01Najważniejsze Informacje
- W 2023 r. Eswatini wyeksportowało towary o wartości 2,10 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 5,28% w porównaniu z 1,99 miliarda dolarów w 2022 r., co stanowi nowy najwyższy poziom w pięcioletnim okresie.
- Olejki eteryczne, rezinoidy i preparaty perfumeryjne przodują we wszystkich kategoriach eksportu z udziałem 27,98% (586,39 mln USD), przy czym dominuje kategoria zdominowana przez koncentraty napojów bezalkoholowych.
- Republika Południowej Afryki kupiła 67,52% eksportu o wartości 1,41 miliarda dolarów i jest zdecydowanie największym kierunkiem Eswatini.
- Trzy najważniejsze kierunki podróży Eswatini, Republika Południowej Afryki, Kenia i Mozambik, stanowiły 75,71% całkowitej wartości eksportu w 2023 r.
02Trend 5-letni
| Rok | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Wartość | $2,0mld | $1,8mld | $2,1mld | $2,0mld | $2,1mld |
03Najważniejsze Rynki Eksportowe (2023)
| Pozycja | Partner | Wartość | Udział |
|---|---|---|---|
| 1 | Republika Południowej Afryki | $1,4mld | 67,5% |
| 2 | Kenia | $89,6mln | 4,3% |
| 3 | Mozambik | $82,0mln | 3,9% |
| 4 | Nigeria | $70,1mln | 3,3% |
| 5 | Zimbabwe | $47,8mln | 2,3% |
| 6 | Tanzania | $35,5mln | 1,7% |
| 7 | Uganda | $34,2mln | 1,6% |
| 8 | Włochy | $34,0mln | 1,6% |
| 9 | Botswana | $33,9mln | 1,6% |
| 10 | Stany Zjednoczone | $29,2mln | 1,4% |
04Najważniejsze Kategorie Eksportowe (2023)
| Pozycja | Kategoria | Wartość | Udział |
|---|---|---|---|
| 1 | Olejki eteryczne i rezinoidy; Preparaty perfumeryjne, kosmetyczne lub toaletowe | $586,4mln | 28,0% |
| 2 | Cukry i wyroby cukiernicze | $477,3mln | 22,8% |
| 3 | Różne produkty chemiczne | $282,2mln | 13,5% |
| 4 | Artykuły odzieżowe i dodatki odzieżowe, inne niż dziane lub szydełkowane | $145,5mln | 6,9% |
| 5 | Drewno i artykuły z drewna; Węgiel drzewny | $135,5mln | 6,5% |
| 6 | Paliwa mineralne, oleje mineralne i produkty ich destylacji; Substancje bitumiczne; Woski mineralne | $75,4mln | 3,6% |
| 7 | Napoje, wódki i ocet | $60,7mln | 2,9% |
| 8 | Artykuły odzieżowe i dodatki odzieżowe, dziane lub szydełkowane | $49,3mln | 2,4% |
| 9 | Przetwory z warzyw, owoców, orzechów lub innych części roślin | $39,7mln | 1,9% |
| 10 | Przetwory ze zbóż, mąki, skrobi lub mleka; Produkty cukiernicze | $36,2mln | 1,7% |
05Mapa Partnerów Handlowych
06Analiza
Fabryka koncentratu Coca-Coli stanowi podstawę całej listy eksportowej
W 2023 r. Eswatini wyeksportowało towary o wartości 2,10 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 5,28% w porównaniu z 1,99 miliarda dolarów rok wcześniej, co stanowi nowy rekord w porównaniu z pięcioletnimi danymi dostępnymi tutaj. Olejki eteryczne, rezinoidy oraz preparaty perfumeryjne i kosmetyczne przewodziły we wszystkich kategoriach eksportu ze znaczną marżą, wartą 586,39 mln dolarów, czyli 27,98% całości. W tej kategorii dominują koncentraty napojów bezalkoholowych. Coca-Cola Swaziland, znana jako CONCO, produkuje koncentraty napojów bezalkoholowych i dostarcza je do sześćdziesięciu rozlewni w 20 krajach Afryki ze swojej fabryki w pobliżu Matsapha, co czyni ją jednym z głównych ośrodków produkcji koncentratów na kontynencie.
Cukier i wyroby cukiernicze uplasowały się na drugim miejscu z udziałem 22,77% (477,25 mln USD), a jest to kategoria ściśle powiązana z tą samą branżą koncentratów, ponieważ trzcina cukrowa uprawiana w Eswatini zasila zarówno eksport cukru surowego, jak i syrop używany do produkcji koncentratów. Uprawa trzciny cukrowej jest jednym z największych pracodawców i największych użytkowników gruntów w kraju i to od dziesięcioleci, na długo przed pojawieniem się fabryki Coca-Coli. Produkty chemiczne niesklasyfikowane gdzie indziej zajęły 13,47% (282,22 mln dolarów), co stanowi kolejną kategorię, która prawdopodobnie pokrywa się z branżą napojów i środków aromatyzujących, a nie ją wyróżnia. Razem te trzy kategorie stanowią blisko dwie trzecie wszystkich towarów wysyłanych przez Eswatini za granicę, co stanowi niezwykle wąską bazę nawet jak na standardy małych gospodarek eksportujących towary.
Odzież, która nie jest dziana ani szydełkowana, dodała 6,94% (145,51 mln dolarów), kategoria zbudowana na sektorze tekstylnym Eswatini, który w przeszłości przyciągał inwestycje, częściowo ze względu na preferencyjny dostęp handlowy do rynków takich jak USA w ramach programów wspierających afrykański eksport odzieży. Drewno i artykuły z drewna stanowiły 6,47% (135,53 mln dolarów), opierając się na leśnictwie i przemyśle celulozowym Eswatini, który obejmuje znaczną część regionu Highveld w kraju. Paliwa mineralne zajęły 3,60% (75,40 mln dolarów), a napoje, alkohole spirytusowe i ocet dodały 2,90% (60,71 mln dolarów), co stanowi kolejną kategorię powiązaną z tym samym klastrem branży napojów, który zajmuje pierwsze miejsce na tej liście. Odzież z dzianiny stanowiła 2,35% (49,32 mln dolarów), a przetwory z warzyw, owoców i orzechów – 1,89% (39,66 mln dolarów). Przetwory ze zbóż, mąki, skrobi i mleka zamknęły pierwszą dziesiątkę z wynikiem 1,73% (36,21 mln dolarów).
Republika Południowej Afryki kupuje więcej niż dwie trzecie wszystkiego
Republika Południowej Afryki kupił 67,52% eksportu Eswatini o wartości 1,41 miliarda dolarów, czyli więcej niż do każdego innego miejsca docelowego łącznie ze znaczną marżą. Eswatini nie posiada dostępu do morza i jest całkowicie zależne od portów morskich swoich sąsiadów, przede wszystkim południowoafrykańskich portów w Durban i Richards Bay, co stanowi rzeczywistość geograficzną kształtującą wzorce handlu znacznie wykraczającą poza to, co sugerowałyby same surowe dane dotyczące eksportu. Kenia uplasował się na odległym drugim miejscu z wynikiem 4,28% (89,64 mln dolarów), a Mozambik z wynikiem 3,91% (82,00 mln dolarów). Łącznie te trzy kierunki stanowiły 75,71% całkowitej wartości eksportu w 2023 roku.
Nigeria dodał 3,35% (70,11 mln dolarów), a Zimbabwe wniósł 2,28% (47,78 mln dolarów). Tanzania wziął 1,70% (35,55 mln dolarów), a Uganda dodał 1,63% (34,16 mln dolarów). Włochy wniósł 1,62% (33,98 mln dolarów), a Botswana dodał 1,62% (33,87 mln dolarów). Stany Zjednoczone zamknął pierwszą dziesiątkę z wynikiem 1,39% (29,20 mln dolarów). Poza Republiką Południowej Afryki większość pozostałych kierunków eksportu Eswatini znajduje się gdzie indziej w Afryce, co odpowiada zasięgowi sieci koncentratów CONCO w rozlewniach na kontynencie.
Spadek w 2022 r., a następnie nowy szczyt
Całkowity eksport Eswatini podlegał skromnemu cyklowi w ciągu pięciu lat objętych niniejszym badaniem. W 2019 r. wyniósł 2,00 mld dolarów, a następnie spadł do 1,75 mld dolarów w 2020 r., gdy pandemia zakłóciła handel światowy. Odbił się do 2,07 miliarda dolarów w 2021 r., nieznacznie spadł do 1,99 miliarda dolarów w 2022 r., a następnie wzrósł do 2,10 miliarda dolarów w 2023 r., co oznacza wzrost o 5,28% rok do roku i nowy najwyższy poziom w tym pięcioletnim okresie.
Ponieważ jedna kategoria i jedno miejsce docelowe stanowią tak dużą część całości, dane dotyczące eksportu Eswatini są niezwykle wrażliwe na decyzje podejmowane daleko poza granicami kraju. Zmiana regionalnej strategii rozlewu Coca-Coli lub zmiana południowoafrykańskiej polityki handlowej lub walutowej, biorąc pod uwagę powiązanie eswatini lilangeni z randem południowoafrykańskim, prawdopodobnie przesunęłyby tę sumę bardziej niż jakikolwiek inny rozwój krajowy.
Ta wrażliwość zmniejsza się na korzyść Eswatiniego, gdy warunki się zgadzają, jak sugeruje stały wzrost w kierunku nowego maksimum w 2023 r., ale pozostawia niewiele miejsca na szybką dywersyfikację i unikanie ryzyka w przypadku osłabienia przemysłu koncentratów lub relacji południowoafrykańskich. W przypadku tak małego kraju, z bazą eksportową skoncentrowaną w jednym zakładzie produkcyjnym i jednym sąsiednim rynku, zwykła rada, aby obserwować ceny towarów i wahania kursów walut, ma zastosowanie z niezwykłą siłą. Niewiele krajów omawianych na tej stronie ma tak duży obraz handlu ukształtowany przez jedną fabrykę i jedno przejście graniczne.