01Belangrijkste Punten
- Malta importeerde in 2023 voor 8,39 miljard dollar aan goederen, een daling van 2,00% ten opzichte van 8,56 miljard dollar in 2022.
- Minerale brandstoffen waren met 16,11% ($1,35 miljard) de grootste importcategorie, aangezien het eiland geen eigen olie of gas produceert.
- Schepen en boten vormden 8,78% van de import ($736,70 miljoen), wat de status van Malta als het zesde grootste scheepsregister ter wereld weerspiegelt.
- Italië leverde 22,92% van de import ($1,92 miljard), meer dan de volgende twee landen samen.
025-Jaarstrend
| Jaar | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Waarde | $8,2mld | $5,7mld | $7,1mld | $8,6mld | $8,4mld |
03Belangrijkste Importmarkten (2023)
| Rang | Partner | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Italië | $1,9mld | 22,9% |
| 2 | Duitsland | $751,3mln | 9,0% |
| 3 | Frankrijk | $722,5mln | 8,6% |
| 4 | Spanje | $529,5mln | 6,3% |
| 5 | Nederland | $447,3mln | 5,3% |
| 6 | Verenigd Koninkrijk | $445,4mln | 5,3% |
| 7 | China | $378,6mln | 4,5% |
| 8 | India | $287,1mln | 3,4% |
| 9 | Verenigde Staten | $270,4mln | 3,2% |
| 10 | Zuid-Korea | $229,7mln | 2,7% |
04Belangrijkste Importcategorieën (2023)
| Rang | Categorie | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Minerale brandstoffen, minerale oliën en producten van de distillatie ervan; Bitumineuze stoffen; Minerale wassen | $1,4mld | 16,1% |
| 2 | Elektrische machines en uitrusting en onderdelen daarvan; Geluidsrecorders en -reproducers, televisiebeeld- en geluidsrecorders en -reproducers, en onderdelen en accessoires van dergelijke artikelen | $1,1mld | 13,6% |
| 3 | Schepen, boten en drijvende constructies | $736,7mln | 8,8% |
| 4 | Vliegtuigen, ruimtevaartuigen en delen daarvan | $571,8mln | 6,8% |
| 5 | Kernreactoren, ketels, machines en mechanische apparaten; Delen daarvan | $512,5mln | 6,1% |
| 6 | Voertuigen anders dan rollend spoorwegmaterieel of trammaterieel, en onderdelen en accessoires daarvan | $439,9mln | 5,2% |
| 7 | Farmaceutische producten | $413,8mln | 4,9% |
| 8 | Kunststoffen en artikelen daarvan | $244,2mln | 2,9% |
| 9 | Vissen en schaaldieren, weekdieren en andere ongewervelde waterdieren | $211,8mln | 2,5% |
| 10 | Papier en karton; Artikelen van papierpulp, van papier of van karton | $155,6mln | 1,9% |
05Kaart van Handelspartners
06Analyse
Brandstof, chips en geregistreerde schepen staan bovenaan de importrekening
Malta importeerde in 2023 voor 8,39 miljard dollar aan goederen, een daling van 2,00% ten opzichte van de 8,56 miljard dollar in 2022. Minerale brandstoffen voerden elke categorie aan met 16,11% van het totaal, ter waarde van 1,35 miljard dollar. Malta produceert zelf geen olie of gas. Een eilandeconomie die draait op toerisme, scheepvaart en elektronicaproductie moet elk vat dat het verbrandt binnenbrengen, of het nu gaat om energieopwekking, transport of de veerboten en cruiseschepen die de toeristische sector in beweging houden. Elektrische machines volgden met 13,60% ($1,14 miljard). Een groot deel daarvan weerspiegelt de andere kant van het halfgeleiderverhaal dat zichtbaar is in de Maltese export. De ruwe wafers, componenten en materialen die de chipverpakkings- en testfabrieken van het eiland voeden, moeten ergens vandaan komen voordat de afgewerkte halfgeleiders weer kunnen worden verzonden.
Schepen en boten vormden 8,78% van de import ($736,70 miljoen), een ongewoon grote categorie voor een land als dit klein. De scheepvaartvlag van Malta is uitgegroeid tot het zesde grootste scheepsregister ter wereld en het grootste van Europa, met duizenden koopvaardijschepen die de Maltese vlag voeren. Schepen die onder die vlag zijn geregistreerd, worden meegeteld als goederen die in de handelsstatistieken van Malta worden ingevoerd, zelfs als het schip zelf nooit een Maltese haven aandoet. Dat registratiebedrijf is tientallen jaren geleden uitgegroeid van een handvol schepen tot een vloot van duizenden. Elk nieuw schip dat aan het register wordt toegevoegd, kan als import verschijnen in het jaar waarin het van vlag verandert. Waar het schip daadwerkelijk is gebouwd of in bedrijf is, doet er voor die boekhouding niet toe. Onderdelen van vliegtuigen en ruimtevaartuigen stegen met 6,81% ($571,80 miljoen), volgens een vergelijkbare logica. Naar schatting 214 Maltese inwoners bezitten een privévliegtuig, het op één na hoogste percentage in Europa na Oostenrijk, en het register van het eiland is een knooppunt geworden voor de leasing en financiering van vliegtuigen onder de bescherming van het Verdrag van Kaapstad. Machines leverden 6,11% ($512,47 miljoen), en voertuigen voegden 5,24% ($439,92 miljoen) toe. Farmaceutische producten droegen 4,93% bij ($413,84 miljoen), plastics 2,91% ($244,19 miljoen), vis en schaaldieren leverden 2,52% ($211,82 miljoen), en papier en karton sloten de top tien af met 1,85% ($155,60 miljoen).
Italië levert bijna een kwart van alles wat Malta koopt
Italië leverde in 2023 22,92% van de import van Malta, ter waarde van 1,92 miljard dollar, meer dan de volgende twee landen samen. De twee landen liggen amper 80 kilometer uit elkaar, en die nabijheid alleen al verklaart een groot deel van de relatie. Duitsland volgde met 8,95% ($751,34 miljoen), en Frankrijk werd derde met 8,61% ($722,53 miljoen). Samen vormden deze drie bronnen 40,48% van de totale importwaarde.
Spanje voegde 6,31% ($529,49 miljoen) toe, en Nederland droeg 5,33% ($447,26 miljoen) bij. Verenigd Koninkrijk leverde 5,31% ($445,38 miljoen) en China voegde 4,51% ($378,65 miljoen) toe. India droeg 3,42% ($287,09 miljoen) bij, en Verenigde Staten leverde 3,22% ($270,45 miljoen). Zuid-Korea rondde de top tien af met 2,74% ($229,71 miljoen), een aandeel dat waarschijnlijk terug te voeren is op dezelfde toeleveringsketens voor elektronica achter Malta's halfgeleiderexport. Buiten Italië domineert geen enkel land zo sterk als Duitsland aan de exportkant van Malta. De rest van de top tien is een mix van grote EU-economieën, een voormalige koloniale macht in Groot-Brittannië en productiecentra in Azië, een spreiding die weerspiegelt hoeveel verschillende industrieën Malta's kleine economie feitelijk raakt.
Een pandemische crash en een bijna volledig herstel
De importwaarden volgden hetzelfde patroon van hausses-busts-rebounds als zichtbaar aan de exportkant van Malta, maar dan op grotere schaal. Het totaal bedroeg in 2019 8,21 miljard dollar en daalde vervolgens tot 5,74 miljard dollar in 2020 toen de pandemie de vraag naar scheepvaart, toerisme en elektronica in één keer bevroor. Het klom terug naar 7,14 miljard dollar in 2021 en vervolgens naar 8,56 miljard dollar in 2022, het hoogtepunt van de periode. De rente daalde lichtjes tot 8,39 miljard dollar in 2023, een veel kleinere beweging dan de schommelingen van de pandemische jaren.
De importrekening van Malta bestaat eigenlijk uit verschillende kleine economieën die op elkaar zijn gestapeld. De brandstofbehoeften volgen het energieverbruik van het eiland. Elektronische componenten volgen de wereldwijde vraag naar chips. Schepen en vliegtuigen die als import worden geteld, houden bij hoeveel eigenaren ervoor kiezen hun schepen en vliegtuigen onder de Maltese vlag te registreren, een beslissing die weinig te maken heeft met Malta's eigen economische omstandigheden. Een land dat zo afhankelijk is van registeractiviteiten zal zijn handelsgegevens zien bewegen om redenen die vaak niets te maken hebben met wat zijn eigen inwoners kopen of bouwen. Dat maakt de importcijfers van Malta moeilijker te lezen als een eenvoudige graadmeter voor de binnenlandse vraag dan de handelsgegevens van de meeste landen. Een stijging in het aantal scheeps- of vliegtuigregistraties kan het totaal verhogen in een jaar waarin de gewone consumptie nauwelijks verandert, en een rustig jaar voor vlagregistraties kan de economie zwakker doen lijken dan deze in werkelijkheid is.