01Najważniejsze Informacje
- Saint Lucia zaimportowała w 2020 roku towary o wartości 532.91 mln USD, co oznacza spadek o 14.6% w porównaniu z 623.79 mln USD w 2019 roku, który jest ostatnim rokiem, dla którego w tym zbiorze danych dostępne są zweryfikowane dane handlowe.
- Paliwa mineralne stanowiły największą kategorię importową, odpowiadając za 11.7% importu (62.12 mln USD), a następnie maszyny, kotły i urządzenia mechaniczne z udziałem 10.1% (53.86 mln USD).
- Stany Zjednoczone dostarczyły 39.8% importowanych towarów (211.96 mln USD), zdecydowanie wyprzedzając wszystkich pozostałych pojedynczych partnerów handlowych.
- Trynidad i Tobago zajęły drugie miejsce wśród partnerów handlowych z udziałem 14.1% (75.14 mln USD), dzięki czemu łączny udział trzech największych dostawców wyniósł 60.2%.
02Trend 2-letni
| Rok | 2019 | 2020 |
|---|---|---|
| Wartość | $623,8mln | $532,9mln |
03Najważniejsze Rynki Importowe (2020)
| Pozycja | Partner | Wartość | Udział |
|---|---|---|---|
| 1 | Stany Zjednoczone | $212,0mln | 39,8% |
| 2 | Trynidad i Tobago | $75,1mln | 14,1% |
| 3 | Wielka Brytania | $33,9mln | 6,4% |
| 4 | Chiny | $32,0mln | 6,0% |
| 5 | Japonia | $15,2mln | 2,8% |
| 6 | Barbados | $11,7mln | 2,2% |
| 7 | Francja | $11,2mln | 2,1% |
| 8 | Kanada | $11,1mln | 2,1% |
| 9 | Obszary, npoz. | $8,0mln | 1,5% |
| 10 | Meksyk | $7,9mln | 1,5% |
04Najważniejsze Kategorie Importowe (2020)
| Pozycja | Kategoria | Wartość | Udział |
|---|---|---|---|
| 1 | Paliwa mineralne, oleje mineralne i produkty ich destylacji; Substancje bitumiczne; Woski mineralne | $62,1mln | 11,7% |
| 2 | Reaktory jądrowe, kotły, maszyny i urządzenia mechaniczne; Ich części | $53,9mln | 10,1% |
| 3 | Pojazdy inne niż tabor kolejowy lub tramwajowy oraz ich części i akcesoria | $34,1mln | 6,4% |
| 4 | Maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części; Rejestratory i odtwarzacze dźwięku, rejestratory i odtwarzacze obrazu i dźwięku oraz części i akcesoria do tych artykułów | $30,5mln | 5,7% |
| 5 | Mięso i podroby jadalne | $21,0mln | 3,9% |
| 6 | Tworzywa sztuczne i artykuły z tworzyw sztucznych | $20,3mln | 3,8% |
| 7 | Napoje, wódki i ocet | $15,1mln | 2,8% |
| 8 | Produkty mleczne; Jaja ptasie; Naturalny miód; Jadalne produkty pochodzenia zwierzęcego, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone | $14,2mln | 2,7% |
| 9 | Meble; Pościel, Materace, Podstawki pod materace, Poduszki i podobne artykuły wypychane; Lampy i oprawy oświetleniowe, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone; Znaki podświetlane, podświetlane tablice znamionowe i tym podobne; Budynki prefabrykowane | $13,6mln | 2,6% |
| 10 | Przetwory ze zbóż, mąki, skrobi lub mleka; Produkty cukiernicze | $13,4mln | 2,5% |
05Mapa Partnerów Handlowych
06Analiza
Import również zmniejszył się w ostatnim roku z potwierdzonymi danymi
Saint Lucia zaimportowała w 2020 roku towary o wartości 532.91 mln USD, co oznacza spadek o 14.6% w porównaniu z 623.79 mln USD w 2019 roku. Podobnie jak w przypadku eksportu Saint Lucia, omówionego w powiązanych danych dotyczących handlu tego kraju, niniejszy zbiór danych obejmuje wyłącznie lata 2019 i 2020. Oznacza to dwa lata z potwierdzonymi danymi zamiast pięcioletniego okresu dostępnego dla większości pozostałych krajów uwzględnionych w tym zestawieniu. Rok 2020 jest przy tym ostatnim rokiem, dla którego dostępne są zweryfikowane dane.
Wartość importu spadła z 623.79 mln USD w 2019 roku do 532.91 mln USD w 2020 roku. Procentowo spadek ten był znacznie mniejszy niż wynoszący 30.7% spadek eksportu Saint Lucia w tym samym roku, co oznacza, że import utrzymał się na lepszym poziomie niż eksport. Ten zbiór danych nie zawiera informacji wyjaśniających żadną z tych zmian.
Paliwa mineralne i maszyny dominują w szerokim zestawieniu importu
Paliwa mineralne i produkty pochodne zajmowały w 2020 roku pierwsze miejsce wśród kategorii importowych, osiągając wartość 62.12 mln USD, czyli 11.7% całości. Saint Lucia od dawna dysponuje dużym terminalem magazynowania i przeładunku ropy naftowej nad rzeką Cul de Sac, o pojemności magazynowej wynoszącej około 10 milionów baryłek rafinowanych produktów naftowych, co częściowo wyjaśnia znaczącą pozycję handlu związanego z paliwami w tym zbiorze danych. Maszyny, kotły i urządzenia mechaniczne zajęły kolejne miejsce z udziałem 10.1% (53.86 mln USD), a pojazdy odpowiadały za 6.4% (34.13 mln USD). Maszyny i urządzenia elektryczne stanowiły 5.7% (30.53 mln USD).
Mięso i jadalne podroby odpowiadały za 3.9% (20.95 mln USD), a tworzywa sztuczne za 3.8% (20.32 mln USD). Napoje, alkohole i ocet, czyli ta sama szeroka kategoria, która zajmuje pierwsze miejsce na liście eksportowej Saint Lucia, stanowiły po stronie importu 2.8% (15.15 mln USD). Pokazuje to, że kraj zarówno produkuje, jak i sprowadza towary należące do tej kategorii. Produkty mleczarskie, jaja i miód odpowiadały za 2.7% (14.16 mln USD), a meble za 2.6% (13.61 mln USD). Preparaty zbożowe zamknęły pierwszą dziesiątkę z udziałem 2.5% (13.36 mln USD).
Zestawienie, w którym dominują paliwa i maszyny, a następnie pojazdy, żywność i towary konsumpcyjne, przedstawia obraz niewielkiej gospodarki wyspiarskiej importującej energię, sprzęt i artykuły codziennego użytku, których nie produkuje na własnym terytorium.
Stany Zjednoczone odpowiadają za niemal cztery dziesiąte wartości importu
Stany Zjednoczone dostarczyły w 2020 roku 39.8% importowanych przez Saint Lucia towarów o wartości 211.96 mln USD, zdecydowanie wyprzedzając pozostałych pojedynczych partnerów handlowych. Trynidad i Tobago zajęły drugie miejsce z udziałem 14.1% (75.14 mln USD), a na kolejnej pozycji znalazło się Wielka Brytania z udziałem 6.4% (33.94 mln USD). Łącznie trzej najwięksi dostawcy odpowiadali za 60.2% całkowitej wartości importu.
Chiny odpowiadały za 6.0% (31.99 mln USD), a Japonia za 2.8% (15.16 mln USD). Barbados miały udział w wysokości 2.2% (11.66 mln USD), a Francja odpowiadały za 2.1% (11.24 mln USD). Kanada dostarczała towary o wartości odpowiadającej 2.1% importu (11.07 mln USD). Kategoria określona jako „Obszary, niewyszczególnione gdzie indziej”, uznana klasyfikacja zbiorcza stosowana w międzynarodowych statystykach handlowych dla przesyłek, których nie przypisano do jednego konkretnego miejsca pochodzenia, odpowiadała za 1.5% (7.96 mln USD). Jej udział był nieznacznie wyższy niż udział Meksyk, który wyniósł 1.5% (7.91 mln USD).
Udział Stanów Zjednoczonych w imporcie Saint Lucia wynoszący 39.8% jest znacznie większy niż ich udział w eksporcie tego kraju, który wyniósł 28.0%, zgodnie z powiązanymi danymi eksportowymi dotyczącymi Saint Lucia. Stany Zjednoczone pozostają jednak najważniejszym partnerem handlowym tego kraju zarówno w imporcie, jak i w eksporcie. Ta konsekwencja, polegająca na dominacji jednego partnera po obu stronach wymiany handlowej, jest jedną z bardziej charakterystycznych cech obrazu handlu w 2020 roku przedstawionego w tym zbiorze danych.
Łącznie dane dotyczące importu Saint Lucia za 2020 rok, czyli ostatni rok, dla którego dostępne są potwierdzone informacje, przedstawiają niewielką gospodarkę pozyskującą paliwa, maszyny i towary konsumpcyjne przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych, przy istotnej, choć drugorzędnej roli Trynidadu i Tobago.