01Viktiga Slutsatser
- Kamerun importerade varor till ett värde av 8,30 miljarder USD 2023, en ökning med 4,7 % från 7,93 miljarder USD 2022, vilket förlängde en stadig stigning.
- Kina var den största leverantören med 19,0 % (1,57 miljarder USD), följt av Indien med 11,6 % (959,89 miljoner USD).
- Kina, Indien och Frankrike, de tre bästa leverantörerna, utgjorde 38,1 % av det totala importvärdet, en mycket mindre koncentrerad spridning än Kameruns exportköpare.
- Mineralbränslen ledde importkategorier med 24,2 % (2,01 miljarder USD), även om bränsle också är Kameruns enskilt största exportkategori.
025-Årig Trend
| År | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Värde | $6,6mdr | $5,6mdr | $7,0mdr | $7,9mdr | $8,3mdr |
03Största Importmarknader (2023)
| Rang | Partner | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | Kina | $1,6mdr | 19,0% |
| 2 | Indien | $959,9milj. | 11,6% |
| 3 | Frankrike | $632,4milj. | 7,6% |
| 4 | USA | $400,9milj. | 4,8% |
| 5 | Belgien | $367,2milj. | 4,4% |
| 6 | Tyskland | $254,5milj. | 3,1% |
| 7 | Förenade Arabemiraten | $211,2milj. | 2,5% |
| 8 | Norge | $188,1milj. | 2,3% |
| 9 | Storbritannien | $181,7milj. | 2,2% |
| 10 | Japan | $178,4milj. | 2,2% |
04Största Importkategorier (2023)
| Rang | Kategori | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | mineralbränslen, mineraloljor och produkter från deras destillation; Bituminösa ämnen; Mineralvaxer | $2,0mdr | 24,2% |
| 2 | Kärnreaktorer, pannor, maskiner och mekaniska apparater; Delar därav | $701,7milj. | 8,5% |
| 3 | Spannmål | $644,4milj. | 7,8% |
| 4 | Andra fordon än järnvägs- eller spårvägsrullande materiel, samt delar och tillbehör till dessa | $545,8milj. | 6,6% |
| 5 | Elektriska maskiner och utrustning samt delar därtill; Ljudinspelare och -återgivning, TV-bild- och ljudinspelare och -återgivning samt delar och tillbehör till sådana artiklar | $388,5milj. | 4,7% |
| 6 | Järn och stål | $310,4milj. | 3,7% |
| 7 | Fisk och kräftdjur, blötdjur och andra ryggradslösa vattendjur | $304,3milj. | 3,7% |
| 8 | Farmaceutiska produkter | $277,0milj. | 3,3% |
| 9 | Plast och artiklar därav | $258,7milj. | 3,1% |
| 10 | Salt; Svavel; Jordar och sten; Putsmaterial, kalk och cement | $192,9milj. | 2,3% |
05Karta över Handelspartner
06Analys
Kina och Indien leder Kameruns importleverantörer
Kamerun importerade varor till ett värde av 8,30 miljarder USD 2023, en ökning med 4,7 % från 7,93 miljarder USD året innan, vilket fortsatte en stigning som har hållit i sig nästan varje år som täcks av denna datauppsättning. Kina tillhandahöll 19,0 % av den totala summan, värd 1,57 miljarder USD, långt före någon annan enskild källa. Indien rankades tvåa med 11,6 % (959,89 miljoner USD), och Frankrike följde på 7,6 % (632,41 miljoner USD), en fortsättning på samma koloniala relation som är synlig på Kameruns exportsida. Tillsammans står Kina, Indien och Frankrike, de tre främsta leverantörerna, för 38,1 % av det totala importvärdet, en mycket mindre koncentrerad spridning än vad som visar sig bland Kameruns exportköpare, där en enda holländsk relation ensam står för en större andel än vad Kina gör här. Den bredare spridningen av leverantörsländer på importsidan är typiskt för ett land som köper ett brett utbud av tillverkade varor, basvaror och industriella insatsvaror från var de än är billigast, snarare än att skicka en handfull råvaror till de raffinaderier och processorer som råkar vara närmast.
USA tog fjärdeplatsen med 4,8 % (400,95 miljoner USD), före Belgien med 4,4 % (367,23 miljoner USD) och Tyskland med 3,1 % (254,53 miljoner USD). Förenade Arabemiraten lade till 2,5 % (211,21 miljoner USD), Norge 2,3 % (188,08 miljoner USD), Storbritannien 2,2 % (181,69 miljoner USD) och Japan avrundade de tio bästa, också på 2,2 % (178,38 miljoner USD).
Bränsleimport avslöjar en raffineringsklyfta
Mineralbränslen ledde alla importkategorier 2023, värda 2,01 miljarder dollar och stod för 24,2% av det totala värdet, mer än någon annan kategori med stor marginal. Det är ett slående par med Kameruns exportprofil, där mineralbränslen också är den enskilt största kategorin, värd 2,69 miljarder dollar. Rapportering om Kameruns energisektor förklarar att landets enda oljeraffinaderi, SONARA, har varit offline sedan en explosion 2019 och brand skadade fyra av dess produktionsenheter, vilket tvingade regeringen att låta SONARA och andra licensierade agenter importera och marknadsföra raffinerade petroleumprodukter istället. Indiens position som Kameruns näst största leverantör passar väl in i den bilden: handelsdata visar Kamerun importerade mineralbränslen, oljor och destillationsprodukter till ett värde av 419,09 miljoner dollar från Indien enbart 2023, långt över en tredjedel av allt Indien levererade till Kamerun det året över alla produktkategorier i Indiens och en av världens största produktkategorier. exportörer av raffinerade petroleumprodukter, tack vare storskalig raffineringskapacitet som producerar mycket mer bränsle än vad Indiens egen hemmamarknad kan absorbera.
Utöver bränsle, maskiner och mekaniska apparater rankades tvåa med 8,5% (701,70 miljoner USD), och spannmål följde med 7,8% (644,39 miljoner USD), en påminnelse om att Kamerun fortfarande importerar betydande matvaror, till stor del vete och ris, trots att det har en betydande egen inhemsk jordbrukssektor. Fordon ökade med 6,6% (545,77 miljoner USD), elektriska maskiner 4,7% (388,50 miljoner USD) och järn och stål 3,7% (310,36 miljoner USD). Fisk och kräftdjur, något ovanligt för ett land med egen kustlinje och fiskeindustri, bidrog med ytterligare 3,7 % (304,26 miljoner USD). Farmaceutiska produkter avrundade de mer väsentliga kategorierna med 3,3 % (277,00 miljoner USD), medan plast ökade med 3,1 % (258,69 miljoner USD) och salt, sten och cementmaterial stängde de tio bästa med 2,3 % (192,88 miljoner USD).
En stadig stigning som överträffar Kameruns export
Kameruns importsumma har stigit under fyra av de senaste fem åren. Den uppgick till 6,56 miljarder USD 2019, sjönk till 5,61 miljarder USD 2020 när pandemin störde den globala handeln, och återhämtade sig sedan till 6,97 miljarder USD 2021, 7,93 miljarder USD 2022 och 8,30 miljarder USD 2023, en ökning med 4,7 % från år till år. Till skillnad från exportsumman, som nådde en topp 2022 och drog tillbaka 2023, fortsatte importen att klättra genom samma sträcka, vilket ökade klyftan mellan vad landet köper och säljer utomlands.
Det gapet är nu betydande: Kamerun exporterade varor till ett värde av 4,97 miljarder dollar 2023 mot 8,30 miljarder dollar i import, ett underskott på långt över 3 miljarder dollar även om landet, på papperet, är en nettooljeexportör. Raffineringsgapet bakom siffrorna för import av bränsle hjälper till att förklara en del av den obalansen, eftersom råolja lämnar landet i stort sett oraffinerat medan en fjärdedel av importräkningen går till att köpa tillbaka färdiga petroleumprodukter från andra håll, en kostsam tur och retur som kvarstår tills det inhemska raffinaderiet är reparerat och åter i drift. För en närmare titt på hur enskilda partnerländer eller produktkategorier fördelar sig år för år, ger datapanelerna ovan den fullständiga detaljen bakom dessa siffror.