01Öne Çıkan Noktalar
- Malavi, 2022'deki 899,73 milyon dolardan %7,31 artışla 2023'te 965,51 milyon dolar değerinde mal ihraç etti.
- Tütün, %46,53 (449,21 milyon $) ile tüm ihracat kategorilerinde açık ara önde yer aldı ve bu da Malavi'nin dünyanın en çok tütüne bağımlı ekonomilerinden biri olduğunu yansıtıyor.
- Belçika, çoğunlukla nihai tüketici pazarından ziyade yaprak ticareti merkezi olarak Malavi'nin 153,86 milyon dolar değerindeki ihracatının %15,94'ünü gerçekleştirdi.
- Tanzanya %10,85 (104,76 milyon $) ile ikinci sırada yer aldı; bu da Malavi'nin kendine ait kıyı şeridi olmadığı için komşu limanlara bağımlılığını yansıtıyor.
025 Yıllık Trend
| Yıl | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Değer | $899,1M | $771,5M | $1,0Mlr. | $899,7M | $965,5M |
03En Büyük İhracat Pazarları (2023)
| Sıra | Ortak | Değer | Pay |
|---|---|---|---|
| 1 | Belçika | $153,9M | 15,9% |
| 2 | Tanzanya | $104,8M | 10,8% |
| 3 | Çin | $54,4M | 5,6% |
| 4 | Güney Afrika | $51,7M | 5,4% |
| 5 | Zimbabve | $51,1M | 5,3% |
| 6 | Zambiya | $45,0M | 4,7% |
| 7 | Hindistan | $44,4M | 4,6% |
| 8 | Amerika Birleşik Devletleri | $40,4M | 4,2% |
| 9 | Birleşik Krallık | $38,3M | 4,0% |
| 10 | Kenya | $30,5M | 3,2% |
04En Büyük İhracat Kategorileri (2023)
| Sıra | Kategori | Değer | Pay |
|---|---|---|---|
| 1 | Tütün ve İşlenmiş Tütün İkameleri | $449,2M | 46,5% |
| 2 | Yağlı Tohumlar ve Yağlı Meyveler; Çeşitli Tahıllar, Tohumlar ve Meyveler; Endüstriyel veya Tıbbi Bitkiler; Saman ve Yem | $102,5M | 10,6% |
| 3 | Yenilebilir Sebzeler ve Bazı Kök ve Yumrular | $100,2M | 10,4% |
| 4 | Kahve, Çay, Mate ve Baharatlar | $72,9M | 7,6% |
| 5 | Gıda Endüstrisinden Kaynaklanan Kalıntılar ve Atıklar; Hazır Hayvan Yemi | $52,7M | 5,5% |
| 6 | Şekerler ve Şekerlemeler | $43,0M | 4,5% |
| 7 | Yenilebilir Meyve ve Kuruyemişler; Narenciye veya Kavun Kabuğu | $20,2M | 2,1% |
| 8 | İnorganik Kimyasallar; Değerli Metallerin, Nadir Toprak Metallerinin, Radyoaktif Elementlerin veya İzotopların Organik veya İnorganik Bileşikleri | $11,7M | 1,2% |
| 9 | Nükleer Reaktörler, Kazanlar, Makinalar ve Mekanik Cihazlar; Bunların parçaları | $10,4M | 1,1% |
| 10 | Ahşap ve Ahşap Eşyalar; Odun Kömürü | $10,0M | 1,0% |
05Ticaret Ortağı Haritası
06Analiz
Tek Bir Mahsul Hâlâ Malavi'nin İhracat Ekonomisini Tanımlıyor
Malavi, 2022'deki 899,73 milyon $'a göre %7,31 artışla 2023'te 965,51 milyon $ değerinde mal ihraç etti. Tütün, 449,21 milyon $ değerinde, toplamın %46,53'ü ile geniş bir farkla tüm ihracat kategorilerinin başında yer aldı. Malavi, yabancı gelirinin tahminen %65'ini tütünden elde ediyor; bu da, ülkenin 4,6 milyon hektarlık ekili arazisinin 122.000'inde yetiştirilen mahsulle, onu dünyadaki en tütüne bağımlı ülke haline getiriyor. Hükümet yetkilileri, son yıllarda yaprak ihracatından elde edilen kazançların düşmesine rağmen tütünü defalarca stratejik bir ürün olarak tanımladı ve bu ürünün ülkenin dış kazançlarında ne kadar merkezi bir öneme sahip olduğunun altını çizdi. Tütün sektöründe bir miktar kapasiteyle 600.000 ila 2 milyon Malavili çalışıyor. Malavi'deki hanelerin yaklaşık beşte biri büyük ölçüde mahsulün yetiştirilmesi, iyileştirilmesi veya ticaretine bağlı gelire bağlı, bu da tütünü bir ihracat istatistiği kadar sosyal ve istihdam konusu haline getiriyor.
Yağlı tohumlar ve yağlı meyveler %10,62 (102,53 milyon $) ile ikinci sırada yer alırken, sebzeler, kökler ve yumrular %10,38 (100,18 milyon $) ile ikinci sırada yer aldı. Kahve, çay ve baharatlar %7,55 (72,91 milyon $) katkı sağlarken, gıda endüstrisi artıkları ve hazır hayvan yemi %5,46 (52,73 milyon $) sağladı. Şeker ve şekerleme %4,46 (43,02 milyon $) artış gösterdi ve meyve ve kuruyemişler %2,09 (20,16 milyon $) katkı sağladı. İnorganik kimyasallar %1,22 (11,74 milyon $) sağladı, makineler %1,07 (10,37 milyon $) ekledi ve odun ve odun kömürü %1,04 (10,03 milyon $) ile ilk on arasında yer aldı. Bu küçük kategorilerin hiçbiri tütünün Malavi'nin ihracat listesindeki hakimiyetine meydan okuyamaz. Yağlı tohumlar, sebzeler ve baharatlar, ılımlı çeşitlilik gösteren bir tarımsal ihracat tabanına işaret ediyor, ancak bunların her biri, hala ülkenin dış kazançlarının temelini oluşturan tütün kategorisinin boyutunun çok küçük bir kısmı olmaya devam ediyor.
Belçika Tütün Yaprağını Alıyor Ama Kargoyu Tanzanya Taşıyor
Belçika, 2023'te Malavi'nin ihracatının %15,94'ünü, yani 153,86 milyon dolar değerinde, diğer tüm destinasyonlardan daha fazla emdi. İki çok uluslu yaprak satın alma şirketi, Limbe Leaf ve Alliance One, Malawi'deki tütün mahsulünün yaklaşık %91'ini aralarında satın alıyor ve Belçika, tütünün fiilen tüketildiği pazardan ziyade esas olarak bu yaprağın dağıtım ve işleme merkezi olarak işlev görüyor. Büyük üreticiler, sigaraları Avrupa ve ötesindeki sigara içenlere göndermeden önce buradaki tüccarlardan kaynak alıyor; dolayısıyla ihracat rakamı, yaprağın nihai olarak nerede içildiği yerine nerede işlendiğini ve yeniden satıldığını yansıtıyor. Tanzanya %10,85 (104,76 milyon dolar) ile ikinci sırada yer aldı. Dar es Salaam Limanı, uluslararası pazarlar ile Doğu ve Orta Afrika'nın büyük kısmı arasında hareket eden kargolar için birincil giriş ve çıkış noktası olarak hizmet vermektedir, karayla çevrili Malavi'nin kendine ait kıyı şeridi olmadığı için bağlı olduğu bir rotadır. Çin %5,64 (54,43 milyon dolar) ile üçüncü sırada yer aldı. Bu ilk üç destinasyon birlikte toplam ihracat değerinin %32,42'sini oluşturuyor; bu, orta düzeyde bir yoğunlaşma, hâlâ oldukça geniş bir yelpazede daha küçük bölgesel ve uluslararası alıcılara yer bırakıyor.
Güney Afrika %5,35'i (51,68 milyon $) ve Zimbabve %5,29'u (51,11 milyon $) aldı; her ikisi de önemli sınır ötesi ticarete sahip bölgesel komşulardır. Zambiya %4,66 (44,97 milyon dolar) artış gösterdi ve Hindistan %4,60 (44,44 milyon dolar) aldı. Amerika Birleşik Devletleri Malawi'nin ihracatının %4,18'ini (40,39 milyon $) pazarladı, Birleşik Krallık %3,96'sını (38,25 milyon $) aldı ve Kenya %3,16'yla (30,50 milyon $) ilk on arasında yer aldı.
İhracat 2022'deki Düşüşün Ardından Toparlandı
Malavi'nin ihracat toplamı son beş yılda dengesiz bir artış gösterdi. 2019'da 899,12 milyon dolar olan bu rakam, salgının küresel ticareti aksatması nedeniyle 2020'de 771,48 milyon dolara düştü, ardından beş yıllık pencerenin en yüksek noktası olan 2021'de 1,01 milyar dolara sıçradı. 2022'de 899,73 milyon dolara geriledi ve 2023'te 965,51 milyon dolara yükseldi; bu düşüşten sonra art arda ikinci kez kazanç elde etti.
Tütün yaprağı fiyatları ve burley'e olan küresel talep, özellikle yıldan yıla hareketin çoğunu yönlendiriyor, çünkü bu baskın tek bir mahsul, kötü bir tütün sezonunu dengelemek için diğer kategorilere çok az yer bırakıyor. Hava durumu da çok büyük bir rol oynuyor. Malavi'nin tütün hasadı büyük ölçüde yağış zamanlamasına bağlıdır ve herhangi bir büyüme mevsimindeki kuraklık veya seller, daha fiyatlar ortaya çıkmadan ihracat hacimlerini önemli ölçüde değiştirebilir. Tek bir tarımsal ihracatta bu kadar yoğunlaşmış bir ülke, ekonomisinde olup biten her şeyden çok, tütünün servetiyle ticaretin toplam ilerlemesini görmeye devam edecektir. Yağlı tohumlar, sebzeler ve diğer tarım kategorilerine göre çeşitlendirme bu riskin yayılmasına yardımcı olabilir, ancak bu alternatiflerin hiçbiri şu anda tütünün ölçeğine veya yerleşik küresel alıcı ağına yaklaşamıyor.