Vlag van Mozambique - Overzicht handelsstatistieken
Afrika

Exportgegevens van Mozambique: $8,28 miljard in 2023, een daling van 0,28%

Laatst Bijgewerkt: · Beoordeeld door Megan Sun · Totaal Laatste Jaar (2023): $8,3mld · Verandering Jaar-op-Jaar: -0,3% Importgegevens Bekijken

01Belangrijkste Punten

  • Mozambique exporteerde in 2023 goederen ter waarde van 8,28 miljard dollar, vrijwel onveranderd ten opzichte van 8,30 miljard dollar in 2022, een daling van 0,28%.
  • Minerale brandstoffen domineerden de export met 57,61% (4,77 miljard dollar), vrijwel volledig dankzij vloeibaar aardgas, dat Mozambique pas in november 2022 begon te verschepen.
  • Aluminium uit één enkele smelterij nabij Maputo was goed voor nog eens 15,41% (1,28 miljard dollar), hoewel die fabriek in maart 2026 de productie stillegde vanwege een geschil over elektriciteit, een risico dat buiten deze gegevens uit 2023 valt.
  • India bleef China en Zuid-Afrika nipt voor als belangrijkste exportbestemming van Mozambique en kocht 15,64% van de totale export (1,29 miljard dollar).

025-Jaarstrend

Exporttrend van Mozambique, 5 jaar Lijndiagram van de exportwaarde van Mozambique per jaar: 2019 $4,8mld, 2020 $3,7mld, 2021 $5,7mld, 2022 $8,3mld, 2023 $8,3mld $4,8mld 2019 $3,7mld 2020 $5,7mld 2021 $8,3mld 2022 $8,3mld 2023
Exportwaarde van Mozambique per jaar
Jaar 20192020202120222023
Waarde $4,8mld$3,7mld$5,7mld$8,3mld$8,3mld

03Belangrijkste Exportmarkten (2023)

RangPartnerWaardeAandeel
1 India $1,3mld 15,6%
2 China $1,2mld 14,2%
3 Zuid-Afrika $1,2mld 14,0%
4 Zuid-Korea $466,6mln 5,6%
5 Verenigd Koninkrijk $399,8mln 4,8%
6 Singapore $390,3mln 4,7%
7 Thailand $380,1mln 4,6%
8 Vietnam $324,3mln 3,9%
9 Nederland $304,8mln 3,7%
10 Italië $244,0mln 2,9%

04Belangrijkste Exportcategorieën (2023)

RangCategorieWaardeAandeel
1 Minerale brandstoffen, minerale oliën en producten van de distillatie ervan; Bitumineuze stoffen; Minerale wassen $4,8mld 57,6%
2 Aluminium en artikelen daarvan $1,3mld 15,4%
3 Ertsen, slakken en as $516,5mln 6,2%
4 Oliehoudende zaden en oliehoudende vruchten; Diverse granen, zaden en fruit; Industriële of geneeskrachtige planten; Stro en voer $278,1mln 3,4%
5 Natuurlijke of gekweekte parels, edelstenen of halfedelstenen, edele metalen, metalen bekleed met edele metalen, en werken daarvan; Imitatiesieraden; Munt $260,6mln 3,1%
6 Tabak en vervaardigde tabaksvervangers $154,2mln 1,9%
7 Eetbare groenten en bepaalde wortels en knollen $150,2mln 1,8%
8 Eetbaar fruit en noten; Schil van citrusvruchten of meloenen $128,1mln 1,5%
9 Zout; Zwavel; Aarde en steen; Pleistermaterialen, kalk en cement $128,0mln 1,5%
10 Meststoffen $97,4mln 1,2%

05Kaart van Handelspartners

Belangrijkste handelspartners van Mozambique, export Radiaal diagram van de belangrijkste handelspartners van Mozambique naar exportaandeel: India 15,6%, China 14,2%, Zuid-Afrika 14,0%, Zuid-Korea 5,6%, Verenigd Koninkrijk 4,8%, Singapore 4,7%, Thailand 4,6%, Vietnam 3,9%, Nederland 3,7%, Italië 2,9% Mozambique (Eigen land) India 15,6% China 14,2% Zuid-Afrika 14,0% Zuid-Korea 5,6% Verenigd Koninkrijk 4,8% Singapore 4,7% Thailand 4,6% Vietnam 3,9% Nederland 3,7% Italië 2,9%

06Analyse

Drijvend lng maakte Mozambique vrijwel van de ene op de andere dag tot gasexporteur

Mozambique exporteerde in 2023 goederen ter waarde van 8,28 miljard dollar, een marginale daling van 0,28% ten opzichte van de 8,30 miljard dollar van het jaar ervoor. Minerale brandstoffen waren op zichzelf goed voor meer dan de helft van dat totaal, namelijk 57,61% (4,77 miljard dollar). Daarmee is dit veruit de meest geconcentreerde grootste categorie van alle landen in deze dataset. De drijvende lng-installatie Coral Sul, die door Eni voor de kust van het Rovuma-bekken wordt geëxploiteerd, verscheepte in november 2022 haar eerste lading vloeibaar aardgas. De installatie heeft een productiecapaciteit van 3,4 miljoen ton per jaar. Dat ene project verklaart waarom de export van minerale brandstoffen uit Mozambique enkele jaren eerder nauwelijks meetelde en nu de volledige exporteconomie draagt.

Het gasverhaal staat nog maar aan het begin. Een veel groter lng-project op land in Cabo Delgado, geleid door TotalEnergies, viel onder overmacht sinds een aanval van opstandelingen op het nabijgelegen stadje Palma in april 2021. Die status werd pas in november 2025 opgeheven, waarbij de eerste verschepingen nu voor 2029 zijn gepland. De gasexport die in deze gegevens uit 2023 al zichtbaar is, is afkomstig van de kleinere offshore-installatie Coral Sul. Het grotere project op land, dat Coral Sul ruimschoots zou kunnen overtreffen, ligt nog jaren in de toekomst. De brandstofexport van Mozambique zal naar verwachting na 2023 verder blijven stijgen zodra die tweede productiegolf op gang komt, ervan uitgaande dat de veiligheidssituatie in het noorden stabiel blijft. Steenkool die wordt gewonnen in het Moatize-bekken in de provincie Tete valt al ruim tien jaar binnen dezelfde categorie minerale brandstoffen, maar het aandeel ervan is snel afgenomen door de plotselinge opkomst van lng, ook al zijn de steenkooltransporten zelf niet verdwenen.

Aluminium, titanium en robijnen completeren het geheel, maar één fabriek loopt risico

Aluminium was in 2023 goed voor 15,41% van de export, ter waarde van 1,28 miljard dollar. Vrijwel alles daarvan kwam van één enkele smelterij nabij Maputo, die alleen al goed is voor ongeveer 4% van het totale bbp van Mozambique. Die smelterij ging in maart 2026 over op onderhoud en instandhouding nadat South32 geen voldoende en betaalbare elektriciteitsvoorziening kon veiligstellen, een stillegging waarvan het IMF heeft gewaarschuwd dat die aanzienlijke neerwaartse risico's voor de Mozambikaanse economie met zich meebrengt. De stillegging valt buiten de hier weergegeven cijfers voor 2023, maar vormt een bedreiging voor de op één na grootste exportcategorie van Mozambique in de toekomst. Ertsen, slakken en as waren goed voor 6,24% (517 miljoen dollar), voornamelijk dankzij ilmeniet en andere titaniumhoudende mineralen die uit zware mineraalzanden bij de Moma-mijn aan de noordkust worden gewonnen. Edelstenen en halfedelstenen droegen 3,15% (261 miljoen dollar) bij, grotendeels dankzij robijnen uit de afzetting van Montepuez in Cabo Delgado, die algemeen wordt beschouwd als een van de belangrijkste robijnvondsten ter wereld.

Buiten mijnbouw en energie wordt de exportlijst van Mozambique agrarischer van aard. Oliehoudende zaden en aanverwante granen waren goed voor 3,36% (278 miljoen dollar). Tabak voegde 1,86% (154 miljoen dollar) toe en groenten waren goed voor 1,82% (150 miljoen dollar). Fruit en noten brachten 1,55% (128 miljoen dollar) op, terwijl zout, zwavel, cement en aanverwante mineralen nog eens 1,55% (128 miljoen dollar) toevoegden. Meststoffen sloten de top tien af met 1,18% (97 miljoen dollar). Geen van deze categorieën komt in de buurt van brandstoffen of aluminium. Samen laten ze zien dat de economie nog altijd onbewerkte landbouwproducten exporteert naast de grotere exportstromen van mineralen en energie.

India blijft China en Zuid-Afrika nipt voor als belangrijkste afnemer van Mozambique

India kocht in 2023 15,64% van de export van Mozambique, ter waarde van 1,29 miljard dollar, en bleef daarmee China met 14,20% (1,18 miljard dollar) en Zuid-Afrika met 13,97% (1,16 miljard dollar) nipt voor. Deze drie afnemers waren samen goed voor 43,81% van de totale exportwaarde, een veel gelijkmatiger verdeling dan in landen waar één handelspartner domineert. Zuid-Korea volgde met 5,64% (467 miljoen dollar) en het Verenigd Koninkrijk voegde 4,83% (400 miljoen dollar) toe. Singapore was goed voor 4,72% (390 miljoen dollar) en Thailand voor 4,59% (380 miljoen dollar). Vietnam kocht 3,92% (324 miljoen dollar), Nederland was goed voor 3,68% (305 miljoen dollar) en Italië sloot de top tien af met 2,95% (244 miljoen dollar). Deze spreiding van Aziatische en Afrikaanse afnemers sluit nauw aan bij de brandstof- en mineraalexport van Mozambique, aangezien steenkool, gas en aluminium doorgaans naar grote industriële economieën gaan in plaats van naar één regionaal handelsblok.

De exportwaarde schommelde de afgelopen vijf jaar sterk voordat deze zich rond een nieuw hoog niveau stabiliseerde. Het totaal bedroeg 4,79 miljard dollar in 2019, waarna het in 2020 daalde naar 3,72 miljard dollar toen de pandemie de wereldhandel verstoorde. In 2021 herstelde de export zich tot 5,70 miljard dollar en in 2022 steeg deze vervolgens naar 8,30 miljard dollar doordat de gasleveringen van Coral Sul snel toenamen. In 2023 bleef de export met 8,28 miljard dollar vrijwel exact op dat niveau. Dit plateau suggereert dat de exporteconomie van Mozambique een nieuw, door gas gedreven uitgangsniveau heeft bereikt, althans totdat het veel grotere lng-project op land later dit decennium met verschepen begint.

07Veelgestelde Vragen

Mozambique exporteerde in 2023 goederen ter waarde van $8,28 miljard, vrijwel onveranderd, een daling van 0,28% ten opzichte van $8,30 miljard in 2022.

De drijvende LNG-installatie Coral Sul, geëxploiteerd door Eni, verscheepte in november 2022 de eerste lading vloeibaar aardgas, waardoor minerale brandstoffen al snel de grootste exportcategorie van Mozambique werden, met een aandeel van 57,61% ($4,77 miljard) in 2023. Een veel groter LNG-project op land onder leiding van TotalEnergies blijft vertraagd, waarbij de eerste zendingen pas in 2029 worden verwacht.

Ja. Aluminium was in 2023 goed voor 15,41% van de export van Mozambique ($1,28 miljard), vrijwel volledig afkomstig van één aluminiumsmelterij nabij Maputo die ongeveer 4% van het bbp van Mozambique vertegenwoordigt. De smelterij werd in maart 2026 stilgelegd en in een staat van onderhoud en instandhouding gebracht na een geschil over elektriciteitstarieven, wat deze exportcategorie in de toekomst bedreigt.

India nam in 2023 15,64% van de export van Mozambique af ($1,29 miljard), net iets meer dan China (14,20%) en Zuid-Afrika (13,97%). Samen waren deze drie afnemers goed voor 43,81% van de totale exportwaarde.