01Belangrijkste Punten
- Malawi exporteerde in 2023 voor 965,51 miljoen dollar aan goederen, een stijging van 7,31% ten opzichte van 899,73 miljoen dollar in 2022.
- Tabak was met 46,53% ($449,21 miljoen) ruimschoots koploper in elke exportcategorie, wat de status van Malawi als een van de meest tabaksafhankelijke economieën ter wereld weerspiegelt.
- België absorbeerde 15,94% van de export van Malawi, ter waarde van 153,86 miljoen dollar, voornamelijk als handelsknooppunt in plaats van als eindconsumptiemarkt.
- Tanzania staat op de tweede plaats met 10,85% ($104,76 miljoen), wat de afhankelijkheid van Malawi van naburige havens weerspiegelt, aangezien het land geen eigen kustlijn heeft.
025-Jaarstrend
| Jaar | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Waarde | $899,1mln | $771,5mln | $1,0mld | $899,7mln | $965,5mln |
03Belangrijkste Exportmarkten (2023)
| Rang | Partner | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | België | $153,9mln | 15,9% |
| 2 | Tanzania | $104,8mln | 10,8% |
| 3 | China | $54,4mln | 5,6% |
| 4 | Zuid-Afrika | $51,7mln | 5,4% |
| 5 | Zimbabwe | $51,1mln | 5,3% |
| 6 | Zambia | $45,0mln | 4,7% |
| 7 | India | $44,4mln | 4,6% |
| 8 | Verenigde Staten | $40,4mln | 4,2% |
| 9 | Verenigd Koninkrijk | $38,3mln | 4,0% |
| 10 | Kenia | $30,5mln | 3,2% |
04Belangrijkste Exportcategorieën (2023)
| Rang | Categorie | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Tabak en vervaardigde tabaksvervangers | $449,2mln | 46,5% |
| 2 | Oliehoudende zaden en oliehoudende vruchten; Diverse granen, zaden en fruit; Industriële of geneeskrachtige planten; Stro en voer | $102,5mln | 10,6% |
| 3 | Eetbare groenten en bepaalde wortels en knollen | $100,2mln | 10,4% |
| 4 | Koffie, thee, mate en kruiden | $72,9mln | 7,6% |
| 5 | Residuen en afval uit de voedingsindustrie; Bereid diervoeder | $52,7mln | 5,5% |
| 6 | Suikers en suikerwerk | $43,0mln | 4,5% |
| 7 | Eetbaar fruit en noten; Schil van citrusvruchten of meloenen | $20,2mln | 2,1% |
| 8 | Anorganische chemicaliën; Organische of anorganische verbindingen van edele metalen, zeldzame aardmetalen, radioactieve elementen of isotopen | $11,7mln | 1,2% |
| 9 | Kernreactoren, ketels, machines en mechanische apparaten; Delen daarvan | $10,4mln | 1,1% |
| 10 | Hout en houten artikelen; Houtskool | $10,0mln | 1,0% |
05Kaart van Handelspartners
06Analyse
Eén enkele oogst bepaalt nog steeds de exporteconomie van Malawi
Malawi exporteerde in 2023 voor 965,51 miljoen dollar aan goederen, een stijging van 7,31% ten opzichte van 899,73 miljoen dollar in 2022. Tabak stond met een ruime marge bovenaan elke exportcategorie met 46,53% van het totaal, ter waarde van 449,21 miljoen dollar. Malawi haalt naar schatting 65% van zijn buitenlandse inkomsten uit tabak, waardoor het het meest tabaksafhankelijke land ter wereld is, waarbij de oogst wordt verbouwd op 122.000 van de 4,6 miljoen hectare landbouwgrond van het land. Overheidsfunctionarissen hebben tabak herhaaldelijk omschreven als een strategisch gewas, ook al zijn de inkomsten uit de export van bladbladeren de afgelopen jaren gedaald, wat onderstreept hoe belangrijk dit ene product nog steeds is voor de buitenlandse inkomsten van het land. Tussen de 600.000 en 2 miljoen Malawiërs werken in een bepaalde hoedanigheid in de tabakssector. Ongeveer een vijfde van de Malawische huishoudens is grotendeels afhankelijk van inkomen dat verband houdt met het verbouwen, drogen of verhandelen van de oogst, waardoor tabak evenzeer een sociale en werkgelegenheidskwestie is als een exportstatistiek.
Oliehoudende zaden en oliehoudend fruit stonden op de tweede plaats met 10,62% ($102,53 miljoen), en groenten, wortels en knollen voegden 10,38% ($100,18 miljoen) toe. Koffie, thee en specerijen droegen 7,55% bij (72,91 miljoen dollar), en residuen uit de voedingsindustrie en bereid veevoer leverden 5,46% (52,73 miljoen dollar). Suiker en suikerwerk droegen 4,46% ($43,02 miljoen) bij, en fruit en noten droegen 2,09% ($20,16 miljoen) bij. Anorganische chemicaliën leverden 1,22% ($11,74 miljoen), machines voegden 1,07% ($10,37 miljoen) toe, en hout en houtskool sloten de top tien af met 1,04% ($10,03 miljoen). Geen van deze kleinere categorieën komt in de buurt van het uitdagen van de dominantie van tabak op de exportlijst van Malawi. Oliezaden, groenten en specerijen wijzen op een bescheiden diversificatie van de agrarische exportbasis, maar ze blijven allemaal een fractie van de omvang van de tabakscategorie die nog steeds de buitenlandse inkomsten van het land verankert.
België koopt tabaksbladeren, maar Tanzania verplaatst de lading
België absorbeerde in 2023 15,94% van de export van Malawi, ter waarde van 153,86 miljoen dollar, meer dan welke andere bestemming dan ook. Twee multinationale bladinkoopbedrijven, Limbe Leaf en Alliance One, kopen gezamenlijk ongeveer 91% van de tabaksoogst in Malawi in, en België fungeert in de eerste plaats als een distributie- en verwerkingscentrum voor dat blad en niet als de markt waar de tabak daadwerkelijk wordt geconsumeerd. Grote fabrikanten betrekken hun producten bij handelaren daar voordat ze sigaretten doorsturen naar rokers in heel Europa en daarbuiten. Het exportcijfer weerspiegelt dus waar het blad wordt verwerkt en opnieuw verkocht, in plaats van waar het uiteindelijk wordt gerookt. Tanzania staat op de tweede plaats met 10,85% ($104,76 miljoen). De haven van Dar es Salaam fungeert als het belangrijkste in- en uitgangspunt voor vrachtvervoer tussen internationale markten en een groot deel van Oost- en Centraal-Afrika, een route waarvan Malawi afhankelijk is omdat het geen eigen kustlijn heeft. China werd derde met 5,64% ($54,43 miljoen). Samen vertegenwoordigden deze top drie bestemmingen 32,42% van de totale exportwaarde, een gematigde concentratie die nog steeds ruimte laat voor een vrij brede spreiding van kleinere regionale en internationale kopers.
Zuid-Afrika absorbeerde 5,35% ($51,68 miljoen), en Zimbabwe nam 5,29% ($51,11 miljoen) in beslag, beide regionale buurlanden met aanzienlijke grensoverschrijdende handel. Zambia voegde 4,66% ($44,97 miljoen) toe, en India absorbeerde 4,60% ($44,44 miljoen). Verenigde Staten leverde een markt voor 4,18% ($40,39 miljoen) van de Malawi-export, Verenigd Koninkrijk nam 3,96% ($38,25 miljoen) voor zijn rekening en Kenia sloot de top tien af met 3,16% ($30,50 miljoen).
De export heeft zich hersteld na een dip in 2022
Het exporttotaal van Malawi heeft zich de afgelopen vijf jaar ongelijkmatig ontwikkeld. Deze bedroeg in 2019 899,12 miljoen dollar, daalde tot 771,48 miljoen dollar in 2020 toen de pandemie de wereldhandel verstoorde en steeg vervolgens naar 1,01 miljard dollar in 2021, het hoogtepunt van de periode van vijf jaar. Het daalde tot $899,73 miljoen in 2022, voordat het weer steeg naar $965,51 miljoen in 2023, het tweede opeenvolgende jaar van winst na die dip.
Vooral de prijzen van tabaksbladeren en de mondiale vraag naar burley bepalen het grootste deel van deze jaar-op-jaar-beweging, omdat een enkele oogst die zo dominant is, weinig ruimte laat voor andere categorieën om een slecht tabaksseizoen te compenseren. Het weer speelt ook een grote rol. De tabaksoogst in Malawi is sterk afhankelijk van het tijdstip van de regenval, en droogtes of overstromingen in een bepaald groeiseizoen kunnen de exportvolumes aanzienlijk doen verschuiven voordat de prijzen zelfs maar in beeld komen. Een land dat zo geconcentreerd is op één landbouwexport zal waarschijnlijk zijn handelstotaal meer zien bewegen met de tabaksfortuinen dan met al het andere dat in zijn economie gebeurt. Diversificatie naar oliehoudende zaden, groenten en andere landbouwcategorieën zou dat risico helpen spreiden, maar geen van deze alternatieven komt momenteel ook maar in de buurt van de omvang van tabak of het gevestigde mondiale kopersnetwerk.