01Belangrijkste Punten
- DR Congo exporteerde in 2023 voor 27,73 miljard dollar aan goederen, een stijging van 76,9% ten opzichte van de 15,67 miljard dollar in 2022, een van de scherpste sprongen in één jaar in deze dataset.
- Koper en artikelen daarvan waren veruit de grootste exportcategorie met 66,5% van de waarde, ter waarde van $ 18,45 miljard.
- China alleen al kocht 57,6% van de export van DR Congo, ter waarde van 15,97 miljard dollar, meer dan zes maal wat Zuid-Afrika op de tweede plaats ontving.
- De drie belangrijkste bestemmingen van DR Congo, China, Zuid-Afrika en Hong Kong SAR, waren samen goed voor 74,7% van de exportwaarde, een extreem geconcentreerd profiel, zelfs naar maatstaven van de mijnbouweconomie.
025-Jaarstrend
| Jaar | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Waarde | $13,4mld | $14,2mld | $21,4mld | $15,7mld | $27,7mld |
03Belangrijkste Exportmarkten (2023)
| Rang | Partner | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | China | $16,0mld | 57,6% |
| 2 | Zuid-Afrika | $2,4mld | 8,6% |
| 3 | Hongkong SAR van China | $2,3mld | 8,4% |
| 4 | Mozambique | $1,6mld | 5,7% |
| 5 | Singapore | $1,4mld | 4,9% |
| 6 | Tanzania | $1,2mld | 4,3% |
| 7 | Verenigde Arabische Emiraten | $1,0mld | 3,7% |
| 8 | Zwitserland | $584,8mln | 2,1% |
| 9 | Vietnam | $392,6mln | 1,4% |
| 10 | Zambia | $325,1mln | 1,2% |
04Belangrijkste Exportcategorieën (2023)
| Rang | Categorie | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Koper en artikelen daarvan | $18,4mld | 66,5% |
| 2 | Anorganische chemicaliën; Organische of anorganische verbindingen van edele metalen, zeldzame aardmetalen, radioactieve elementen of isotopen | $4,8mld | 17,2% |
| 3 | Ertsen, slakken en as | $2,5mld | 9,0% |
| 4 | Natuurlijke of gekweekte parels, edelstenen of halfedelstenen, edele metalen, metalen bekleed met edele metalen, en werken daarvan; Imitatiesieraden; Munt | $1,4mld | 5,1% |
| 5 | Minerale brandstoffen, minerale oliën en producten van de distillatie ervan; Bitumineuze stoffen; Minerale wassen | $169,9mln | 0,6% |
| 6 | Cacao en cacaobereidingen | $144,5mln | 0,5% |
| 7 | Andere basismetalen; Cermets; Artikelen ervan | $54,1mln | 0,2% |
| 8 | Hout en houten artikelen; Houtskool | $50,0mln | 0,2% |
| 9 | Zink en artikelen daarvan | $31,3mln | 0,1% |
| 10 | Koffie, thee, mate en kruiden | $18,9mln | 0,1% |
05Kaart van Handelspartners
06Analyse
Koper- en kobaltverbindingen vormen bijna alles wat DR Congo exporteert
DR Congo exporteerde in 2023 voor 27,73 miljard dollar aan goederen. Dat was een stijging van 76,9% ten opzichte van de 15,67 miljard dollar het jaar daarvoor, een van de scherpste sprongen in één jaar die waar dan ook in deze dataset zijn opgetekend. Koper en artikelen daarvan voerden elke categorie met een overweldigende marge aan, ter waarde van $18,45 miljard, of 66,5% van de totale exportwaarde. Anorganische chemicaliën staan op de tweede plaats met 17,2% ($4,78 miljard). Die categorie wordt gedomineerd door kobaltverbindingen, voornamelijk kobalthydroxide, de semi-geraffineerde vorm waarin het meeste Congolese kobalt het land verlaat. De Democratische Republiek Congo levert grofweg driekwart van de kobaltproductie in de wereld. Dat metaal is essentieel voor lithium-ionbatterijen en, bij uitbreiding, voor de elektrische auto-industrie. De wereldwijde verkoop van elektrische voertuigen is al jaren gestegen, en elk extra voertuig dat wereldwijd wordt verkocht, zorgt voor een toenemende vraag naar kobalt. De reserves van geen enkel ander land komen op grote schaal in de buurt van die van DR Congo, waardoor de mondiale toeleveringsketens voor batterijen structureel afhankelijk blijven van één enkele, politiek onstabiele bron.
Ertsen, slakken en as, grotendeels ruw koper- en kobaltconcentraat, voegden 9,0% ($2,50 miljard) toe. Het exporteren van erts en concentraat in plaats van volledig geraffineerd metaal betekent dat een groot deel van de verwerking met toegevoegde waarde, en de winst die daarmee gepaard gaat, buiten de grenzen van DR Congo plaatsvindt, vooral in China. Edelstenen en metalen, waarschijnlijk een mix van goud en diamanten, droegen 5,1% bij ($1,41 miljard). De ambachtelijke en industriële goudwinning heeft zich de afgelopen jaren uitgebreid in het oosten van het land, naast een kleinere maar al lang bestaande diamantsector die zich historisch rond Mbuji-Mayi en de Kasai-regio concentreerde. Buiten deze vier categorieën dunt de exportlijst vrijwel uit tot niets. Minerale brandstoffen, cacao, andere onedele metalen, hout, zink en koffie ronden de lijst af, elk afzonderlijk te verwaarlozen naast koper en kobalt. Er zijn maar weinig landen waar dan ook waar dan ook zoveel van hun gehele exporteconomie geconcentreerd is in twee verwante goederen.
China alleen al koopt ruim de helft van alles wat DR Congo in het buitenland verkoopt
China nam in 2023 57,6% van de export van DR Congo voor zijn rekening, ter waarde van 15,97 miljard dollar. Geen enkel ander land kwam ook maar in de buurt. Chinese bedrijven domineren de extractiekant van die handel. CMOC Group, 's werelds grootste kobaltmijnbouwer, opereert uitsluitend in DR Congo, naast andere door China gesteunde exploitanten zoals Zijin en Huayou. Ze extraheren het erts en verwerken het tot kobalthydroxide voordat het naar huis wordt verzonden voor verdere raffinage. Deze regeling is terug te voeren op grote overeenkomsten inzake grondstoffen voor infrastructuur die Chinese staatsbedrijven eind jaren 2000 met de Congolese regering sloten, overeenkomsten waarbij mijnbouwrechten werden verhandeld voor wegen, spoorwegen en andere infrastructuurprojecten. Zuid-Afrika stond op de tweede plaats met 8,6% ($2,40 miljard), en Hongkong SAR van China volgde op de voet met 8,4% ($2,34 miljard). Geen van beide is op zichzelf een grote verbruiker van koper of kobalt. Beide functioneren in plaats daarvan grotendeels als logistieke en handelsfinancieringskanalen. Zuid-Afrikaanse havens en spoorwegen verzorgen de door land omgeven delfstoffenexport van DR Congo, terwijl Hong Kong fungeert als financieel knooppunt voor deals die uiteindelijk naar het vasteland van China gaan.
Mozambique leverde nog eens 5,7% ($1,58 miljard), en Singapore volgde met 4,9% ($1,37 miljard), een ander belangrijk handelscentrum voor grondstoffen. Tanzania kostte 4,3% ($1,20 miljard), een derde regionale doorvoerroute naast Zuid-Afrika en Mozambique. Verenigde Arabische Emiraten leverde 3,7% ($1,03 miljard), waarschijnlijk gekoppeld aan de goudhandel via Dubai. Zwitserland voegde 2,1% toe ($584,8 miljoen), de thuisbasis van grote grondstoffenhandelshuizen die actief zijn in de mijnbouwsector van DR Congo. Vietnam en Zambia sloten de top tien af met respectievelijk 1,4% ($392,6 miljoen) en 1,2% ($325,1 miljoen).
Een volatiele vijf jaar met een recordsprong in 2023
De exporttrend van DR Congo is de afgelopen vijf jaar veel minder stabiel geweest dan die van de meeste landen. In 2019 bedroeg het totaal 13,38 miljard dollar. Het steeg bescheiden naar 14,23 miljard dollar in 2020 en steeg vervolgens naar 21,41 miljard dollar in 2021. De export viel vervolgens terug naar 15,67 miljard dollar in 2022, voordat het steeg naar 27,73 miljard dollar in 2023, een stijging van 76,9% in één jaar. Dat soort schommeling, scherp omhoog, weer omlaag en dan nog verder omhoog, is ongebruikelijk in de hier besproken landen. Het weerspiegelt hoe nauw het totale exportcijfer van DR Congo de mondiale koper- en kobaltprijzen en de mijnproductie volgt. Er zit geen bredere, gediversifieerde economische basis onder die de volatiliteit kan verzachten.
De Kamoa-Kakula-kopermijn, gezamenlijk eigendom van Ivanhoe Mines en het Chinese Zijin Mining, heeft de productie tot en met 2023 scherp opgevoerd. Het stelde productierecords vast die rechtstreeks van invloed waren op het nationale exporttotaal. Nieuwe mijncapaciteit kwam online, bovenop de toch al verhoogde mondiale vraag naar koper en kobalt. Die combinatie helpt verklaren waarom 2023 zo ver boven alle voorgaande jaren in deze serie uitsteekt. Om beter te bekijken hoe individuele partnerlanden of productcategorieën zich jaar na jaar ontwikkelden, geven de datapanelen hierboven de volledige details achter deze cijfers.