01Viktiga Slutsatser
- Kambodja exporterade varor till ett värde av 21,68 miljarder USD 2023, en ökning med 5,4 % från 20,58 miljarder USD 2022, vilket förlänger en femårig stigning.
- USA absorberade 41,5 % av den totala summan, värd 9,00 miljarder dollar, mer än de kommande nio partnerna på listan tillsammans.
- Stickade kläder var den högsta exportkategorin med 25,3 % (5,48 miljarder USD); i kombination med icke-stickade kläder, skor och resevaror utgör klädrelaterade produkter huvuddelen av Kambodjas exportbas.
- Elektriska maskiner rankades på andra plats bland kategorierna med 14,5 % (3,14 miljarder USD), en kategori som alltmer domineras av montering av solpaneler.
025-Årig Trend
| År | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Värde | $14,8mdr | $17,7mdr | $16,9mdr | $20,6mdr | $21,7mdr |
03Största Exportmarknader (2023)
| Rang | Partner | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | USA | $9,0mdr | 41,5% |
| 2 | Kina | $1,5mdr | 7,0% |
| 3 | Vietnam | $1,3mdr | 6,2% |
| 4 | Japan | $1,2mdr | 5,4% |
| 5 | Kanada | $869,6milj. | 4,0% |
| 6 | Tyskland | $815,7milj. | 3,8% |
| 7 | Storbritannien | $796,5milj. | 3,7% |
| 8 | Spanien | $713,5milj. | 3,3% |
| 9 | Singapore | $621,7milj. | 2,9% |
| 10 | Nederländerna | $566,3milj. | 2,6% |
04Största Exportkategorier (2023)
| Rang | Kategori | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | Kläder och klädtillbehör, stickade eller virkade | $5,5mdr | 25,3% |
| 2 | Elektriska maskiner och utrustning samt delar därtill; Ljudinspelare och -återgivning, TV-bild- och ljudinspelare och -återgivning samt delar och tillbehör till sådana artiklar | $3,1mdr | 14,5% |
| 3 | Kläder och tillbehör till kläder, inte stickade eller virkade | $2,4mdr | 11,0% |
| 4 | Varor av läder; Sadelmakeri och sele; Resevaror, handväskor och liknande behållare; Artiklar av djurtarm (andra än silkesmasktarm) | $1,7mdr | 7,9% |
| 5 | Skodon, Damasker och liknande; Delar av sådana artiklar | $1,4mdr | 6,3% |
| 6 | Natur- eller odlade pärlor, ädelstenar eller halvädelstenar, ädelmetaller, metaller klädda med ädelmetall och artiklar av dessa; Imiterade smycken; Mynt | $1,0mdr | 4,7% |
| 7 | Möbler; Sängkläder, Madrasser, Madrassstöd, Kuddar och liknande fyllda möbler; Lampor och belysningsarmaturer, inte nämnda eller inbegripna någon annanstans; Ljusskyltar, belysta namnskyltar och liknande; Prefabricerade byggnader | $889,7milj. | 4,1% |
| 8 | Gummi och varor därav | $844,5milj. | 3,9% |
| 9 | Spannmål | $815,8milj. | 3,8% |
| 10 | Andra fordon än järnvägs- eller spårvägsrullande materiel, samt delar och tillbehör till dessa | $569,1milj. | 2,6% |
05Karta över Handelspartner
06Analys
USA dominerar Kambodjas exportmarknad
Kambodja skickade varor till ett värde av 21,68 miljarder USD utomlands 2023, en ökning med 5,4 % från 20,58 miljarder USD året innan. USA absorberade 41,5 % av den totala summan, värd 9,00 miljarder USD, mer än det sammanlagda värdet av de kommande nio partnerna på denna lista. U.S. handelstjänstemän beskriver USA som Kambodjas största exportdestination i ett land, en relation som främst bygger på kläder, skor och resevaror snarare än någon enskild storprodukt. Detta beroende av en köpare gör att Kambodjas exportintäkter är ovanligt utsatta för förändringar i USA:s handelspolitik eller konsumentefterfrågan, eftersom ingen annan inre marknad är i närheten av att absorbera en jämförbar andel av landets produktion.
Kina rankades en avlägsen andraplats på 7,0 % (1,51 miljarder USD), följt av Vietnam på 6,2 % (1,35 miljarder USD) och Japan på 5,4 % (1,18 miljarder USD). Kanada tog en femte plats med 4,0 % (869,55 miljoner USD), före Tyskland med 3,8 % (815,65 miljoner USD) och Storbritannien med 3,7 % (796,48 miljoner USD). Spanien lade till 3,3 % (713,48 miljoner USD), Singapore 2,9 % (621,68 miljoner USD), och Nederländerna avrundade de tio bästa till 2,6 % (566,34 miljoner USD). Tillsammans står USA, Kina och Vietnam, de tre bästa destinationerna, för 54,7 % av det totala exportvärdet, vilket understryker hur starkt Kambodjas exportintäkter beror på en dominerande köpare mycket mer än på någon bredare spridning av marknader.
Kläder, skor och en snabbväxande solenergihandel
Kläder dominerar vad Kambodja säljer utomlands. Stickade kläder och klädtillbehör ledde alla kategorier 2023, värda 5,48 miljarder USD och stod för 25,3 % av det totala exportvärdet, medan icke-stickade kläder ökade med ytterligare 11,0 % (2,39 miljarder USD). Lädervaror, resväskor och liknande artiklar bidrog med 7,9 % (1,71 miljarder USD), och skor ökade med ytterligare 6,3 % (1,37 miljarder USD). Tillsammans täcker dessa fyra arbetsintensiva kategorier som ligger angränsande till kläder ungefär hälften av allt som Kambodja skickar utomlands, vilket matchar plagg- och skorbeskrivningen av USA:s handelsrelation ovan.
Elektriska maskiner och utrustning rankades på andra plats bland kategorierna med 14,5 % av det totala värdet, värd 3,14 miljarder dollar, en andel som har vuxit snabbt under de senaste åren i takt med att monteringen av solpaneler och modul expanderade över hela Kambodja. Den tillväxten har dragit till sig granskning från amerikanska handelsmyndigheter: USA:s handelsdepartement fastställde att solceller från Kambodja, tillsammans med Malaysia, Thailand och Vietnam, dumpades på den amerikanska marknaden samtidigt som de fick utjämningsbara subventioner, med företag i Kambodja som hittats ta emot sådana fynd från Kinas första subventioner. Med tanke på denna granskning kan solsegmentets snabba uppgång i Kambodjas kategorirankning visa sig vara svårare att upprätthålla under de kommande åren än den mer etablerade klädhandeln, även om den fortfarande räknades som en stor bidragande faktor till totalen under det senaste rapporteringsåret. De återstående toppkategorierna är mer varierade: naturliga och ädelstenar och smycken ökade med 4,7 % (1,02 miljarder USD), möbler 4,1 % (889,65 miljoner USD), gummi och gummiartiklar 3,9 % (844,49 miljoner USD), spannmål 3,8 % (815,84 miljoner USD) och 1 miljoner USD (369,0 miljoner USD).
En femårig stigning byggd på tillverkningsflytt
Kambodjas exportsumma har vuxit nästan varje år sedan 2019. Den uppgick till 14,82 miljarder dollar det året, och steg sedan till 17,72 miljarder dollar 2020, en sällsynt ökning under ett år då handeln kollapsade över större delen av världen, vilket sannolikt återspeglar hur snabbt tillverkare som redan är baserade i Kambodja höll fabrikerna igång även när efterfrågan och logistiken ökade något, innan de drog upp något på andra håll,59 miljarder dollar. 2021 när den globala efterfrågan på varor svalnade från sin topp i pandemitiden. Exporten steg sedan till 20,58 miljarder USD 2022 och steg ytterligare till 21,68 miljarder USD 2023, en ökning med 5,4 % från år till år. Sammantaget växte exportbasen med nästan hälften under fem år, en ovanligt snabb takt knuten till att tillverkare flyttade arbetsintensiv plaggproduktion, och på senare tid elektronik och solenergi, från Kina mot billigare sydostasiatiska baser i jakt på billigare arbetskraft och en väg runt tullar som riktar sig till varor med kinesiskt ursprung.
Det flyttmönstret hjälper till att förklara båda halvorna av Kambodjas exportprofil: en sedan länge etablerad kläd- och skoindustri byggd på billig arbetskraft, och ett nyare segment av elektriska maskiner som växte tillräckligt snabbt för att få sin egen granskning från handelstillsynsmyndigheter. Med mer än 40 % av exporten som strömmar till en inre marknad och ungefär hälften av den totala kopplingen till kategorier som ligger angränsande till kläder, är Kambodjas tillväxt fortfarande nära kopplad till inköpsbeslut som fattas långt utanför landets egna gränser. För en närmare titt på hur enskilda partnerländer eller produktkategorier fördelar sig år för år, ger datapanelerna ovan den fullständiga detaljen bakom dessa siffror.