,58 miljard dollar in 2019, daalde tot 4,89 miljard dollar in 2020 toen de pandemie de vraag naar olie trof, en daalde vervolgens veel verder tot slechts 2,36 miljard dollar in 2021, het dieptepunt van de vijfjarige periode in plaats van 2020, een ongebruikelijk patroon vergeleken met de meeste andere economieën in deze dataset. De export herstelde zich vervolgens dramatisch, meer dan verdrievoudigd tot 8,87 miljard dollar in 2022 toen de mondiale energieprijzen piekten, en steeg nog eens met 6,7% tot 9,47 miljard dollar in 2023.

Omdat minerale brandstoffen ruim viervijfde van de exportwaarde voor hun rekening nemen en één enkele koper meer dan de helft van het totaal voor zijn rekening neemt, worden de Congolese exportcijfers bijna volledig bepaald door de toestand van de offshore-olie-industrie, de mondiale prijzen voor ruwe olie en de Chinese vraag, waardoor er relatief weinig ruimte overblijft voor andere sectoren van de economie, van de bosbouw tot de lichte industrie, om de nationale handelscijfers op enige betekenisvolle manier te beïnvloeden. Om beter te bekijken hoe individuele partnerlanden of productcategorieën jaar na jaar uit elkaar vallen, geven de datapanelen hierboven de volledige details achter deze cijfers.

07Veelgestelde Vragen

Congo exporteerde in 2023 voor 9,47 miljard dollar aan goederen, een stijging van 6,7% ten opzichte van de 8,87 miljard dollar in 2022.

China is de belangrijkste exportbestemming van Congo en neemt 54,4% van de totale export voor zijn rekening, ter waarde van 5,15 miljard dollar in 2023.

Minerale brandstoffen zijn de grootste exportcategorie van Congo, goed voor 85,9% van de totale exportwaarde, of 8,13 miljard dollar, in 2023.

De Congolese export groeide in 2023 met 6,7%, van 8,87 miljard dollar in 2022 naar 9,47 miljard dollar, waarmee een scherp herstel ten opzichte van het dieptepunt in 2021 werd voortgezet.