01Najważniejsze Informacje
- Eksport Bhutanu w 2023 r. wyniósł 435,63 mln dolarów, co oznacza spadek o 0,5% z 437,88 mln dolarów w 2022 r. i utrzymywał się na mniej więcej stałym poziomie po gwałtownym spadku w epoce pandemii.
- Indie były w przeważającej mierze największym odbiorcą, pochłaniając 77,6% eksportu o wartości 337,93 mln dolarów, co stanowi ponad pięciokrotność wszystkich pozostałych kierunków razem wziętych.
- Bangladesz zajął odległe drugie miejsce z 14,0% (60,89 mln dolarów), a trzy najważniejsze kierunki łącznie odpowiadały za 95,8% całkowitej wartości eksportu.
- We wszystkich kategoriach eksportu przoduje żelazo i stal z udziałem 50,9% całkowitej wartości (221,68 mln USD), a tuż za nimi plasują się sól, kamień i materiały cementowe z udziałem 32,8%.
02Trend 4-letni
| Rok | 2019 | 2020 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Wartość | $444,1mln | $279,9mln | $437,9mln | $435,6mln |
03Najważniejsze Rynki Eksportowe (2023)
| Pozycja | Partner | Wartość | Udział |
|---|---|---|---|
| 1 | Indie | $337,9mln | 77,6% |
| 2 | Bangladesz | $60,9mln | 14,0% |
| 3 | Włochy | $18,5mln | 4,2% |
| 4 | Nepal | $8,6mln | 2,0% |
| 5 | Chiny | $3,6mln | 0,8% |
| 6 | Hiszpania | $1,5mln | 0,3% |
| 7 | Holandia | $1,3mln | 0,3% |
| 8 | Francja | $532,3tys. | 0,1% |
| 9 | Japonia | $481,9tys. | 0,1% |
| 10 | Wietnam | $349,1tys. | 0,1% |
04Najważniejsze Kategorie Eksportowe (2023)
| Pozycja | Kategoria | Wartość | Udział |
|---|---|---|---|
| 1 | Żelazo i stal | $221,7mln | 50,9% |
| 2 | Sól; Siarka; Ziemie i Kamień; Materiały tynkarskie, wapno i cement | $142,7mln | 32,8% |
| 3 | Napoje, wódki i ocet | $20,6mln | 4,7% |
| 4 | Kawa, herbata, mate i przyprawy | $16,0mln | 3,7% |
| 5 | Jadalne owoce i orzechy; Skórka owoców cytrusowych lub melonów | $8,0mln | 1,8% |
| 6 | Nieorganiczne chemikalia; Organiczne lub nieorganiczne związki metali szlachetnych, metali ziem rzadkich, pierwiastków promieniotwórczych lub izotopów | $7,8mln | 1,8% |
| 7 | Warzywa jadalne oraz niektóre korzenie i bulwy | $5,3mln | 1,2% |
| 8 | Przetwory z warzyw, owoców, orzechów lub innych części roślin | $4,2mln | 1,0% |
| 9 | Drewno i artykuły z drewna; Węgiel drzewny | $3,2mln | 0,7% |
| 10 | Tworzywa sztuczne i artykuły z tworzyw sztucznych | $1,2mln | 0,3% |
05Mapa Partnerów Handlowych
06Analiza
Indie kupują prawie cztery z pięciu towarów eksportowanych przez Bhutan
Bhutan wysłał za granicę towary o wartości 435,63 mln dolarów w 2023 r. – ostatnim roku, w którym zweryfikowano dane handlowe zawarte w tym zbiorze danych. Suma ta oznacza spadek o 0,5% w porównaniu z 437,88 mln dolarów odnotowanych w 2022 r., zasadniczo na niezmienionym poziomie po znacznie silniejszych wahaniach na początku okresu objętego tym zbiorem danych. Indie pochłonął przeważającą większość tej sumy, wartej 337,93 miliona dolarów, czyli 77,6% wszystkiego wyeksportowanego przez Bhutan.
Bangladesz uplasował się na odległym drugim miejscu z 14,0% (60,89 mln dolarów), przed Włochy z 4,2% (18,47 mln dolarów) i Nepal z 2,0% (8,65 mln dolarów). Chiny zajął piąte miejsce z 0,8% (3,60 mln dolarów), za nim uplasował się Hiszpania z 0,3% (1,46 mln dolarów) i Holandia z 0,3% (1,29 mln dolarów). Francja zajął ósme miejsce z wynikiem 0,1% (532 291 USD), Japonia dodał 0,1% (481 901 USD), a Wietnam zamknął pierwszą dziesiątkę z 0,1% (349 111 USD). Łącznie trzy największe kierunki odpowiadały za 95,8% całkowitej wartości eksportu.
Ten poziom koncentracji odzwierciedla stosunki handlowe, które są głębsze, niż sugerują same dane liczbowe dotyczące wywozu. Konsulat Generalny Indii w Phuentsholing zauważa, że Indie odpowiadają za ponad 80% całkowitego handlu Bhutanu i wymienia produkty żelazokrzemowe, cementowe i dolomitowe wśród głównych towarów eksportowanych przez Bhutan do Indii, co odpowiada kategoriom dominującym na poniższej liście. Odległa druga pozycja Bangladeszu i obecność Włoch w pierwszej trójce wskazują, że mniejsi, ale ugruntowani nabywcy wydobycia minerałów i przemysłu Bhutanu znajdują się poza jego bezpośrednim sąsiadem, podczas gdy Nepal, Chiny i kilka krajów europejskich uzupełniają listę nabywców, z których każdy przejmuje tylko ułamek całości.
W kategoriach eksportowych dominują żelazo, stal i cement
We wszystkich kategoriach eksportu w 2023 r. królowały żelazo i stal, których wartość wyniosła 221,68 mln dolarów i stanowiła 50,9% całkowitej wartości eksportu. Tuż za nimi plasuje się sól, siarka, ziemia, kamień i materiały cementowe z udziałem 32,8% (142,73 mln dolarów), a napoje, alkohole wysokoprocentowe i ocet zajmują odległe trzecie miejsce z udziałem 4,7% (20,63 mln dolarów).
Kawa, herbata, mate i przyprawy dodały 3,7% (15,96 mln dolarów), a owoce i orzechy – 1,8% (7,97 mln dolarów). Nieorganiczne chemikalia przyniosły 1,8% (7,85 mln dolarów), a warzywa oraz jadalne korzenie i bulwy – 1,2% (5,26 mln dolarów). Przetwory z warzyw, owoców i orzechów stanowiły 1,0% (4,17 mln dolarów), drewno i artykuły z drewna dodały 0,7% (3,18 mln dolarów), a tworzywa sztuczne i artykuły z tworzyw sztucznych zamknęły pierwszą dziesiątkę z udziałem 0,3% (1,18 mln dolarów).
Żelazo i stal wraz z solą, kamieniem i cementem stanowią zdecydowaną większość wartości eksportowej Bhutanu, co odpowiada krajowemu przemysłowi żelazokrzemu, węglika wapnia i cementu, a wszystko to opiera się na obfitych i niedrogich elektrowniach wodnych Bhutanu. Napoje i kategorie produktów rolnych, takie jak kawa, herbata, przyprawy i owoce, pozostają daleko w tyle, ale nadal wskazują na skromną bazę eksportu żywności i napojów, ułożoną nad rdzeniem bogatym w minerały. Gwałtowny spadek po dwóch pierwszych kategoriach podkreśla, jak wąska jest baza eksportowa Bhutanu zarówno pod względem produktu, jak i miejsca przeznaczenia.
Czteroletni trend z luką
Ten zbiór danych potwierdził dane dotyczące eksportu za cztery z ostatnich pięciu lat, przy czym rok 2021 nie jest dostępny. Eksport gwałtownie spadł z 444,14 mln dolarów w 2019 r. do 279,94 mln dolarów w 2020 r., odzwierciedlając zakłócenia, jakie wczesna globalna pandemia spowodowała w żegludze i popycie, po czym powrócił do 437,88 mln dolarów w 2022 r., zasadniczo powracając do poziomu sprzed pandemii. Eksport w 2023 r. utrzymywał się na mniej więcej stałym poziomie, spadając o 0,5% do 435,63 mln USD.
Biorąc pod uwagę brak jednego roku z pięcioletniego okna, powyższe liczby przedstawiają potwierdzone punkty danych, a nie nieprzerwaną tendencję rok do roku, chociaż odbicie od najniższego poziomu w 2020 r. do nowszych wartości całkowitych jest wyraźne we wszystkich dostępnych latach. Aby lepiej przyjrzeć się rozkładowi poszczególnych krajów partnerskich lub kategorii produktów z roku na rok, powyższe panele danych zawierają szczegółowe informacje na temat tych liczb.