01Belangrijkste Punten
- De import van Andorra bedroeg in 2023 in totaal $1,99 miljard, een stijging van 7,0% ten opzichte van $1,86 miljard in 2022, een vierde jaar op rij van groei.
- Spanje was veruit de grootste bron en leverde 64,6% van de import ter waarde van 1,29 miljard dollar, meer dan zes keer zoveel als wat de volgende grootste partner binnenbracht.
- Frankrijk staat op een verre tweede plaats met 10,7% ($212,94 miljoen), gevolgd door Duitsland met 5,6% ($110,77 miljoen).
- Voertuigen voerden alle importcategorieën aan met 15,5% van de totale waarde ($309,67 miljoen), gevolgd door minerale brandstoffen met 8,7% ($173,44 miljoen).
025-Jaarstrend
| Jaar | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Waarde | $1,5mld | $1,5mld | $1,6mld | $1,9mld | $2,0mld |
03Belangrijkste Importmarkten (2023)
| Rang | Partner | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Spanje | $1,3mld | 64,6% |
| 2 | Frankrijk | $212,9mln | 10,7% |
| 3 | Duitsland | $110,8mln | 5,6% |
| 4 | China | $62,7mln | 3,1% |
| 5 | Italië | $62,2mln | 3,1% |
| 6 | Zwitserland | $32,9mln | 1,6% |
| 7 | Verenigd Koninkrijk | $24,9mln | 1,2% |
| 8 | Nederland | $19,6mln | 1,0% |
| 9 | Overig Azië, n.e.g. | $17,6mln | 0,9% |
| 10 | Oostenrijk | $14,8mln | 0,7% |
04Belangrijkste Importcategorieën (2023)
| Rang | Categorie | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Voertuigen anders dan rollend spoorwegmaterieel of trammaterieel, en onderdelen en accessoires daarvan | $309,7mln | 15,5% |
| 2 | Minerale brandstoffen, minerale oliën en producten van de distillatie ervan; Bitumineuze stoffen; Minerale wassen | $173,4mln | 8,7% |
| 3 | Elektrische machines en uitrusting en onderdelen daarvan; Geluidsrecorders en -reproducers, televisiebeeld- en geluidsrecorders en -reproducers, en onderdelen en accessoires van dergelijke artikelen | $141,2mln | 7,1% |
| 4 | Essentiële oliën en harsoïden; Parfumerieën, cosmetische of toiletpreparaten | $125,3mln | 6,3% |
| 5 | Dranken, sterke dranken en azijn | $110,2mln | 5,5% |
| 6 | Kernreactoren, ketels, machines en mechanische apparaten; Delen daarvan | $101,7mln | 5,1% |
| 7 | Kledingartikelen en kledingaccessoires, niet gebreid of gehaakt | $55,2mln | 2,8% |
| 8 | Kledingartikelen en kledingaccessoires, gebreid of gehaakt | $54,1mln | 2,7% |
| 9 | Meubilair; Beddengoed, matrassen, matrassteunen, kussens en soortgelijke gevulde meubelen; Lampen en verlichtingsarmaturen, niet elders genoemd noch elders onder begrepen; Verlichte borden, verlichte naamplaatjes en dergelijke; Geprefabriceerde gebouwen | $51,8mln | 2,6% |
| 10 | Farmaceutische producten | $46,3mln | 2,3% |
05Kaart van Handelspartners
06Analyse
Andorra's belangrijkste importbronnen in 2023
Andorra importeerde in 2023 voor 1,99 miljard dollar aan goederen, het laatste jaar met geverifieerde handelsgegevens in deze dataset. Dat totaal betekent een stijging van 7,0% ten opzichte van de $1,86 miljard die in 2022 werd opgetekend, een vierde jaar op rij van groei. Spanje leverde een overweldigende 64,6% van de import van Andorra, ter waarde van 1,29 miljard dollar, meer dan zes keer zoveel als wat de op de tweede plaats gerangschikte partner binnenbracht.
Frankrijk stond op een verre tweede plaats met 10,7% ($212,94 miljoen), vóór Duitsland met 5,6% ($110,77 miljoen). China en Italië waren bijna gelijk op 3,1% elk, ter waarde van respectievelijk $62,65 miljoen en $62,17 miljoen. Zwitserland behaalde de zesde plaats met 1,6% ($32,87 miljoen), gevolgd door Verenigd Koninkrijk met 1,2% ($24,90 miljoen) en Nederland met 1,0% ($19,59 miljoen). Een groepering van de datasetrecords als Overig Azië, nes, die kleinere Aziatische bronnen omvatte die niet individueel zijn uitgesplitst, leverde 0,9% ($17,61 miljoen) op, en Oostenrijk sloot de top tien af met 0,7% ($14,77 miljoen). Samen vertegenwoordigden de drie belangrijkste bronnen 80,9% van de totale importwaarde.
Dat concentratieniveau behoort tot de hoogste van alle partners in deze dataset. Het aandeel van Spanje alleen al overtreft het gecombineerde totaal van alle andere partners in de top tien, een weerspiegeling van de geheel door land omgeven positie van Andorra tussen Spanje en Frankrijk en de afhankelijkheid van de Spaanse weglogistiek voor de overgrote meerderheid van de goederen die het land binnenkomen. Buiten Spanje en Frankrijk zijn de overige acht partners in de top tien elk vrij klein in absolute termen; geen enkele bereikt zelfs maar 6% van het totaal, wat onderstreept hoe smal de effectieve leveranciersbasis van Andorra is zodra de twee grootste aangrenzende economieën terzijde worden geschoven. Een aanbodprofiel dat zo geconcentreerd is, zorgt ervoor dat het totale importtotaal zeer gevoelig is voor verstoringen in het bijzonder langs de Spaanse grens. Daarentegen laat de aanwezigheid van zo uiteenlopende partners als China, Zwitserland en het Verenigd Koninkrijk verderop in de lijst zien dat een deel van de niet-naburige handel Andorra bereikt, ook al blijven die stromen klein naast het volume dat vanuit Spanje binnenkomt.
Toonaangevende importcategorieën
Voertuigen en aanverwante onderdelen en accessoires voerden in 2023 alle importcategorieën aan, met een waarde van $309,67 miljoen en goed voor 15,5% van de totale importwaarde. Minerale brandstoffen, minerale oliën en aanverwante destillatieproducten volgden met 8,7%, ter waarde van $173,44 miljoen, en elektrische machines en uitrusting stonden op de derde plaats met 7,1% ($141,16 miljoen).
Essentiële oliën, harsoïden en parfum-, cosmetische- en toiletpreparaten voegden 6,3% ($125,28 miljoen) toe, een categorie die verwijst naar Andorra's gevestigde detailhandel in schoonheidsproducten en producten voor persoonlijke verzorging. Dranken, sterke dranken en azijn droegen 5,5% bij (€110,18 miljoen), en machines en mechanische apparaten droegen 5,1% bij (€101,72 miljoen). Kleding en kledingaccessoires, verdeeld over niet-gebreid met 2,8% ($55,20 miljoen) en gebreid of gehaakt met 2,7% ($54,15 miljoen), vormen samen een aanzienlijk aandeel, terwijl meubels en verlichtingsarmaturen 2,6% ($51,79 miljoen) toevoegden en farmaceutische producten de top tien afsloten met 2,3% ($46,27 miljoen).
De categoriemix, die voertuigen, brandstof, cosmetica, dranken en kleding omvat, weerspiegelt de consumentengerichte retail- en logistieke vraag in plaats van de inkoop van industriële inputs, in overeenstemming met een economie die grotendeels is opgebouwd rond grensoverschrijdend winkelen en toerisme. Voor exporteurs die zich op Andorra richten, duidt de aanwezigheid van cosmetica en dranken die zo hoog op de ranglijst staan, op betekenisvolle kansen in consumentendetailhandelscategorieën naast de grotere voertuig- en brandstofsegmenten, ook al haalt geen van de categorieën boven de top drie individueel 9% van de totale importwaarde weg. De combinatie van de twee kledingcategorieën reikt verder dan meubels en farmaceutische producten, wat erop wijst dat de kledingdetailhandel ongeveer een vergelijkbaar gewicht heeft als deze twee categorieën, zelfs als ze afzonderlijk worden geteld. Net als bij de partnerranglijsten is de kloof tussen de top drie categorieën en de rest van de lijst groot, terwijl de categorieën vanaf de vierde plaats zo dicht bij elkaar zitten dat een bescheiden verschuiving in de vraag een aantal ervan in een toekomstige update zou kunnen herschikken.
Een vierde jaar op rij van importgroei
Uit de vijfjarige trend blijkt dat de import relatief stabiel blijft voordat hij in de afgelopen twee jaar gaat versnellen. De import steeg van 1,54 miljard dollar in 2019 naar 1,49 miljard dollar in 2020, herstelde zich tot 1,56 miljard dollar in 2021, steeg vervolgens naar 1,86 miljard dollar in 2022 en verder naar 1,99 miljard dollar in 2023. Dat patroon wijst op vier opeenvolgende jaren van groei sinds het dieptepunt van 2020, waarbij het tempo van de stijging in 2022 en 2023 de bescheiden groei overtreft. winsten in 2021, waardoor het totaal voor 2023 ongeveer 30% boven het startpunt van 2019 ligt.
Dit patroon komt overeen met het WITS-handelsoverzicht van de Wereldbank voor Andorra, waarin de dominante rol van Spanje als de belangrijkste importbron van het land wordt bevestigd, naast het totale importtotaal dat voor 2023 is geregistreerd. Om beter te bekijken hoe individuele partnerlanden of productcategorieën jaar na jaar uit elkaar vallen, geven de bovenstaande gegevenspanelen de volledige details achter deze cijfers.