01Viktiga Slutsatser
- Gambia exporterade varor till ett värde av 83,45 miljoner USD 2023, en ökning med 51,97 % från 54,91 miljoner USD 2022, mer än en tredubbling av dess totala export sedan 2019.
- Mineralbränslen ledde alla exportkategorier med 72,03 % (60,11 miljoner USD), även om Gambia inte producerar någon egen olja.
- Guinea-Bissau köpte 71,02 % av exporten till ett värde av 59,27 miljoner dollar, Gambias största enskilda destination med stor marginal.
- Gambias tre bästa destinationer, Guinea-Bissau, Mali och Kina, utgjorde 88,54 % av det totala exportvärdet 2023.
025-Årig Trend
| År | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Värde | $24,6milj. | $25,9milj. | $26,4milj. | $54,9milj. | $83,4milj. |
03Största Exportmarknader (2023)
| Rang | Partner | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | Guinea-Bissau | $59,3milj. | 71,0% |
| 2 | Mali | $8,8milj. | 10,6% |
| 3 | Kina | $5,8milj. | 6,9% |
| 4 | Indien | $2,4milj. | 2,8% |
| 5 | Senegal | $1,3milj. | 1,6% |
| 6 | Storbritannien | $1,2milj. | 1,4% |
| 7 | Vietnam | $838,7tusen | 1,0% |
| 8 | Spanien | $745,4tusen | 0,9% |
| 9 | Turkiet | $619,3tusen | 0,7% |
| 10 | Sydkorea | $563,3tusen | 0,7% |
04Största Exportkategorier (2023)
| Rang | Kategori | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | mineralbränslen, mineraloljor och produkter från deras destillation; Bituminösa ämnen; Mineralvaxer | $60,1milj. | 72,0% |
| 2 | Socker och sockerkonfektyr | $4,7milj. | 5,7% |
| 3 | Animaliska eller vegetabiliska fetter och oljor och deras klyvningsprodukter; Beredda ätbara fetter; Animaliska eller vegetabiliska vaxer | $2,9milj. | 3,5% |
| 4 | Ätbar frukt och nötter; Skal av citrusfrukt eller meloner | $2,9milj. | 3,5% |
| 5 | Oljefrön och oljehaltiga frukter; Diverse spannmål, frön och frukt; Industriella eller medicinalväxter; Halm och foder | $2,7milj. | 3,3% |
| 6 | Fisk och kräftdjur, blötdjur och andra ryggradslösa vattendjur | $2,5milj. | 3,0% |
| 7 | Beredningar av grönsaker, frukt, nötter eller andra delar av växter | $1,9milj. | 2,3% |
| 8 | Salt; Svavel; Jordar och sten; Putsmaterial, kalk och cement | $1,5milj. | 1,8% |
| 9 | Järn och stål | $975,4tusen | 1,2% |
| 10 | Andra fordon än järnvägs- eller spårvägsrullande materiel, samt delar och tillbehör till dessa | $745,2tusen | 0,9% |
05Karta över Handelspartner
06Analys
Ett land utan oljekällor exporterar mest bränsle
Gambia exporterade varor för 83,45 miljoner dollar 2023, en ökning med 51,97 % från 54,91 miljoner dollar året innan. Mineralbränslen ledde alla kategorier med stor marginal, värda 60,11 miljoner dollar, eller 72,03% av totalen, ett märkligt resultat för ett land utan egen inhemsk oljeproduktion. Gambia har etablerat sig som ett subregionalt återexportnav, och hamnen i Banjul hanterar cirka 90 % av landets handel samtidigt som den betjänar grannländer inklusive Mali, Guinea-Bissau och Senegal. Bränsle som importeras genom Banjul och säljs vidare till närliggande marknader, snarare än att driva Gambia extrakt eller förädlar sig självt, är nästan säkert vad denna exportkategori faktiskt representerar.
Socker och sockerkonfektyr rankades avlägset på andra plats med 5,67 % (4,73 miljoner USD), och animaliska, vegetabiliska eller mikrobiella fetter och oljor ökade med 3,52 % (2,94 miljoner USD). Frukt och nötter bidrog med 3,45 % (2,88 miljoner USD), och oljefrön och oljehaltiga frukter, främst jordnötter, tillförde 3,29 % (2,75 miljoner USD), en kategori knuten till en gröda som har förankrat Gambias jordbruksekonomi i generationer. Grödor genererar cirka 40 % av Gambias valutaintäkter och sysselsätter cirka 70 % av landets arbetskraft, med jordnöts-, bomulls-, sesam- och trädgårdsproduktion som utgör ryggraden i den kontantgrödorsektorn. Den långa jordbrukshistorien förklarar varför oljefrön överhuvudtaget fortfarande dyker upp på denna exportlista, även om kategorin nu bara är en liten bråkdel av storleken på den återexporterade bränslehandeln som dvärgar den.
Fisk och kräftdjur tog 2,97 % (2,48 miljoner USD), en kategori som speglar Gambias lilla men riktiga atlantiska fiskeindustri. Beredningar av grönsaker, frukt eller nötter tillförde 2,27 % (1,89 miljoner USD), och salt, svavel och sten bidrog med 1,76 % (1,47 miljoner USD). Järn och stål tog 1,17 % (0,98 miljoner USD), och fordon stängde topp tio på 0,89 % (0,75 miljoner USD), troligen kopplat till samma återexportaktivitet som dominerar bränslekategorin, eftersom Gambia inte tillverkar egna fordon. Utanför bränsle når ingen enstaka kategori här ens 6% av det totala, och gapet mellan mineralbränslen och allt under det är enormt enligt standarden i vilket land som helst som täcks av denna webbplats.
Guinea-Bissau köper nästan tre fjärdedelar av allt Gambia säljer
Guinea-Bissau köpte 71,02 % av Gambias export 2023, värd 59,27 miljoner USD, en utomordentligt koncentrerad enda destination för alla länder som omfattas av denna webbplats. Mali följde på 10,60 % (8,85 miljoner USD), och Kina tog 6,93 % (5,78 miljoner USD), vilket avrundade en topp tre som utgjorde 88,54 % av det totala exportvärdet. Både Guinea-Bissau och det landlockade Mali passar in i återexportmönstret som redan är synligt i kategoridata ovan: ingen av dem producerar sin egen meningsfull olja, och båda ligger inom bekvämt räckhåll från hamnen i Banjul.
Indien lade till 2,82 % (2,35 miljoner USD) och Senegal bidrog med 1,58 % (1,32 miljoner USD). Senegal är Gambias enda landgranne, och slingrar sig runt landet på alla sidor utom Atlantkusten, vilket gör dess relativt lilla exportandel här något förvånande med tanke på hur mycket regional handel i allmänhet flyter mellan de två. Storbritannien tog 1,43 % (1,19 miljoner USD) och Vietnam lade till 1,01 % (0,84 miljoner USD). Spanien bidrog med 0,89 % (0,75 miljoner USD), Turkiet tog 0,74 % (0,62 miljoner USD) och Sydkorea stängde topp tio på 0,68 % (0,56 miljoner USD). Varje destination utanför topp tre sammanlagt uppgår till knappt en tiondel av Gambias totala exportvärde.
En exportsumma som har mer än tredubblats sedan 2019
Gambias exportsumma växte till en början långsamt för att sedan accelerera kraftigt. Den låg på 24,60 miljoner dollar 2019, och ökade sedan till 25,86 miljoner dollar 2020, i stort sett opåverkad av den pandemiska störningen som drabbade många större exportörer hårdare. Den steg igen till 26,40 miljoner dollar 2021, fortfarande en blygsam, gradvis tillväxttakt.
Sedan mer än fördubblades den totala summan till 54,91 miljoner dollar 2022, och hoppade igen till 83,45 miljoner dollar 2023, en ökning med 51,97 % från år till år. Den accelerationen stämmer väl överens med tidslinjen för de globala bränslepriserna som stiger efter Rysslands invasion av Ukraina 2022. Högre bränslepriser skulle ha gjort återexporten genom Banjul betydligt mer lukrativ i dollartermer, även utan någon förändring i den fysiska volymen av bränsle som faktiskt rör sig genom hamnen. En liten återexportekonomi som Gambias kan se sina rubriker för exportsiffror svänga kraftigt baserat på prisrörelser som sker tusentals mil bort, på marknader som den inte har något inflytande över. Huruvida Gambias exportsumma fortsätter att klättra i denna takt, eller om den lägger sig tillbaka när de regionala bränslepriserna normaliseras, kommer sannolikt att bero mer på utvecklingen på globala energimarknader än på något specifikt för Gambias egen ekonomi eller produktion.