01Najważniejsze Informacje
- W 2023 r. Czechy wyeksportowały towary o wartości 253,33 mld dolarów, co oznacza wzrost o 4,8% w porównaniu z 241,69 mld dolarów w 2022 r., czwartym z rzędu roku wzrostu.
- Pojazdy i maszyny elektryczne niemal zrównały się z dwiema głównymi kategoriami eksportu Czech, o wartości odpowiednio 52,23 miliarda dolarów (20,6%) i 52,06 miliarda dolarów (20,6%).
- Same Niemcy kupiły 32,8% czeskiego eksportu o wartości 83,19 miliardów dolarów, czyli ponad czterokrotnie więcej niż druga w kolejności Słowacja.
- Trzy najważniejsze kierunki podróży w Czechach, Niemcy, Słowacja i Polska, łącznie odpowiadają za 47,9% wartości eksportu w 2023 r.
02Trend 5-letni
| Rok | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Wartość | $199,5mld | $192,3mld | $227,2mld | $241,7mld | $253,3mld |
03Najważniejsze Rynki Eksportowe (2023)
| Pozycja | Partner | Wartość | Udział |
|---|---|---|---|
| 1 | Niemcy | $83,2mld | 32,8% |
| 2 | Słowacja | $19,6mld | 7,7% |
| 3 | Polska | $18,5mld | 7,3% |
| 4 | Francja | $12,3mld | 4,9% |
| 5 | Austria | $10,6mld | 4,2% |
| 6 | Włochy | $10,3mld | 4,0% |
| 7 | Wielka Brytania | $9,6mld | 3,8% |
| 8 | Węgry | $9,1mld | 3,6% |
| 9 | Holandia | $8,6mld | 3,4% |
| 10 | Hiszpania | $6,8mld | 2,7% |
04Najważniejsze Kategorie Eksportowe (2023)
| Pozycja | Kategoria | Wartość | Udział |
|---|---|---|---|
| 1 | Pojazdy inne niż tabor kolejowy lub tramwajowy oraz ich części i akcesoria | $52,2mld | 20,6% |
| 2 | Maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części; Rejestratory i odtwarzacze dźwięku, rejestratory i odtwarzacze obrazu i dźwięku oraz części i akcesoria do tych artykułów | $52,1mld | 20,6% |
| 3 | Reaktory jądrowe, kotły, maszyny i urządzenia mechaniczne; Ich części | $43,2mld | 17,1% |
| 4 | Artykuły z żelaza lub stali | $8,1mld | 3,2% |
| 5 | Tworzywa sztuczne i artykuły z tworzyw sztucznych | $8,1mld | 3,2% |
| 6 | Meble; Pościel, Materace, Podstawki pod materace, Poduszki i podobne artykuły wypychane; Lampy i oprawy oświetleniowe, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone; Znaki podświetlane, podświetlane tablice znamionowe i tym podobne; Budynki prefabrykowane | $6,1mld | 2,4% |
| 7 | Przyrządy i aparatura optyczne, fotograficzne, kinematograficzne, pomiarowe, kontrolne, precyzyjne, medyczne lub chirurgiczne; Części i akcesoria do nich | $6,0mld | 2,4% |
| 8 | Żelazo i stal | $4,9mld | 1,9% |
| 9 | Paliwa mineralne, oleje mineralne i produkty ich destylacji; Substancje bitumiczne; Woski mineralne | $4,9mld | 1,9% |
| 10 | Zabawki, gry i artykuły sportowe; Części i akcesoria do nich | $4,5mld | 1,8% |
05Mapa Partnerów Handlowych
06Analiza
Pojazdy i maszyny elektryczne sprawiają, że Czechy są przemysłową potęgą eksportową
Czechy wyeksportowały w 2023 roku towary o wartości 253,33 miliardów dolarów. To wzrost o 4,8% z 241,69 miliardów dolarów rok wcześniej. We wszystkich kategoriach przodują pojazdy, których wartość wynosi 52,23 miliarda dolarów, co stanowi 20,6% całkowitej wartości eksportu. Niemal dokładnie za nimi plasują się maszyny elektryczne, również z udziałem 20,6% i wartością 52,06 miliardów dolarów. Maszyny i urządzenia mechaniczne dodały kolejne 17,1% (43,23 miliarda dolarów). Razem te trzy kategorie stanowiły znacznie ponad połowę całej sprzedaży Czech za granicę w 2023 roku. Sam sektor motoryzacyjny reprezentuje ponad jedną czwartą całkowitego czeskiego eksportu. Po policzeniu łańcucha dostaw przechodzi przez niego około 9% całego PKB kraju.
Największą nazwą branży jest Škoda Auto, w której większościowym udziałowcem jest Volkswagen, obok fabryk Hyundaia i spółki joint venture Toyota-Peugeot-Citroën. Najnowsze liczby Škody pokazują, jak ważna stała się ta operacja dla jej spółki-matki. Marka odnotowała w pierwszym kwartale 2025 r. przychody w wysokości 7,26 miliarda euro, co oznacza wzrost o 10,4% rok do roku, przy zysku operacyjnym w wysokości 546 milionów euro, co stanowi wyjątkowy wynik w Grupie Volkswagen, która w innych częściach swojego portfolio stanęła przed szerszą presją zysku. Kategorie maszyn elektrycznych i maszyn ogólnych w dużym stopniu pokrywają się z tym samym łańcuchem dostaw. Nowoczesne pojazdy zależą od komponentów, czujników i systemów sterowania, które są uwzględniane oddzielnie w danych handlowych, mimo że zasilają te same linie montażowe. Artykuły z żelaza lub stali dodały 3,2% (8,13 miliarda dolarów), a tworzywa sztuczne – kolejne 3,2% (8,11 miliarda dolarów). Meble i oprawy oświetleniowe zajęły 2,4% (6,12 miliarda dolarów). Przyrządy optyczne i medyczne dodały 2,4% (6,02 miliarda dolarów), żelazo i stal 1,9% (4,89 miliarda dolarów), paliwa mineralne 1,9% (4,86 miliarda dolarów), a zabawki, gry i sprzęt sportowy zamknęły pierwszą dziesiątkę z 1,8% (4,50 miliarda dolarów). Paliwa mineralne znajdujące się na dole tej listy są same w sobie godne uwagi. Czechy nie posiadają dostępu do morza i nie posiadają własnych znaczących zasobów ropy ani gazu, co stanowi ostry kontrast z profilami eksportu zbudowanymi wokół handlu paliwami lub żeglugą w gospodarkach przybrzeżnych w innych częściach Europy. Niezależnie od tego, jakie paliwo przetwarzają Czechy, jest ono w większości importowane i zużywane na rynku krajowym, a nie reeksportowane.
Same Niemcy kupują jedną trzecią wszystkiego, co Czechy sprzedają za granicę
Niemcy odebrali 32,8% czeskiego eksportu w 2023 roku o wartości 83,19 miliardów dolarów. To ponad czterokrotność tego, co otrzymał drugi w rankingu Słowacja. Niemcy odpowiadały za ponad 29% całkowitego obrotu handlu zagranicznego Czech w ciągu ostatnich pięciu lat, według Narodowego Banku Czeskiego, a powiązanie to jest jeszcze głębsze po stronie eksportu. Duża część tego handlu to towary pośrednie, maszyny i części samochodowe, które trafiają bezpośrednio do niemieckiego przemysłu. Na drugim miejscu znalazła się Słowacja z 7,7% (19,61 mld dolarów). Obydwa kraje były częścią jednego państwa, Czechosłowacji, do 1993 roku. Od tego czasu ich gospodarki pozostają ściśle powiązane, dzieląc łańcuchy dostaw sprzed podziału. Części i półprodukty często przekraczają granicę więcej niż raz, zanim gotowy produkt zostanie wysłany dalej, co jest zjawiskiem typowym dla ściśle zintegrowanych gospodarek produkcyjnych. Polska zajął trzecie miejsce z 7,3% (18,53 miliarda dolarów). Na Niemcy, Słowację i Polskę przypadało łącznie 47,9% całkowitej wartości eksportu.
Następnie Francja osiągnął poziom 4,9% (12,31 miliarda dolarów), a Austria 4,2% (10,64 miliarda dolarów). Włochy wzrósł o 4,0% (10,26 miliarda dolarów), a Wielka Brytania o 3,8% (9,59 miliarda dolarów). Węgry dostarczył 3,6% (9,14 miliarda dolarów), Holandia 3,4% (8,57 miliarda dolarów), a Hiszpania zamknął pierwszą dziesiątkę z wynikiem 2,7% (6,83 miliarda dolarów). Wszystkie z dziesięciu najpopularniejszych miejsc docelowych w Czechach znajdują się na terenie Unii Europejskiej, a prawie wszystkie znajdują się w odległości jednego dnia jazdy ciężarówką. To położenie geograficzne bardziej niż cokolwiek innego kształtuje miejsca, do których trafiają pojazdy i maszyny wyprodukowane w Czechach. Żaden kraj pozaeuropejski nie znajduje się w pierwszej dziesiątce, co odróżnia Czechy od mniejszych gospodarek, których listy eksportowe często opierają się na kilku odległych rynkach o wyższych marżach, aby zrównoważyć skoncentrowaną bazę regionalną.
Stały pięcioletni wzrost, przerwany jedynie przez pandemię
Eksport Czech wzrósł w ciągu czterech z ostatnich pięciu lat. W 2019 r. kwota ta wyniosła 199,47 mld dolarów. W 2020 r. spadła do 192,31 mld dolarów, gdy pandemia zakłóciła produkcję pojazdów i spowodowała zamknięcie salonów wystawowych w całej Europie. Następnie eksport wzrósł do 227,17 miliardów dolarów w 2021 r., wraz z ożywieniem produkcji samochodów. Duża część tego odbicia wynikała ze stłumionego popytu na pojazdy, który w odpowiedzi na globalny niedobór półprzewodników spowodował ograniczenie produkcji samochodów w latach 2020–2021, raczej opóźniając sprzedaż niż ją eliminując. Ich wzrosty wzrosły jeszcze bardziej, do 241,69 miliardów dolarów w 2022 r. i 253,33 miliardów dolarów w 2023 r. Dopiero rok 2020 przełamał ten schemat i nawet ten spadek był łagodny w porównaniu z wielkością odbicia, które po nim nastąpiło. Aby lepiej przyjrzeć się zmianom poszczególnych krajów partnerskich lub kategorii produktów z roku na rok, powyższe panele danych zawierają szczegółowe informacje na temat tych liczb.