01Viktiga Slutsatser
- Slovakien exporterade varor till ett värde av 117,25 miljarder dollar 2023, en ökning med 8,3 % från 108,24 miljarder dollar 2022, det senaste året med verifierade handelsuppgifter tillgängliga i denna datamängd.
- Fordon dominerade exportkategorierna med 35,1 % (41,16 miljarder dollar), klart den största enskilda kategorin.
- Tyskland tog emot 21,0 % av exporten (24,63 miljarder dollar), den största enskilda exportdestinationen.
- Tjeckien kom på andra plats bland handelspartnerna med 12,0 % (14,12 miljarder dollar).
025-Årig Trend
| År | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Värde | $89,9mdr | $87,0mdr | $104,7mdr | $108,2mdr | $117,3mdr |
03Största Exportmarknader (2023)
| Rang | Partner | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | Tyskland | $24,6mdr | 21,0% |
| 2 | Tjeckien | $14,1mdr | 12,0% |
| 3 | Polen | $8,6mdr | 7,3% |
| 4 | Ungern | $8,4mdr | 7,2% |
| 5 | Frankrike | $6,4mdr | 5,5% |
| 6 | Österrike | $6,0mdr | 5,1% |
| 7 | Italien | $5,3mdr | 4,5% |
| 8 | USA | $5,2mdr | 4,5% |
| 9 | Storbritannien | $5,1mdr | 4,3% |
| 10 | Kina | $3,1mdr | 2,6% |
04Största Exportkategorier (2023)
| Rang | Kategori | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | Andra fordon än järnvägs- eller spårvägsrullande materiel, samt delar och tillbehör till dessa | $41,2mdr | 35,1% |
| 2 | Elektriska maskiner och utrustning samt delar därtill; Ljudinspelare och -återgivning, TV-bild- och ljudinspelare och -återgivning samt delar och tillbehör till sådana artiklar | $18,5mdr | 15,8% |
| 3 | Kärnreaktorer, pannor, maskiner och mekaniska apparater; Delar därav | $13,6mdr | 11,6% |
| 4 | Järn och stål | $4,7mdr | 4,0% |
| 5 | mineralbränslen, mineraloljor och produkter från deras destillation; Bituminösa ämnen; Mineralvaxer | $4,1mdr | 3,5% |
| 6 | Plast och artiklar därav | $3,0mdr | 2,5% |
| 7 | Gummi och varor därav | $3,0mdr | 2,5% |
| 8 | Varor av järn eller stål | $2,9mdr | 2,5% |
| 9 | Möbler; Sängkläder, Madrasser, Madrassstöd, Kuddar och liknande fyllda möbler; Lampor och belysningsarmaturer, inte nämnda eller inbegripna någon annanstans; Ljusskyltar, belysta namnskyltar och liknande; Prefabricerade byggnader | $1,6mdr | 1,4% |
| 10 | Aluminium och varor därav | $1,5mdr | 1,2% |
05Karta över Handelspartner
06Analys
Exportvärdet har ökat tre år i rad
Slovakien exporterade varor till ett värde av 117,25 miljarder dollar 2023, en ökning med 8,3 % från 108,24 miljarder dollar 2022. Detta är det senaste året med verifierade handelsuppgifter tillgängliga i denna datamängd. Datamängden omfattar totalt fem hela år, från 2019 till och med 2023.
Exportvärdet låg på ungefär samma nivå under de två första åren i denna period, med 89,92 miljarder dollar 2019 och 87,02 miljarder dollar 2020. Därefter steg det tre år i rad och nådde 104,73 miljarder dollar 2021, 108,24 miljarder dollar 2022 och 117,25 miljarder dollar 2023, den högsta nivån under denna femårsperiod.
Denna datamängd innehåller ingen information som förklarar vad som drev den ihållande uppgången. Exportvärdet 2023 ligger klart över den i stort sett oförändrade nivån 2019 och 2020, vilket visar att exportekonomin har vuxit betydligt under denna femårsperiod. Den treåriga tillväxtperioden, från en lägstanivå nära 87 miljarder dollar 2020 till en topp över 117 miljarder dollar 2023, visar en jämnare uppåtgående utveckling än de kraftiga svängningar som noterats i vissa mindre ekonomier som behandlas på andra håll i denna serie.
Fordon står för mer än en tredjedel av all export
Fordon var den största exportkategorin 2023, utan undantag. De var värda 41,16 miljarder dollar, motsvarande 35,1 % av totalen, och utgjorde med god marginal den största enskilda kategorin. Slovakien har under flera år i rad varit världens främsta biltillverkare räknat per capita, och fordonsindustrin står för en betydande andel av landets BNP och industriella export, en position som stämmer överens med fordonens dominerande andel av exportuppgifterna i denna datamängd. Elektriska maskiner och utrustning kom därefter med 15,8 % (18,53 miljarder dollar), medan maskiner, pannor och mekaniska apparater stod för 11,6 % (13,60 miljarder dollar). Dessa näst största och tredje största kategorier omfattar komponenter och utrustning med nära koppling till modern fordonsmontering, från kablage och styrsystem till själva produktionsmaskinerna.
Järn och stål stod för ytterligare 4,0 % (4,70 miljarder dollar), medan mineralbränslen bidrog med 3,5 % (4,10 miljarder dollar). Plast stod för 2,5 % (2,99 miljarder dollar), och gummi samt gummivaror bidrog med nästan lika mycket, 2,5 % (2,97 miljarder dollar). Varor av järn eller stål stod för 2,5 % (2,93 miljarder dollar), medan möbler bidrog med 1,4 % (1,61 miljarder dollar). Aluminium avslutade topp tio med 1,2 % (1,46 miljarder dollar), den minsta andelen bland de tio kategorier som listas här.
Fordon, elektriska maskiner och övriga maskiner står tillsammans för mer än tre femtedelar av Slovakiens export. Detta visar en ekonomi som i hög grad bygger på fordonstillverkning och dess stödjande leveranskedja av elektronik, maskiner, gummi och metallkomponenter. Gummi, plast och varor av järn och stål längre ned på listan är också vanliga insatsvaror i fordonsproduktionen, vilket ytterligare understryker hur stor del av exportutbudet som på ett eller annat sätt är kopplat till fordonsindustrin.
Tyskland köper mer än en femtedel av Slovakiens export
Tyskland var utan tvekan Slovakiens största exportdestination 2023 och tog emot 21,0 % av den totala exporten, till ett värde av 24,63 miljarder dollar. Tjeckien kom därefter på andra plats med 12,0 % (14,12 miljarder dollar), följt av Polen med 7,3 % (8,59 miljarder dollar). Tillsammans stod de tre främsta destinationerna för 40,4 % av det totala exportvärdet.
Ungern stod för 7,2 % (8,39 miljarder dollar), och Frankrike bidrog med 5,5 % (6,39 miljarder dollar). Österrike stod för 5,1 % (5,99 miljarder dollar), och Italien bidrog med 4,5 % (5,25 miljarder dollar). USA stod för 4,5 % (5,24 miljarder dollar), och Storbritannien bidrog med 4,3 % (5,07 miljarder dollar). Kina avslutade topp tio med 2,6 % (3,11 miljarder dollar).
En destinationslista som domineras av Tyskland och grannländer i Centraleuropa, Tjeckien, Polen, Ungern och Österrike, visar en exportekonomi som är tätt integrerad i den tyskt centrerade fordonsindustrins leveranskedja i denna del av Europa. Dessa fem destinationer ligger klart före de återstående fem handelspartnerna på listan, som sträcker sig från Sydeuropa till Nordamerika och Östasien. Italien, USA och Storbritannien ligger alla inom en procentenhet från varandra, vilket visar en sekundär grupp av destinationer som är relativt jämnt fördelad snarare än dominerad av ett enskilt land.
Sammantaget visar det senaste bekräftade året i denna datamängd en medelstor exportekonomi som är förankrad i fordonstillverkning och vars produkter främst säljs till Tyskland och dess närmaste grannar i Centraleuropa. En mindre men fortfarande betydande andel når marknader längre bort, däribland USA, Storbritannien och Kina. En jämförelse av uppgifterna om exportkategorier och handelspartner visar ett land vars hela exportprofil kretsar kring en enda bransch och en dominerande köparrelation, i högre grad än i de flesta större ekonomier som behandlas på andra håll i denna serie. Denna koncentration är en naturlig följd av att flera stora fordonsmonteringsfabriker finns i landet. Dessa fabriker betjänar främst tyskt ledda leveranskedjor, snarare än att spegla en generellt snävt diversifierad ekonomi.