01Viktiga Slutsatser
- Tjeckien exporterade varor för 253,33 miljarder USD 2023, en ökning med 4,8 % från 241,69 miljarder USD 2022, det fjärde året i rad med tillväxt.
- Fordon och elektriska maskiner var nästan bundna som Tjeckiens två främsta exportkategorier, värda 52,23 miljarder USD (20,6 %) respektive 52,06 miljarder USD (20,6 %).
- Enbart Tyskland köpte 32,8 % av den tjeckiska exporten, värd 83,19 miljarder dollar, mer än fyra gånger vad andrarangerade Slovakien fick.
- Tjeckiens tre bästa destinationer, Tyskland, Slovakien och Polen, stod tillsammans för 47,9 % av exportvärdet 2023.
025-Årig Trend
| År | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Värde | $199,5mdr | $192,3mdr | $227,2mdr | $241,7mdr | $253,3mdr |
03Största Exportmarknader (2023)
| Rang | Partner | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | Tyskland | $83,2mdr | 32,8% |
| 2 | Slovakien | $19,6mdr | 7,7% |
| 3 | Polen | $18,5mdr | 7,3% |
| 4 | Frankrike | $12,3mdr | 4,9% |
| 5 | Österrike | $10,6mdr | 4,2% |
| 6 | Italien | $10,3mdr | 4,0% |
| 7 | Storbritannien | $9,6mdr | 3,8% |
| 8 | Ungern | $9,1mdr | 3,6% |
| 9 | Nederländerna | $8,6mdr | 3,4% |
| 10 | Spanien | $6,8mdr | 2,7% |
04Största Exportkategorier (2023)
| Rang | Kategori | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | Andra fordon än järnvägs- eller spårvägsrullande materiel, samt delar och tillbehör till dessa | $52,2mdr | 20,6% |
| 2 | Elektriska maskiner och utrustning samt delar därtill; Ljudinspelare och -återgivning, TV-bild- och ljudinspelare och -återgivning samt delar och tillbehör till sådana artiklar | $52,1mdr | 20,6% |
| 3 | Kärnreaktorer, pannor, maskiner och mekaniska apparater; Delar därav | $43,2mdr | 17,1% |
| 4 | Varor av järn eller stål | $8,1mdr | 3,2% |
| 5 | Plast och artiklar därav | $8,1mdr | 3,2% |
| 6 | Möbler; Sängkläder, Madrasser, Madrassstöd, Kuddar och liknande fyllda möbler; Lampor och belysningsarmaturer, inte nämnda eller inbegripna någon annanstans; Ljusskyltar, belysta namnskyltar och liknande; Prefabricerade byggnader | $6,1mdr | 2,4% |
| 7 | Optiska, fotografiska, kinematografiska, mät-, kontroll-, precisions-, medicinska eller kirurgiska instrument och apparater; Delar och tillbehör till dessa | $6,0mdr | 2,4% |
| 8 | Järn och stål | $4,9mdr | 1,9% |
| 9 | mineralbränslen, mineraloljor och produkter från deras destillation; Bituminösa ämnen; Mineralvaxer | $4,9mdr | 1,9% |
| 10 | Leksaker, spel och sportartiklar; Delar och tillbehör till dessa | $4,5mdr | 1,8% |
05Karta över Handelspartner
06Analys
Fordon och elektriska maskiner gör Tjeckien till ett industriexportkraftverk
Tjeckien exporterade varor till ett värde av 253,33 miljarder USD 2023. Det var en ökning med 4,8 % från 241,69 miljarder USD året innan. Fordon ledde alla kategorier, värda 52,23 miljarder dollar, eller 20,6% av det totala exportvärdet. Elektriska maskiner följde nästan exakt efter, också på 20,6 %, värt 52,06 miljarder dollar. Maskiner och mekaniska apparater ökade med ytterligare 17,1 % (43,23 miljarder USD). Tillsammans utgjorde dessa tre kategorier långt över hälften av allt Tjeckien sålde utomlands 2023. Enbart fordonssektorn representerar mer än en fjärdedel av den totala tjeckiska exporten. När dess försörjningskedja väl har räknats löper ungefär 9 % av landets hela BNP genom den.
Branschens största namn är Škoda Auto, majoritetsägt av Volkswagen, tillsammans med fabriker som drivs av Hyundai och Toyota-Peugeot-Citroën joint venture. Škodas egna färska siffror illustrerar hur central den verksamheten har blivit för sina förälder. Varumärket redovisade intäkter för första kvartalet 2025 på 7,26 miljarder euro, en ökning med 10,4 % från år till år, med en rörelsevinst på 546 miljoner euro, ett enastående resultat inom en Volkswagen-koncern som har mött ett bredare vinsttryck på andra håll i sin portfölj. Kategorierna elektriska maskiner och allmänna maskiner överlappar kraftigt samma leveranskedja. Moderna fordon är beroende av komponenter, sensorer och styrsystem som räknas separat i handelsdata, trots att de matar samma monteringslinjer. Järn- eller stålartiklar ökade med 3,2 % (8,13 miljarder USD), och plast bidrog med ytterligare 3,2 % (8,11 miljarder USD). Möbler och belysningsarmaturer tog 2,4 % (6,12 miljarder USD). Optiska och medicinska instrument ökade med 2,4 % (6,02 miljarder USD), järn och stål 1,9 % (4,89 miljarder USD), mineralbränslen 1,9 % (4,86 miljarder USD), och leksaker, spel och sportutrustning stängde topp tio på 1,8 % (4,50 miljarder USD). Mineralbränslen som ligger nära botten av listan är i sig anmärkningsvärt. Tjeckien är instängt och har inga egna betydande olje- eller gasreserver, en skarp kontrast till exportprofiler byggda kring bränsle- eller sjöfartshandel i kustnära ekonomier på andra håll i Europa. Oavsett vilket bränsle Tjeckien bearbetar importeras och konsumeras mestadels inhemskt, inte återexporteras.
Ensam Tyskland köper en tredjedel av allt som Tjeckien säljer utomlands
Tyskland tog 32,8 % av den tjeckiska exporten 2023, värd 83,19 miljarder dollar. Det är mer än fyra gånger vad andrarangerade Slovakien fick. Tyskland har stått för mer än 29 % av Tjeckiens totala utrikeshandelsomsättning under de senaste fem åren, enligt den tjeckiska centralbanken, och relationen går ännu djupare bara på exportsidan. Mycket av den handeln är insatsvaror, maskiner och bildelar som matas direkt till den tyska industrin. Slovakien följde efter med 7,7 % (19,61 miljarder USD). De två länderna var en del av en enda stat, Tjeckoslovakien, fram till 1993. Deras ekonomier har varit tätt sammanlänkade sedan dess och delat försörjningskedjor som föregick splittringen. Delar och halvfabrikat passerar ofta gränsen mer än en gång innan en färdig produkt skickas vidare, ett mönster som är typiskt för tätt integrerade tillverkningsekonomier. Polen rankades på tredje plats med 7,3 % (18,53 miljarder USD). Tillsammans stod Tyskland, Slovakien och Polen för 47,9 % av det totala exportvärdet.
Frankrike följde med 4,9 % (12,31 miljarder USD), och Österrike tog 4,2 % (10,64 miljarder USD). Italien lade till 4,0 % (10,26 miljarder USD) och Storbritannien följde med 3,8 % (9,59 miljarder USD). Ungern levererade 3,6 % (9,14 miljarder USD), Nederländerna 3,4 % (8,57 miljarder USD) och Spanien stängde topp tio på 2,7 % (6,83 miljarder USD). Var och en av Tjeckiens tio bästa destinationer ligger inom Europeiska unionen, och nästan alla är inom en dags lastbilsresa. Den geografin, mer än något annat, formar var tjeckiskt tillverkade fordon och maskiner hamnar. Inget utomeuropeiskt land bryter sig in i topp tio alls, vilket skiljer Tjeckien från mindre ekonomier vars exportlistor ofta lutar sig mot en handfull avlägsna marknader med högre marginaler för att kompensera en koncentrerad regional bas.
En stadig femårig stigning, endast avbruten av pandemin
Tjeckiens export har vuxit under fyra av de senaste fem åren. Den totala summan uppgick till 199,47 miljarder dollar 2019. Den sjönk till 192,31 miljarder dollar 2020, eftersom pandemin störde fordonsproduktionen och stängde showrooms över hela Europa. Exporten steg sedan till 227,17 miljarder dollar 2021, när bilproduktionen återhämtade sig. En stor del av den återhämtningen återspeglade en uppdämd efterfrågan på fordon som mötte en global halvledarbrist som hade minskat bilproduktionen fram till 2020 och in i 2021, vilket försenade försäljningen snarare än att eliminera dem. De klättrade ytterligare till 241,69 miljarder dollar 2022 och 253,33 miljarder dollar 2023. Endast 2020 bröt mönstret, och även den nedgången var mild i förhållande till storleken på rekylen som följde. För en närmare titt på hur enskilda partnerländer eller produktkategorier rörde sig år från år, ger datapanelerna ovan den fullständiga detaljen bakom dessa siffror.