Flaga: Mjanma (Birma) — przegląd statystyk handlowych
Azja

Dane dotyczące eksportu Myanmaru: 14,75 mld USD w 2023 r., spadek o 13,65%

Ostatnia Aktualizacja: · Recenzja: Megan Sun · Suma za Ostatni Rok (2023): $14,8mld · Zmiana Rok do Roku: -13,6% Zobacz Dane Importowe

01Najważniejsze Informacje

  • Myanmar wyeksportował w 2023 roku towary o wartości 14,75 mld dolarów, czyli o 13,65% mniej niż 17,08 mld dolarów w 2022 roku, kontynuując spadek rozpoczęty w okresie wojskowego zamachu stanu w 2021 roku.
  • Paliwa mineralne, głównie gaz ziemny przesyłany bezpośrednio rurociągami do Tajlandii i Chin, zajęły pierwsze miejsce w eksporcie z udziałem 24,22% (3,57 mld dolarów), stanowiąc największą pojedynczą kategorię eksportową Myanmaru.
  • Eksport odzieży, podzielony na dwie odrębne kategorie, łącznie odpowiadał za niemal trzy dziesiąte wartości eksportu, a wysyłki były kontynuowane mimo wieloletnich sankcji i niestabilności.
  • Tajlandia i Chiny były zdecydowanie dwoma największymi odbiorcami towarów z Myanmaru, otrzymując gaz bezpośrednio przez transgraniczne rurociągi działające od lat 90.

02Trend 5-letni

Trend eksport — Mjanma (Birma), 5 lat Wykres liniowy wartości eksport — Mjanma (Birma) według roku: 2019 $18,1mld, 2020 $16,9mld, 2021 $15,2mld, 2022 $17,1mld, 2023 $14,8mld $18,1mld 2019 $16,9mld 2020 $15,2mld 2021 $17,1mld 2022 $14,8mld 2023
Wartość eksport — Mjanma (Birma) według roku
Rok 20192020202120222023
Wartość $18,1mld$16,9mld$15,2mld$17,1mld$14,8mld

03Najważniejsze Rynki Eksportowe (2023)

PozycjaPartnerWartośćUdział
1 Tajlandia $3,6mld 24,3%
2 Chiny $3,4mld 23,2%
3 Japonia $1,2mld 8,1%
4 Indie $839,4mln 5,7%
5 Stany Zjednoczone $587,6mln 4,0%
6 Niemcy $519,1mln 3,5%
7 Polska $467,5mln 3,2%
8 Hiszpania $440,6mln 3,0%
9 Korea Południowa $404,4mln 2,7%
10 Wielka Brytania $346,4mln 2,3%

04Najważniejsze Kategorie Eksportowe (2023)

PozycjaKategoriaWartośćUdział
1 Paliwa mineralne, oleje mineralne i produkty ich destylacji; Substancje bitumiczne; Woski mineralne $3,6mld 24,2%
2 Artykuły odzieżowe i dodatki odzieżowe, inne niż dziane lub szydełkowane $2,9mld 19,7%
3 Warzywa jadalne oraz niektóre korzenie i bulwy $1,6mld 10,7%
4 Artykuły odzieżowe i dodatki odzieżowe, dziane lub szydełkowane $1,5mld 10,0%
5 Zboża $1,2mld 8,1%
6 Ryby i skorupiaki, mięczaki i inne bezkręgowce wodne $658,7mln 4,5%
7 Statki, łodzie i konstrukcje pływające $459,1mln 3,1%
8 Obuwie, Getry i tym podobne; Części takich artykułów $381,3mln 2,6%
9 Jadalne owoce i orzechy; Skórka owoców cytrusowych lub melonów $258,2mln 1,8%
10 Guma i artykuły z gumy $235,3mln 1,6%

05Mapa Partnerów Handlowych

Najwięksi partnerzy handlowi — Mjanma (Birma), eksport Diagram promienisty głównych partnerów handlowych — Mjanma (Birma) według udziału w eksport: Tajlandia 24,3%, Chiny 23,2%, Japonia 8,1%, Indie 5,7%, Stany Zjednoczone 4,0%, Niemcy 3,5%, Polska 3,2%, Hiszpania 3,0%, Korea Południowa 2,7%, Wielka Brytania 2,3% Mjanma (Birma) (Ten kraj) Tajlandia 24,3% Chiny 23,2% Japonia 8,1% Indie 5,7% Stany Zjednoczone 4,0% Niemcy 3,5% Polska 3,2% Hiszpania 3,0% Korea Południowa 2,7% Wielka Brytania 2,3%

06Analiza

Rurociągi gazowe łączą największy towar eksportowy Myanmaru z jego dwoma największymi odbiorcami

Myanmar wyeksportował w 2023 roku towary o wartości 14,75 mld dolarów, czyli o 13,65% mniej niż 17,08 mld dolarów w 2022 roku. Paliwa mineralne zajęły pierwsze miejsce we wszystkich kategoriach, odpowiadając za 24,22% całości i osiągając wartość 3,57 mld dolarów. To znacznie więcej niż w przypadku jakiejkolwiek innej pojedynczej kategorii. Myanmar przesyła gaz ziemny rurociągami do Tajlandii od 2000 roku z położonych na morzu złóż Yadana, Yetagun i Zawtika, podczas gdy odrębny rurociąg od 2013 roku transportuje gaz ze złoża Shwe do Chin. Te dwa stałe rurociągi odpowiadają za większość wydobycia gazu w kraju. Ta sama infrastruktura wyjaśnia również, dlaczego Tajlandia i Chiny dominują na liście rynków eksportowych Myanmaru, zamiast bardziej odległych odbiorców.

Tajlandia zakupiła w 2023 roku 24,27% eksportu Myanmaru, o wartości 3,58 mld dolarów, nieznacznie wyprzedzając Chiny z udziałem 23,24% (3,43 mld dolarów). Te dwa kraje razem odbierają niemal połowę całego eksportu Myanmaru. Tak duża koncentracja wynika w znacznej mierze z infrastruktury rurociągowej, której nie można łatwo i w krótkim czasie przekierować do innego odbiorcy, tak jak można zmienić miejsce przeznaczenia ładunku przewożonego statkiem towarowym. Japonia zajęła odległe trzecie miejsce z udziałem 8,13% (1,20 mld dolarów), nadal zdecydowanie wyprzedzając wszystkich pozostałych odbiorców na liście. Odzwierciedla to wieloletnie japońskie inwestycje w sektory energetyczny i produkcyjny Myanmaru.

Eksport odzieży utrzymuje się mimo wieloletnich sankcji

Eksport odzieży przedstawiał bardziej złożony obraz niż eksport gazu. Odzież i akcesoria inne niż dzianiny odpowiadały za 19,73% eksportu (2,91 mld dolarów), zajmując drugie miejsce wśród pojedynczych kategorii. Odzież dziana i szydełkowana stanowiła kolejne 10,01% (1,48 mld dolarów). Łącznie sektor odzieżowy Myanmaru odpowiadał w 2023 roku za niemal trzy dziesiąte wartości eksportu. Sektor ten nadal realizował wysyłki mimo wieloletnich zawirowań politycznych, zakłóceń w funkcjonowaniu fabryk oraz międzynarodowej presji na zachodnie marki, aby ponownie rozważyły zaopatrywanie się w tym kraju. W miesiącach następujących po zamachu stanu w 2021 roku Myanmar ponownie odnotował deficyt handlowy, ponieważ eksporterzy mierzyli się ze słabnącym popytem zagranicznym, zawyżonymi oficjalnymi kursami walutowymi oraz wyższymi kosztami importowanych środków produkcji. Presja ta od tamtej pory obciążała wartość eksportu kraju, mimo że same fabryki odzieżowe w dużej mierze nadal działały.

Stany Zjednoczone nadal kupowały w 2023 roku 3,98% eksportu Myanmaru, o wartości 588 mln dolarów, mimo sankcji nałożonych po zamachu stanu. Sankcje te były wymierzone w konkretne osoby, podmioty i kategorie, takie jak paliwo lotnicze, zamiast wprowadzać całkowity zakaz handlu, a odzież pozostaje ważnym elementem utrzymującej się wymiany handlowej między oboma krajami. To ukierunkowane podejście sprawiło, że dostawy odzieży do amerykańskich odbiorców były kontynuowane, mimo zaostrzenia polityki Stanów Zjednoczonych wobec wojskowego rządu Myanmaru. Niemcy, Polska i Hiszpania, wszystkie będące istotnymi rynkami zaopatrzenia w odzież dla europejskich detalistów, uzupełniły listę z udziałami odpowiednio 3,52% (519 mln dolarów), 3,17% (468 mln dolarów) i 2,99% (441 mln dolarów).

Ogólny trend eksportowy odzwierciedla tę samą niestabilność. Wartość eksportu spadła z 18,12 mld dolarów w 2019 roku do 16,95 mld dolarów w 2020 roku, a następnie jeszcze bardziej do 15,15 mld dolarów w 2021 roku, czyli w roku zamachu stanu. W 2022 roku nastąpiło częściowe odbicie do 17,08 mld dolarów, po czym w 2023 roku eksport ponownie spadł do 14,75 mld dolarów. Była to wartość nadal znacznie niższa niż pięć lat wcześniej.

Rośliny strączkowe trafiają do Indii, a wyjątkowo duża kategoria statków wyróżnia się na tle pozostałych

Warzywa, głównie suszone rośliny strączkowe, takie jak fasola mung czarna i groch gołębi, odpowiadały za 10,70% eksportu (1,58 mld dolarów). Dzięki temu warzywa stanowiły trzecią co do wielkości kategorię eksportową Myanmaru, wyprzedzając zboża i wszystkie pozostałe produkty rolne. Na mocy dwustronnego porozumienia Indie importują z Myanmaru co roku do 250 000 ton fasoli mung czarnej i 100 000 ton grochu gołębiego, co czyni Indie dominującym odbiorcą tych dwóch podstawowych roślin strączkowych. Indie zajęły piąte miejsce wśród partnerów eksportowych Myanmaru ogółem z udziałem 5,69% (839 mln dolarów), a relacja handlowa między tymi krajami w dużej mierze opiera się właśnie na handlu roślinami strączkowymi.

Zboża odpowiadały za 8,12% eksportu (1,20 mld dolarów), a ryby, skorupiaki i inne owoce morza za 4,46% (659 mln dolarów). Statki, łodzie i konstrukcje pływające odpowiadały za wyjątkowo wysoki udział 3,11% (459 mln dolarów). To więcej niż w przypadku obuwia, owoców czy kauczuku i zaskakująco dużo jak na kraj bez znaczącego przemysłu stoczniowego. Zestawienie danych nie wskazuje, jakie konkretnie jednostki lub konstrukcje odpowiadają za tę wartość. Obuwie stanowiło 2,58% eksportu (381 mln dolarów). Owoce i orzechy odpowiadały za 1,75% (258 mln dolarów), a kauczuk zamykał pierwszą dziesiątkę z udziałem 1,59% (235 mln dolarów). Korea Południowa i Wielka Brytania uzupełniły listę partnerów z udziałami odpowiednio 2,74% (404 mln dolarów) i 2,35% (346 mln dolarów). Trzej najwięksi odbiorcy Myanmaru, Tajlandia, Chiny i Japonia, odpowiadali łącznie za 55,64% całkowitej wartości eksportu. Tak wysoki poziom koncentracji pokazuje, jak bardzo baza eksportowa kraju zależy obecnie od kilku rynków azjatyckich.

07Najczęściej Zadawane Pytania

W 2023 r. Mjanma wyeksportowała towary o wartości 14,75 mld USD, o 13,65% mniej niż 17,08 mld USD w 2022 r.

Mjanma eksportuje gaz ziemny rurociągami do Tajlandii od 2000 r. ze znajdujących się na morzu złóż Yadana, Yetagun i Zawtika, a do Chin od 2013 r. ze złoża Shwe. Ta stała infrastruktura rurociągowa wyjaśnia, dlaczego Tajlandia (24,27%) i Chiny (23,24%) razem kupiły w 2023 r. niemal połowę eksportu Mjanmy.

Tak. Odzież nie dziana i dziana stanowiły łącznie niemal trzy dziesiąte wartości eksportu w 2023 r. Stany Zjednoczone nadal kupowały 3,98% eksportu Mjanmy (588 mln USD), ponieważ amerykańskie sankcje były wymierzone w konkretne osoby i podmioty, a nie obejmowały całkowitego zakazu handlu, a odzież nadal stanowi dominującą część utrzymującej się wymiany handlowej.

Głównie do Indii. Na mocy dwustronnego porozumienia Indie importują z Mjanmy co roku do 250 000 ton urad dal i 100 000 ton grochu gołębiego. Warzywa, głównie te rośliny strączkowe, stanowiły 10,70% eksportu Mjanmy w 2023 r. (1,58 mld USD).