Mozambik bayrağı - Ticaret istatistikleri genel bakış
Afrika

Morozambik İhracat Verileri: 2023'te 8,28 milyar dolar, %0,28 düşüş

Son Güncelleme: · İnceleyen Megan Sun · Son Yıl Toplamı (2023): $8,3Mlr. · Yıllık Değişim: -0,3% İthalat Verilerini Görüntüle

01Öne Çıkan Noktalar

  • Moçambique, 2023 yılında 8,28 milyar dolar değerinde mal ihraç etti; bu rakam 2022'deki 8,30 milyar dolara kıyasla büyük ölçüde değişmedi ve %0,28 düştü.
  • Mineral yakıtlar, ihracat bileşiminin %57,61'ini (4,77 milyar dolar) oluşturarak hakim konumdaydı; bu durum neredeyse tamamen Moçambique'nin yalnızca Kasım 2022'de sevkiyatına başladığı sıvılaştırılmış doğal gazdan kaynaklandı.
  • Maputo yakınlarındaki tek bir izabe tesisinden gelen alüminyum %15,41 (1,28 milyar dolar) katkı sağladı, ancak bu tesis elektrik anlaşmazlığı nedeniyle Mart 2026'da üretimi durdurdu; bu risk 2023 verilerinin dışında kalıyor.
  • Hindistan, Moçambique'nin başlıca ihracat destinasyonu olarak Çin ve Güney Afrika'yı az farkla geride bırakarak toplam ihracatın %15,64'ünü (1,29 milyar dolar) satın aldı.

025 Yıllık Trend

Mozambik ihracat trendi, 5 yıl Mozambik ihracat değerinin yıllara göre çizgi grafiği: 2019 $4,8Mlr., 2020 $3,7Mlr., 2021 $5,7Mlr., 2022 $8,3Mlr., 2023 $8,3Mlr. $4,8Mlr. 2019 $3,7Mlr. 2020 $5,7Mlr. 2021 $8,3Mlr. 2022 $8,3Mlr. 2023
Mozambik ihracat değeri (yıllara göre)
Yıl 20192020202120222023
Değer $4,8Mlr.$3,7Mlr.$5,7Mlr.$8,3Mlr.$8,3Mlr.

03En Büyük İhracat Pazarları (2023)

SıraOrtakDeğerPay
1 Hindistan $1,3Mlr. 15,6%
2 Çin $1,2Mlr. 14,2%
3 Güney Afrika $1,2Mlr. 14,0%
4 Güney Kore $466,6M 5,6%
5 Birleşik Krallık $399,8M 4,8%
6 Singapur $390,3M 4,7%
7 Tayland $380,1M 4,6%
8 Vietnam $324,3M 3,9%
9 Hollanda $304,8M 3,7%
10 İtalya $244,0M 2,9%

04En Büyük İhracat Kategorileri (2023)

SıraKategoriDeğerPay
1 Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Bunların Distilasyonundan Elde Edilen Ürünler; Bitümlü Maddeler; Mineral Mumlar $4,8Mlr. 57,6%
2 Alüminyum ve Alüminyumdan Eşyalar $1,3Mlr. 15,4%
3 Cevherler, Cüruf ve Kül $516,5M 6,2%
4 Yağlı Tohumlar ve Yağlı Meyveler; Çeşitli Tahıllar, Tohumlar ve Meyveler; Endüstriyel veya Tıbbi Bitkiler; Saman ve Yem $278,1M 3,4%
5 Doğal veya Kültür İncileri, Kıymetli veya Yarı Kıymetli Taşlar, Kıymetli Metaller, Kıymetli Metallerle Kaplanmış Metaller ve Bunlardan Eşyalar; İmitasyon Takılar; Madeni para $260,6M 3,1%
6 Tütün ve İşlenmiş Tütün İkameleri $154,2M 1,9%
7 Yenilebilir Sebzeler ve Bazı Kök ve Yumrular $150,2M 1,8%
8 Yenilebilir Meyve ve Kuruyemişler; Narenciye veya Kavun Kabuğu $128,1M 1,5%
9 Tuz; Sülfür; Topraklar ve Taş; Sıva Malzemeleri, Kireç ve Çimento $128,0M 1,5%
10 Gübreler $97,4M 1,2%

05Ticaret Ortağı Haritası

Mozambik başlıca ticaret ortakları, ihracat Mozambik'nin ihracat payına göre başlıca ticaret ortaklarının radyal diyagramı: Hindistan 15,6%, Çin 14,2%, Güney Afrika 14,0%, Güney Kore 5,6%, Birleşik Krallık 4,8%, Singapur 4,7%, Tayland 4,6%, Vietnam 3,9%, Hollanda 3,7%, İtalya 2,9% Mozambik (Kendi Ülkesi) Hindistan 15,6% Çin 14,2% Güney Afrika 14,0% Güney Kore 5,6% Birleşik Krallık 4,8% Singapur 4,7% Tayland 4,6% Vietnam 3,9% Hollanda 3,7% İtalya 2,9%

06Analiz

Yüzer LNG, Moçambique'yi Neredeyse Bir Gecede Gaz İhracatçısına Dönüştürdü

Moçambique, 2023 yılında 8,28 milyar dolar değerinde mal ihraç etti; bu, bir önceki yılki 8,30 milyar dolara göre %0,28'lik marjinal bir düşüş anlamına geliyor. Mineral yakıtlar tek başına toplamın yarısından fazlasını, %57,61'ini (4,77 milyar dolar) oluşturdu. Bu da onu bu veri setindeki herhangi bir ülkenin açık ara en yoğunlaşmış başlıca ihracat kategorisi haline getiriyor. Rovuma Havzası açıklarında Eni tarafından işletilen Coral Sul yüzer LNG tesisi, ilk sıvılaştırılmış doğal gaz kargosunu Kasım 2022'de sevk etti. Tesisin yıllık 3,4 milyon ton üretim kapasitesi bulunuyor. Birkaç yıl önce Moçambique'nin mineral yakıt ihracatının neredeyse hiç kayda değer olmamasının, bugün ise tüm ihracat ekonomisinin temelini oluşturmasının nedeni bu tek proje.

Gaz hikayesi daha yeni başlıyor. Cabo Delgado'da TotalEnergies liderliğindeki çok daha büyük bir karadaki LNG projesi, Nisan 2021'de yakındaki Palma kentine düzenlenen isyancı saldırının ardından mücbir sebep kapsamında beklemede kaldı. Bu statü ancak Kasım 2025'te kaldırıldı ve ilk sevkiyatların artık 2029'da başlaması hedefleniyor. 2023 verilerinde şimdiden görülen gaz ihracatı, daha küçük ve açık denizde bulunan Coral Sul tesisinden geliyor. Onu açık ara geride bırakabilecek daha büyük karadaki proje ise hâlâ birkaç yıl uzakta. Kuzeydeki güvenlik koşullarının devam etmesi halinde, ikinci üretim dalgası devreye girdikten sonra Moçambique'nin yakıt ihracat rakamlarının 2023'ün çok ötesinde yükselmeye devam etmesi bekleniyor. Tete eyaletindeki Moatize Havzası'ndan çıkarılan kömür, on yılı aşkın süredir aynı mineral yakıtlar kategorisinde yer alıyor, ancak LNG'nin ani yükselişi karşısında payı hızla küçüldü; yine de kömür sevkiyatlarının kendisi ortadan kalkmış değil.

Alüminyum, Titanyum ve Yakutlar İhracat Bileşimini Tamamlıyor, Ancak Bir Tesis Risk Altında

Alüminyum, 2023 yılında ihracatın %15,41'ini oluşturdu ve değeri 1,28 milyar dolara ulaştı. Bunun neredeyse tamamı, tek başına Moçambique'nin toplam GSYİH'sinin yaklaşık %4'ünü oluşturan Maputo yakınlarındaki tek bir izabe tesisinden geldi. Bu izabe tesisi, South32'nin yeterli miktarda ve uygun fiyatlı elektrik temin edememesinin ardından Mart 2026'da bakım ve koruma sürecine alındı; IMF, bu duruşun Moçambique ekonomisi açısından önemli aşağı yönlü riskler oluşturduğu konusunda uyardı. Bu duruş burada yer alan 2023 rakamlarının dışında kalıyor, ancak Moçambique'nin gelecekteki ikinci büyük ihracat kategorisini tehdit ediyor. Cevherler, cüruf ve küller %6,24 (517 milyon dolar) katkı sağladı; bunun başlıca kaynağı kuzey kıyısındaki Moma madeninde ağır mineral kumlarından çıkarılan ilmenit ve diğer titanyum içeren minerallerdi. Değerli ve yarı değerli taşlar %3,15 (261 milyon dolar) katkıda bulundu; bunun büyük kısmı, dünyanın en önemli yakut keşiflerinden biri olarak kabul edilen Cabo Delgado'daki Montepuez yatağından çıkarılan yakutlardan geldi.

Madencilik ve enerjinin ötesinde, Moçambique'nin ihracat listesi tarım ağırlıklı hale geliyor. Yağlı tohumlar ve ilgili tahıllar %3,36 (278 milyon dolar) pay aldı. Tütün %1,86 (154 milyon dolar), sebzeler ise %1,82 (150 milyon dolar) katkıda bulundu. Meyve ve kuruyemişler %1,55 (128 milyon dolar) gelir sağlarken, tuz, kükürt, çimento ve ilgili mineraller %1,55 (128 milyon dolar) daha ekledi. Gübreler, %1,18 (97 milyon dolar) ile ilk on sırayı tamamladı. Bu kategorilerin hiçbiri yakıtlar veya alüminyumla rekabet edecek düzeye yaklaşmıyor. Birlikte ele alındığında, daha büyük mineral ve enerji ihracatının yanında hâlâ işlenmemiş tarımsal ürünler satan bir ekonomiye işaret ediyorlar.

Hindistan, Moçambique'nin En Büyük Alıcısı Olarak Çin ve Güney Afrika'yı Geride Bıraktı

Hindistan, 2023 yılında Moçambique'nin ihracatının %15,64'ünü, yani 1,29 milyar dolar değerinde kısmını satın aldı ve %14,20 (1,18 milyar dolar) ile Çin'in ve %13,97 (1,16 milyar dolar) ile Güney Afrika'nın az farkla önünde yer aldı. Bu üç alıcı birlikte toplam ihracat değerinin %43,81'ini oluşturdu; bu, tek bir ticaret ortağının hakim olduğu ülkelere kıyasla çok daha dengeli bir dağılım. Güney Kore %5,64 (467 milyon dolar) ile onu takip etti, Birleşik Krallık ise %4,83 (400 milyon dolar) daha ekledi. Singapur %4,72 (390 milyon dolar), Tayland ise %4,59 (380 milyon dolar) katkıda bulundu. Vietnam %3,92 (324 milyon dolar) satın alırken, Hollanda %3,68 (305 milyon dolar) ve İtalya %2,95 (244 milyon dolar) ile ilk on sırayı tamamladı. Asyalı ve Afrikalı alıcıların bu dağılımı, Moçambique'nin yakıt ve mineral ihracatıyla yakından örtüşüyor; çünkü kömür, gaz ve alüminyum genellikle tek bir bölgesel bloğa değil, büyük sanayi ekonomilerine yöneliyor.

İhracat değerleri son beş yılda sert dalgalanmalar gösterdikten sonra yeni bir yüksek seviyenin yakınında istikrar kazandı. Toplam ihracat 2019'da 4,79 milyar dolar seviyesindeydi, ardından pandemi küresel ticareti sekteye uğratınca 2020'de 3,72 milyar dolara geriledi. 2021'de 5,70 milyar dolara toparlandı, ardından Coral Sul'un gaz sevkiyatlarının artmasıyla 2022'de 8,30 milyar dolara sıçradı ve 2023'te 8,28 milyar dolarla neredeyse aynı seviyede kaldı. Bu yatay seyir, çok daha büyük karadaki LNG projesi bu on yılın ilerleyen dönemlerinde sevkiyata başlayana kadar Moçambique'nin ihracat ekonomisinin yeni, gaz odaklı bir temel seviyeye oturduğunu gösteriyor.

07Sıkça Sorulan Sorular

Mozambik, 2023 yılında 8,28 milyar dolar değerinde mal ihraç etti; bu, 2022'deki 8,30 milyar dolara kıyasla %0,28 düşüşle esasen yatay bir seyir anlamına geliyor.

Eni tarafından işletilen Coral Sul yüzer LNG tesisi, Kasım 2022'de ilk sıvılaştırılmış doğal gaz kargosunu sevk ederek mineral yakıtları kısa sürede Mozambik'in en büyük ihracat kategorisi haline getirdi; 2023'te toplam ihracatın %57,61'ini (4,77 milyar dolar) oluşturdu. TotalEnergies'in öncülük ettiği çok daha büyük bir karasal LNG projesi ise hâlâ gecikmiş durumda ve ilk sevkiyatların 2029'dan önce başlaması beklenmiyor.

Evet. Alüminyum, 2023 yılında Mozambik'in ihracatının %15,41'ini (1,28 milyar dolar) oluşturdu ve bunun neredeyse tamamı, Mozambik GSYH'sinin yaklaşık %4'üne katkıda bulunan Maputo yakınlarındaki tek bir izabe tesisinden geldi. Bu tesis, elektrik tarifeleri konusundaki bir anlaşmazlığın ardından Mart 2026'da bakım ve koruma statüsüne alındı ve bu durum gelecekte bu ihracat kategorisini tehdit ediyor.

Hindistan, 2023 yılında Mozambik'in ihracatının %15,64'ünü (1,29 milyar dolar) satın alarak Çin'i (%14,20) ve Güney Afrika'yı (%13,97) kıl payı geride bıraktı. Bu üç alıcı birlikte toplam ihracat değerinin %43,81'ini oluşturdu.