Vlag van Slowakije - Overzicht handelsstatistieken
Europa

Invoergegevens van Slowakije: 115,36 miljard dollar in 2023, een daling van 0,4%

Laatst Bijgewerkt: · Beoordeeld door Megan Sun · Totaal Laatste Jaar (2023): $115,4mld · Verandering Jaar-op-Jaar: -0,4% Exportgegevens Bekijken

01Belangrijkste Punten

  • Slowakije importeerde in 2023 goederen ter waarde van $115.36 miljard, een daling van 0.4% ten opzichte van $115.78 miljard in 2022. Daarmee bleef de waarde vrijwel stabiel. Dit is het meest recente jaar waarvoor in deze dataset geverifieerde handelsgegevens beschikbaar zijn.
  • Elektrische machines en apparaten waren de grootste importcategorie, met 19.8% ($22.82 miljard), op de voet gevolgd door voertuigen met 18.5%.
  • Duitsland leverde 14.9% van de import ($17.16 miljard) en was daarmee veruit de grootste afzonderlijke handelspartner.
  • Tsjechië stond op de tweede plaats onder de handelspartners, met 10.5% ($12.10 miljard).

025-Jaarstrend

Importtrend van Slowakije, 5 jaar Lijndiagram van de importwaarde van Slowakije per jaar: 2019 $90,9mld, 2020 $85,2mld, 2021 $105,1mld, 2022 $115,8mld, 2023 $115,4mld $90,9mld 2019 $85,2mld 2020 $105,1mld 2021 $115,8mld 2022 $115,4mld 2023
Importwaarde van Slowakije per jaar
Jaar 20192020202120222023
Waarde $90,9mld$85,2mld$105,1mld$115,8mld$115,4mld

03Belangrijkste Importmarkten (2023)

RangPartnerWaardeAandeel
1 Duitsland $17,2mld 14,9%
2 Tsjechië $12,1mld 10,5%
3 Overig Europa, n.e.g. $10,3mld 8,9%
4 China $8,6mld 7,5%
5 Polen $7,0mld 6,1%
6 Zuid-Korea $6,5mld 5,6%
7 Hongarije $6,1mld 5,2%
8 Rusland $4,9mld 4,3%
9 Vietnam $4,6mld 4,0%
10 Italië $3,9mld 3,4%

04Belangrijkste Importcategorieën (2023)

RangCategorieWaardeAandeel
1 Elektrische machines en uitrusting en onderdelen daarvan; Geluidsrecorders en -reproducers, televisiebeeld- en geluidsrecorders en -reproducers, en onderdelen en accessoires van dergelijke artikelen $22,8mld 19,8%
2 Voertuigen anders dan rollend spoorwegmaterieel of trammaterieel, en onderdelen en accessoires daarvan $21,3mld 18,5%
3 Kernreactoren, ketels, machines en mechanische apparaten; Delen daarvan $13,9mld 12,0%
4 Minerale brandstoffen, minerale oliën en producten van de distillatie ervan; Bitumineuze stoffen; Minerale wassen $9,9mld 8,6%
5 Kunststoffen en artikelen daarvan $4,4mld 3,8%
6 IJzer en staal $3,5mld 3,0%
7 Artikelen van ijzer of staal $2,9mld 2,5%
8 Farmaceutische producten $2,7mld 2,4%
9 Meubilair; Beddengoed, matrassen, matrassteunen, kussens en soortgelijke gevulde meubelen; Lampen en verlichtingsarmaturen, niet elders genoemd noch elders onder begrepen; Verlichte borden, verlichte naamplaatjes en dergelijke; Geprefabriceerde gebouwen $2,2mld 1,9%
10 Rubber en artikelen daarvan $2,1mld 1,8%

05Kaart van Handelspartners

Belangrijkste handelspartners van Slowakije, import Radiaal diagram van de belangrijkste handelspartners van Slowakije naar importaandeel: Duitsland 14,9%, Tsjechië 10,5%, Overig Europa, n.e.g. 8,9%, China 7,5%, Polen 6,1%, Zuid-Korea 5,6%, Hongarije 5,2%, Rusland 4,3%, Vietnam 4,0%, Italië 3,4% Slowakije (Eigen land) Duitsland 14,9% Tsjechië 10,5% Overig Europa, n.e.g. 8,9% China 7,5% Polen 6,1% Zuid-Korea 5,6% Hongarije 5,2% Rusland 4,3% Vietnam 4,0% Italië 3,4%

06Analyse

Importwaarde bleef vrijwel stabiel na sterke groei

Slowakije importeerde in 2023 goederen ter waarde van $115.36 miljard, een daling van 0.4% ten opzichte van $115.78 miljard in 2022. Dit is het meest recente jaar waarvoor in deze dataset geverifieerde handelsgegevens beschikbaar zijn. De dataset bestrijkt in totaal vijf volledige jaren, van 2019 tot en met 2023.

De importwaarde bleef in de eerste twee jaren van deze periode van vijf jaar ongeveer stabiel, met $90.92 miljard in 2019 en $85.22 miljard in 2020, voordat de trend veranderde. Vervolgens steeg de waarde twee jaar op rij, tot $105.14 miljard in 2021 en $115.78 miljard in 2022, het hoogste niveau binnen deze periode van vijf jaar. In 2023 bleef de waarde vervolgens vrijwel stabiel op $115.36 miljard.

Dit patroon verschilt van de exportontwikkeling van dit land, die tot en met 2023 bleef stijgen in plaats van stabiel te blijven. Deze dataset bevat geen informatie die een van beide bewegingen verklaart. De importwaarde ligt niettemin ruim boven het niveau van elk jaar vóór 2021 in deze dataset. Daarmee weerspiegelt zij hetzelfde algemene groeipatroon als de export gedurende deze periode van vijf jaar, hoewel de meest recente ontwikkelingen aan beide kanten uiteenliepen.

Elektrische machines en voertuigen voeren de import aan, net als bij de export

Elektrische machines en apparaten vormden in 2023 de grootste importcategorie. De waarde bedroeg $22.82 miljard, oftewel 19.8% van het totaal, net iets meer dan die van voertuigen, die 18.5% ($21.29 miljard) vertegenwoordigden. Dit zijn dezelfde twee categorieën die bovenaan de Slowaakse exportlijst staan, zoals beschreven in de bijbehorende exportgegevens voor dit land. Samsung Electronics heeft in Slowakije aanzienlijke productie- en logistieke infrastructuur opgebouwd, waaronder een productiefabriek voor lcd-modules in Voderady en een logistiek centrum in Galanta. Die aanwezigheid sluit aan bij de leidende positie van elektrische machines in deze lijst en bij de plaats van Zuid-Korea onder de tien grootste importleveranciers van Slowakije, zoals hieronder wordt beschreven.

Machines, ketels en mechanische toestellen waren goed voor nog eens 12.0% ($13.88 miljard), terwijl minerale brandstoffen 8.6% ($9.94 miljard) toevoegden. Daarmee vormden deze vier categorieën samen de top vier. Kunststoffen vertegenwoordigden 3.8% ($4.44 miljard) en ijzer en staal waren goed voor 3.0% ($3.49 miljard). Werken van ijzer of staal vertegenwoordigden 2.5% ($2.88 miljard) en farmaceutische producten voegden 2.4% ($2.74 miljard) toe. Meubelen waren goed voor 1.9% ($2.17 miljard) en rubber sloot de top tien af met 1.8% ($2.12 miljard).

Elektrische machines, voertuigen en algemene machines vertegenwoordigen samen meer dan de helft van het totaal. Dit wijst op een importpakket dat is opgebouwd rond dezelfde basis van de auto- en elektronica-industrie die de Slowaakse export domineert. Deze overlap past bij een economie die onderdelen en materialen importeert voor assemblage en vervolgens afgewerkte voertuigen en elektronica exporteert. De lager gerangschikte categorieën minerale brandstoffen, kunststoffen en metalen wijzen bovendien op de energie en industriële materialen waarvan dezelfde productiebasis afhankelijk is. Deze komen boven op de handel in afgewerkte goederen die de bovenkant van de lijst domineert.

Duitsland en Tsjechië leveren een kwart van alle import

Duitsland leverde in 2023 duidelijk het grootste aandeel van de Slowaakse import, namelijk 14.9%, met een waarde van $17.16 miljard. Daarmee was het veruit de grootste afzonderlijke handelspartner. Tsjechië stond vervolgens op de tweede plaats met 10.5% ($12.10 miljard). Een categorie met de naam "Overig Europa, niet elders gespecificeerd", een erkende restcategorie in internationale handelsstatistieken voor zendingen die niet aan één specifieke herkomst worden toegewezen, stond op de derde plaats met 8.9% ($10.26 miljard). Deze drie bovenste vermeldingen vertegenwoordigden samen al 34.3% van de totale importwaarde. China volgde kort daarachter met 7.5% ($8.62 miljard).

Polen vertegenwoordigde 6.1% ($7.02 miljard) en Zuid-Korea voegde 5.6% ($6.51 miljard) toe. Hongarije was goed voor 5.2% ($6.05 miljard) en Rusland voor 4.3% ($4.95 miljard). Vietnam vertegenwoordigde 4.0% ($4.63 miljard) en Italië sloot de top tien af met 3.4% ($3.94 miljard), het kleinste aandeel onder de tien hier vermelde handelspartners.

Deze lijst van importpartners vertoont grote overeenkomsten met de exporthandel van dit land. Duitsland, Tsjechië, Polen, Hongarije en Italië komen namelijk in beide lijsten voor. China, Zuid-Korea, Rusland en Vietnam behoren alleen tot de belangrijkste importleveranciers en niet tot de tien grootste exportbestemmingen. Dit wijst op een bredere bevoorradingsbasis in Azië en Oost-Europa dan de voornamelijk Centraal-Europese bestemmingen die de Slowaakse export domineren. Dit contrast, met een beperktere groep nabijgelegen afnemers aan de exportzijde en een bredere internationale groep leveranciers aan de importzijde, komt vaak voor bij productie-economieën die zijn geïntegreerd in internationale toeleveringsketens.

Gezamenlijk schetsen de meest recente bevestigde gegevens in deze dataset het beeld van een middelgrote economie die onderdelen, machines en brandstoffen importeert uit een groep handelspartners die wordt aangevoerd door Duitsland en de buurlanden in Centraal-Europa. Deze basis wordt aangevuld door een bredere groep Aziatische leveranciers die dezelfde auto- en elektronica-industrieën bevoorraden die de export aandrijven.

07Veelgestelde Vragen

Slowakije importeerde in 2023 goederen ter waarde van 115,36 miljard dollar, een daling van 0,4% ten opzichte van 115,78 miljard dollar in 2022. Daarmee bleef de waarde vrijwel gelijk. Dit is het meest recente jaar waarvoor in deze dataset geverifieerde handelsgegevens beschikbaar zijn.

Elektrische machines en apparatuur stonden in 2023 bovenaan alle invoercategorieën en vertegenwoordigden 19,8% van de totale invoerwaarde, ter waarde van 22,82 miljard dollar. Voertuigen volgden op korte afstand met 18,5% (21,29 miljard dollar).

Duitsland leverde in 2023 14,9% van de Slowaakse import ($ 17,16 miljard) en was daarmee veruit de grootste afzonderlijke handelspartner. Tsjechië volgde met 10,5% ($ 12,10 miljard).

Samsung Electronics heeft in Slowakije een aanzienlijke productie- en logistieke infrastructuur opgebouwd, waaronder een fabriek voor de productie van lcd-modules en een logistiek centrum. Deze aanwezigheid past bij de positie van Zuid-Korea als een van de importleveranciers van Slowakije in 2023, met een aandeel van 5,6% ($ 6,51 miljard).