Vlag van Slovenië - Overzicht handelsstatistieken
Europa

Exportgegevens van Slovenië: 59,51 miljard dollar in 2023, een stijging van 7,6%

Laatst Bijgewerkt: · Beoordeeld door Megan Sun · Totaal Laatste Jaar (2023): $59,5mld · Verandering Jaar-op-Jaar: +7,6% Importgegevens Bekijken

01Belangrijkste Punten

  • Slovenië exporteerde in 2023 goederen ter waarde van $59.51 miljard, een stijging van 7.6% ten opzichte van $55.31 miljard in 2022. Dit is het meest recente jaar waarvoor in deze gegevensreeks geverifieerde handelsgegevens beschikbaar zijn.
  • Farmaceutische producten voerden de uitvoercategorieën met ruime voorsprong aan en vertegenwoordigden 33.9% van de totale uitvoerwaarde, met een waarde van $20.15 miljard.
  • Zwitserland was veruit de grootste uitvoerpartner van Slovenië en nam 27.2% van de uitvoer af ($16.21 miljard).
  • De drie belangrijkste uitvoerpartners vertegenwoordigden samen 49.3% van de totale uitvoerwaarde.

025-Jaarstrend

Exporttrend van Slovenië, 5 jaar Lijndiagram van de exportwaarde van Slovenië per jaar: 2019 $37,6mld, 2020 $37,5mld, 2021 $46,7mld, 2022 $55,3mld, 2023 $59,5mld $37,6mld 2019 $37,5mld 2020 $46,7mld 2021 $55,3mld 2022 $59,5mld 2023
Exportwaarde van Slovenië per jaar
Jaar 20192020202120222023
Waarde $37,6mld$37,5mld$46,7mld$55,3mld$59,5mld

03Belangrijkste Exportmarkten (2023)

RangPartnerWaardeAandeel
1 Zwitserland $16,2mld 27,2%
2 Duitsland $8,0mld 13,5%
3 Italië $5,1mld 8,6%
4 Kroatië $4,7mld 7,8%
5 Oostenrijk $3,4mld 5,7%
6 Frankrijk $2,0mld 3,3%
7 Servië $1,6mld 2,6%
8 Polen $1,5mld 2,4%
9 Hongarije $1,3mld 2,2%
10 Rusland $1,2mld 2,0%

04Belangrijkste Exportcategorieën (2023)

RangCategorieWaardeAandeel
1 Farmaceutische producten $20,2mld 33,9%
2 Elektrische machines en uitrusting en onderdelen daarvan; Geluidsrecorders en -reproducers, televisiebeeld- en geluidsrecorders en -reproducers, en onderdelen en accessoires van dergelijke artikelen $5,5mld 9,2%
3 Kernreactoren, ketels, machines en mechanische apparaten; Delen daarvan $5,0mld 8,4%
4 Voertuigen anders dan rollend spoorwegmaterieel of trammaterieel, en onderdelen en accessoires daarvan $5,0mld 8,4%
5 Minerale brandstoffen, minerale oliën en producten van de distillatie ervan; Bitumineuze stoffen; Minerale wassen $3,3mld 5,6%
6 Kunststoffen en artikelen daarvan $2,0mld 3,3%
7 Aluminium en artikelen daarvan $1,6mld 2,7%
8 IJzer en staal $1,4mld 2,4%
9 Artikelen van ijzer of staal $1,1mld 1,9%
10 Hout en houten artikelen; Houtskool $1,1mld 1,8%

05Kaart van Handelspartners

Belangrijkste handelspartners van Slovenië, export Radiaal diagram van de belangrijkste handelspartners van Slovenië naar exportaandeel: Zwitserland 27,2%, Duitsland 13,5%, Italië 8,6%, Kroatië 7,8%, Oostenrijk 5,7%, Frankrijk 3,3%, Servië 2,6%, Polen 2,4%, Hongarije 2,2%, Rusland 2,0% Slovenië (Eigen land) Zwitserland 27,2% Duitsland 13,5% Italië 8,6% Kroatië 7,8% Oostenrijk 5,7% Frankrijk 3,3% Servië 2,6% Polen 2,4% Hongarije 2,2% Rusland 2,0%

06Analyse

De uitvoer herstelde krachtig na twee jaar van stagnatie

Slovenië exporteerde in 2023 goederen ter waarde van $59.51 miljard, een stijging van 7.6% ten opzichte van $55.31 miljard in 2022. Dit is het meest recente jaar waarvoor in deze gegevensreeks geverifieerde handelsgegevens beschikbaar zijn. De volledige gegevensreeks bestrijkt vijf jaar, van 2019 tot en met 2023.

De uitvoerwaarde bleef gedurende de eerste twee jaren van deze periode vrijwel onveranderd, met $37.57 miljard in 2019 en $37.47 miljard in 2020. Vervolgens steeg de uitvoer drie opeenvolgende jaren, tot $46.69 miljard in 2021, $55.31 miljard in 2022 en $59.51 miljard in 2023. Daarmee bereikte de uitvoer het hoogste niveau binnen deze periode van vijf jaar.

Deze gegevensreeks verklaart niet waardoor de aanvankelijke stagnatie of de daaropvolgende groei werd veroorzaakt. De uitvoerwaarde in 2023 bleef niettemin ruim boven het niveau van alle jaren vóór 2021, wat wijst op een aanhoudende stijging na de aanvankelijke stagnatie van twee jaar. Deze ontwikkeling past bij een kleine, handelsgerichte economie die haar industriële en farmaceutische productie gedurende deze periode uitbreidt, hoewel deze gegevensreeks de specifieke oorzaken daarvan niet bevestigt. In elk van de drie groeijaren kwam er een aanzienlijk bedrag bij ten opzichte van het voorgaande jaar, zonder dat de groei afzwakte. Ook markeerde 2023 een nieuw hoogtepunt binnen deze periode van vijf jaar, ondanks het lagere groeitempo vergeleken met 2021 en 2022. De omvang van deze stijging over drie jaar, van een vrijwel stabiel niveau net onder $37.5 miljard tot bijna $60 miljard, is op zichzelf een opvallend kenmerk van deze gegevensreeks, ongeacht de onderliggende oorzaak.

Farmaceutische producten domineren de uitvoer van Slovenië

Farmaceutische producten voerden in 2023 de uitvoercategorieën met ruime voorsprong aan. Ze vertegenwoordigden $20.15 miljard, oftewel 33.9% van de totale uitvoerwaarde. Daarmee was deze categorie meer dan drie keer zo groot als de op één na grootste categorie. De Zwitserse farmaceutische bedrijven Novartis en Sandoz hebben de afgelopen twintig jaar meer dan CHF 3.5 miljard in Slovenië geïnvesteerd en het land daarmee uitgebouwd tot een belangrijk productiecentrum voor biosimilars en generieke geneesmiddelen. De omvang van deze investeringen helpt verklaren waarom één categorie zo'n groot deel van de totale uitvoerwaarde van het land vertegenwoordigt.

Elektrische machines en apparatuur stonden op de tweede plaats met 9.2% ($5.49 miljard), op korte afstand gevolgd door machines en mechanische apparaten met 8.4% ($5.02 miljard). Voertuigen stonden op de vierde plaats, eveneens met 8.4% ($5.01 miljard), en waren daarmee vrijwel gelijk aan de categorie erboven. Minerale brandstoffen sloten de top vijf af met 5.6% ($3.31 miljard).

Kunststoffen vertegenwoordigden 3.3% ($1.98 miljard) en aluminium was goed voor 2.7% ($1.58 miljard). IJzer en staal vertegenwoordigden 2.4% ($1.45 miljard), terwijl artikelen van ijzer en staal goed waren voor 1.9% ($1.15 miljard). Hout en houtproducten sloten de top tien af met 1.8% ($1.07 miljard), het kleinste aandeel van de tien hier vermelde categorieën. Afgezien van de farmaceutische industrie schetst deze lijst het beeld van een gediversifieerde industriële basis met elektronica, machines, voertuigen en metalen. Geen van deze afzonderlijke categorieën benadert echter het aandeel van de farmaceutische sector in de uitvoer.

Het verschil tussen farmaceutische producten en alle andere categorieën op deze lijst is uitzonderlijk groot voor een land van de omvang van Slovenië. Elektrische machines, de op één na grootste categorie, vertegenwoordigen amper een kwart van de uitvoerwaarde van farmaceutische producten. Machines, voertuigen en minerale brandstoffen bevinden zich vervolgens dicht bij elkaar in een bandbreedte van 5% tot 9%. Deze middengroep blijft ver achter bij de farmaceutische sector, maar vertegenwoordigt met elke categorie afzonderlijk nog steeds meer dan $3 miljard. De overige vijf categorieën, van kunststoffen tot hout, leveren elk afzonderlijk een aandeel van slechts enkele procenten en vormen samen de lange staart van kleinere industriële en materiaalgerelateerde uitvoerproducten onderaan een lijst die door farmaceutische producten wordt gedomineerd.

Zwitserland neemt alleen al meer dan een kwart van de totale uitvoer af

Zwitserland was in 2023 de grootste uitvoerpartner van Slovenië en nam 27.2% van de uitvoer af, met een waarde van $16.21 miljard. Deze ene handelspartner nam daarmee meer dan twee keer zoveel af als de op de tweede plaats gerangschikte Duitsland, die 13.5% ($8.02 miljard) voor zijn rekening nam. Het uitzonderlijk grote aandeel van Zwitserland sluit nauw aan bij de leidende positie van farmaceutische producten onder de uitvoercategorieën, gezien de Zwitserse eigendom van belangrijke farmaceutische productievestigingen in Slovenië.

Italië stond op de derde plaats met 8.6% ($5.09 miljard), gevolgd door Kroatië met 7.8% ($4.66 miljard). Deze drie belangrijkste handelspartners vertegenwoordigden samen 49.3% van de totale uitvoerwaarde. Oostenrijk droeg 5.7% ($3.38 miljard) bij en completeerde daarmee de top vijf van handelspartners.

Frankrijk vertegenwoordigde 3.3% ($1.97 miljard), terwijl Servië goed was voor 2.6% ($1.56 miljard). Polen droeg 2.4% ($1.45 miljard) bij en Hongarije 2.2% ($1.32 miljard). De Rusland sloot de top tien af met 2.0% ($1.19 miljard), het kleinste aandeel van de tien hier vermelde handelspartners.

Alle overige handelspartners, behalve Zwitserland en Duitsland, hebben afzonderlijk een aandeel van slechts enkele procenten. De verdeling is daardoor veel gelijkmatiger dan het grote verschil tussen de twee belangrijkste afzetmarkten doet vermoeden. Zes van de tien handelspartners op deze lijst zijn andere Europese economieën, met name Italië, Kroatië en Oostenrijk, die aan Slovenië grenzen of er dicht bij liggen. Deze regionale concentratie wijst erop dat geografische nabijheid een betekenisvolle rol blijft spelen in de uitvoer, ook al neemt Zwitserland, een verder weg gelegen afnemer, het grootste afzonderlijke aandeel voor zijn rekening.

Alles bij elkaar schetsen de meest recente bevestigde gegevens in deze reeks een uitvoerprofiel dat zowel qua producten als qua handelspartners sterk geconcentreerd is. Eén categorie die door de farmaceutische industrie wordt gedragen en één Zwitserse afnemer vertegenwoordigen elk ongeveer een kwart tot een derde van de totale uitvoerwaarde van Slovenië. De overige productcategorieën en handelspartners vormen daaronder een langere en gelijkmatiger verdeelde reeks.

07Veelgestelde Vragen

Slovenië exporteerde in 2023 goederen ter waarde van 59,51 miljard dollar, een stijging van 7,6% ten opzichte van 55,31 miljard dollar in 2022. Dit is het meest recente jaar waarvoor in deze dataset geverifieerde handelsgegevens beschikbaar zijn.

Farmaceutische producten stonden in 2023 met ruime voorsprong bovenaan alle exportcategorieën. Ze waren goed voor 33,9% van de totale exportwaarde, ter waarde van 20,15 miljard dollar, meer dan drie keer zoveel als de op één na grootste categorie.

Zwitserland was in 2023 de grootste exportpartner van Slovenië en nam 27,2% van de export af (16,21 miljard dollar), meer dan het dubbele van het aandeel van Duitsland, dat met 13,5% (8,02 miljard dollar) op de tweede plaats stond.

De Zwitserse farmaceutische bedrijven Novartis en Sandoz hebben de afgelopen twintig jaar meer dan CHF 3,5 miljard in Slovenië geïnvesteerd en het land uitgebouwd tot een belangrijk productiecentrum voor biosimilars en generieke geneesmiddelen. Deze aanwezigheid strookt met het uitzonderlijk grote aandeel van 27,2% dat Zwitserland in de Sloveense export vertegenwoordigt.