01Öne Çıkan Noktalar
- Slovakya, 2023 yılında 115,36 milyar dolar değerinde mal ithal etti. Bu tutar, 2022 yılındaki 115,78 milyar dolara kıyasla %0,4 düşüş göstererek büyük ölçüde yatay seyretti. Bu veri kümesinde doğrulanmış ticaret verilerinin mevcut olduğu en son yıl 2023'tür.
- Elektrikli makineler ve ekipmanlar, 22,82 milyar dolar ile toplam ithalatın %19,8'ini oluşturarak ithalat kategorilerinde ilk sırada yer aldı. Onları %18,5 ile motorlu taşıtlar yakından takip etti.
- Almanya, 17,16 milyar dolar değerindeki mallarla Slovakya'nın toplam ithalatının %14,9'unu karşıladı ve açık ara en büyük tekil ticaret ortağı oldu.
- Çekya, %10,5'lik pay ve 12,10 milyar dolarlık değerle ticaret ortakları arasında ikinci sırada yer aldı.
025 Yıllık Trend
| Yıl | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Değer | $90,9Mlr. | $85,2Mlr. | $105,1Mlr. | $115,8Mlr. | $115,4Mlr. |
03En Büyük İthalat Pazarları (2023)
| Sıra | Ortak | Değer | Pay |
|---|---|---|---|
| 1 | Almanya | $17,2Mlr. | 14,9% |
| 2 | Çekya | $12,1Mlr. | 10,5% |
| 3 | Diğer Avrupa | $10,3Mlr. | 8,9% |
| 4 | Çin | $8,6Mlr. | 7,5% |
| 5 | Polonya | $7,0Mlr. | 6,1% |
| 6 | Güney Kore | $6,5Mlr. | 5,6% |
| 7 | Macaristan | $6,1Mlr. | 5,2% |
| 8 | Rusya | $4,9Mlr. | 4,3% |
| 9 | Vietnam | $4,6Mlr. | 4,0% |
| 10 | İtalya | $3,9Mlr. | 3,4% |
04En Büyük İthalat Kategorileri (2023)
| Sıra | Kategori | Değer | Pay |
|---|---|---|---|
| 1 | Elektrikli Makine ve Teçhizat ve bunların parçaları; Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar, Televizyon Görüntü ve Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar ve Bu Eşyaların Parça ve Aksesuarları | $22,8Mlr. | 19,8% |
| 2 | Demiryolu veya Tramvay Araçları dışındaki taşıtlar ve bunların parça ve aksesuarları | $21,3Mlr. | 18,5% |
| 3 | Nükleer Reaktörler, Kazanlar, Makinalar ve Mekanik Cihazlar; Bunların parçaları | $13,9Mlr. | 12,0% |
| 4 | Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Bunların Distilasyonundan Elde Edilen Ürünler; Bitümlü Maddeler; Mineral Mumlar | $9,9Mlr. | 8,6% |
| 5 | Plastikler ve Plastiklerden Ürünler | $4,4Mlr. | 3,8% |
| 6 | Demir ve Çelik | $3,5Mlr. | 3,0% |
| 7 | Demir veya Çelikten Eşyalar | $2,9Mlr. | 2,5% |
| 8 | Eczacılık Ürünleri | $2,7Mlr. | 2,4% |
| 9 | Mobilya; Yatak Takımları, Yataklar, Yatak Destekleri, Minderler ve Benzeri Doldurulmuş Mobilyalar; Başka yerde belirtilmeyen veya yer almayan Lambalar ve Aydınlatma Parçaları; Işıklı Tabelalar, Işıklı İsim Levhaları ve Benzerleri; Prefabrik Yapılar | $2,2Mlr. | 1,9% |
| 10 | Kauçuk ve Kauçuktan Eşyalar | $2,1Mlr. | 1,8% |
05Ticaret Ortağı Haritası
06Analiz
Güçlü Büyümenin Ardından İthalat Değeri Neredeyse Sabit Kaldı
Slovakya, 2023 yılında 115,36 milyar dolar değerinde mal ithal etti. Bu tutar, 2022 yılındaki 115,78 milyar dolara kıyasla %0,4 düşüş gösterdi. Bu veri kümesinde doğrulanmış ticaret verilerinin mevcut olduğu en son yıl 2023'tür. Veri kümesi, 2019'dan 2023'e kadar toplam beş tam yılı kapsamaktadır.
Bu beş yıllık dönemin ilk iki yılında ithalat değeri yaklaşık olarak istikrarlı seyretti. 2019'da 90,92 milyar dolar, 2020'de ise 85,22 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ardından eğilim değişti. İthalat değeri üst üste iki yıl artarak 2021'de 105,14 milyar dolara, 2022'de ise bu beş yıllık dönemin en yüksek seviyesi olan 115,78 milyar dolara ulaştı. 2023'te ise 115,36 milyar dolar seviyesinde kalarak büyük ölçüde yatay seyretti.
Bu örüntü, ülkenin ihracat performansından farklıdır. İhracat, yatay seyretmek yerine 2023'e kadar yükselmeye devam etti. Bu veri kümesi, her iki hareketi de açıklayacak bilgiler içermemektedir. Bununla birlikte ithalat değeri, veri kümesindeki 2021 öncesi tüm yılların belirgin biçimde üzerinde kalmaktadır. Bu durum, iki tarafın en son dönemde farklı yönlerde hareket etmesine rağmen, beş yıllık süreçte ihracatta gözlemlenen genel büyüme eğilimini de yansıtmaktadır.
Elektrikli Makineler ve Motorlu Taşıtlar İthalata Liderlik Ediyor ve İhracat Listesini Yansıtıyor
Elektrikli makineler ve ekipmanlar, 2023 yılında tüm ithalat kategorileri arasında ilk sırada yer aldı. Değerleri 22,82 milyar dolara, toplam içindeki payları ise %19,8'e ulaştı. Bu kategori, %18,5'lik paya (21,29 milyar dolar) sahip motorlu taşıtların az farkla önünde yer aldı. Bunlar, ülkeye ilişkin tamamlayıcı ihracat verilerinde ele alınan Slovakya'nın ihracat listesinin de başında bulunan aynı iki kategoridir. Samsung Electronics, Slovakya'da Voderady'deki bir LCD modülü üretim tesisi ve Galanta'daki bir lojistik merkezi de dahil olmak üzere önemli bir üretim ve lojistik altyapısı kurmuştur. Şirketin ülkedeki varlığı, elektrikli makinelerin bu listedeki lider konumuyla ve aşağıda ele alınan Slovakya'nın en büyük on ithalat tedarikçisi arasındaki Güney Kore'nin yeriyle uyumludur.
Makineler, kazanlar ve mekanik cihazlar %12,0 (13,88 milyar dolar), mineral yakıtlar ise %8,6 (9,94 milyar dolar) payla ilk dört kategoriyi tamamladı. Plastikler %3,8 (4,44 milyar dolar), demir ve çelik ise %3,0 (3,49 milyar dolar) pay aldı. Demir veya çelikten eşya kategorisi %2,5 (2,88 milyar dolar), eczacılık ürünleri ise %2,4 (2,74 milyar dolar) paya sahipti. Mobilya %1,9 (2,17 milyar dolar) pay alırken kauçuk, %1,8 (2,12 milyar dolar) ile ilk on kategoriyi tamamladı.
Elektrikli makineler, motorlu taşıtlar ve genel makineler birlikte toplam ithalatın yarısından fazlasını oluşturmaktadır. Bu tablo, Slovakya'nın ihracatına hâkim olan otomotiv ve elektronik üretim altyapısının aynı zamanda ithalat yapısını da şekillendirdiğini göstermektedir. Bu örtüşme, montaj için parça ve malzeme ithal edip daha sonra tamamlanmış taşıtlar ve elektronik ürünler ihraç eden bir ekonomiyle uyumludur. Listenin alt sıralarındaki mineral yakıtlar, plastikler ve metal kategorileri de listenin üst kısmında öne çıkan bitmiş ürün ticaretine ek olarak, aynı üretim altyapısının ihtiyaç duyduğu enerji ve sanayi malzemelerine işaret etmektedir.
Almanya ve Çekya Toplam İthalatın Dörtte Birini Karşılıyor
Almanya, 2023 yılında Slovakya'nın ithalatının %14,9'unu, yani 17,16 milyar dolarlık kısmını karşıladı ve genel olarak açık ara en büyük tekil ticaret ortağı oldu. Çekya ise %10,5'lik pay (12,10 milyar dolar) ile ikinci sırada yer aldı. Uluslararası ticaret istatistiklerinde belirli bir menşeye atanmayan sevkiyatlar için kullanılan, genel kabul görmüş bir toplulaştırılmış sınıflandırma olan "Diğer Avrupa, başka yerde belirtilmemiş" kategorisi, %8,9'luk pay (10,26 milyar dolar) ile üçüncü sırada yer aldı. Bu ilk üç kalem, toplam ithalat değerinin %34,3'ünü oluşturdu. Çin ise %7,5'lik pay (8,62 milyar dolar) ile hemen arkadan geldi.
Polonya %6,1 (7,02 milyar dolar), Güney Kore ise %5,6 (6,51 milyar dolar) paya sahipti. Macaristan %5,2 (6,05 milyar dolar), Rusya ise %4,3 (4,95 milyar dolar) katkıda bulundu. Vietnam %4,0 (4,63 milyar dolar) pay alırken İtalya, burada listelenen on ortak arasındaki en düşük oran olan %3,4'lük payla (3,94 milyar dolar) ilk onu tamamladı.
Bu ithalat ortakları listesi, ülkenin dış ticaretindeki ihracat tarafına oldukça benzemektedir. Almanya, Çekya, Polonya, Macaristan ve İtalya her iki listede de yer almaktadır. Çin, Güney Kore, Rusya ve Vietnam ise ihracatın ilk on destinasyonu arasında değil, yalnızca ithalat tedarikçileri arasında bulunmaktadır. Bu durum, Slovakya'nın ihracatına hâkim olan çoğunlukla Orta Avrupa'daki destinasyonlara kıyasla daha geniş bir Asya ve Doğu Avrupa tedarik tabanını ortaya koymaktadır. İhracat tarafında daha dar bir yakın müşteri grubu ile ithalat tarafında daha geniş bir küresel tedarikçi grubunun bulunması arasındaki bu karşıtlık, uluslararası tedarik zincirlerine entegre olmuş imalat ekonomilerinde yaygın bir örüntüdür.
Bir bütün olarak değerlendirildiğinde, bu veri kümesindeki en son doğrulanmış yıl, Almanya ve Orta Avrupa'daki komşularını temel alan bir ticaret ortağı ağı üzerinden parça, makine ve yakıt ithal eden orta ölçekli bir ekonomiyi tanımlamaktadır. Bu temel yapı, ülkenin ihracatını yönlendiren aynı otomotiv ve elektronik sektörlerini besleyen daha geniş bir Asyalı tedarikçi grubuyla tamamlanmaktadır.