01Najważniejsze Informacje
- Słowacja zaimportowała w 2023 roku towary o wartości 115.36 mld USD, co oznacza spadek o 0.4% w porównaniu z 115.78 mld USD w 2022 roku. Wartość importu pozostała więc praktycznie na niezmienionym poziomie. Jest to najnowszy rok, dla którego w tym zbiorze danych dostępne są zweryfikowane dane handlowe.
- Maszyny i urządzenia elektryczne zajęły pierwsze miejsce wśród kategorii importowych, odpowiadając za 19.8% importu (22.82 mld USD). Tuż za nimi znalazły się pojazdy z udziałem wynoszącym 18.5%.
- Niemcy dostarczyły 14.9% importowanych towarów (17.16 mld USD), zdecydowanie wyprzedzając wszystkich pozostałych pojedynczych partnerów handlowych.
- Czechy zajęły drugie miejsce wśród partnerów handlowych z udziałem wynoszącym 10.5% (12.10 mld USD).
02Trend 5-letni
| Rok | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Wartość | $90,9mld | $85,2mld | $105,1mld | $115,8mld | $115,4mld |
03Najważniejsze Rynki Importowe (2023)
| Pozycja | Partner | Wartość | Udział |
|---|---|---|---|
| 1 | Niemcy | $17,2mld | 14,9% |
| 2 | Czechy | $12,1mld | 10,5% |
| 3 | Pozostała Europa, npoz. | $10,3mld | 8,9% |
| 4 | Chiny | $8,6mld | 7,5% |
| 5 | Polska | $7,0mld | 6,1% |
| 6 | Korea Południowa | $6,5mld | 5,6% |
| 7 | Węgry | $6,1mld | 5,2% |
| 8 | Rosja | $4,9mld | 4,3% |
| 9 | Wietnam | $4,6mld | 4,0% |
| 10 | Włochy | $3,9mld | 3,4% |
04Najważniejsze Kategorie Importowe (2023)
| Pozycja | Kategoria | Wartość | Udział |
|---|---|---|---|
| 1 | Maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części; Rejestratory i odtwarzacze dźwięku, rejestratory i odtwarzacze obrazu i dźwięku oraz części i akcesoria do tych artykułów | $22,8mld | 19,8% |
| 2 | Pojazdy inne niż tabor kolejowy lub tramwajowy oraz ich części i akcesoria | $21,3mld | 18,5% |
| 3 | Reaktory jądrowe, kotły, maszyny i urządzenia mechaniczne; Ich części | $13,9mld | 12,0% |
| 4 | Paliwa mineralne, oleje mineralne i produkty ich destylacji; Substancje bitumiczne; Woski mineralne | $9,9mld | 8,6% |
| 5 | Tworzywa sztuczne i artykuły z tworzyw sztucznych | $4,4mld | 3,8% |
| 6 | Żelazo i stal | $3,5mld | 3,0% |
| 7 | Artykuły z żelaza lub stali | $2,9mld | 2,5% |
| 8 | Produkty farmaceutyczne | $2,7mld | 2,4% |
| 9 | Meble; Pościel, Materace, Podstawki pod materace, Poduszki i podobne artykuły wypychane; Lampy i oprawy oświetleniowe, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone; Znaki podświetlane, podświetlane tablice znamionowe i tym podobne; Budynki prefabrykowane | $2,2mld | 1,9% |
| 10 | Guma i artykuły z gumy | $2,1mld | 1,8% |
05Mapa Partnerów Handlowych
06Analiza
Wartość importu pozostała niemal stabilna po okresie silnego wzrostu
W 2023 roku Słowacja zaimportowała towary o wartości 115.36 mld USD, co oznacza spadek o 0.4% w porównaniu z 115.78 mld USD w 2022 roku. Jest to najnowszy rok, dla którego w tym zbiorze danych dostępne są zweryfikowane dane handlowe. Zbiór obejmuje łącznie pełne pięć lat, od 2019 do 2023 roku włącznie.
Wartość importu pozostawała względnie stabilna w pierwszych dwóch latach tego pięcioletniego okresu i wyniosła 90.92 mld USD w 2019 roku oraz 85.22 mld USD w 2020 roku, zanim trend uległ zmianie. Następnie rosła przez dwa kolejne lata, osiągając 105.14 mld USD w 2021 roku i 115.78 mld USD w 2022 roku, czyli najwyższy poziom w całym analizowanym pięcioleciu. W 2023 roku ustabilizowała się na poziomie 115.36 mld USD.
Ten wzorzec różni się od sytuacji w eksporcie tego kraju, który nadal rósł do 2023 roku, zamiast utrzymywać się na stabilnym poziomie. Zbiór danych nie zawiera informacji wyjaśniających żadną z tych zmian. Wartość importu pozostaje jednak znacznie wyższa niż w każdym roku przed 2021 rokiem uwzględnionym w tym zbiorze. Odzwierciedla to ogólny wzorzec wzrostu widoczny również w eksporcie w ciągu tego pięcioletniego okresu, mimo że w najnowszym roku kierunki zmian po obu stronach handlu się rozeszły.
Maszyny elektryczne i pojazdy dominują w imporcie, podobnie jak w eksporcie
W 2023 roku maszyny i urządzenia elektryczne zajmowały pierwsze miejsce we wszystkich kategoriach importowych. Ich wartość wyniosła 22.82 mld USD, czyli 19.8% całości, nieznacznie przewyższając udział pojazdów, który wyniósł 18.5% (21.29 mld USD). Są to te same dwie kategorie, które dominują na liście słowackiego eksportu przedstawionej w towarzyszącym zbiorze danych eksportowych dla tego kraju. Samsung Electronics rozbudował na Słowacji znaczącą infrastrukturę produkcyjną i logistyczną, obejmującą zakład produkcji modułów LCD w Voderadach oraz centrum logistyczne w Galancie. Obecność ta jest zgodna z wiodącą pozycją maszyn elektrycznych w tej klasyfikacji oraz z miejscem Korei Południowej wśród dziesięciu największych dostawców importowych Słowacji, omówionych poniżej.
Maszyny, kotły i urządzenia mechaniczne odpowiadały za kolejne 12.0% (13.88 mld USD), a paliwa mineralne za 8.6% (9.94 mld USD), uzupełniając pierwszą czwórkę kategorii. Tworzywa sztuczne stanowiły 3.8% (4.44 mld USD), a żelazo i stal 3.0% (3.49 mld USD). Artykuły z żelaza lub stali odpowiadały za 2.5% (2.88 mld USD), a produkty farmaceutyczne za 2.4% (2.74 mld USD). Meble stanowiły 1.9% (2.17 mld USD), natomiast kauczuk zamykał pierwszą dziesiątkę z udziałem 1.8% (2.12 mld USD).
Maszyny elektryczne, pojazdy i pozostałe maszyny stanowią łącznie ponad połowę całego importu. Wskazuje to na strukturę importu opartą na tej samej bazie produkcyjnej przemysłu motoryzacyjnego i elektronicznego, która dominuje w słowackim eksporcie. Taki układ jest typowy dla gospodarki importującej komponenty i materiały do montażu, a następnie eksportującej gotowe pojazdy i elektronikę. Niżej sklasyfikowane kategorie, takie jak paliwa mineralne, tworzywa sztuczne i metale, wskazują ponadto na zapotrzebowanie tej samej bazy produkcyjnej na energię oraz materiały przemysłowe. Uzupełniają one handel wyrobami gotowymi, który dominuje w górnej części zestawienia.
Niemcy i Czechy dostarczają jedną czwartą całego importu
Niemcy były zdecydowanie największym pojedynczym partnerem handlowym Słowacji w 2023 roku. Dostarczyły 14.9% importowanych towarów o wartości 17.16 mld USD. Czechy zajęły drugie miejsce z udziałem 10.5% (12.10 mld USD). Trzecie miejsce przypadło kategorii „Pozostałe kraje Europy, niewymienione gdzie indziej”, uznanej kategorii zbiorczej w międzynarodowych statystykach handlowych, obejmującej przesyłki, których nie przypisano do jednego konkretnego kraju pochodzenia. Jej udział wyniósł 8.9% (10.26 mld USD). Te trzy pozycje łącznie odpowiadały za 34.3% całkowitej wartości importu. Tuż za nimi znalazły się Chiny z udziałem 7.5% (8.62 mld USD).
Polska odpowiadała za 6.1% (7.02 mld USD), a Korea Południowa za kolejne 5.6% (6.51 mld USD). Węgry miały udział wynoszący 5.2% (6.05 mld USD), natomiast Rosja odpowiadała za 4.3% (4.95 mld USD). Wietnam dostarczał towary stanowiące 4.0% importu (4.63 mld USD), a Włochy zamknęły pierwszą dziesiątkę z udziałem 3.4% (3.94 mld USD), najmniejszym spośród dziesięciu wymienionych partnerów.
Lista partnerów importowych jest bardzo podobna do struktury eksportu tego kraju. Niemcy, Czechy, Polska, Węgry i Włochy znajdują się na obu listach. Chiny, Korea Południowa, Rosja i Wietnam występują natomiast wśród dostawców importowych, ale nie w pierwszej dziesiątce kierunków eksportu. Wskazuje to na szerszą bazę zaopatrzeniową obejmującą Azję i Europę Wschodnią, w przeciwieństwie do kierunków eksportowych Słowacji, zdominowanych głównie przez kraje Europy Środkowej. Taki kontrast, czyli węższa grupa pobliskich odbiorców po stronie eksportu i szersza, globalna grupa dostawców po stronie importu, jest charakterystyczny dla gospodarek produkcyjnych uczestniczących w międzynarodowych łańcuchach dostaw.
Łącznie najnowszy potwierdzony rok w tym zbiorze danych przedstawia obraz średniej wielkości gospodarki importującej komponenty, maszyny i paliwa od partnerów handlowych, wśród których kluczową rolę odgrywają Niemcy i ich sąsiedzi z Europy Środkowej. Uzupełnieniem tej bazy jest szersza grupa azjatyckich dostawców zaopatrujących te same gałęzie przemysłu motoryzacyjnego i elektronicznego, które napędzają słowacki eksport.