01Viktiga Slutsatser
- Montserrat importerade varor till ett värde av 47,52 miljoner USD under 2023, en ökning med 21,12 % från 39,24 miljoner USD under 2022.
- Mineralbränslen stod för den största andelen av alla importkategorier med 16,76 % (7,97 miljoner USD), eftersom ön saknar egen raffinaderikapacitet.
- USA stod för 67,33 % av importen (32,00 miljoner USD), flera gånger mer än alla andra leverantörsländer tillsammans.
- Maskiner var den näst största importkategorin med 14,91 % (7,09 miljoner USD), nära kopplad till brittiskt finansierade återuppbyggnadsprojekt på ön.
025-Årig Trend
| År | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Värde | $32,6milj. | $30,7milj. | $36,5milj. | $39,2milj. | $47,5milj. |
03Största Importmarknader (2023)
| Rang | Partner | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | USA | $32,0milj. | 67,3% |
| 2 | Antigua och Barbuda | $2,6milj. | 5,6% |
| 3 | Storbritannien | $2,3milj. | 4,9% |
| 4 | Trinidad och Tobago | $1,8milj. | 3,8% |
| 5 | Belgien | $1,4milj. | 2,9% |
| 6 | Japan | $948,5tusen | 2,0% |
| 7 | Frankrike | $668,5tusen | 1,4% |
| 8 | Kina | $660,9tusen | 1,4% |
| 9 | Curaçao | $536,7tusen | 1,1% |
| 10 | Jamaica | $473,3tusen | 1,0% |
04Största Importkategorier (2023)
| Rang | Kategori | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | mineralbränslen, mineraloljor och produkter från deras destillation; Bituminösa ämnen; Mineralvaxer | $8,0milj. | 16,8% |
| 2 | Kärnreaktorer, pannor, maskiner och mekaniska apparater; Delar därav | $7,1milj. | 14,9% |
| 3 | Elektriska maskiner och utrustning samt delar därtill; Ljudinspelare och -återgivning, TV-bild- och ljudinspelare och -återgivning samt delar och tillbehör till sådana artiklar | $4,4milj. | 9,2% |
| 4 | Andra fordon än järnvägs- eller spårvägsrullande materiel, samt delar och tillbehör till dessa | $3,2milj. | 6,8% |
| 5 | Drycker, sprit och vinäger | $1,8milj. | 3,8% |
| 6 | Varor av järn eller stål | $1,8milj. | 3,7% |
| 7 | Optiska, fotografiska, kinematografiska, mät-, kontroll-, precisions-, medicinska eller kirurgiska instrument och apparater; Delar och tillbehör till dessa | $1,6milj. | 3,4% |
| 8 | Kött och ätbara slaktbiprodukter | $1,1milj. | 2,3% |
| 9 | Möbler; Sängkläder, Madrasser, Madrassstöd, Kuddar och liknande fyllda möbler; Lampor och belysningsarmaturer, inte nämnda eller inbegripna någon annanstans; Ljusskyltar, belysta namnskyltar och liknande; Prefabricerade byggnader | $1,1milj. | 2,3% |
| 10 | Plast och artiklar därav | $976,8tusen | 2,1% |
05Karta över Handelspartner
06Analys
Brittiskt finansierade återuppbyggnadsprojekt driver importen av maskiner
Montserrat importerade varor till ett värde av 47,52 miljoner USD under 2023, en ökning med 21,12 % från 39,24 miljoner USD under 2022, vilket var den kraftigaste årliga ökningen under den femåriga perioden. Mineralbränslen stod för den största andelen med 16,76 % av det totala värdet, motsvarande 7,97 miljoner USD. Ön saknar egen raffinaderikapacitet, så varje liter bränsle som förbrukas anländer redan förädlad från utlandet. Maskiner följde tätt efter med 14,91 % (7,09 miljoner USD). Den brittiska regeringens överenskommelse om ekonomiskt stöd till Montserrat för budgetåret 2023–2024 omfattade budgetstöd samt kapitalprojekt värda tiotals miljoner pund, däribland infrastrukturprojekt som utvecklingen av en större hamn och program för utrustning. Tung utrustning för projekt av den storleken måste importeras, eftersom Montserrat själv tillverkar nästan ingenting av detta slag. Öns egen byggsektor är fortfarande mycket liten, även flera decennier efter vulkanutbrottet i Soufrière Hills 1995, som tvingade större delen av befolkningen att lämna öns södra två tredjedelar. Varje grävmaskin, generator och del av hamnutrustningen som finansieras av London måste fortfarande transporteras med fartyg från någon annanstans.
Elektriska maskiner stod för ytterligare 9,21 % (4,38 miljoner USD), medan fordon bidrog med 6,83 % (3,24 miljoner USD). Drycker, sprit och vinäger stod för 3,83 % (1,82 miljoner USD), och artiklar av järn och stål för 3,71 % (1,76 miljoner USD). Optiska instrument och mätinstrument bidrog med 3,40 % (1,62 miljoner USD), och kött med 2,30 % (1,09 miljoner USD). Möbler stod för 2,26 % (1,07 miljoner USD), medan plastprodukter avslutade topp tio med 2,06 % (0,98 miljoner USD). Ingen av dessa kategorier kommer i närheten av bränslen eller maskiner. Tillsammans ger de en bild av en ö som importerar nästan allt den konsumerar, från livsmedel och byggmaterial till fordon som används för att transportera människor och varor. Montserrat producerar nästan inga tillverkade varor på egen hand, vilket innebär att importlistan mindre liknar en inköpslista över specifika nationella behov och mer en generell förteckning över allt som en liten modern ekonomi behöver för att fungera från dag till dag.
USA står för två tredjedelar av allt, medan Antigua fyller ut resten
USA stod för 67,33 % av Montserrats import under 2023, till ett värde av 32,00 miljoner USD, flera gånger mer än alla andra leverantörsländer tillsammans. Denna enskilda handelsrelation speglar både den geografiska närheten och den praktiska verkligheten att transporter av de flesta varor genom det bredare karibiska och nordamerikanska försörjningsnätverket vanligtvis går via amerikanska hamnar först. Antigua och Barbuda kom på andra plats med 5,57 % (2,65 miljoner USD). Antigua har den enda djupvattenhamnen för containerfartyg i Organisation of Eastern Caribbean States, en sammanslutning som Montserrat tillhör, vilket gör ön till en naturlig omlastningspunkt för varor som ska vidare till mindre närliggande öar. Montserrat har ingen egen djupvattenhamn som kan ta emot stora containerfartyg direkt. En betydande del av det som registreras under Antiguas namn har sannolikt sitt ursprung någon helt annanstans och passerar bara genom Antigua på väg söderut, innan det transporteras med mindre feederfartyg på den sista sträckan.
Storbritannien stod för 4,89 % (2,33 miljoner USD), en mindre andel än vad relationen kring det ekonomiska stödet kanske antyder, även om den fortfarande speglar Montserrats status som ett brittiskt utomeuropeiskt territorium. Trinidad och Tobago bidrog med 3,83 % (1,82 miljoner USD), medan Belgien stod för ytterligare 2,92 % (1,39 miljoner USD). Japan levererade 2,00 % (0,95 miljoner USD), och Frankrike bidrog med 1,41 % (0,67 miljoner USD). Kina stod för 1,39 % (0,66 miljoner USD), och Curaçao för 1,13 % (0,54 miljoner USD). Jamaica avslutade topp tio med 1,00 % (0,47 miljoner USD).
Importen har ökat under tre av de senaste fyra åren
Importvärdet sjönk bara en gång under hela pandemiperioden innan det därefter ökade stadigt varje år. Totalsumman uppgick till 32,56 miljoner USD 2019, sjönk till 30,66 miljoner USD 2020 när covid-19 störde den regionala handeln och återhämtade sig sedan till 36,49 miljoner USD 2021. Den steg till 39,24 miljoner USD 2022 och ökade kraftigt till 47,52 miljoner USD 2023, den snabbaste ökningen på ett enskilt år under hela perioden.
Ökningen 2023 sammanfaller nära med den utökade brittiska kapitalfinansieringen av infrastruktur på ön, samma investeringar som sannolikt bidrog till att höja maskinimporten under samma år. En ekonomi som är så liten och så beroende av externt stöd kommer även fortsättningsvis att se sina totala importvärden följa takten i externa investeringar snarare än förändringar i den lokala efterfrågan. När London finansierar en ny omgång projekt förändras Montserrats importstatistik. När finansieringen minskar kommer importen sannolikt att minska i motsvarande grad. Få ekonomier i denna databas är lika utsatta för budgetcykeln hos en enda utländsk regering. Ännu färre skulle visa denna exponering lika tydligt i ett enskilt års handelsstatistik som Montserrat gjorde 2023.