Flagga för Andorra - Översikt över handelsstatistik
Europa

Andorra importerade handelsdata: 1,99 miljarder USD 2023, upp 7,0 %

Senast Uppdaterad: · Granskad av Megan Sun · Totalt Senaste Året (2023): $2,0mdr · Förändring Jämfört med Föregående År: +7,0% Visa Exportdata

01Viktiga Slutsatser

  • Andorras import uppgick till 1,99 miljarder USD 2023, en ökning med 7,0 % från 1,86 miljarder USD 2022, ett fjärde år i rad med tillväxt.
  • Spanien var överväldigande den främsta källan och levererade 64,6 % av importen värd 1,29 miljarder dollar, mer än sex gånger vad den näst största partnern skickade in.
  • Frankrike rankades avlägset på andra plats med 10,7 % (212,94 miljoner USD), följt av Tyskland på 5,6 % (110,77 miljoner USD).
  • Fordon ledde alla importkategorier med 15,5 % av det totala värdet (309,67 miljoner USD), med mineralbränslen på andra plats med 8,7 % (173,44 miljoner USD).

025-Årig Trend

Andorra importtrend, 5 år Linjediagram över Andorras importvärde per år: 2019 $1,5mdr, 2020 $1,5mdr, 2021 $1,6mdr, 2022 $1,9mdr, 2023 $2,0mdr $1,5mdr 2019 $1,5mdr 2020 $1,6mdr 2021 $1,9mdr 2022 $2,0mdr 2023
Andorra importvärde per år
År 20192020202120222023
Värde $1,5mdr$1,5mdr$1,6mdr$1,9mdr$2,0mdr

03Största Importmarknader (2023)

RangPartnerVärdeAndel
1 Spanien $1,3mdr 64,6%
2 Frankrike $212,9milj. 10,7%
3 Tyskland $110,8milj. 5,6%
4 Kina $62,7milj. 3,1%
5 Italien $62,2milj. 3,1%
6 Schweiz $32,9milj. 1,6%
7 Storbritannien $24,9milj. 1,2%
8 Nederländerna $19,6milj. 1,0%
9 Övriga Asien, ospec. $17,6milj. 0,9%
10 Österrike $14,8milj. 0,7%

04Största Importkategorier (2023)

RangKategoriVärdeAndel
1 Andra fordon än järnvägs- eller spårvägsrullande materiel, samt delar och tillbehör till dessa $309,7milj. 15,5%
2 mineralbränslen, mineraloljor och produkter från deras destillation; Bituminösa ämnen; Mineralvaxer $173,4milj. 8,7%
3 Elektriska maskiner och utrustning samt delar därtill; Ljudinspelare och -återgivning, TV-bild- och ljudinspelare och -återgivning samt delar och tillbehör till sådana artiklar $141,2milj. 7,1%
4 Eteriska oljor och resinoider; Parfymer, kosmetiska eller toalettpreparat $125,3milj. 6,3%
5 Drycker, sprit och vinäger $110,2milj. 5,5%
6 Kärnreaktorer, pannor, maskiner och mekaniska apparater; Delar därav $101,7milj. 5,1%
7 Kläder och tillbehör till kläder, inte stickade eller virkade $55,2milj. 2,8%
8 Kläder och klädtillbehör, stickade eller virkade $54,1milj. 2,7%
9 Möbler; Sängkläder, Madrasser, Madrassstöd, Kuddar och liknande fyllda möbler; Lampor och belysningsarmaturer, inte nämnda eller inbegripna någon annanstans; Ljusskyltar, belysta namnskyltar och liknande; Prefabricerade byggnader $51,8milj. 2,6%
10 Farmaceutiska produkter $46,3milj. 2,3%

05Karta över Handelspartner

Andorras viktigaste handelspartner, import Radialdiagram över Andorras viktigaste handelspartner efter importandel: Spanien 64,6%, Frankrike 10,7%, Tyskland 5,6%, Kina 3,1%, Italien 3,1%, Schweiz 1,6%, Storbritannien 1,2%, Nederländerna 1,0%, Övriga Asien, ospec. 0,9%, Österrike 0,7% Andorra (Detta land) Spanien 64,6% Frankrike 10,7% Tyskland 5,6% Kina 3,1% Italien 3,1% Schweiz 1,6% Storbritannien 1,2% Nederländerna 1,0% Övriga Asien, ospec. 0,9% Österrike 0,7%

06Analys

Andorras främsta importkällor 2023

Andorra importerade varor till ett värde av 1,99 miljarder USD 2023, det senaste året med verifierade handelsdata i denna datauppsättning. Den summan markerar en ökning med 7,0 % jämfört med de 1,86 miljarder dollar som registrerades 2022, ett fjärde år i rad med tillväxt. Spanien levererade överväldigande 64,6 % av Andorras import, värd 1,29 miljarder dollar, mer än sex gånger vad den andra rankade partnern skickade in.

Frankrike rankade en avlägsen andraplats på 10,7 % (212,94 miljoner USD), före Tyskland på 5,6 % (110,77 miljoner USD). Kina och Italien var nästan lika med 3,1 % vardera, värda $62,65 miljoner respektive $62,17 miljoner. Schweiz tog sjätte plats med 1,6 % (32,87 miljoner USD), följt av Storbritannien med 1,2 % (24,90 miljoner USD) och Nederländerna med 1,0 % (19,59 miljoner USD). En gruppering av datauppsättningsposterna som Other Asia, nes, som täcker mindre asiatiska källor som inte delas ut individuellt, tillförde 0,9 % (17,61 miljoner USD), och Österrike stängde topp tio på 0,7 % (14,77 miljoner USD). Tillsammans utgjorde de tre bästa källorna 80,9 % av det totala importvärdet.

Den koncentrationsnivån är bland de högsta av någon partnerrankning i denna datauppsättning. Enbart Spaniens andel överstiger den sammanlagda summan av varannan partner bland de tio bästa, en återspegling av Andorras landlåsta position mellan Spanien och Frankrike och dess beroende av spansk väglogistik för det stora flertalet varor som kommer in i landet. Utöver Spanien och Frankrike är de återstående åtta partnerna i topp tio var och en ganska små i absoluta tal, ingen når ens 6 % av totalen, vilket understryker hur snäv Andorras effektiva leverantörsbas är när de två största angränsande ekonomierna har lagts åt sidan. En sådan koncentrerad utbudsprofil gör att den totala importen är mycket känslig för eventuella störningar längs den spanska gränsen i synnerhet. Däremot visar närvaron av så olika partner som Kina, Schweiz och Storbritannien längre ner på listan att viss handel som inte är grann når Andorra, även om dessa flöden förblir små bredvid volymen som flyttar in från Spanien.

Ledande importkategorier

Fordon och relaterade delar och tillbehör ledde alla importkategorier 2023, värda 309,67 miljoner USD och stod för 15,5 % av det totala importvärdet. Mineralbränslen, mineraloljor och relaterade destillationsprodukter följde med 8,7 %, värda 173,44 miljoner dollar, och elektriska maskiner och utrustning rankades på tredje plats med 7,1 % (141,16 miljoner dollar).

Eteriska oljor, resinoider och parfymer, kosmetika eller toalettpreparat ökade med 6,3 % (125,28 miljoner USD), en kategori som pekar på Andorras väletablerade detaljhandel med skönhets- och personliga hygienprodukter. Drycker, sprit och vinäger bidrog med 5,5 % (110,18 miljoner USD), och maskiner och mekaniska apparater ökade med 5,1 % (101,72 miljoner USD). Kläder och klädtillbehör, fördelat på icke-stickat till 2,8 % (55,20 miljoner USD) och stickat eller virkat till 2,7 % (54,15 miljoner USD), utgör tillsammans en betydande andel, medan möbler och belysningsarmaturer ökade med 2,6 % (51,79 miljoner USD) och läkemedelsprodukter till 4,2 miljoner USD stängde de tio bästa procenten (4,7 miljoner USD).

Kategoriblandningen, som spänner över fordon, bränsle, kosmetika, drycker och kläder, återspeglar konsumentinriktad detaljhandels- och logistikefterfrågan snarare än industriella inköp, i överensstämmelse med en ekonomi byggd huvudsakligen kring gränsöverskridande shopping och turism. För exportörer som riktar sig till Andorra, signalerar närvaron av kosmetika och drycker så högt i rankingen meningsfulla möjligheter i konsumentkategorierna för detaljhandeln vid sidan av de större fordons- och bränslesegmenten, även om ingen av kategorierna efter topp tre individuellt tar bort 9 % av det totala importvärdet. De två klädkategorierna kombinerade framsteg från möbler och läkemedel, vilket tyder på att kläddetaljhandeln har ungefär samma vikt som de två kategorierna även när de räknas separat. Precis som med partnerrankningarna är klyftan mellan de tre bästa kategorierna och resten av listan stort, medan kategorierna från fjärde plats och ner sitter tillräckligt nära varandra för att en blygsam förändring i efterfrågan skulle kunna omordna flera av dem i en framtida uppdatering.

Ett fjärde år i rad av importtillväxt

Den femåriga trenden visar att importen håller sig relativt stabil innan den accelererar under de senaste två åren. Importen rörde sig från 1,54 miljarder USD 2019 till 1,49 miljarder USD 2020, återhämtade sig till 1,56 miljarder USD 2021, steg sedan till 1,86 miljarder USD 2022 och ytterligare till 1,99 miljarder USD 2023. Det mönstret pekar mot fyra år av tillväxt i följd sedan 2020 och 2020, med låga och 2020 2023 överträffade de blygsamma vinsterna 2021, vilket lämnar totalen för 2023 ungefär 30 % över utgångspunkten för 2019.

Detta mönster överensstämmer med Världsbankens WITS-handelssammanfattning för Andorra, som bekräftar Spaniens dominerande roll som landets ledande importkälla vid sidan av den totala importen som registrerades för 2023. För en närmare titt på hur enskilda partnerländer eller produktkategorier fördelar sig år efter år, ger datapanelerna ovan den fullständiga detaljen bakom dessa siffror.

07Vanliga Frågor

Andorra importerade varor för 1,99 miljarder USD 2023, en ökning med 7,0 % från 1,86 miljarder USD 2022.

Spanien är överväldigande Andorras främsta importkälla och står för 64,6 % av det totala antalet, värt 1,29 miljarder dollar 2023.

Fordon och relaterade delar och tillbehör är Andorras största importkategori och stod för 15,5 % av det totala importvärdet, eller 309,67 miljoner USD, 2023.

Andorras import ökade med 7,0 % 2023, från 1,86 miljarder USD 2022 till 1,99 miljarder USD, ett fjärde år i rad med tillväxt.