01Belangrijkste Punten
- Noorwegen importeerde in 2023 goederen ter waarde van $96.98 miljard, een daling van 7.15% ten opzichte van $104.45 miljard in 2022.
- Nikkel was goed voor 2.83% van de invoer ($2.75 miljard), het grondstoffengedeelte van een tweerichtingshandel in nikkel rond één raffinaderij in Kristiansand. De uitvoerkant hiervan wordt behandeld in de bijbehorende exportgegevens voor dit land.
- Minerale brandstoffen waren goed voor 8.47% van de invoer ($8.22 miljard). De enige grote raffinaderij van Noorwegen voorziet in meer dan 80% van de binnenlandse brandstofbehoefte, maar niet in de volledige vraag, ook al exporteert het land enorme hoeveelheden aardgas in ruwe vorm.
- Machines waren de grootste invoercategorie met 13.39% ($12.99 miljard), terwijl voertuigen nog eens 11.26% vertegenwoordigden. Dit weerspiegelt de vrijwel volledige afhankelijkheid van Noorwegen van geïmporteerde auto's.
025-Jaarstrend
| Jaar | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Waarde | $86,1mld | $81,6mld | $99,3mld | $104,4mld | $97,0mld |
03Belangrijkste Importmarkten (2023)
| Rang | Partner | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Duitsland | $11,0mld | 11,3% |
| 2 | China | $10,8mld | 11,2% |
| 3 | Zweden | $10,5mld | 10,8% |
| 4 | Verenigde Staten | $7,4mld | 7,6% |
| 5 | Nederland | $4,7mld | 4,8% |
| 6 | Denemarken | $4,5mld | 4,7% |
| 7 | Verenigd Koninkrijk | $4,3mld | 4,5% |
| 8 | Polen | $3,5mld | 3,6% |
| 9 | Italië | $3,0mld | 3,1% |
| 10 | Frankrijk | $2,7mld | 2,8% |
04Belangrijkste Importcategorieën (2023)
| Rang | Categorie | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Kernreactoren, ketels, machines en mechanische apparaten; Delen daarvan | $13,0mld | 13,4% |
| 2 | Voertuigen anders dan rollend spoorwegmaterieel of trammaterieel, en onderdelen en accessoires daarvan | $10,9mld | 11,3% |
| 3 | Elektrische machines en uitrusting en onderdelen daarvan; Geluidsrecorders en -reproducers, televisiebeeld- en geluidsrecorders en -reproducers, en onderdelen en accessoires van dergelijke artikelen | $9,3mld | 9,6% |
| 4 | Minerale brandstoffen, minerale oliën en producten van de distillatie ervan; Bitumineuze stoffen; Minerale wassen | $8,2mld | 8,5% |
| 5 | Artikelen van ijzer of staal | $4,3mld | 4,4% |
| 6 | Optische, fotografische, cinematografische, meet-, controle-, precisie-, medische of chirurgische instrumenten en apparaten; Onderdelen en accessoires daarvan | $3,0mld | 3,1% |
| 7 | Kunststoffen en artikelen daarvan | $2,8mld | 2,8% |
| 8 | Meubilair; Beddengoed, matrassen, matrassteunen, kussens en soortgelijke gevulde meubelen; Lampen en verlichtingsarmaturen, niet elders genoemd noch elders onder begrepen; Verlichte borden, verlichte naamplaatjes en dergelijke; Geprefabriceerde gebouwen | $2,8mld | 2,8% |
| 9 | Nikkel en artikelen daarvan | $2,7mld | 2,8% |
| 10 | Farmaceutische producten | $2,6mld | 2,7% |
05Kaart van Handelspartners
06Analyse
Een nikkelraffinaderij verklaart de tweerichtingshandel in nikkel van Noorwegen
Noorwegen importeerde in 2023 goederen ter waarde van $96.98 miljard, een daling van 7.15% ten opzichte van $104.45 miljard in 2022. Nikkel en artikelen daarvan waren goed voor 2.83% van dit totaal, met een waarde van $2.75 miljard. Deze categorie komt ook voor op de Noorse exportlijst en wordt behandeld in de bijbehorende exportgegevens voor dit land. De Nikkelverk-raffinaderij van Glencore in Kristiansand, Noorwegen, is de grootste nikkelraffinaderij in de westerse wereld. Glencore exploiteert bovendien nikkelmijnen in Canada, Australië en Nieuw-Caledonië, die grondstoffen leveren voor zijn bredere nikkeltoeleveringsketen. Het is aannemelijk dat nikkelhoudende grondstoffen uit mijnen zoals deze naar Kristiansand worden vervoerd om daar te worden geraffineerd. Ten minste een deel van het eindproduct wordt vervolgens weer uitgevoerd als een van de kleinere exportcategorieën van Noorwegen.
Met andere woorden: invoer- en uitvoercijfers voor dezelfde grondstof beschrijven vaak twee verschillende fasen van hetzelfde industriële proces, in plaats van twee losstaande handelsstromen. Eén raffinaderij kan tegelijkertijd aan beide kanten van de handelsbalans van een land voorkomen: zij importeert erts of nikkelmat uit een groep landen en exporteert het afgewerkte, geraffineerde metaal naar een geheel andere groep afnemers. Handelsstatistieken classificeren goederen op basis van productcategorie en land. Ze registreren niet welk bedrijf de transactie heeft afgehandeld of welke verwerkingsfase het materiaal al had bereikt. Een geavanceerde industriële activiteit zoals een metaalraffinaderij kan onder dezelfde brede productcategorie handelsstromen in beide richtingen genereren.
De enige raffinaderij van Noorwegen kan niet in de volledige eigen brandstofbehoefte voorzien
Minerale brandstoffen waren goed voor 8.47% van de invoer, met een waarde van $8.22 miljard. Dat is opmerkelijk gezien de positie van Noorwegen als een van 's werelds grootste exporteurs van aardgas; dit onderwerp wordt uitgebreider behandeld in de bijbehorende exportgegevens voor dit land. Mongstad, de enige grote raffinaderij van Noorwegen, voorziet in meer dan 80% van de totale jaarlijkse brandstofbehoefte van het land. Het resterende deel van de vraag, evenals specifieke soorten geraffineerde producten die de enige installatie niet produceert, moet uit het buitenland komen. Zelfs een land dat enorme hoeveelheden ruwe energie exporteert, kan dus nog steeds afgewerkte brandstoffen moeten importeren. Het winnen van grondstoffen en het raffineren ervan tot bruikbare producten vereisen twee totaal verschillende industriële capaciteiten. Noorwegen heeft op het eerste gebied een positie van wereldklasse opgebouwd, zonder op het tweede gebied hetzelfde niveau volledig te bereiken.
Machines en voertuigen voeren een breed gediversifieerde invoerlijst aan
Machines en mechanische toestellen vormden de grootste invoercategorie, met 13.39% van het totaal en een waarde van $12.99 miljard. Voertuigen waren goed voor nog eens 11.26% ($10.92 miljard). Dit weerspiegelt de vrijwel volledige afhankelijkheid van Noorwegen van geïmporteerde auto's. De automarkt is de afgelopen jaren sterk verschoven naar elektrische modellen, doordat het land een ambitieus beleid voert om de overstap naar elektrische voertuigen te versnellen. Elektrische machines vertegenwoordigden 9.63% ($9.34 miljard) en artikelen van ijzer en staal droegen 4.38% ($4.25 miljard) bij. Beide categorieën leveren goederen aan de bouwsector en de offshore olie- en gasindustrie, die een belangrijk fundament vormt onder de Noorse exporteconomie.
Optische, fotografische en meetinstrumenten waren goed voor 3.09% ($2.99 miljard), terwijl kunststoffen 2.85% ($2.76 miljard vertegenwoordigden. Meubelen droegen 2.84% ($2.75 miljard) bij en farmaceutische producten sloten de top tien af met 2.66% ($2.58 miljard). Dit is een categorie waarin de Noorse industrie zelf niet op betekenisvolle schaal in de vraag kan voorzien. Geen van deze kleinere categorieën benadert de omvang van machines of voertuigen. Samen schetsen ze echter het beeld van een welvarende, consumptiegerichte economie die een breed scala aan vervaardigde goederen importeert in plaats van zich op slechts één of twee producten te concentreren.
Duitsland leverde 11.32% van de invoer ($10.98 miljard) en China was goed voor 11.17% ($10.83 miljard). Zweden droeg 10.78% ($10.46 miljard) bij en de VS 7.58% ($7.35 miljard). Nederland leverde 4.80% ($4.65 miljard) en Denemarken was goed voor 4.65% ($4.51 miljard). Het Verenigd Koninkrijk droeg 4.48% ($4.35 miljard) bij en Polen 3.59% ($3.48 miljard). Italië leverde 3.09% ($3.00 miljard) en Frankrijk sloot de volledige top tien af met 2.83% ($2.75 miljard). Duitsland, China en Zweden waren samen goed voor 33.27% van de totale invoerwaarde. Dat is een veel gelijkmatiger verdeling dan aan de uitvoerkant van Noorwegen, waar één paar afnemers domineert. De totale invoer kende de afgelopen vijf jaar een wisselend verloop. In 2019 bedroeg het totaal $86.14 miljard. In 2020 daalde dit naar $81.62 miljard doordat de pandemie de wereldhandel verstoorde. Vervolgens steeg de invoer naar $99.25 miljard in 2021 en $104.45 miljard in 2022, voordat deze in 2023 weer afnam tot $96.98 miljard.