Esvatini bayrağı - Ticaret istatistikleri genel bakış
Afrika

Eswatini İhracat Ticaret Verileri: 2023'te %5,28 artışla 2,10 Milyar Dolar

Son Güncelleme: · İnceleyen Megan Sun · Son Yıl Toplamı (2023): $2,1Mlr. · Yıllık Değişim: +5,3% İthalat Verilerini Görüntüle

01Öne Çıkan Noktalar

  • Eswatini, 2022'deki 1,99 milyar dolardan %5,28 artışla 2023'te 2,10 milyar dolar değerinde mal ihraç etti; bu, beş yıllık pencerede yeni bir rekor.
  • Esansiyel yağlar, reçineoidler ve parfümeri preparatları, alkolsüz içecek konsantresinin hakim olduğu bir kategori olan %27,98 (586,39 milyon $) ile tüm ihracat kategorilerinin başında yer aldı.
  • Güney Afrika, Eswatini'nin açık ara en büyük destinasyonu olan 1,41 milyar dolar değerindeki ihracatın %67,52'sini satın aldı.
  • Eswatini'nin ilk üç destinasyonu olan Güney Afrika, Kenya ve Mozambik, 2023'teki toplam ihracat değerinin %75,71'ini oluşturdu.

025 Yıllık Trend

Esvatini ihracat trendi, 5 yıl Esvatini ihracat değerinin yıllara göre çizgi grafiği: 2019 $2,0Mlr., 2020 $1,8Mlr., 2021 $2,1Mlr., 2022 $2,0Mlr., 2023 $2,1Mlr. $2,0Mlr. 2019 $1,8Mlr. 2020 $2,1Mlr. 2021 $2,0Mlr. 2022 $2,1Mlr. 2023
Esvatini ihracat değeri (yıllara göre)
Yıl 20192020202120222023
Değer $2,0Mlr.$1,8Mlr.$2,1Mlr.$2,0Mlr.$2,1Mlr.

03En Büyük İhracat Pazarları (2023)

SıraOrtakDeğerPay
1 Güney Afrika $1,4Mlr. 67,5%
2 Kenya $89,6M 4,3%
3 Mozambik $82,0M 3,9%
4 Nijerya $70,1M 3,3%
5 Zimbabve $47,8M 2,3%
6 Tanzanya $35,5M 1,7%
7 Uganda $34,2M 1,6%
8 İtalya $34,0M 1,6%
9 Botsvana $33,9M 1,6%
10 Amerika Birleşik Devletleri $29,2M 1,4%

04En Büyük İhracat Kategorileri (2023)

SıraKategoriDeğerPay
1 Uçucu Yağlar ve Resinoidler; Parfümeri, Kozmetik veya Tuvalet Müstahzarları $586,4M 28,0%
2 Şekerler ve Şekerlemeler $477,3M 22,8%
3 Çeşitli Kimyasal Ürünler $282,2M 13,5%
4 Örme veya Tığ İşi Olmayan Giyim Eşyaları ve Giyim Aksesuarları $145,5M 6,9%
5 Ahşap ve Ahşap Eşyalar; Odun Kömürü $135,5M 6,5%
6 Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Bunların Distilasyonundan Elde Edilen Ürünler; Bitümlü Maddeler; Mineral Mumlar $75,4M 3,6%
7 İçecekler, Alkollü İçecekler ve Sirke $60,7M 2,9%
8 Örme veya Tığ işi Giyim Eşyaları ve Giyim Aksesuarları $49,3M 2,4%
9 Sebzeler, Meyveler, Kabuklu yemişler veya Bitkilerin diğer kısımlarından elde edilen müstahzarlar $39,7M 1,9%
10 Hububat, Un, Nişasta veya Sütün Müstahzarları; Pastacılık Ürünleri $36,2M 1,7%

05Ticaret Ortağı Haritası

Esvatini başlıca ticaret ortakları, ihracat Esvatini'nin ihracat payına göre başlıca ticaret ortaklarının radyal diyagramı: Güney Afrika 67,5%, Kenya 4,3%, Mozambik 3,9%, Nijerya 3,3%, Zimbabve 2,3%, Tanzanya 1,7%, Uganda 1,6%, İtalya 1,6%, Botsvana 1,6%, Amerika Birleşik Devletleri 1,4% Esvatini (Kendi Ülkesi) Güney Afrika 67,5% Kenya 4,3% Mozambik 3,9% Nijerya 3,3% Zimbabve 2,3% Tanzanya 1,7% Uganda 1,6% İtalya 1,6% Botsvana 1,6% Amerika Birleşik Devletleri 1,4%

06Analiz

Bir Coca-Cola Konsantre Fabrikası Tüm İhracat Listesinin Temelini Oluşturuyor

Eswatini, 2023'te 2,10 milyar dolar değerinde mal ihraç etti; bu, bir önceki yılki 1,99 milyar dolardan %5,28 artışla, burada mevcut olan beş yıllık verilere göre yeni bir rekor. Esansiyel yağlar, rezinoitler ve parfümeri ve kozmetik preparatları, tüm ihracat kategorilerinde geniş bir farkla, 586,39 milyon dolar veya toplamın %27,98'i ile ilk sırada yer aldı. Bu kategoriye alkolsüz içecek konsantresi hakimdir. Coca-Cola Swaziland, CONCO olarak bilinir, meşrubat konsantresi üretiyor ve bunu Afrika'daki 20 ülkedeki altmış şişeleme şirketine Matsapha yakınlarındaki fabrikasından tedarik ediyor, bu da onu kıtanın başlıca konsantre üretim merkezlerinden biri haline getiriyor.

Eswatini'de yetiştirilen şeker kamışının hem ham şeker ihracatını hem de konsantre üretiminde kullanılan şurubu beslemesi nedeniyle, aynı konsantre sektörüyle yakından bağlantılı bir kategori olan şeker ve şekerlemeler %22,77 (477,25 milyon $) ile ikinci sırada yer aldı. Şeker kamışı çiftçiliği, ülkenin en büyük istihdam ve arazi kullanım alanlarından biridir ve bu, Coca-Cola fabrikasının gelmesinden çok önce, onlarca yıldır böyleydi. Başka yerde sınıflandırılmayan kimyasal ürünler %13,47 (282,22 milyon $) aldı; bu da muhtemelen içecek ve tatlandırıcı endüstrisinden ayrı durmak yerine onunla örtüşen bir başka kategori. Bu üç kategori tek başına, Eswatini'nin yurtdışına gönderdiği her şeyin üçte ikisine yakınını oluşturuyor; bu, emtia ihraç eden küçük ekonomilerin standartlarına göre bile alışılmadık derecede dar bir taban.

Örme veya tığ işi olmayan giyim %6,94 (145,51 milyon $) artış gösterdi; bu kategori, kısmen Afrika hazır giyim ihracatını destekleyen programlar kapsamında ABD gibi pazarlara tercihli ticaret erişimi nedeniyle tarihsel olarak yatırım çeken Eswatini'nin tekstil imalat sektörü üzerine kurulu bir kategoridir. Tahta ve ağaç ürünleri, ülkenin Highveld bölgesinin önemli bir bölümünü kapsayan Eswatini'nin ormancılık ve kağıt hamuru endüstrisinden yararlanarak %6,47 (135,53 milyon $) katkıda bulundu. Mineral yakıtlar %3,60 (75,40 milyon $) alırken, içecekler, alkollü içkiler ve sirke %2,90 (60,71 milyon $) ekledi; bu listenin başında yer alan aynı içecek endüstrisi kümesiyle bağlantıları olan başka bir kategori. Örme giyim %2,35 (49,32 milyon $) katkı sağlarken sebze, meyve ve kuruyemiş karışımları %1,89 (39,66 milyon $) artış gösterdi. Tahıllar, un, nişasta ve sütten oluşan ürünler %1,73 (36,21 milyon dolar) ile ilk 10'u tamamladı.

Güney Afrika Her Şeyin Üçte İkisinden Fazlasını Satın Alıyor

Güney Afrika, Eswatini'nin ihracatının %67,52'sini (1,41 milyar dolar değerinde) satın aldı; bu, diğer tüm destinasyonların toplamından açık ara daha fazla. Eswatini denize kıyısı yoktur ve tamamen komşularının limanlarına, özellikle de Güney Afrika'daki Durban ve Richards Bay limanlarına bağımlıdır; bu, ticaret modellerini tek başına ham ihracat rakamlarının önerdiğinin çok ötesinde şekillendiren bir coğrafi gerçekliktir. Kenya %4,28 (89,64 milyon dolar) ile açık ara ikinci sırada yer alırken, Mozambik %3,91 (82,00 milyon dolar) ile ikinci sırada yer aldı. Bu üç destinasyon bir araya getirildiğinde 2023'teki toplam ihracat değerinin %75,71'ini oluşturdu.

Nijerya %3,35 (70,11 milyon $) ekledi ve Zimbabve %2,28 (47,78 milyon $) katkıda bulundu. Tanzanya %1,70 (35,55 milyon $) aldı ve Uganda %1,63 (34,16 milyon $) kazandı. İtalya %1,62 (33,98 milyon $) katkıda bulundu ve Botsvana %1,62 (33,87 milyon $) ekledi. Amerika Birleşik Devletleri ilk 10'u %1,39 (29,20 milyon dolar) ile kapattı. Güney Afrika dışında, Eswatini'nin geri kalan ihracat destinasyonlarının çoğu Afrika'nın başka yerlerinde bulunuyor ve bu da CONCO konsantre ağının kıtanın şişeleme tesislerine erişimine uyuyor.

2022'de Bir Düşüş, Sonra Yeni Bir Yükseliş

Eswatini'nin ihracat toplamı, burada ele alınan beş yıl boyunca mütevazı bir döngü boyunca ilerledi. 2019'da 2,00 milyar dolar seviyesinde olan bu tutar, salgının küresel ticareti sekteye uğratması nedeniyle 2020'de 1,75 milyar dolara düştü. 2021'de toparlanarak 2,07 milyar dolara yükseldi, 2022'de hafif bir düşüşle 1,99 milyar dolara, ardından bir önceki yıla göre %5,28 artışla 2023'te 2,10 milyar dolara tırmandı ve bu beş yıllık pencere için yeni bir zirveye ulaştı.

Her biri tek bir kategori ve tek bir destinasyonun toplamda bu kadar büyük bir paya sahip olduğu Eswatini'nin ihracat rakamları, ülkenin kendi sınırlarının çok dışında alınan kararlara alışılmadık derecede duyarlı. Coca-Cola'nın bölgesel şişeleme stratejisindeki bir değişiklik veya Güney Afrika ticaret veya para politikasındaki bir değişiklik, Eswatini lilangeni'nin Güney Afrika randına sabitlenmesi göz önüne alındığında, bu toplamı neredeyse herhangi bir yerel gelişmenin yapabileceğinden daha fazla hareket ettirecektir.

2023'te yeni bir zirveye doğru istikrarlı tırmanışın da gösterdiği gibi, koşullar iyi bir şekilde sıralandığında bu hassasiyet Eswatini'nin lehine kesiliyor, ancak konsantre sanayinin ya da Güney Afrika ilişkilerinin zayıflaması durumunda riskten hızla uzaklaşmak için çok az alan bırakıyor. Bu kadar küçük, ihracat tabanının tek bir üretim tesisinde ve tek bir komşu pazarda yoğunlaştığı bu kadar küçük bir ülke için, emtia fiyatlarını veya döviz dalgalanmalarını izlemeye yönelik olağan tavsiyeler alışılmadık bir güçle geçerli oluyor. Bu sitede yer alan az sayıda ülkenin tüm ticari resmi bu kadar yoğun bir şekilde tek bir fabrika ve tek bir sınır kapısı tarafından şekillendirilmektedir.

07Sıkça Sorulan Sorular

Eswatini, 2022'deki 1,99 milyar dolardan %5,28 artışla 2023'te 2,10 milyar dolar değerinde mal ihraç etti; bu, beş yıllık pencerede yeni bir rekor.

Uçucu yağlar, reçineoidler ve parfümeri ve kozmetik preparatları, alkolsüz içecek konsantresinin hakim olduğu 586,39 milyon dolar değerinde veya 2023'teki toplam ihracat değerinin %27,98'i ile Eswatini'nin en büyük ihracat kategorisidir.

CONCO olarak bilinen Coca-Cola Swaziland, meşrubat konsantresi üretiyor ve Matsapha yakınlarındaki fabrikasından Afrika'daki 20 ülkedeki altmış şişeleme şirketine tedarik ediyor; bu da onu kıtanın başlıca konsantre üretim merkezlerinden biri haline getiriyor.

Eswatini denize kıyısı yoktur ve tamamen komşularının limanlarına, özellikle de Güney Afrika'daki Durban ve Richards Bay limanlarına bağımlıdır. Güney Afrika, 2023 yılında Eswatini'nin ihracatının %67,52'sini (1,41 milyar dolar) satın aldı.