Flagga för Belgien - Översikt över handelsstatistik
Europa

Belgien Importera handelsdata: 403,2 miljarder USD 2023, ned 12,7 %

Senast Uppdaterad: · Granskad av Megan Sun · Totalt Senaste Året (2023): $403,2mdr · Förändring Jämfört med Föregående År: -12,7% Visa Exportdata

01Viktiga Slutsatser

  • Belgiens import uppgick till 403,20 miljarder USD 2023, en minskning med 12,7 % från 461,79 miljarder USD 2022, den första årliga nedgången efter två raka år av tillväxt.
  • Nederländerna var den främsta källan och levererade 21,7 % av importen till ett värde av 87,48 miljarder dollar, nästan dubbelt så mycket som det andra rankade Tysklands andel.
  • Tyskland och Frankrike följde efter med 13,1 % (52,69 miljarder USD) och 11,7 % (47,02 miljarder USD), vilket gav de tre bästa källorna 46,4 % av det totala importvärdet.
  • Mineralbränslen ledde alla importkategorier med 17,0 % av det totala värdet (68,40 miljarder USD), med fordon på andra plats med 12,4 % (49,92 miljarder USD).

025-Årig Trend

Belgien importtrend, 5 år Linjediagram över Belgiens importvärde per år: 2019 $318,7mdr, 2020 $294,2mdr, 2021 $393,9mdr, 2022 $461,8mdr, 2023 $403,2mdr $318,7mdr 2019 $294,2mdr 2020 $393,9mdr 2021 $461,8mdr 2022 $403,2mdr 2023
Belgien importvärde per år
År 20192020202120222023
Värde $318,7mdr$294,2mdr$393,9mdr$461,8mdr$403,2mdr

03Största Importmarknader (2023)

RangPartnerVärdeAndel
1 Nederländerna $87,5mdr 21,7%
2 Tyskland $52,7mdr 13,1%
3 Frankrike $47,0mdr 11,7%
4 USA $28,0mdr 6,9%
5 Italien $16,6mdr 4,1%
6 Storbritannien $14,1mdr 3,5%
7 Kina $13,8mdr 3,4%
8 Irland $10,8mdr 2,7%
9 Schweiz $10,5mdr 2,6%
10 Norge $9,4mdr 2,3%

04Största Importkategorier (2023)

RangKategoriVärdeAndel
1 mineralbränslen, mineraloljor och produkter från deras destillation; Bituminösa ämnen; Mineralvaxer $68,4mdr 17,0%
2 Andra fordon än järnvägs- eller spårvägsrullande materiel, samt delar och tillbehör till dessa $49,9mdr 12,4%
3 Farmaceutiska produkter $48,3mdr 12,0%
4 Kärnreaktorer, pannor, maskiner och mekaniska apparater; Delar därav $29,0mdr 7,2%
5 Elektriska maskiner och utrustning samt delar därtill; Ljudinspelare och -återgivning, TV-bild- och ljudinspelare och -återgivning samt delar och tillbehör till sådana artiklar $29,0mdr 7,2%
6 Organiska kemikalier $18,8mdr 4,7%
7 Plast och artiklar därav $13,2mdr 3,3%
8 Natur- eller odlade pärlor, ädelstenar eller halvädelstenar, ädelmetaller, metaller klädda med ädelmetall och artiklar av dessa; Imiterade smycken; Mynt $13,0mdr 3,2%
9 Optiska, fotografiska, kinematografiska, mät-, kontroll-, precisions-, medicinska eller kirurgiska instrument och apparater; Delar och tillbehör till dessa $10,5mdr 2,6%
10 Järn och stål $9,2mdr 2,3%

05Karta över Handelspartner

Belgiens viktigaste handelspartner, import Radialdiagram över Belgiens viktigaste handelspartner efter importandel: Nederländerna 21,7%, Tyskland 13,1%, Frankrike 11,7%, USA 6,9%, Italien 4,1%, Storbritannien 3,5%, Kina 3,4%, Irland 2,7%, Schweiz 2,6%, Norge 2,3% Belgien (Detta land) Nederländerna 21,7% Tyskland 13,1% Frankrike 11,7% USA 6,9% Italien 4,1% Storbritannien 3,5% Kina 3,4% Irland 2,7% Schweiz 2,6% Norge 2,3%

06Analys

Belgiens främsta importkällor 2023

Belgien importerade varor till ett värde av 403,20 miljarder USD 2023, det senaste året med verifierade handelsdata i denna datauppsättning. Den summan markerar en minskning med 12,7 % från de 461,79 miljarder dollar som registrerades 2022, den första årliga tillbakagången efter två år av tillväxt. Nederländerna var den största källan till Belgiens import och stod för 21,7 % av den totala importen, värd 87,48 miljarder USD.

Tyskland rankades tvåa med 13,1 % (52,69 miljarder USD), före Frankrike med 11,7 % (47,02 miljarder USD) och USA med 6,9 % (28,01 miljarder USD). Italien tog femte plats med 4,1 % (16,61 miljarder USD), följt av Storbritannien med 3,5 % (14,07 miljarder USD) och Kina med 3,4 % (13,78 miljarder USD). Irland tillförde 2,7 % (10,77 miljarder USD), Schweiz lade till 2,6 % (10,52 miljarder USD), och Norge avrundade de tio bästa till 2,3 % (9,37 miljarder USD). Tillsammans utgjorde de tre bästa källorna 46,4 % av det totala importvärdet.

Nederländernas ledande position, med nästan dubbelt så stor andel som andrarangerade Tyskland, återspeglar den extremt nära fysiska och logistiska integrationen mellan de belgiska och holländska hamnarna längs Scheldemynningen, en del av det bredare Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen-klustret som fungerar som ett av Europas största integrerade bränsle-, kemikalie- och lasthanteringsnav. Varor passerar rutinmässigt den belgisk-nederländska gränsen flera gånger när råvaror, halvfabrikat och färdiga varor rör sig mellan raffinaderier, kemiska anläggningar och distributionscentra på båda sidor, vilket sannolikt blåser upp den registrerade holländska andelen utöver vad enbart enbart geografisk närhet skulle antyda.

Utöver de tre bästa spänner Belgiens återstående importkällor över en blandning av tillverknings- och resursförsörjande ekonomier. Irlands närvaro i topp tio, värd 10,77 miljarder dollar, återspeglar sannolikt farmaceutiska och kemiska intermediärer som rör sig mellan två av Europas största läkemedelstillverkning och exportnav, vilket kompletterar den läkemedelshandel som redan är synlig på Belgiens exportsida. Norges inkludering pekar på energiimport, i överensstämmelse med mineralbränslen som rankas som Belgiens högsta importkategori, medan Schweiz och Kina kompletterar en leverantörsbas som sträcker sig över precisionstillverkning respektive industrivaror med lägre kostnader. Till och med på tionde plats är Norges andel på 2,3 % betydande i absoluta tal, värd mer än 9 miljarder dollar, en påminnelse om hur stor Belgiens totala importräkning är i förhållande till de mindre procentandelar som utgör det mesta av rankningen under de tre bästa.

Ledande importkategorier

Mineralbränslen, mineraloljor och relaterade destillationsprodukter ledde alla importkategorier 2023, värda 68,40 miljarder USD och stod för 17,0 % av det totala importvärdet. Fordon och relaterade delar och tillbehör följde med 12,4 %, värda 49,92 miljarder USD, och läkemedelsprodukter rankades på tredje plats med 12,0 % (48,30 miljarder USD).

Maskiner och mekaniska apparater ökade med 7,2 % (29,02 miljarder USD), medan elektriska maskiner och utrustning bidrog med 7,2 % (28,98 miljarder USD). Organiska kemikalier inbringade 4,7 % (18,82 miljarder USD) och plast ökade med 3,3 % (13,17 miljarder USD). Ädelstenar och metaller bidrog med 3,2 % (12,97 miljarder USD), optiska och medicinska instrument ökade med 2,6 % (10,48 miljarder USD), och järn och stål stängde topp tio på 2,3 % (9,17 miljarder USD).

Mineralbränslen som toppar importlistan överensstämmer med Belgiens roll som ett stort europeiskt oljeraffineringscenter, förankrat av anläggningar i Antwerpens hamn som inkluderar ett av kontinentens största enskilda raffinaderier. En raffineringsoperation av den skalan beror på en stadig ström av importerad råolja och mellanråvaror, eftersom Belgien själva producerar försumbara kvantiteter råolja, vilket innebär att mycket av mineralbränslena importerar totalt sannolikt matar in direkt till de raffinerade bränsleprodukterna som också rankas bland Belgiens ledande export.

Läkemedelsprodukter som rankas på tredje plats bland importen, värda 48,30 miljarder dollar, speglar kategorins position som Belgiens enskilt största export, vilket pekar på betydande handel inom industrin där aktiva ingredienser, intermediärer och delvis färdiga läkemedelsprodukter rör sig i båda riktningarna som en del av integrerade europeiska och globala tillverkningsnätverk. Ädelstenar och metaller som förekommer bland de tio bästa på importsidan förstärker också Antwerpens roll som handels- och bearbetningscentrum snarare än en ren källa till diamanter, eftersom staden både importerar grova och polerade stenar och exporterar dem efter skärning, polering eller ytterligare handel. Elektriska maskiner och maskiner skiljs åt med endast en tiondels procentenhet, en nästan jämn siffra som tyder på att endera troligtvis skulle kunna gå om den andra i en framtida datauppdatering utan att ändra den bredare bilden av Belgiens importbas som lutar sig mycket mot industriell utrustning.

En nedgång efter två års tillväxt

Den femåriga trenden visar att importen sjunker under 2020 innan den stiger under två på varandra följande år och sedan vänder 2023. Importen flyttade från 318,71 miljarder USD 2019 till 294,25 miljarder USD 2020, för att sedan klättra till 393,95 miljarder USD 20461 och ytterligare 2229 miljarder USD 20461 och 2229 miljarder USD. 12,7 % till 403,20 miljarder USD 2023. Även med den nedgången ligger 2023-summan över varje år före 2022, vilket gör att den bredare femåriga banan pekar uppåt trots tillbakagången under det senaste året.

Detta mönster överensstämmer med detaljer från TotalEnergies, som beskriver sin anläggning i Antwerpen som en av Europas största integrerade raffinerings- och petrokemiska plattformar, vilket understryker omfattningen av import av råolja och råvaror som behövs för att upprätthålla Belgiens bas för raffinering och kemisk tillverkning. För en närmare titt på hur enskilda partnerländer eller produktkategorier fördelar sig år för år, ger datapanelerna ovan den fullständiga detaljen bakom dessa siffror.

07Vanliga Frågor

Belgien importerade varor för 403,20 miljarder USD 2023, en minskning med 12,7 % från 461,79 miljarder USD 2022.

Nederländerna är Belgiens främsta importkälla och står för 21,7 % av den totala importen, värd 87,48 miljarder dollar 2023.

Mineralbränslen och relaterade destillationsprodukter är Belgiens största importkategori och stod för 17,0 % av det totala importvärdet, eller 68,40 miljarder USD, 2023.

Belgiens import minskade med 12,7 % 2023, från 461,79 miljarder USD 2022 till 403,20 miljarder USD, den första årliga minskningen efter två år av tillväxt.