01Belangrijkste Punten
- Malta exporteerde in 2023 voor 3,47 miljard dollar aan goederen, een stijging van 6,42% ten opzichte van 3,26 miljard dollar in 2022.
- Elektrische machines, gedomineerd door de productie van halfgeleiders, vertegenwoordigden 35,42% van de export ($1,23 miljard), veruit de grootste categorie.
- Duitsland kocht 26,88% van de Malta-export ($931,76 miljoen), meer dan de volgende vier landen samen.
- Japan kocht 5,98% van de export ($207,18 miljoen), bijna volledig gekweekte blauwvintonijn op weg naar de sushi-markten.
025-Jaarstrend
| Jaar | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Waarde | $4,1mld | $2,8mld | $3,1mld | $3,3mld | $3,5mld |
03Belangrijkste Exportmarkten (2023)
| Rang | Partner | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Duitsland | $931,8mln | 26,9% |
| 2 | Japan | $207,2mln | 6,0% |
| 3 | Italië | $186,4mln | 5,4% |
| 4 | Bunkerbrandstof | $169,9mln | 4,9% |
| 5 | Hongkong SAR van China | $155,1mln | 4,5% |
| 6 | Singapore | $154,3mln | 4,5% |
| 7 | Verenigde Staten | $135,5mln | 3,9% |
| 8 | Verenigd Koninkrijk | $107,0mln | 3,1% |
| 9 | Spanje | $80,4mln | 2,3% |
| 10 | Ghana | $75,8mln | 2,2% |
04Belangrijkste Exportcategorieën (2023)
| Rang | Categorie | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Elektrische machines en uitrusting en onderdelen daarvan; Geluidsrecorders en -reproducers, televisiebeeld- en geluidsrecorders en -reproducers, en onderdelen en accessoires van dergelijke artikelen | $1,2mld | 35,4% |
| 2 | Farmaceutische producten | $405,6mln | 11,7% |
| 3 | Gedrukte boeken, kranten, afbeeldingen en andere producten van de grafische industrie; Manuscripten, typoscripten en plannen | $344,3mln | 9,9% |
| 4 | Vissen en schaaldieren, weekdieren en andere ongewervelde waterdieren | $211,3mln | 6,1% |
| 5 | Minerale brandstoffen, minerale oliën en producten van de distillatie ervan; Bitumineuze stoffen; Minerale wassen | $186,4mln | 5,4% |
| 6 | Kernreactoren, ketels, machines en mechanische apparaten; Delen daarvan | $150,0mln | 4,3% |
| 7 | Optische, fotografische, cinematografische, meet-, controle-, precisie-, medische of chirurgische instrumenten en apparaten; Onderdelen en accessoires daarvan | $108,9mln | 3,1% |
| 8 | Speelgoed, spellen en sportbenodigdheden; Onderdelen en accessoires daarvan | $105,9mln | 3,1% |
| 9 | Rubber en artikelen daarvan | $96,0mln | 2,8% |
| 10 | Diverse eetbare preparaten | $93,3mln | 2,7% |
05Kaart van Handelspartners
06Analyse
Een halfgeleiderfabriek verklaart een derde van Malta's export
Malta exporteerde in 2023 voor 3,47 miljard dollar aan goederen, een stijging van 6,42% ten opzichte van de 3,26 miljard dollar in 2022. Elektrische machines voerden elke categorie met een ruime marge aan, ter waarde van 1,23 miljard dollar, oftewel 35,42% van het totaal. STMicroelectronics heeft sinds 1981 een geavanceerde chipverpakkings- en testfaciliteit in Malta, en het bedrijf draagt nu aanzienlijk bij aan het bbp en de export van het land als Europees knooppunt voor de productie van halfgeleiders. De productie van één bedrijf verklaart in hoge mate waarom elektrische machines elke andere exportcategorie op het eiland in de schaduw stellen.
Farmaceutische producten volgden met 11,70% ($405,57 miljoen), wat de al lang bestaande rol van Malta weerspiegelt als basis voor de productie van generieke geneesmiddelen binnen de EU. Gedrukte boeken, kranten en ander drukwerk voegden 9,93% ($344,26 miljoen) toe, een ongebruikelijke stijging voor een land van deze omvang. Boeken, kranten en foto's genereren een van Malta's grootste handelsoverschotten van welke exportcategorie dan ook, eerder een teken van echte concurrentiekracht dan een toevalstreffer. Gutenberg Press, de grootste boekdrukker van het eiland, verzendt naar uitgevers in het Verenigd Koninkrijk en de rest van Europa. Dat soort schaalgrootte maakt van een klein eiland een betekenisvolle leverancier voor Europese uitgeverijen, die anders weinig reden zouden hebben om naar Malta te kijken.
Vis en schaaldieren droegen 6,10% ($211,34 miljoen) bij, en minerale brandstoffen droegen 5,38% ($186,44 miljoen) bij. Machines leverden 4,33% ($149,99 miljoen), optische en meetinstrumenten voegden 3,14% ($108,91 miljoen) toe, en speelgoed en games droegen 3,06% ($105,91 miljoen) bij. Rubberproducten en diverse eetbare preparaten sloten de top tien af met 2,77% ($96,01 miljoen) en 2,69% ($93,33 miljoen). Geen van deze kleinere categorieën komt in de buurt van het uitdagen van de dominantie van elektrische machines, maar samen laten ze een economie zien waar meer aan de hand is dan chips alleen. Farmacie, uitgeverijen en viskwekerijen staan elk op zichzelf als exportniches, en niet alleen maar afrondingsfouten onder één enkele dominante bedrijfstak.
Duitsland koopt de chips, Japan koopt de tonijn
Duitsland kocht in 2023 26,88% van de Maltese export, ter waarde van 931,76 miljoen dollar, meer dan de volgende vier landen samen. Die ene relatie volgt het halfgeleiderverhaal nauwgezet, aangezien Duitse fabrikanten tot de grootste afnemers behoren van de auto- en industriële chippakketten die de Malta-fabrieken produceren. Japan volgde met 5,98% ($207,18 miljoen), een aandeel dat bijna volledig werd gedreven door zeevruchten en niet door elektronica. Meer dan 95% van de gekweekte Atlantische blauwvintonijn die Malta produceert, wordt geëxporteerd naar Japan, waardoor een sushi- en sashimi-markt wordt gevoed die de vette, hoogwaardige vis waardeert waar Malta's tonijnhokken bekend om staan.
Italië werd derde met 5,38% ($186,38 miljoen), een natuurlijke handelspartner aangezien de twee landen nauwelijks 80 kilometer uit elkaar liggen. Bunkers, dat wil zeggen brandstof die rechtstreeks aan schepen wordt verkocht in plaats van aan een enkel land, waren goed voor 4,90% ($169,90 miljoen). Malta ligt direct aan de scheepvaartcorridor tussen Gibraltar en het Suezkanaal. De grootste drijvende containerschepen kunnen Malta aandoen met een afwijking van slechts een paar zeemijl van de belangrijkste scheepvaartroute van Gibraltar naar Suez, een positie die het eiland tot een natuurlijke stopplaats maakt voor schepen die brandstof tanken als ze passeren. Hongkong SAR van China en Singapore volgden met 4,47% ($155,08 miljoen) en 4,45% ($154,26 miljoen), beide regionale knooppunten voor de elektronicahandel. Verenigde Staten voegde 3,91% ($135,53 miljoen) toe, Verenigd Koninkrijk droeg 3,09% ($107,00 miljoen) bij, en Spanje en Ghana completeerden de top tien met 2,32% ($80,40 miljoen) en 2,19% ($75,83 miljoen).
Een pandemische dip maakte plaats voor een langzame klim terug
De exportwaarden kregen in 2020 een zware klap te verduren en zijn sindsdien niet volledig hersteld. Het totaal bedroeg in 2019 4,14 miljard dollar en daalde vervolgens tot 2,83 miljard dollar in 2020 toen de pandemie de mondiale toeleveringsketens voor elektronica en de scheepvaart ontwrichtte. De economie herstelde zich tot 3,07 miljard dollar in 2021, daarna 3,26 miljard dollar in 2022 en bereikte 3,47 miljard dollar in 2023. Zelfs met drie opeenvolgende jaren van groei ligt het totaal voor 2023 nog steeds ruim onder de piek van 2019.
Een land dat zo afhankelijk is van een handvol grote fabrieken en boerderijen zal zijn fortuin beter blijven volgen dan welke brede economische trend dan ook. De mondiale vraag naar frites, de tonijnquota en de transportvolumes via de Middellandse Zee zijn belangrijker voor de Maltese exportcijfers dan het binnenlandse beleid ooit zou kunnen. Alleen al elektrische machines zijn meer dan een derde waard van alles wat het land in het buitenland verkoopt. Een vertraging van de vraag naar halfgeleiders zou sneller tot uiting komen in de handelsgegevens van Malta dan in vrijwel enig ander deel van de Maltese economie. Het omgekeerde is ook waar. Een sterk jaar voor auto- en industriële chips, het soort dat de Maltese fabrieken verpakken en testen, zou het exporttotaal van het land waarschijnlijk weer omhoog duwen, ongeacht hoe de rest van de economie presteert. Er zijn maar weinig landen die zo klein zijn, met een exportboek dat zo geconcentreerd is in één enkel, mondiaal verhandeld product.