01Belangrijkste Punten
- De Albanese export bedroeg in 2023 4,37 miljard dollar, een stijging van 1,6% ten opzichte van 4,31 miljard dollar in 2022, een derde jaar op rij van groei na een scherp herstel in 2021.
- Italië was de overweldigende topbestemming en absorbeerde 42,9% van de export ter waarde van 1,88 miljard dollar, meer dan de volgende acht partners samen.
- Servië staat op een verre tweede plaats met 11,5% ($505,18 miljoen), gevolgd door Griekenland met 6,5% ($284,74 miljoen).
- Minerale brandstoffen voerden alle exportcategorieën aan met 15,8% van de totale waarde ($692,73 miljoen), gevolgd door schoenen met 12,6% ($550,55 miljoen).
025-Jaarstrend
| Jaar | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Waarde | $2,7mld | $2,4mld | $3,6mld | $4,3mld | $4,4mld |
03Belangrijkste Exportmarkten (2023)
| Rang | Partner | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Italië | $1,9mld | 42,9% |
| 2 | Servië | $505,2mln | 11,5% |
| 3 | Griekenland | $284,7mln | 6,5% |
| 4 | Duitsland | $229,6mln | 5,2% |
| 5 | Spanje | $187,8mln | 4,3% |
| 6 | Noord-Macedonië | $158,9mln | 3,6% |
| 7 | China | $100,1mln | 2,3% |
| 8 | Verenigde Staten | $97,8mln | 2,2% |
| 9 | Montenegro | $95,7mln | 2,2% |
| 10 | Slowakije | $63,9mln | 1,5% |
04Belangrijkste Exportcategorieën (2023)
| Rang | Categorie | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Minerale brandstoffen, minerale oliën en producten van de distillatie ervan; Bitumineuze stoffen; Minerale wassen | $692,7mln | 15,8% |
| 2 | Schoeisel, Beenkappen en dergelijke; Delen van dergelijke artikelen | $550,6mln | 12,6% |
| 3 | IJzer en staal | $451,1mln | 10,3% |
| 4 | Kledingartikelen en kledingaccessoires, niet gebreid of gehaakt | $376,8mln | 8,6% |
| 5 | Elektrische machines en uitrusting en onderdelen daarvan; Geluidsrecorders en -reproducers, televisiebeeld- en geluidsrecorders en -reproducers, en onderdelen en accessoires van dergelijke artikelen | $292,7mln | 6,7% |
| 6 | Kledingartikelen en kledingaccessoires, gebreid of gehaakt | $275,5mln | 6,3% |
| 7 | Aluminium en artikelen daarvan | $139,5mln | 3,2% |
| 8 | Ertsen, slakken en as | $137,8mln | 3,2% |
| 9 | Eetbare groenten en bepaalde wortels en knollen | $125,6mln | 2,9% |
| 10 | Artikelen van ijzer of staal | $113,8mln | 2,6% |
05Kaart van Handelspartners
06Analyse
De beste exportbestemmingen van Albanië in 2023
Albanië exporteerde in 2023 voor 4,37 miljard dollar aan goederen, het laatste jaar met geverifieerde handelsgegevens in deze dataset. Dat totaal betekent een stijging van 1,6% ten opzichte van de 4,31 miljard dollar die in 2022 werd opgetekend, waarmee een groeireeks wordt voortgezet die begon na een scherp herstel in 2021. Italië stond ver boven alle andere bestemmingen en absorbeerde 42,9% van de totale export, ter waarde van 1,88 miljard dollar. Geen enkele andere partner kwam in de buurt, aangezien Italië alleen al meer ontving dan de volgende acht partners van Albanië samen, een concentratieniveau dat dit markeert als een van de meest scheve partnerprofielen in de dataset.
Servië stond op een verre tweede plaats met 11,5% ($505,18 miljoen), vóór Griekenland met 6,5% ($284,74 miljoen) en Duitsland met 5,2% ($229,55 miljoen). Spanje behaalde de vijfde plaats met 4,3% ($187,77 miljoen), gevolgd door Noord-Macedonië met 3,6% ($158,93 miljoen). China en Verenigde Staten waren bijna gelijk op respectievelijk 2,3% en 2,2%, ter waarde van $100,09 miljoen en $97,83 miljoen, terwijl Montenegro en Slowakije de top tien completeerden met 2,2% ($95,65 miljoen) en 1,5% ($63,95 miljoen). Samen vertegenwoordigden de top drie bestemmingen 61,0% van de totale exportwaarde.
Door dat concentratieniveau onderscheidt Albanië zich van veel van de handelsprofielen in deze dataset, waar de drie toppartners de totale waarde doorgaans gelijkmatiger verdelen. De nabijheid van Italië aan de Adriatische Zee, samen met tientallen jaren van onderaanneming in de textiel-, schoenen- en lichte industrie, helpt verklaren waarom een interne markt zo'n buitensporig groot deel absorbeert van wat Albanië naar het buitenland verzendt. De overige zeven partners in de top tien zijn daarentegen relatief bescheiden; ze hebben elk minder dan 12% van het totaal in handen. Dit onderstreept hoeveel van de Albanese exportprestaties nog steeds afhankelijk zijn van de vraag van een naburige economie. Een vertraging van de Italiaanse vraag zou veel meer gewicht in de schaal leggen voor de totale export van Albanië dan een vergelijkbare vertraging voor een land met een gelijkmatiger gespreide partnerbasis.
Toonaangevende exportcategorieën
Minerale brandstoffen, minerale oliën en aanverwante destillatieproducten voerden in 2023 alle exportcategorieën aan, ter waarde van $692,73 miljoen en goed voor 15,8% van de totale exportwaarde. Schoenen en aanverwante artikelen volgden met 12,6%, ter waarde van $550,55 miljoen, en ijzer en staal stonden op de derde plaats met 10,3% ($451,14 miljoen).
Kleding en kledingaccessoires, niet gebreid of gehaakt, voegden 8,6% ($376,77 miljoen) toe, terwijl elektrische machines en uitrusting 6,7% ($292,67 miljoen) bijdroegen. Gebreide of gehaakte kleding en kledingaccessoires brachten 6,3% op ($275,52 miljoen), een categorie die samen met de niet-gebreide tegenhanger wijst op de productie van textiel en kleding als een substantieel deel van de Albanese exportbasis. Aluminium en aanverwante artikelen droegen 3,2% bij ($139,53 miljoen), ertsen, slakken en as droegen 3,2% bij ($137,82 miljoen), eetbare groenten en bepaalde wortels en knollen voegden 2,9% toe ($125,63 miljoen), en ijzer- en staalartikelen sloten de top tien af met 2,6% ($113,82 miljoen).
Voor kopers die Albanië als bevoorradingsbron beoordelen, weerspiegelt de categoriemix een combinatie van energieproducten, lichte productie en metalen in plaats van een enkele dominante sector. De combinatie van schoenen en kleding, die zowel gebreide als niet-gebreide categorieën omvat, is goed voor bijna een kwart van de totale exportwaarde, wat erop wijst dat de kleding- en schoenenproductie een van de meest substantiële pijlers van de Albanese exporteconomie is, naast minerale brandstoffen en metalen. De aanwezigheid van zowel grondstoffen, zoals ijzer, staal en ertsen, als eindproducten, zoals schoenen en kleding, in dezelfde top tien duidt op een exportbasis die verschillende stadia van de productieketen omvat, in plaats van slechts aan één kant ervan te zitten.
De gestage groei zet zich voort in 2023
De vijfjarige trend laat zien dat de export ongelijkmatig stijgt voordat deze in een stabielere groei terechtkomt. De export steeg van 2,72 miljard dollar in 2019 naar 2,42 miljard dollar in 2020, steeg vervolgens naar 3,56 miljard dollar in 2021 en verder naar 4,31 miljard dollar in 2022, voordat hij in 2023 met een bescheidener 1,6% steeg naar 4,37 miljard dollar. Dat patroon wijst op een periode van snelle inhaalgroei in 2021 en 2022, die plaats moet maken voor een rustiger, het meest recente jaar een hoger tempo, ook al blijft het algehele traject over de vijf jaar stevig stijgend, waarbij het totaal voor 2023 ruim 60% hoger ligt dan het startpunt van 2019.
Dit patroon past in het bredere beeld dat wordt beschreven door de Wereldbank, dat wijst op versterking van de regionale handelsbetrekkingen en gestage productie-investeringen als factoren die de exportgroei van Albanië de afgelopen jaren hebben ondersteund. Om beter te bekijken hoe individuele partnerlanden of productcategorieën jaar na jaar uit elkaar vallen, geven de datapanelen hierboven de volledige details achter deze cijfers.