01Viktiga Slutsatser
- Ungern exporterade varor till ett värde av 158,59 miljarder USD 2023, en ökning med 5,78 % från 149,93 miljarder USD 2022, ett femte år i rad med tillväxt utanför en pandemiperiods nedgång.
- Elektriska maskiner ledde alla kategorier med 26,12 % (41,42 miljarder USD), en andel som växer tillsammans med landets utbyggnad av storskalig tillverkning av elbilar.
- Fordonen rankades tvåa med 17,51 % (27,77 miljarder USD), förankrade av tyska biltillverkares långvariga ungerska fabriker.
- Tyskland absorberade 26,23 % av exporten, värd 41,60 miljarder dollar, Ungerns i särklass största marknad.
025-Årig Trend
| År | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Värde | $122,2mdr | $120,0mdr | $141,2mdr | $149,9mdr | $158,6mdr |
03Största Exportmarknader (2023)
| Rang | Partner | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | Tyskland | $41,6mdr | 26,2% |
| 2 | Italien | $8,9mdr | 5,6% |
| 3 | Rumänien | $8,3mdr | 5,2% |
| 4 | Slovakien | $7,5mdr | 4,7% |
| 5 | Polen | $7,3mdr | 4,6% |
| 6 | Tjeckien | $7,2mdr | 4,5% |
| 7 | Frankrike | $6,7mdr | 4,3% |
| 8 | Österrike | $6,3mdr | 3,9% |
| 9 | USA | $5,9mdr | 3,7% |
| 10 | Storbritannien | $5,6mdr | 3,5% |
04Största Exportkategorier (2023)
| Rang | Kategori | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | Elektriska maskiner och utrustning samt delar därtill; Ljudinspelare och -återgivning, TV-bild- och ljudinspelare och -återgivning samt delar och tillbehör till sådana artiklar | $41,4mdr | 26,1% |
| 2 | Andra fordon än järnvägs- eller spårvägsrullande materiel, samt delar och tillbehör till dessa | $27,8mdr | 17,5% |
| 3 | Kärnreaktorer, pannor, maskiner och mekaniska apparater; Delar därav | $23,8mdr | 15,0% |
| 4 | Farmaceutiska produkter | $8,8mdr | 5,6% |
| 5 | Plast och artiklar därav | $5,2mdr | 3,3% |
| 6 | mineralbränslen, mineraloljor och produkter från deras destillation; Bituminösa ämnen; Mineralvaxer | $4,8mdr | 3,0% |
| 7 | Optiska, fotografiska, kinematografiska, mät-, kontroll-, precisions-, medicinska eller kirurgiska instrument och apparater; Delar och tillbehör till dessa | $4,5mdr | 2,8% |
| 8 | Gummi och varor därav | $3,2mdr | 2,0% |
| 9 | Varor av järn eller stål | $1,9mdr | 1,2% |
| 10 | Möbler; Sängkläder, Madrasser, Madrassstöd, Kuddar och liknande fyllda möbler; Lampor och belysningsarmaturer, inte nämnda eller inbegripna någon annanstans; Ljusskyltar, belysta namnskyltar och liknande; Prefabricerade byggnader | $1,9mdr | 1,2% |
05Karta över Handelspartner
06Analys
Elektriska maskiner och elbilsbatterier leder till vad Ungern säljer utomlands
Ungern exporterade varor till ett värde av 158,59 miljarder USD 2023. Elektriska maskiner och utrustning ledde varje kategori med 26,12 % av det totala antalet, värt 41,42 miljarder USD. Den andelen har vuxit tillsammans med landets snabba utbyggnad av tillverkning av elbilsbatterier, en sektor som knappt fanns i Ungern för ett decennium sedan. CATL:s gigafabrik i Debrecen är inställd på att påbörja cellproduktion i början av 2026, med en initial årlig kapacitet på 40 gigawattimmar och ungefär 1 500 arbetare på plats, och dess produktion är redan fullbokad av biltillverkares kunder . Ungern är inte det enda europeiska landet som jagar batteriinvesteringar, men det har dragit en ovanligt stor del av den, med sydkoreanska och kinesiska tillverkare som konkurrerar om att bygga kapacitet vid sidan av landets äldre förbränningsmotoranläggningar. Fordon rankades nära tvåa med 17,51 % (27,77 miljarder USD), en kategori som i huvudsak bygger på Ungerns decennier långa roll som tillverkningsbas för tyska biltillverkare.
Audis fabrik i Győr producerade ungefär 171 000 bilar och byggde 1,66 miljoner motorer och drivenheter 2023, och försörjde 35 Volkswagen Group-anläggningar över hela världen. Anläggningen skalar nu upp produktionen av elektriska drivningar som en del av en bredare övergång till elfordon, och den är inte ensam. Mercedes-Benz driver en stor monteringsfabrik i Kecskemét, och BMW har byggt en ny fabrik i Debrecen, vilket utökar klustret av tyskägd produktionskapacitet spridd över hela landet. Maskiner och mekaniska apparater följde med 15,00 % (23,79 miljarder USD), en kategori som är nära knuten till samma bil- och elektroniktillverkningsbas som driver de två främsta exportkategorierna. Läkemedelsprodukter ökade med 5,56 % (8,82 miljarder USD), en kategori med en lång historia i Ungern före den senaste industriboomen, och plast och artiklar därav bidrog med 3,28 % (5,21 miljarder USD).
Mineralbränslen och deras derivat utgjorde 3,04 % (4,82 miljarder USD), och optiska, fotografiska och medicinska instrument ökade med 2,84 % (4,50 miljarder USD), en kategori som inkluderar precisionskomponenter som används inom både bil- och hälsovårdsindustrin. Gummi och artiklar därav bidrog med 2,01 % (3,18 miljarder USD), och mycket av det matade samma fordonstillverkningsförsörjningskedjor. Järn- eller stålartiklar tog 1,22 % (1,93 miljarder USD), och möbler, belysning och prefabricerade byggnader stängde de tio bästa kategorierna på 1,21 % (1,93 miljarder USD).
Tyskland köper över en fjärdedel av allt som Ungern exporterar
Tyskland absorberade 26,23 % av Ungerns export 2023, värd 41,60 miljarder dollar, den överlägset största enskilda marknaden. Den dominansen återspeglar årtionden av tyska tillverkare som bygger försörjningskedjor och produktionsanläggningar i Ungern, från Audis motorverk i Győr till Mercedes-Benz monteringslinjer i Kecskemét och ett växande kluster av elbilsbatteritillverkare. Italien följde på 5,59 % (8,87 miljarder USD), och Rumänien tog 5,21 % (8,27 miljarder USD), en angränsande marknad med sina egna djupa kopplingar till Ungern för fordonsleverantörer. Tillsammans utgjorde dessa tre främsta marknader 37,03 % av det totala exportvärdet, en koncentration som gör att Ungerns exportresultat är nära kopplat till efterfrågan från en handfull europeiska ekonomier.
Slovakien lade till 4,70 % (7,46 miljarder USD) och Polen bidrog med 4,59 % (7,29 miljarder USD), båda regionala grannländer var djupt integrerade i samma centraleuropeiska tillverkningskedjor. Tjeckien tog 4,51% (7,16 miljarder USD), en annan nära biltillverkande granne. Frankrike lade till 4,26 % (6,75 miljarder USD) och Österrike bidrog med 3,94 % (6,25 miljarder USD). USA tog 3,74 % (5,93 miljarder USD), en mindre men fortfarande betydande marknad med tanke på avståndet, och Storbritannien stängde topp tio-listan på 3,53 % (5,60 miljarder USD).
En stadig stigning till rekord 158,59 miljarder dollar 2023
Ungerns exportsumma har stigit under fyra av de senaste fem åren. Den låg på 122,18 miljarder dollar 2019, och minskade sedan något till 119,97 miljarder dollar 2020 då pandemin störde globala tillverknings- och fordonsförsörjningskedjor över hela världen. Den återhämtade sig till 141,16 miljarder dollar 2021 när dessa försörjningskedjor återhämtade sig, och fortsatte sedan att klättra till 149,93 miljarder dollar 2022 trots energiprischocker som drabbade stora delar av Europa det året. 2023-summan på 158,59 miljarder dollar, en ökning med 5,78% från år till år, markerar ett femte år i rad av tillväxt utanför det ena nedgången från pandemitiden.
Denna stadiga stigning följer tätt med expansionen av Ungerns elektronik- och biltillverkningsbas, från Audis decennier gamla närvaro i Győr till den nya vågen av investeringar i elbilar som leds av CATL och andra asiatiska tillverkare. När dessa batterifabriker går mot full produktion under de närmaste åren kommer elmaskiners andel av Ungerns exportmix sannolikt att fortsätta växa snarare än att plana ut. Den större frågan för Ungern är om den tillväxten förblir så koncentrerad till Tyskland-kopplade leveranskedjor, eller sprider sig till en bredare uppsättning köpare över tiden.