Slovakya bayrağı - Ticaret istatistikleri genel bakış
Avrupa

Slovakya İhracat Verileri: 2023'te 117,25 milyar dolar, %8,3 artış

Son Güncelleme: · İnceleyen Megan Sun · Son Yıl Toplamı (2023): $117,3Mlr. · Yıllık Değişim: +8,3% İthalat Verilerini Görüntüle

01Öne Çıkan Noktalar

  • Slovakya, 2023 yılında 117,25 milyar dolar değerinde mal ihraç etti. Bu tutar, bu veri kümesinde doğrulanmış ticaret verilerinin mevcut olduğu en son yıl olan 2022'deki 108,24 milyar dolara kıyasla %8,3 artış anlamına geliyor.
  • İhracat kategorileri arasında %35,1'lik payla (41,16 milyar dolar) motorlu taşıtlar öne çıktı ve açık ara en büyük tek kategori oldu.
  • Almanya, 24,63 milyar dolar değerle ihracatın %21,0'ını alarak en büyük tek ihracat pazarı oldu.
  • Çekya, %12,0'lık payla (14,12 milyar dolar) ticaret ortakları arasında ikinci sırada yer aldı.

025 Yıllık Trend

Slovakya ihracat trendi, 5 yıl Slovakya ihracat değerinin yıllara göre çizgi grafiği: 2019 $89,9Mlr., 2020 $87,0Mlr., 2021 $104,7Mlr., 2022 $108,2Mlr., 2023 $117,3Mlr. $89,9Mlr. 2019 $87,0Mlr. 2020 $104,7Mlr. 2021 $108,2Mlr. 2022 $117,3Mlr. 2023
Slovakya ihracat değeri (yıllara göre)
Yıl 20192020202120222023
Değer $89,9Mlr.$87,0Mlr.$104,7Mlr.$108,2Mlr.$117,3Mlr.

03En Büyük İhracat Pazarları (2023)

SıraOrtakDeğerPay
1 Almanya $24,6Mlr. 21,0%
2 Çekya $14,1Mlr. 12,0%
3 Polonya $8,6Mlr. 7,3%
4 Macaristan $8,4Mlr. 7,2%
5 Fransa $6,4Mlr. 5,5%
6 Avusturya $6,0Mlr. 5,1%
7 İtalya $5,3Mlr. 4,5%
8 Amerika Birleşik Devletleri $5,2Mlr. 4,5%
9 Birleşik Krallık $5,1Mlr. 4,3%
10 Çin $3,1Mlr. 2,6%

04En Büyük İhracat Kategorileri (2023)

SıraKategoriDeğerPay
1 Demiryolu veya Tramvay Araçları dışındaki taşıtlar ve bunların parça ve aksesuarları $41,2Mlr. 35,1%
2 Elektrikli Makine ve Teçhizat ve bunların parçaları; Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar, Televizyon Görüntü ve Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar ve Bu Eşyaların Parça ve Aksesuarları $18,5Mlr. 15,8%
3 Nükleer Reaktörler, Kazanlar, Makinalar ve Mekanik Cihazlar; Bunların parçaları $13,6Mlr. 11,6%
4 Demir ve Çelik $4,7Mlr. 4,0%
5 Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Bunların Distilasyonundan Elde Edilen Ürünler; Bitümlü Maddeler; Mineral Mumlar $4,1Mlr. 3,5%
6 Plastikler ve Plastiklerden Ürünler $3,0Mlr. 2,5%
7 Kauçuk ve Kauçuktan Eşyalar $3,0Mlr. 2,5%
8 Demir veya Çelikten Eşyalar $2,9Mlr. 2,5%
9 Mobilya; Yatak Takımları, Yataklar, Yatak Destekleri, Minderler ve Benzeri Doldurulmuş Mobilyalar; Başka yerde belirtilmeyen veya yer almayan Lambalar ve Aydınlatma Parçaları; Işıklı Tabelalar, Işıklı İsim Levhaları ve Benzerleri; Prefabrik Yapılar $1,6Mlr. 1,4%
10 Alüminyum ve Alüminyumdan Eşyalar $1,5Mlr. 1,2%

05Ticaret Ortağı Haritası

Slovakya başlıca ticaret ortakları, ihracat Slovakya'nin ihracat payına göre başlıca ticaret ortaklarının radyal diyagramı: Almanya 21,0%, Çekya 12,0%, Polonya 7,3%, Macaristan 7,2%, Fransa 5,5%, Avusturya 5,1%, İtalya 4,5%, Amerika Birleşik Devletleri 4,5%, Birleşik Krallık 4,3%, Çin 2,6% Slovakya (Kendi Ülkesi) Almanya 21,0% Çekya 12,0% Polonya 7,3% Macaristan 7,2% Fransa 5,5% Avusturya 5,1% İtalya 4,5% Amerika Birleşik Devletleri 4,5% Birleşik Krallık 4,3% Çin 2,6%

06Analiz

İhracat Değeri Üç Yıldır Art Arda Yükseliyor

Slovakya, 2023 yılında 117,25 milyar dolar değerinde mal ihraç etti. Bu tutar, 2022'deki 108,24 milyar dolara kıyasla %8,3 artış anlamına geliyor. Bu, bu veri kümesinde doğrulanmış ticaret verilerinin mevcut olduğu en son yıl. Veri kümesi, 2019'dan 2023'e kadar toplam beş tam yılı kapsıyor.

Bu dönemin ilk iki yılında ihracat değeri büyük ölçüde sabit kaldı; 2019'da 89,92 milyar dolar, 2020'de ise 87,02 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ardından üç yıl üst üste yükselerek 2021'de 104,73 milyar dolara, 2022'de 108,24 milyar dolara ve 2023'te 117,25 milyar dolara ulaştı. Bu, söz konusu beş yıllık dönemin en yüksek seviyesiydi.

Bu veri kümesi, söz konusu istikrarlı yükselişin nedenlerini açıklayan bilgiler içermiyor. 2023 yılındaki ihracat değeri, 2019 ve 2020'de görülen büyük ölçüde yatay seviyenin oldukça üzerinde bulunuyor. Bu durum, ülkenin ihracat ekonomisinin beş yıllık dönem boyunca önemli ölçüde büyüdüğünü gösteriyor. 2020'de yaklaşık 87 milyar dolarla görülen dip seviyeden 2023'te 117 milyar doların üzerine çıkan bu üç yıllık büyüme dönemi, aynı serinin başka bölümlerinde ele alınan bazı küçük ekonomilerde görülen keskin dalgalanmalara kıyasla daha istikrarlı bir yükseliş eğilimine işaret ediyor.

Motorlu Taşıtlar Toplam İhracatın Üçte Birinden Fazlasını Oluşturuyor

Motorlu taşıtlar, 2023 yılında istisnasız tüm ihracat kategorileri arasında ilk sırada yer aldı. Değerleri 41,16 milyar dolara, toplam içindeki payları ise %35,1'e ulaştı. Böylece açık ara en büyük tek kategori oldular. Slovakya, kişi başına düşen otomobil üretiminde yıllardır dünya lideri konumunda bulunuyor. Otomotiv üretimi, ülkenin GSYİH'sinin ve sanayi ihracatının önemli bir bölümünü oluşturuyor. Bu konum, motorlu taşıtların bu veri kümesindeki ihracat rakamlarında baskın paya sahip olmasıyla uyumlu. Elektrikli makine ve ekipmanlar %15,8'lik payla (18,53 milyar dolar) ikinci sırada yer alırken makineler, kazanlar ve mekanik cihazlar %11,6'lık (13,60 milyar dolar) paya sahipti. İkinci ve üçüncü sıradaki bu kategoriler, kablo tesisatı ve kontrol sistemlerinden doğrudan üretim makinelerine kadar modern araç montajıyla yakından bağlantılı bileşen ve ekipmanları kapsıyor.

Demir ve çelik %4,0 (4,70 milyar dolar), mineral yakıtlar ise %3,5 (4,10 milyar dolar) paya sahipti. Plastik ürünler %2,5 (2,99 milyar dolar), kauçuk ve kauçuk ürünleri ise buna çok yakın bir oranla %2,5 (2,97 milyar dolar) katkı sağladı. Demir veya çelikten eşya %2,5 (2,93 milyar dolar), mobilya ise %1,4 (1,61 milyar dolar) pay aldı. İlk on kategoriyi %1,2'lik (1,46 milyar dolar) payla alüminyum tamamladı. Bu, burada listelenen on kategori arasındaki en küçük paydı.

Motorlu taşıtlar, elektrikli makineler ve genel makineler birlikte Slovakya'nın ihracatının beşte üçünden fazlasını oluşturuyor. Bu tablo, büyük ölçüde otomotiv üretimine ve onu destekleyen elektronik, makine, kauçuk ve metal bileşen tedarik zincirine dayalı bir ekonomiyi ortaya koyuyor. Listenin alt sıralarında yer alan kauçuk, plastik ve demir-çelik ürünleri de araç üretiminde yaygın olarak kullanılan girdiler arasında bulunuyor. Bu durum, ihracat listesinin ne kadar büyük bir bölümünün doğrudan veya dolaylı biçimde otomotiv sektörüyle bağlantılı olduğunu daha da belirginleştiriyor.

Almanya, Slovakya'nın İhracatının Beşte Birinden Fazlasını Satın Alıyor

Almanya, 2023 yılında açık ara Slovakya'nın en büyük ihracat pazarı oldu ve toplam ihracatın %21,0'ını, yani 24,63 milyar dolar değerindeki kısmını aldı. Çekya %12,0'lık payla (14,12 milyar dolar) ikinci sırada yer alırken Polonya %7,3'lük payla (8,59 milyar dolar) onu izledi. En büyük üç ihracat pazarı birlikte toplam ihracat değerinin %40,4'ünü oluşturdu.

Macaristan %7,2'lik (8,39 milyar dolar), Fransa ise %5,5'lik (6,39 milyar dolar) paya sahipti. Avusturya %5,1 (5,99 milyar dolar), İtalya ise %4,5 (5,25 milyar dolar) katkı sağladı. Amerika Birleşik Devletleri %4,5'lik (5,24 milyar dolar) pay alırken Birleşik Krallık %4,3'lük (5,07 milyar dolar) paya sahipti. İlk on ülkeyi %2,6'lık (3,11 milyar dolar) payla Çin tamamladı.

Almanya'nın ve komşu Orta Avrupa ülkeleri Çekya, Polonya, Macaristan ve Avusturya'nın başı çektiği bu ihracat pazarı listesi, Avrupa'nın bu bölümüne yayılan ve Almanya merkezli otomotiv tedarik zinciriyle sıkı biçimde bütünleşmiş bir ihracat ekonomisini ortaya koyuyor. Bu beş pazar, Güney Avrupa'dan Kuzey Amerika'ya ve Doğu Asya'ya uzanan listedeki diğer beş ticaret ortağından belirgin biçimde önde bulunuyor. İtalya, ABD ve Birleşik Krallık'ın payları birbirinden bir yüzde puanından daha az farklılık gösteriyor. Bu da herhangi bir ülkenin açık ara öne çıkmadığı, kendi içinde oldukça dengeli bir ikincil ihracat pazarı grubuna işaret ediyor.

Birlikte değerlendirildiğinde, bu veri kümesindeki en son doğrulanmış yıl, araç üretimine dayanan ve ürünlerini öncelikle Almanya'ya ve Orta Avrupa'daki yakın komşularına satan orta ölçekli bir ihracat ekonomisini ortaya koyuyor. Daha küçük olmakla birlikte yine de anlamlı bir pay ise ABD, Birleşik Krallık ve Çin gibi daha uzak pazarlara ulaşıyor. İhracat kategorileri ile ticaret ortaklarına ilişkin veriler yan yana incelendiğinde, ülkenin ihracat profilinin tek bir sektör ve baskın bir alıcı ilişkisi etrafında şekillendiği görülüyor. Bu durum, aynı serinin başka bölümlerinde ele alınan büyük ekonomilerin çoğuna kıyasla daha belirgin. Bu yoğunlaşma, ülkede çok sayıda büyük araç montaj tesisinin bulunmasının doğal bir sonucu. Söz konusu tesisler genel olarak dar kapsamlı biçimde çeşitlendirilmiş bir ekonominin göstergesi olmaktan ziyade, Almanya'nın öncülük ettiği tedarik zincirlerine hizmet ediyor.

07Sıkça Sorulan Sorular

Slovakya, 2023 yılında 117,25 milyar dolar değerinde mal ihraç etti; bu, 2022'deki 108,24 milyar dolara kıyasla %8,3'lük bir artıştır. Bu veri kümesinde doğrulanmış ticaret verilerinin mevcut olduğu en son yıl budur.

Taşıtlar, 2023 yılında tüm ihracat kategorileri arasında ilk sırada yer aldı ve toplam ihracat değerinin %35,1'ini oluşturarak 41,16 milyar dolara ulaştı. Bu oran, %15,8'lik paya (18,53 milyar dolar) sahip elektrikli makineler ve ekipmanların oldukça üzerindeydi.

Almanya, 2023 yılında Slovakya'nın en büyük ihracat pazarıydı ve toplam ihracatın %21,0'ını (24,63 milyar dolar) karşıladı. Çekya ise %12,0'lık payla (14,12 milyar dolar) ikinci sırada yer aldı.

Slovakya, yıllardır kişi başına otomobil üretiminde dünyanın lider ülkesi olmuştur. Otomotiv imalatı, ülkenin GSYİH'sinin ve sanayi ihracatının önemli bir bölümünü oluşturur. Bu durum, araçların 2023 yılında toplam ihracat değerinin %35,1'ini oluşturması ve açık ara en büyük tek kategori olmasıyla da örtüşmektedir.