Vlag van Slowakije - Overzicht handelsstatistieken
Europa

Exportgegevens van Slowakije: $ 117,25 miljard in 2023, een stijging van 8,3%

Laatst Bijgewerkt: · Beoordeeld door Megan Sun · Totaal Laatste Jaar (2023): $117,3mld · Verandering Jaar-op-Jaar: +8,3% Importgegevens Bekijken

01Belangrijkste Punten

  • Slowakije exporteerde in 2023 goederen ter waarde van $117.25 miljard, een stijging van 8.3% ten opzichte van $108.24 miljard in 2022, het meest recente jaar waarvoor in deze dataset geverifieerde handelsgegevens beschikbaar zijn.
  • Voertuigen waren de grootste exportcategorie, met een aandeel van 35.1% ($41.16 miljard), veruit de grootste afzonderlijke categorie.
  • Duitsland nam 21.0% van de export voor zijn rekening ($24.63 miljard) en was daarmee de grootste afzonderlijke bestemming.
  • Tsjechië stond op de tweede plaats onder de handelspartners, met 12.0% ($14.12 miljard).

025-Jaarstrend

Exporttrend van Slowakije, 5 jaar Lijndiagram van de exportwaarde van Slowakije per jaar: 2019 $89,9mld, 2020 $87,0mld, 2021 $104,7mld, 2022 $108,2mld, 2023 $117,3mld $89,9mld 2019 $87,0mld 2020 $104,7mld 2021 $108,2mld 2022 $117,3mld 2023
Exportwaarde van Slowakije per jaar
Jaar 20192020202120222023
Waarde $89,9mld$87,0mld$104,7mld$108,2mld$117,3mld

03Belangrijkste Exportmarkten (2023)

RangPartnerWaardeAandeel
1 Duitsland $24,6mld 21,0%
2 Tsjechië $14,1mld 12,0%
3 Polen $8,6mld 7,3%
4 Hongarije $8,4mld 7,2%
5 Frankrijk $6,4mld 5,5%
6 Oostenrijk $6,0mld 5,1%
7 Italië $5,3mld 4,5%
8 Verenigde Staten $5,2mld 4,5%
9 Verenigd Koninkrijk $5,1mld 4,3%
10 China $3,1mld 2,6%

04Belangrijkste Exportcategorieën (2023)

RangCategorieWaardeAandeel
1 Voertuigen anders dan rollend spoorwegmaterieel of trammaterieel, en onderdelen en accessoires daarvan $41,2mld 35,1%
2 Elektrische machines en uitrusting en onderdelen daarvan; Geluidsrecorders en -reproducers, televisiebeeld- en geluidsrecorders en -reproducers, en onderdelen en accessoires van dergelijke artikelen $18,5mld 15,8%
3 Kernreactoren, ketels, machines en mechanische apparaten; Delen daarvan $13,6mld 11,6%
4 IJzer en staal $4,7mld 4,0%
5 Minerale brandstoffen, minerale oliën en producten van de distillatie ervan; Bitumineuze stoffen; Minerale wassen $4,1mld 3,5%
6 Kunststoffen en artikelen daarvan $3,0mld 2,5%
7 Rubber en artikelen daarvan $3,0mld 2,5%
8 Artikelen van ijzer of staal $2,9mld 2,5%
9 Meubilair; Beddengoed, matrassen, matrassteunen, kussens en soortgelijke gevulde meubelen; Lampen en verlichtingsarmaturen, niet elders genoemd noch elders onder begrepen; Verlichte borden, verlichte naamplaatjes en dergelijke; Geprefabriceerde gebouwen $1,6mld 1,4%
10 Aluminium en artikelen daarvan $1,5mld 1,2%

05Kaart van Handelspartners

Belangrijkste handelspartners van Slowakije, export Radiaal diagram van de belangrijkste handelspartners van Slowakije naar exportaandeel: Duitsland 21,0%, Tsjechië 12,0%, Polen 7,3%, Hongarije 7,2%, Frankrijk 5,5%, Oostenrijk 5,1%, Italië 4,5%, Verenigde Staten 4,5%, Verenigd Koninkrijk 4,3%, China 2,6% Slowakije (Eigen land) Duitsland 21,0% Tsjechië 12,0% Polen 7,3% Hongarije 7,2% Frankrijk 5,5% Oostenrijk 5,1% Italië 4,5% Verenigde Staten 4,5% Verenigd Koninkrijk 4,3% China 2,6%

06Analyse

De exportwaarde is drie jaar op rij gestegen

Slowakije exporteerde in 2023 goederen ter waarde van $117.25 miljard, een stijging van 8.3% ten opzichte van $108.24 miljard in 2022. Dit is het meest recente jaar waarvoor in deze dataset geverifieerde handelsgegevens beschikbaar zijn. De dataset bestrijkt in totaal vijf volledige jaren, van 2019 tot en met 2023.

De exportwaarde bleef in de eerste twee jaren van deze periode min of meer stabiel, met $89.92 miljard in 2019 en $87.02 miljard in 2020. Vervolgens steeg deze waarde drie jaar op rij, tot $104.73 miljard in 2021, $108.24 miljard in 2022 en $117.25 miljard in 2023, het hoogste niveau binnen deze periode van vijf jaar.

Deze dataset bevat geen informatie die verklaart waardoor deze aanhoudende stijging werd veroorzaakt. De exportwaarde in 2023 ligt aanzienlijk boven het min of meer stabiele niveau van 2019 en 2020. Dit wijst erop dat de exporteconomie gedurende deze periode van vijf jaar aanzienlijk is gegroeid. Deze groeiperiode van drie jaar, van een dieptepunt van bijna $87 miljard in 2020 tot een hoogtepunt van meer dan $117 miljard in 2023, laat een gelijkmatiger opwaartse ontwikkeling zien dan de sterke schommelingen die in sommige kleinere economieën elders in deze reeks voorkomen.

Voertuigen vertegenwoordigen meer dan een derde van de totale export

Voertuigen stonden in 2023 zonder uitzondering bovenaan alle exportcategorieën. Ze waren goed voor $41.16 miljard, oftewel 35.1% van het totaal, en vormden daarmee veruit de grootste afzonderlijke categorie. Slowakije is al jarenlang wereldwijd de grootste autoproducent per hoofd van de bevolking, waarbij de autoproductie een aanzienlijk deel van het bbp en de industriële export van het land vertegenwoordigt. Deze positie komt overeen met het dominante aandeel van voertuigen in de exportcijfers van deze dataset. Elektrische machines en apparatuur volgden met 15.8% ($18.53 miljard), terwijl machines, ketels en mechanische toestellen 11.6% ($13.60 miljard) bijdroegen. Deze op de tweede en derde plaats staande categorieën omvatten onderdelen en apparatuur die nauw verbonden zijn met de moderne voertuigassemblage, van bedrading en besturingssystemen tot de productiemachines zelf.

IJzer en staal waren goed voor 4.0% ($4.70 miljard) en minerale brandstoffen voor 3.5% ($4.10 miljard). Kunststoffen droegen 2.5% ($2.99 miljard) bij, terwijl rubber en rubberproducten vrijwel hetzelfde aandeel vertegenwoordigden, namelijk 2.5% ($2.97 miljard). Artikelen van ijzer of staal waren goed voor 2.5% ($2.93 miljard) en meubels voor 1.4% ($1.61 miljard). Aluminium sloot de top tien af met 1.2% ($1.46 miljard), het kleinste aandeel van de tien hier vermelde categorieën.

Voertuigen, elektrische machines en algemene machines vertegenwoordigen samen meer dan drie vijfde van de Slowaakse export. Dit wijst op een economie die grotendeels is opgebouwd rond de automobielindustrie en de bijbehorende toeleveringsketen van elektronica, machines, rubber en metalen onderdelen. Rubber, kunststoffen en artikelen van ijzer en staal, die verderop in deze lijst staan, zijn zelf veelgebruikte grondstoffen en onderdelen voor de voertuigproductie. Dit onderstreept hoeveel exportcategorieën op de een of andere manier met de automobielsector verbonden zijn.

Duitsland koopt meer dan een vijfde van de Slowaakse export

Duitsland was in 2023 duidelijk de grootste exportbestemming van Slowakije. Het land nam 21.0% van de totale export voor zijn rekening, ter waarde van $24.63 miljard. Tsjechië stond vervolgens op de tweede plaats met 12.0% ($14.12 miljard), gevolgd door Polen met 7.3% ($8.59 miljard). De drie grootste bestemmingen waren samen goed voor 40.4% van de totale exportwaarde.

Hongarije vertegenwoordigde 7.2% ($8.39 miljard) en Frankrijk droeg 5.5% ($6.39 miljard bij). Oostenrijk was goed voor 5.1% ($5.99 miljard) en Italië voor 4.5% ($5.25 miljard). De Verenigde Staten vertegenwoordigde 4.5% ($5.24 miljard) en het Verenigd Koninkrijk droeg 4.3% ($5.07 miljard) bij. China sloot de top tien af met 2.6% ($3.11 miljard).

Een bestemmingenlijst die wordt aangevoerd door Duitsland en de naburige Midden-Europese landen Tsjechië, Polen, Hongarije en Oostenrijk, wijst op een exporteconomie die nauw geïntegreerd is in de op Duitsland gerichte toeleveringsketen van de automobielindustrie in dit deel van Europa. Deze vijf bestemmingen liggen duidelijk voor op de overige vijf handelspartners in de lijst, die zich uitstrekken van Zuid-Europa tot Noord-Amerika en Oost-Azië. Italië, de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk liggen elk binnen één procentpunt van elkaar. Dit vormt een tweede groep bestemmingen die onderling redelijk gelijkmatig verdeeld is, zonder dat één land duidelijk de boventoon voert.

Gezamenlijk schetsen de meest recente bevestigde gegevens in deze dataset het beeld van een middelgrote exporteconomie die steunt op de voertuigproductie en haar producten voornamelijk verkoopt aan Duitsland en de directe Midden-Europese buurlanden. Een kleiner maar nog steeds betekenisvol deel bereikt verder gelegen markten, waaronder de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en China. Wanneer de gegevens over productcategorieën en handelspartners naast elkaar worden gelegd, ontstaat het beeld van een land waarvan het volledige exportprofiel draait om één bedrijfstak en één dominante afnemersrelatie, sterker dan bij de meeste grotere economieën die elders in deze reeks worden behandeld. Deze concentratie is een logisch gevolg van de aanwezigheid van meerdere grote autofabrieken. Deze fabrieken bedienen voornamelijk door Duitsland geleide toeleveringsketens, en dit betekent niet dat de economie als geheel slechts weinig gediversifieerd is.

07Veelgestelde Vragen

Slowakije exporteerde in 2023 goederen ter waarde van 117,25 miljard dollar, een stijging van 8,3% ten opzichte van 108,24 miljard dollar in 2022. Dit is het meest recente jaar waarvoor in deze dataset geverifieerde handelsgegevens beschikbaar zijn.

Voertuigen voerden in 2023 alle exportcategorieën aan en waren goed voor 35,1% van de totale exportwaarde, ter waarde van 41,16 miljard dollar. Daarmee lagen ze ruim voor op elektrische machines en apparatuur, die 15,8% (18,53 miljard dollar) vertegenwoordigden.

Duitsland was in 2023 de belangrijkste exportbestemming van Slowakije en nam 21,0% van de totale export af ($ 24,63 miljard), gevolgd door Tsjechië met 12,0% ($ 14,12 miljard).

Slowakije is al jarenlang op rij wereldwijd de grootste autoproducent per hoofd van de bevolking. De automobielindustrie vertegenwoordigt een aanzienlijk deel van het bbp en de industriële export van het land. Dit komt overeen met het feit dat voertuigen in 2023 35,1% van de totale exportwaarde uitmaakten, veruit de grootste afzonderlijke categorie.