01Viktiga Slutsatser
- Slovakien importerade varor till ett värde av 115,36 miljarder dollar 2023, en minskning med 0,4% från 115,78 miljarder dollar 2022, vilket i stort sett innebar en oförändrad nivå. Detta är det senaste året med verifierade handelsdata i denna datamängd.
- Elektriska maskiner och utrustning dominerade importkategorierna med 19,8% (22,82 miljarder dollar), tätt följda av fordon med 18,5%.
- Tyskland stod för 14,9% av importen (17,16 miljarder dollar) och var överlägset den största enskilda handelspartnern.
- Tjeckien rankades som den näst största handelspartnern med 10,5% (12,10 miljarder dollar).
025-Årig Trend
| År | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Värde | $90,9mdr | $85,2mdr | $105,1mdr | $115,8mdr | $115,4mdr |
03Största Importmarknader (2023)
| Rang | Partner | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | Tyskland | $17,2mdr | 14,9% |
| 2 | Tjeckien | $12,1mdr | 10,5% |
| 3 | Övriga Europa, ospec. | $10,3mdr | 8,9% |
| 4 | Kina | $8,6mdr | 7,5% |
| 5 | Polen | $7,0mdr | 6,1% |
| 6 | Sydkorea | $6,5mdr | 5,6% |
| 7 | Ungern | $6,1mdr | 5,2% |
| 8 | Ryssland | $4,9mdr | 4,3% |
| 9 | Vietnam | $4,6mdr | 4,0% |
| 10 | Italien | $3,9mdr | 3,4% |
04Största Importkategorier (2023)
| Rang | Kategori | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | Elektriska maskiner och utrustning samt delar därtill; Ljudinspelare och -återgivning, TV-bild- och ljudinspelare och -återgivning samt delar och tillbehör till sådana artiklar | $22,8mdr | 19,8% |
| 2 | Andra fordon än järnvägs- eller spårvägsrullande materiel, samt delar och tillbehör till dessa | $21,3mdr | 18,5% |
| 3 | Kärnreaktorer, pannor, maskiner och mekaniska apparater; Delar därav | $13,9mdr | 12,0% |
| 4 | mineralbränslen, mineraloljor och produkter från deras destillation; Bituminösa ämnen; Mineralvaxer | $9,9mdr | 8,6% |
| 5 | Plast och artiklar därav | $4,4mdr | 3,8% |
| 6 | Järn och stål | $3,5mdr | 3,0% |
| 7 | Varor av järn eller stål | $2,9mdr | 2,5% |
| 8 | Farmaceutiska produkter | $2,7mdr | 2,4% |
| 9 | Möbler; Sängkläder, Madrasser, Madrassstöd, Kuddar och liknande fyllda möbler; Lampor och belysningsarmaturer, inte nämnda eller inbegripna någon annanstans; Ljusskyltar, belysta namnskyltar och liknande; Prefabricerade byggnader | $2,2mdr | 1,9% |
| 10 | Gummi och varor därav | $2,1mdr | 1,8% |
05Karta över Handelspartner
06Analys
Importvärdet förblev nästan oförändrat efter en period av stark tillväxt
Slovakien importerade varor till ett värde av 115,36 miljarder dollar 2023, en minskning med 0,4% från 115,78 miljarder dollar 2022. Detta är det senaste året med verifierade handelsdata i denna datamängd. Datamängden omfattar totalt fem hela år, från 2019 till och med 2023.
Importvärdet låg på ungefär samma nivå under de två första åren i denna femårsperiod, med 90,92 miljarder dollar 2019 och 85,22 miljarder dollar 2020, innan utvecklingen vände. Därefter steg det två år i rad och nådde 105,14 miljarder dollar 2021 och 115,78 miljarder dollar 2022, den högsta nivån under femårsperioden, innan det i stort sett låg stilla på 115,36 miljarder dollar 2023.
Detta mönster skiljer sig från exportutvecklingen i landet, som fortsatte att öka fram till 2023 i stället för att plana ut. Denna datamängd innehåller ingen information som förklarar någon av förändringarna. Importvärdet ligger ändå klart över nivåerna för samtliga år före 2021 i datamängden, vilket återspeglar samma övergripande tillväxtmönster som på exportsidan under femårsperioden, även om utvecklingen på de två sidorna gick åt olika håll under det senaste året.
Elektriska maskiner och fordon dominerar importen och speglar exportlistan
Elektriska maskiner och utrustning var den största importkategorin 2023. Värdet uppgick till 22,82 miljarder dollar, motsvarande 19,8% av totalen, knappt före fordon med 18,5% (21,29 miljarder dollar). Det är samma två kategorier som toppar Slovakiens exportlista, vilken behandlas i den kompletterande exportdatamängden för landet. Samsung Electronics har byggt upp en omfattande tillverknings- och logistikinfrastruktur i Slovakien, däribland en produktionsanläggning för LCD-moduler i Voderady och ett logistikcenter i Galanta. Denna närvaro stämmer överens med elektriska maskiners ledande position på listan och med Sydkoreas plats bland Slovakiens tio största importleverantörer, vilket behandlas nedan.
Maskiner, pannor och mekaniska apparater stod för ytterligare 12,0% (13,88 miljarder dollar), medan mineraliska bränslen bidrog med 8,6% (9,94 miljarder dollar). Därmed utgjorde dessa de fyra största kategorierna. Plast stod för 3,8% (4,44 miljarder dollar) och järn och stål för 3,0% (3,49 miljarder dollar). Varor av järn eller stål bidrog med 2,5% (2,88 miljarder dollar), medan läkemedelsprodukter stod för 2,4% (2,74 miljarder dollar). Möbler bidrog med 1,9% (2,17 miljarder dollar), och gummi avslutade topp tio med 1,8% (2,12 miljarder dollar).
Elektriska maskiner, fordon och övriga maskiner står tillsammans för mer än hälften av totalen. Det visar att importen är uppbyggd kring samma fordons- och elektronikindustriella bas som dominerar Slovakiens export. Överlappningen stämmer överens med en ekonomi som importerar komponenter och material för montering och sedan exporterar färdiga fordon och elektroniska produkter. Mineraliska bränslen, plast och metallkategorier längre ned på listan pekar också på de energi- och industrimaterial som samma tillverkningsbas är beroende av, utöver handeln med färdigvaror som dominerar listans topp.
Tyskland och Tjeckien står för en fjärdedel av all import
Tyskland stod tydligt för 14,9% av Slovakiens import 2023, till ett värde av 17,16 miljarder dollar, och var med stor marginal landets största enskilda handelspartner. Tjeckien kom därefter på andra plats med 10,5% (12,10 miljarder dollar). En kategori med beteckningen "Övriga Europa, ej närmare specificerat", en vedertagen samlingsklassificering inom internationell handelsstatistik för leveranser som inte hänförs till ett enskilt specificerat ursprung, kom på tredje plats med 8,9% (10,26 miljarder dollar). Tillsammans stod dessa tre poster för 34,3% av det totala importvärdet. Kina följde tätt efter med 7,5% (8,62 miljarder dollar).
Polen stod för 6,1% (7,02 miljarder dollar) och Sydkorea för ytterligare 5,6% (6,51 miljarder dollar). Ungern bidrog med 5,2% (6,05 miljarder dollar), medan Ryssland stod för 4,3% (4,95 miljarder dollar). Vietnam bidrog med 4,0% (4,63 miljarder dollar), och Italien avslutade topp tio med 3,4% (3,94 miljarder dollar), den minsta andelen bland de tio handelspartner som listas här.
Listan över importpartner liknar i hög grad landets exporthandel, eftersom Tyskland, Tjeckien, Polen, Ungern och Italien finns med på båda listorna. Kina, Sydkorea, Ryssland och Vietnam förekommer endast bland importleverantörerna, inte bland de tio största exportdestinationerna. Det visar på en bredare försörjningsbas i Asien och Östeuropa än de huvudsakligen centraleuropeiska destinationer som dominerar Slovakiens export. Denna kontrast, med en mer begränsad grupp närliggande kunder på exportsidan och en bredare global grupp leverantörer på importsidan, är vanlig i tillverkningsekonomier som är integrerade i internationella leveranskedjor.
Sammantaget beskriver det senaste bekräftade året i denna datamängd en medelstor ekonomi som importerar komponenter, maskiner och bränsle från en grupp handelspartner med Tyskland och dess centraleuropeiska grannländer som bas. Denna bas kompletteras av en bredare grupp asiatiska leverantörer som försörjer samma fordons- och elektronikindustrier som driver landets export.