Macaristan bayrağı - Ticaret istatistikleri genel bakış
Avrupa

Macaristan İhracat Ticaret Verileri: 2023'te %5,78 artışla 158,59 Milyar Dolar

Son Güncelleme: · İnceleyen Megan Sun · Son Yıl Toplamı (2023): $158,6Mlr. · Yıllık Değişim: +5,8% İthalat Verilerini Görüntüle

01Öne Çıkan Noktalar

  • Macaristan, 2022'deki 149,93 milyar dolardan %5,78 artışla 2023'te 158,59 milyar dolar değerinde mal ihraç etti; bu, pandemi dönemindeki bir düşüşün dışında art arda beşinci büyüme yılı oldu.
  • Elektrikli makineler %26,12 (41,42 milyar dolar) ile her kategorinin başında yer alıyor ve bu pay, ülkenin büyük ölçekli elektrikli araç aküsü üretiminin gelişmesiyle birlikte artıyor.
  • Taşıtlar %17,51 (27,77 milyar dolar) ile ikinci sırada yer alırken, Alman otomobil üreticilerinin uzun süredir devam eden Macaristan fabrikaları bunu destekledi.
  • Almanya, Macaristan'ın açık ara en büyük pazarı olan 41,60 milyar dolar değerindeki ihracatın %26,23'ünü gerçekleştirdi.

025 Yıllık Trend

Macaristan ihracat trendi, 5 yıl Macaristan ihracat değerinin yıllara göre çizgi grafiği: 2019 $122,2Mlr., 2020 $120,0Mlr., 2021 $141,2Mlr., 2022 $149,9Mlr., 2023 $158,6Mlr. $122,2Mlr. 2019 $120,0Mlr. 2020 $141,2Mlr. 2021 $149,9Mlr. 2022 $158,6Mlr. 2023
Macaristan ihracat değeri (yıllara göre)
Yıl 20192020202120222023
Değer $122,2Mlr.$120,0Mlr.$141,2Mlr.$149,9Mlr.$158,6Mlr.

03En Büyük İhracat Pazarları (2023)

SıraOrtakDeğerPay
1 Almanya $41,6Mlr. 26,2%
2 İtalya $8,9Mlr. 5,6%
3 Romanya $8,3Mlr. 5,2%
4 Slovakya $7,5Mlr. 4,7%
5 Polonya $7,3Mlr. 4,6%
6 Çekya $7,2Mlr. 4,5%
7 Fransa $6,7Mlr. 4,3%
8 Avusturya $6,3Mlr. 3,9%
9 Amerika Birleşik Devletleri $5,9Mlr. 3,7%
10 Birleşik Krallık $5,6Mlr. 3,5%

04En Büyük İhracat Kategorileri (2023)

SıraKategoriDeğerPay
1 Elektrikli Makine ve Teçhizat ve bunların parçaları; Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar, Televizyon Görüntü ve Ses Kaydediciler ve Çoğaltıcılar ve Bu Eşyaların Parça ve Aksesuarları $41,4Mlr. 26,1%
2 Demiryolu veya Tramvay Araçları dışındaki taşıtlar ve bunların parça ve aksesuarları $27,8Mlr. 17,5%
3 Nükleer Reaktörler, Kazanlar, Makinalar ve Mekanik Cihazlar; Bunların parçaları $23,8Mlr. 15,0%
4 Eczacılık Ürünleri $8,8Mlr. 5,6%
5 Plastikler ve Plastiklerden Ürünler $5,2Mlr. 3,3%
6 Mineral Yakıtlar, Mineral Yağlar ve Bunların Distilasyonundan Elde Edilen Ürünler; Bitümlü Maddeler; Mineral Mumlar $4,8Mlr. 3,0%
7 Optik, Fotografik, Sinematografik, Ölçme, Kontrol, Hassasiyet, Tıbbi veya Cerrahi Alet ve Cihazlar; Bunların Parça ve Aksesuarları $4,5Mlr. 2,8%
8 Kauçuk ve Kauçuktan Eşyalar $3,2Mlr. 2,0%
9 Demir veya Çelikten Eşyalar $1,9Mlr. 1,2%
10 Mobilya; Yatak Takımları, Yataklar, Yatak Destekleri, Minderler ve Benzeri Doldurulmuş Mobilyalar; Başka yerde belirtilmeyen veya yer almayan Lambalar ve Aydınlatma Parçaları; Işıklı Tabelalar, Işıklı İsim Levhaları ve Benzerleri; Prefabrik Yapılar $1,9Mlr. 1,2%

05Ticaret Ortağı Haritası

Macaristan başlıca ticaret ortakları, ihracat Macaristan'nin ihracat payına göre başlıca ticaret ortaklarının radyal diyagramı: Almanya 26,2%, İtalya 5,6%, Romanya 5,2%, Slovakya 4,7%, Polonya 4,6%, Çekya 4,5%, Fransa 4,3%, Avusturya 3,9%, Amerika Birleşik Devletleri 3,7%, Birleşik Krallık 3,5% Macaristan (Kendi Ülkesi) Almanya 26,2% İtalya 5,6% Romanya 5,2% Slovakya 4,7% Polonya 4,6% Çekya 4,5% Fransa 4,3% Avusturya 3,9% Amerika Birleşik Devletleri 3,7% Birleşik Krallık 3,5%

06Analiz

Macaristan'ın Yurtdışında Sattığı Ürünlerde Elektrikli Makineler ve Elektrikli Araç Pilleri Liderlik Ediyor

Macaristan 2023'te 158,59 milyar dolar değerinde mal ihraç etti. Elektrikli makine ve ekipmanlar, 41,42 milyar dolar değerinde toplamın %26,12'sini oluşturarak her kategoride başı çekti. Bu pay, on yıl önce Macaristan'da zar zor var olan bir sektör olan elektrikli araç aküsü imalatının ülkede hızla gelişmesiyle birlikte arttı. CATL'ın Debrecen'deki gigafactory'si, yıllık 40 gigawatt-saatlik başlangıç kapasitesi ve tesiste yaklaşık 1.500 işçiyle 2026'nın başlarında hücre üretimine başlayacak ve üretimin tamamı otomobil üreticisi müşterileri tarafından zaten tamamen rezerve edilmiş durumda.. Macaristan, batarya yatırımı peşinde koşan tek Avrupa ülkesi değil, ancak Güney Koreli ve Çinli üreticilerin ülkenin eski içten yanmalı motor tesisleriyle birlikte kapasite geliştirmek için rekabet etmesiyle alışılmadık derecede büyük bir pay aldı. Taşıtlar %17,51 (27,77 milyar dolar) ile hemen hemen ikinci sırada yer aldı; bu kategori büyük ölçüde Macaristan'ın Alman otomobil üreticileri için on yıllardır süren bir üretim üssü olarak oynadığı role dayanıyordu.

Audi'nin Győr'deki fabrikası 2023'te yaklaşık 171.000 otomobil üretti ve 1,66 milyon motor ve tahrik ünitesi üretti; dünya çapında 35 Volkswagen Grubu tesisine tedarik sağladı. Tesis artık elektrikli araçlara doğru daha geniş bir geçişin parçası olarak elektrikli tahrik üretimini artırıyor ve bu konuda yalnız değil. Mercedes-Benz, Kecskemét'te büyük bir montaj tesisi işletiyor ve BMW, Debrecen'de yeni bir fabrika inşa ederek ülke geneline yayılmış Alman mülkiyetindeki üretim kapasitesine katkıda bulunuyor. Bunu %15,00 (23,79 milyar $) ile makine ve mekanik cihazlar takip etti; bu kategori, en büyük iki ihracat kategorisini yönlendiren aynı otomotiv ve elektronik imalat tabanına yakından bağlı bir kategoridir. Eczacılık ürünleri %5,56 (8,82 milyar $) artış gösterdi; bu, Macaristan'da daha yakın zamandaki endüstriyel patlamadan önce gelen uzun bir geçmişe sahip bir kategoridir ve plastikler ve plastik ürünleri %3,28 (5,21 milyar $) katkıda bulunmuştur.

Mineral yakıtlar ve türevleri %3,04 (4,82 milyar dolar) oluştururken, optik, fotoğraf ve tıbbi aletler %2,84 (4,50 milyar dolar) ekledi; bu kategori, hem otomotiv hem de sağlık endüstrilerinde kullanılan hassas bileşenleri içerir. Kauçuk ve kauçuk ürünleri %2,01 (3,18 milyar dolar) katkı sağladı ve bunun büyük bir kısmı aynı araç üreticisi tedarik zincirlerini besledi. Demir veya çelik ürünleri %1,22 (1,93 milyar $) aldı ve mobilya, aydınlatma ve prefabrik binalar %1,21 (1,93 milyar $) ile ilk on kategoriyi tamamladı.

Almanya Macaristan'ın ihraç ettiği her şeyin dörtte birinden fazlasını satın alıyor

Almanya, 2023'te Macaristan'ın ihracatının %26,23'ünü (41,60 milyar dolar) karşıladı ve açık ara en büyük tek pazar oldu. Bu hakimiyet, Audi'nin Győr'deki motor tesislerinden Mercedes-Benz'in Kecskemét'teki montaj hatlarına ve giderek büyüyen elektrikli araç aküsü üreticileri kümesine kadar, Macaristan'da onlarca yıldır tedarik zincirleri ve üretim tesisleri inşa eden Alman üreticilerini yansıtıyor. Bunu %5,59 (8,87 milyar dolar) ile İtalya takip ederken, Macaristan'la derin otomotiv tedarik zinciri bağları olan komşu pazar olan Romanya %5,21 (8,27 milyar dolar) aldı. Bu ilk üç pazar birlikte toplam ihracat değerinin %37,03'ünü oluşturuyor; bu yoğunluk, Macaristan'ın ihracat performansının bir avuç Avrupa ekonomisinden gelen talebe sıkı sıkıya bağlı kalmasına neden oluyor.

Slovakya %4,70 (7,46 milyar dolar) ekledi ve Polonya %4,59 (7,29 milyar dolar) katkıda bulundu; her iki bölgesel komşu da aynı Orta Avrupa imalat tedarik zincirlerine derinlemesine entegre oldu. Çekya, bir diğer yakın otomotiv üreticisi komşusu olan %4,51'i (7,16 milyar dolar) aldı. Fransa %4,26 (6,75 milyar dolar) ekledi ve Avusturya %3,94 (6,25 milyar dolar) katkıda bulundu. Amerika Birleşik Devletleri %3,74 (5,93 milyar $) aldı; bu, mesafe göz önüne alındığında daha küçük ama yine de önemli bir pazardı ve Birleşik Krallık %3,53 (5,60 milyar $) ile ilk on listeyi kapattı.

2023'te 158,59 Milyar Dolarlık Rekora İstikrarlı Bir Tırmanış

Macaristan'ın ihracat toplamı son beş yılın dördünde arttı. 2019'da 122,18 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti, ardından salgının dünya çapında küresel üretim ve otomotiv tedarik zincirlerini sekteye uğratması nedeniyle 2020'de hafif bir düşüşle 119,97 milyar dolara geriledi. Tedarik zincirlerinin toparlanmasıyla 2021'de toparlanarak 141,16 milyar dolara yükseldi, ardından o yıl Avrupa'nın çoğunu etkileyen enerji fiyatı şoklarına rağmen 2022'de 149,93 milyar dolara tırmanmaya devam etti. Bir önceki yıla göre %5,78 artışla 2023 toplamı olan 158,59 milyar dolar, pandemi dönemindeki düşüşün dışında art arda beşinci büyüme yılına işaret ediyor.

Bu istikrarlı yükseliş, Audi'nin Győr'deki onlarca yıllık varlığından CATL ve diğer Asyalı üreticiler tarafından yürütülen daha yeni EV pil yatırımı dalgasına kadar Macaristan'ın elektronik ve otomotiv üretim üssünün genişlemesiyle yakından takip ediliyor. Bu pil tesisleri önümüzdeki birkaç yıl içinde tam üretime doğru hızlanırken, elektrikli makinelerin Macaristan'ın ihracat karışımındaki payı muhtemelen sabit kalmak yerine artmaya devam edecek. Macaristan için en büyük soru, bu büyümenin Almanya bağlantılı tedarik zincirlerinde bu kadar yoğunlaşarak mı kalacağı, yoksa zaman içinde daha geniş bir alıcı grubuna mı yayılacağıdır.

07Sıkça Sorulan Sorular

Macaristan, 2022'deki 149,93 milyar dolardan %5,78 artışla 2023'te 158,59 milyar dolar değerinde mal ihraç etti; bu, pandemi dönemindeki bir düşüşün dışında art arda beşinci büyüme yılı oldu.

Macaristan elektrikli araç aküsü üretiminde önemli bir merkez haline geldi. CATL'nin Debrecen'deki gigafabrikası, yıllık 40 gigawatt-saat kapasite ve tesiste yaklaşık 1.500 işçi ile 2026'nın başlarında hücre üretimine başlayacak ve üretimin tamamı otomobil üreticisi müşterileri tarafından rezerve edilmiş durumda. Elektrikli makineler 2023 yılında Macaristan'ın ihracatının %26,12'sini oluşturdu.

Audi'nin Győr'deki fabrikası 2023'te yaklaşık 171.000 otomobil üretti ve 1,66 milyon motor ve tahrik ünitesi üretti, dünya çapında 35 Volkswagen Grubu tesisine tedarik sağladı ve şu anda elektrikli tahrik üretimini artırıyor. Macaristan'ın 2023 ihracatının %17,51'ini taşıtlar oluşturdu.

Almanya, 2023'te Macaristan'ın ihracatının %26,23'ünü (41,60 milyar dolar) gerçekleştirerek açık ara en büyük tek pazar olurken, onu %5,59 ile İtalya ve %5,21 ile Romanya takip etti.