01Belangrijkste Punten
- Gambia exporteerde in 2023 voor $83,45 miljoen aan goederen, een stijging van 51,97% ten opzichte van $54,91 miljoen in 2022, wat het exporttotaal sinds 2019 ruim verdrievoudigde.
- Minerale brandstoffen voerden elke exportcategorie aan met 72,03% ($60,11 miljoen), ook al produceert Gambia zelf geen olie.
- Guinee-Bissau kocht 71,02% van de export, ter waarde van 59,27 miljoen dollar, Gambia's belangrijkste bestemming met een ruime marge.
- De drie belangrijkste bestemmingen van Gambia, Guinee-Bissau, Mali en China, waren in 2023 goed voor 88,54% van de totale exportwaarde.
025-Jaarstrend
| Jaar | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Waarde | $24,6mln | $25,9mln | $26,4mln | $54,9mln | $83,4mln |
03Belangrijkste Exportmarkten (2023)
| Rang | Partner | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Guinee-Bissau | $59,3mln | 71,0% |
| 2 | Mali | $8,8mln | 10,6% |
| 3 | China | $5,8mln | 6,9% |
| 4 | India | $2,4mln | 2,8% |
| 5 | Senegal | $1,3mln | 1,6% |
| 6 | Verenigd Koninkrijk | $1,2mln | 1,4% |
| 7 | Vietnam | $838,7k | 1,0% |
| 8 | Spanje | $745,4k | 0,9% |
| 9 | Turkije | $619,3k | 0,7% |
| 10 | Zuid-Korea | $563,3k | 0,7% |
04Belangrijkste Exportcategorieën (2023)
| Rang | Categorie | Waarde | Aandeel |
|---|---|---|---|
| 1 | Minerale brandstoffen, minerale oliën en producten van de distillatie ervan; Bitumineuze stoffen; Minerale wassen | $60,1mln | 72,0% |
| 2 | Suikers en suikerwerk | $4,7mln | 5,7% |
| 3 | Dierlijke of plantaardige vetten en oliën en hun splitsingsproducten; Bereide eetbare vetten; Dierlijke of plantaardige was | $2,9mln | 3,5% |
| 4 | Eetbaar fruit en noten; Schil van citrusvruchten of meloenen | $2,9mln | 3,5% |
| 5 | Oliehoudende zaden en oliehoudende vruchten; Diverse granen, zaden en fruit; Industriële of geneeskrachtige planten; Stro en voer | $2,7mln | 3,3% |
| 6 | Vissen en schaaldieren, weekdieren en andere ongewervelde waterdieren | $2,5mln | 3,0% |
| 7 | Bereidingen van Groenten, Fruit, Noten of andere plantendelen | $1,9mln | 2,3% |
| 8 | Zout; Zwavel; Aarde en steen; Pleistermaterialen, kalk en cement | $1,5mln | 1,8% |
| 9 | IJzer en staal | $975,4k | 1,2% |
| 10 | Voertuigen anders dan rollend spoorwegmaterieel of trammaterieel, en onderdelen en accessoires daarvan | $745,2k | 0,9% |
05Kaart van Handelspartners
06Analyse
Een land zonder oliebronnen exporteert voornamelijk brandstof
Gambia exporteerde in 2023 voor 83,45 miljoen dollar aan goederen, een stijging van 51,97% ten opzichte van 54,91 miljoen dollar het jaar daarvoor. Minerale brandstoffen voerden in elke categorie een ruime marge aan, ter waarde van 60,11 miljoen dollar, oftewel 72,03% van het totaal, een vreemd resultaat voor een land dat zelf geen binnenlandse olieproductie heeft. Gambia heeft zichzelf gevestigd als een subregionaal herexportknooppunt, en de haven van Banjul verwerkt ongeveer 90% van de handel van het land en bedient buurlanden, waaronder Mali, Guinee-Bissau en Senegal. Brandstof die via Banjul wordt geïmporteerd en doorverkocht aan aangrenzende markten, in plaats van brandstof die Gambia zelf extraheert of raffineert, is vrijwel zeker wat deze exportcategorie feitelijk vertegenwoordigt.
Suikers en suikerwerk stonden op een verre tweede plaats met 5,67% ($4,73 miljoen), en dierlijke, plantaardige of microbiële vetten en oliën voegden 3,52% ($2,94 miljoen) toe. Fruit en noten droegen 3,45% bij (2,88 miljoen dollar), en oliehoudende zaden en oliehoudend fruit, voornamelijk aardnoten, voegden 3,29% toe (2,75 miljoen dollar), een categorie die verband houdt met een gewas dat de landbouweconomie van Gambia al generaties lang verankert. Gewassen genereren ongeveer 40% van Gambia's deviezeninkomsten en bieden werk aan ongeveer 70% van de beroepsbevolking van het land, waarbij de aardnoten-, katoen-, sesam- en tuinbouwproductie de ruggengraat vormen van die markt voor marktgewassen. Die lange landbouwgeschiedenis verklaart waarom oliezaden überhaupt nog steeds op deze exportlijst voorkomen, ook al is de categorie nu nog maar een klein deel van de omvang van de wederuitgevoerde brandstofhandel die deze categorie in de schaduw stelt.
Vis en schaaldieren namen 2,97% ($2,48 miljoen) in beslag, een categorie die de kleine maar echte Atlantische visserijsector in Gambia weerspiegelt. Bereidingen van groenten, fruit of noten voegden 2,27% ($1,89 miljoen) toe, en zout, zwavel en steen droegen 1,76% ($1,47 miljoen) bij. IJzer en staal namen 1,17% ($0,98 miljoen) in beslag, en voertuigen sloten de top tien af met 0,89% ($0,75 miljoen), waarschijnlijk gekoppeld aan dezelfde wederuitvoeractiviteit die de brandstofcategorie domineert, aangezien Gambia zelf geen voertuigen produceert. Buiten brandstof bereikt geen enkele categorie hier zelfs maar 6% van het totaal, en de kloof tussen minerale brandstoffen en alles daaronder is enorm volgens de normen van elk land dat op deze site wordt behandeld.
Guinee-Bissau koopt bijna driekwart van alles wat Gambia verkoopt
Guinee-Bissau kocht in 2023 71,02% van de Gambiaanse export, ter waarde van $59,27 miljoen, een buitengewoon geconcentreerde enkele bestemming voor elk land dat op deze site wordt behandeld. Mali volgde met 10,60% ($8,85 miljoen), en China volgde met 6,93% ($5,78 miljoen), waarmee de top drie werd afgerond die 88,54% van de totale exportwaarde uitmaakte. Zowel Guinee-Bissau als het geheel door land omgeven Mali passen in het wederuitvoerpatroon dat al zichtbaar is in de categoriegegevens hierboven: geen van beide produceert op eigen kracht olie van betekenis, en beide liggen binnen handbereik van de haven van Banjul.
India voegde 2,82% ($2,35 miljoen) toe, en Senegal droeg 1,58% ($1,32 miljoen) bij. Senegal is het enige landbuurland van Gambia en strekt zich aan alle kanten om het land uit, behalve langs de Atlantische kust, wat het relatief kleine exportaandeel hier enigszins verrassend maakt, gezien de grote regionale handel die doorgaans tussen de twee vloeit. De Verenigd Koninkrijk ontving 1,43% ($1,19 miljoen), en Vietnam voegde 1,01% ($0,84 miljoen) toe. Spanje droeg 0,89% ($0,75 miljoen) bij, Turkije nam 0,74% ($0,62 miljoen) voor zijn rekening en Zuid-Korea sloot de top tien af met 0,68% ($0,56 miljoen). Elke bestemming buiten de top drie samen vertegenwoordigt amper een tiende van de totale exportwaarde van Gambia.
Een exporttotaal dat sinds 2019 meer dan verdrievoudigd is
Het exporttotaal van Gambia groeide eerst langzaam, maar versnelde daarna sterk. Deze bedroeg in 2019 24,60 miljoen dollar en steeg vervolgens naar 25,86 miljoen dollar in 2020, grotendeels onaangetast door de pandemische verstoring die veel grotere exporteurs harder trof. Het steeg opnieuw tot 26,40 miljoen dollar in 2021, nog steeds een bescheiden, geleidelijk groeitempo.
Vervolgens verdubbelde het totaal meer dan naar $54,91 miljoen in 2022, en steeg het opnieuw naar $83,45 miljoen in 2023, een stijging van 51,97% op jaarbasis. Deze versnelling komt nauw overeen met de tijdlijn van de stijgende mondiale brandstofprijzen na de Russische invasie van Oekraïne in 2022. Hogere brandstofprijzen zouden de wederexport via Banjul in dollartermen aanzienlijk lucratiever hebben gemaakt, zelfs zonder enige verandering in de fysieke hoeveelheid brandstof die daadwerkelijk door de haven stroomt. Een kleine wederuitvoereconomie als die van Gambia kan zijn totale exportcijfers scherp zien schommelen op basis van prijsbewegingen die duizenden kilometers verderop plaatsvinden, op markten waar hij geen invloed op heeft. Of Gambia's exporttotaal in dit tempo blijft stijgen, of weer gaat dalen zodra de regionale brandstofprijzen normaliseren, zal waarschijnlijk meer afhangen van de ontwikkelingen op de mondiale energiemarkten dan van iets specifieks voor Gambia's eigen economie of productie.