Flaga: Kamerun — przegląd statystyk handlowych
Afryka

Dane dotyczące handlu importowego Kamerunu: 8,30 mld dolarów w 2023 r., wzrost o 4,7%

Ostatnia Aktualizacja: · Recenzja: Megan Sun · Suma za Ostatni Rok (2023): $8,3mld · Zmiana Rok do Roku: +4,7% Zobacz Dane Eksportowe

01Najważniejsze Informacje

  • W 2023 r. Kamerun zaimportował towary o wartości 8,30 mld dolarów, co oznacza wzrost o 4,7% z 7,93 mld dolarów w 2022 r., co oznacza ciągły wzrost.
  • Największym dostawcą były Chiny z 19,0% (1,57 miliarda dolarów), a następnie Indie z 11,6% (959,89 miliona dolarów).
  • Chiny, Indie i Francja, trzej najwięksi dostawcy, odpowiadały za 38,1% całkowitej wartości importu, co stanowi znacznie mniej skoncentrowany rozkład niż nabywcy eksportowi z Kamerunu.
  • Paliwa mineralne zajmowały pierwsze miejsce w kategorii importu z udziałem 24,2% (2,01 miliarda dolarów), mimo że paliwa są także największą kategorią eksportową Kamerunu.

02Trend 5-letni

Trend import — Kamerun, 5 lat Wykres liniowy wartości import — Kamerun według roku: 2019 $6,6mld, 2020 $5,6mld, 2021 $7,0mld, 2022 $7,9mld, 2023 $8,3mld $6,6mld 2019 $5,6mld 2020 $7,0mld 2021 $7,9mld 2022 $8,3mld 2023
Wartość import — Kamerun według roku
Rok 20192020202120222023
Wartość $6,6mld$5,6mld$7,0mld$7,9mld$8,3mld

03Najważniejsze Rynki Importowe (2023)

PozycjaPartnerWartośćUdział
1 Chiny $1,6mld 19,0%
2 Indie $959,9mln 11,6%
3 Francja $632,4mln 7,6%
4 Stany Zjednoczone $400,9mln 4,8%
5 Belgia $367,2mln 4,4%
6 Niemcy $254,5mln 3,1%
7 Zjednoczone Emiraty Arabskie $211,2mln 2,5%
8 Norwegia $188,1mln 2,3%
9 Wielka Brytania $181,7mln 2,2%
10 Japonia $178,4mln 2,2%

04Najważniejsze Kategorie Importowe (2023)

PozycjaKategoriaWartośćUdział
1 Paliwa mineralne, oleje mineralne i produkty ich destylacji; Substancje bitumiczne; Woski mineralne $2,0mld 24,2%
2 Reaktory jądrowe, kotły, maszyny i urządzenia mechaniczne; Ich części $701,7mln 8,5%
3 Zboża $644,4mln 7,8%
4 Pojazdy inne niż tabor kolejowy lub tramwajowy oraz ich części i akcesoria $545,8mln 6,6%
5 Maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części; Rejestratory i odtwarzacze dźwięku, rejestratory i odtwarzacze obrazu i dźwięku oraz części i akcesoria do tych artykułów $388,5mln 4,7%
6 Żelazo i stal $310,4mln 3,7%
7 Ryby i skorupiaki, mięczaki i inne bezkręgowce wodne $304,3mln 3,7%
8 Produkty farmaceutyczne $277,0mln 3,3%
9 Tworzywa sztuczne i artykuły z tworzyw sztucznych $258,7mln 3,1%
10 Sól; Siarka; Ziemie i Kamień; Materiały tynkarskie, wapno i cement $192,9mln 2,3%

05Mapa Partnerów Handlowych

Najwięksi partnerzy handlowi — Kamerun, import Diagram promienisty głównych partnerów handlowych — Kamerun według udziału w import: Chiny 19,0%, Indie 11,6%, Francja 7,6%, Stany Zjednoczone 4,8%, Belgia 4,4%, Niemcy 3,1%, Zjednoczone Emiraty Arabskie 2,5%, Norwegia 2,3%, Wielka Brytania 2,2%, Japonia 2,2% Kamerun (Ten kraj) Chiny 19,0% Indie 11,6% Francja 7,6% Stany Zjednoczone 4,8% Belgia 4,4% Niemcy 3,1% Zjednoczone Emiraty Arabskie 2,5% Norwegia 2,3% Wielka Brytania 2,2% Japonia 2,2%

06Analiza

Chiny i Indie są głównymi dostawcami importowymi Kamerunu

W 2023 r. Kamerun zaimportował towary o wartości 8,30 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 4,7% w porównaniu z 7,93 miliarda dolarów rok wcześniej, kontynuując wzrost obserwowany niemal w każdym roku objętym tym zbiorem danych. Chiny dostarczył 19,0% tej sumy o wartości 1,57 miliarda dolarów, znacznie wyprzedzając jakiekolwiek inne pojedyncze źródło. Indie zajął drugie miejsce z 11,6% (959,89 mln dolarów), a Francja z 7,6% (632,41 mln dolarów), co stanowi kontynuację tych samych relacji z epoki kolonialnej, widocznych po stronie eksportu Kamerunu. Razem Chiny, Indie i Francja, trzej najwięksi dostawcy, odpowiadają za 38,1% całkowitej wartości importu, co stanowi znacznie mniej skoncentrowany rozrzut niż w przypadku nabywców eksportowych z Kamerunu, gdzie samo pojedyncze powiązanie z Holandią ma większy udział niż tutaj Chiny. To szersze rozmieszczenie krajów-dostawców po stronie importu jest typowe dla kraju, który kupuje szeroką gamę towarów przemysłowych, artykułów spożywczych i środków przemysłowych tam, gdzie są najtańsze, zamiast wysyłać garść surowców do rafinerii i przetwórców znajdujących się najbliżej.

Stany Zjednoczone zajął czwarte miejsce z wynikiem 4,8% (400,95 mln dolarów), przed Belgia z 4,4% (367,23 mln dolarów) i Niemcy z 3,1% (254,53 mln dolarów). Zjednoczone Emiraty Arabskie dodał 2,5% (211,21 mln dolarów), Norwegia 2,3% (188,08 mln dolarów), Wielka Brytania 2,2% (181,69 mln dolarów), a Japonia zamknął pierwszą dziesiątkę, również z 2,2% (178,38 mln dolarów).

Import paliw ujawnia lukę w rafinacji

W 2023 r. we wszystkich kategoriach importu przeważały paliwa mineralne, których wartość wyniosła 2,01 miliarda dolarów i stanowiła 24,2% całkowitej wartości, czyli znacznie więcej niż jakakolwiek inna kategoria. Jest to uderzające połączenie z profilem eksportu Kamerunu, gdzie paliwa mineralne stanowią również największą pojedynczą kategorię, wartą 2,69 miliarda dolarów. Raporty na temat sektora energetycznego Kamerunu wyjaśniają, że jedyna rafineria ropy naftowej w kraju, SONARA, jest nieaktywna od czasu eksplozji w 2019 r., a pożar uszkodził cztery jej jednostki produkcyjne, co zmusiło rząd do zezwolenia SONARA i innym licencjonowanym agentom na import i sprzedaż produktów rafinowanych naftowych. Pozycja Indii jako drugiego co do wielkości dostawcy do Kamerunu doskonale wpasowuje się w ten obraz: dane handlowe pokazują Kamerun zaimportował z samych Indii paliwa mineralne, oleje i produkty destylacji o wartości 419,09 mln dolarów w 2023 r., co stanowi znacznie ponad jedną trzecią wszystkiego, co Indie dostarczyły do Kamerunu w tym roku we wszystkich kategoriach produktów, co jest odzwierciedleniem wyłaniania się Indii jako jednego z największych na świecie eksporterów produktów rafinacji ropy naftowej dzięki rafineryjne na dużą skalę, które produkują znacznie więcej paliwa, niż jest w stanie wchłonąć krajowy rynek Indii.

Oprócz paliwa na drugim miejscu znalazły się maszyny i urządzenia mechaniczne z udziałem 8,5% (701,70 mln USD), a zboża z udziałem 7,8% (644,39 mln USD), co przypomina, że Kamerun w dalszym ciągu importuje znaczące podstawowe artykuły spożywcze, głównie pszenicę i ryż, pomimo posiadania własnego znacznego krajowego sektora rolnego. Pojazdy dodały 6,6% (545,77 mln USD), maszyny elektryczne o 4,7% (388,50 mln USD), a żelazo i stal 3,7% (310,36 mln USD). Ryby i skorupiaki, dość niezwykłe jak na kraj z własną linią brzegową i przemysłem rybnym, wniosły kolejne 3,7% (304,26 mln dolarów). Produkty farmaceutyczne uzupełniły bardziej istotne kategorie z udziałem 3,3% (277,00 mln USD), tworzywa sztuczne dodały 3,1% (258,69 mln USD), a sól, kamień i materiały cementowe zamknęły pierwszą dziesiątkę z udziałem 2,3% (192,88 mln USD).

Stały wzrost, który przewyższa eksport Kamerunu

Całkowity import Kamerunu wzrósł w ciągu czterech z ostatnich pięciu lat. W 2019 r. wyniósł 6,56 mld dolarów, w 2020 r. spadł do 5,61 mld dolarów, ponieważ pandemia zakłóciła handel światowy, a następnie wzrósł do 6,97 mld dolarów w 2021 r., 7,93 mld dolarów w 2022 r. i 8,30 mld dolarów w 2023 r., co oznacza wzrost o 4,7% rok do roku. W przeciwieństwie do całkowitego eksportu, który osiągnął szczyt w 2022 r. i spadł w 2023 r., import rósł w tym samym okresie, zwiększając różnicę między tym, co kraj kupuje i sprzedaje za granicą.

Różnica ta jest obecnie znaczna: w 2023 r. Kamerun wyeksportował towary o wartości 4,97 miliarda dolarów w porównaniu z importem o wartości 8,30 miliarda dolarów, co stanowi niedobór znacznie ponad 3 miliardy dolarów, mimo że kraj ten na papierze jest eksporterem netto ropy. Luka w rafinacji wynikająca z wielkości importu paliw pomaga wyjaśnić część tej nierównowagi, ponieważ ropa opuszcza kraj w dużej mierze w stanie nierafinowanym, a jedna czwarta rachunku za import jest przeznaczana na odkup gotowych produktów naftowych gdzie indziej, co jest kosztowną podróżą w obie strony, która utrzymuje się do czasu naprawy i ponownego uruchomienia krajowej rafinerii. Aby lepiej przyjrzeć się rozkładowi poszczególnych krajów partnerskich lub kategorii produktów z roku na rok, powyższe panele danych zawierają szczegółowe informacje na temat tych liczb.

07Najczęściej Zadawane Pytania

W 2023 r. Kamerun zaimportował towary o wartości 8,30 mld dolarów, co oznacza wzrost o 4,7% w porównaniu z 7,93 mld dolarów w 2022 r.

Chiny są głównym dostawcą importowym Kamerunu, zapewniającym 19,0% całkowitego importu o wartości 1,57 miliarda dolarów w 2023 roku.

Paliwa mineralne to największa kategoria importu Kamerunu, odpowiadająca za 24,2% całkowitej wartości importu, czyli 2,01 miliarda dolarów w 2023 roku.

Import Kamerunu wzrósł o 4,7% w 2023 r., z 7,93 mld dolarów w 2022 r. do 8,30 mld dolarów, co stanowi kontynuację stałego wieloletniego wzrostu.