Flagga för Kongo-Brazzaville - Översikt över handelsstatistik
Afrika

Kongo importerade handelsdata: 4,70 miljarder USD 2023, upp 29,4 %

Senast Uppdaterad: · Granskad av Megan Sun · Totalt Senaste Året (2023): $4,7mdr · Förändring Jämfört med Föregående År: +29,4% Visa Exportdata

01Viktiga Slutsatser

  • Kongo importerade varor för 4,70 miljarder USD 2023, en ökning med 29,4 % från 3,63 miljarder USD 2022, den starkaste tillväxten jämfört med föregående år under femårsperioden.
  • Kina levererade 27,6 % av den totala summan, värd 1,30 miljarder dollar, den överlägset största enskilda källan.
  • Frankrike och Gabon följde med 8,8 % (414,61 miljoner USD) och 6,6 % (311,37 miljoner USD); de tre bästa leverantörerna utgjorde 43,1 % av importvärdet.
  • Fartyg och flytande strukturer ledde importkategorier med 16,7 % (784,42 miljoner USD), samma kategori som rankades tvåa bland Kongos egen export.

025-Årig Trend

Kongo-Brazzaville importtrend, 5 år Linjediagram över Kongo-Brazzavilles importvärde per år: 2019 $2,2mdr, 2020 $1,9mdr, 2021 $2,4mdr, 2022 $3,6mdr, 2023 $4,7mdr $2,2mdr 2019 $1,9mdr 2020 $2,4mdr 2021 $3,6mdr 2022 $4,7mdr 2023
Kongo-Brazzaville importvärde per år
År 20192020202120222023
Värde $2,2mdr$1,9mdr$2,4mdr$3,6mdr$4,7mdr

03Största Importmarknader (2023)

RangPartnerVärdeAndel
1 Kina $1,3mdr 27,6%
2 Frankrike $414,6milj. 8,8%
3 Gabon $311,4milj. 6,6%
4 Belgien $265,2milj. 5,6%
5 USA $223,8milj. 4,8%
6 Nederländerna $176,3milj. 3,8%
7 Togo $158,5milj. 3,4%
8 Tyskland $157,1milj. 3,3%
9 Italien $124,9milj. 2,7%
10 Angola $118,6milj. 2,5%

04Största Importkategorier (2023)

RangKategoriVärdeAndel
1 Fartyg, båtar och flytande konstruktioner $784,4milj. 16,7%
2 Kärnreaktorer, pannor, maskiner och mekaniska apparater; Delar därav $668,1milj. 14,2%
3 Varor av järn eller stål $393,2milj. 8,4%
4 Kött och ätbara slaktbiprodukter $385,7milj. 8,2%
5 Elektriska maskiner och utrustning samt delar därtill; Ljudinspelare och -återgivning, TV-bild- och ljudinspelare och -återgivning samt delar och tillbehör till sådana artiklar $249,2milj. 5,3%
6 mineralbränslen, mineraloljor och produkter från deras destillation; Bituminösa ämnen; Mineralvaxer $244,7milj. 5,2%
7 Diverse kemiska produkter $197,3milj. 4,2%
8 Andra fordon än järnvägs- eller spårvägsrullande materiel, samt delar och tillbehör till dessa $181,7milj. 3,9%
9 Fisk och kräftdjur, blötdjur och andra ryggradslösa vattendjur $143,0milj. 3,0%
10 Animaliska eller vegetabiliska fetter och oljor och deras klyvningsprodukter; Beredda ätbara fetter; Animaliska eller vegetabiliska vaxer $121,1milj. 2,6%

05Karta över Handelspartner

Kongo-Brazzavilles viktigaste handelspartner, import Radialdiagram över Kongo-Brazzavilles viktigaste handelspartner efter importandel: Kina 27,6%, Frankrike 8,8%, Gabon 6,6%, Belgien 5,6%, USA 4,8%, Nederländerna 3,8%, Togo 3,4%, Tyskland 3,3%, Italien 2,7%, Angola 2,5% Kongo-Brazzaville (Detta land) Kina 27,6% Frankrike 8,8% Gabon 6,6% Belgien 5,6% USA 4,8% Nederländerna 3,8% Togo 3,4% Tyskland 3,3% Italien 2,7% Angola 2,5%

06Analys

Kina leder en bred mix av leverantörer

Kongo importerade varor till ett värde av 4,70 miljarder USD 2023, en ökning med 29,4 % från 3,63 miljarder USD året innan, den starkaste tillväxten från år till år under de fem år som denna datauppsättning täcker. Kina tillhandahöll 27,6 % av det totala värdet, värt 1,30 miljarder dollar, den i särklass största enskilda källan, en blandning av maskiner, byggmaterial och konsumtionsvaror snarare än den snäva envarurelation som Kina har som oljeköpare på exportsidan.

Frankrike rankades tvåa med 8,8 % (414,61 miljoner USD), en fortsättning på handelsbanden från kolonialtiden, och Gabon följde med 6,6 % (311,37 miljoner USD), ett närliggande oljeproducerande land som Kongo delar djupa regionala handelsförbindelser med, inklusive medlemskap i samma centralafrikanska fack som gränsar mellan den monetära och tullunionen. Tillsammans står Kina, Frankrike och Gabon, de tre bästa leverantörerna, för 43,1 % av det totala importvärdet, en mycket mindre koncentrerad spridning än vad som visar sig bland Kongos exportköpare. Belgien lade till 5,6 % (265,16 MUSD), USA 4,8 % (223,82 MUSD), Nederländerna 3,8 % (176,33 MUSD), Togo 3,4 % (158,48 MUSD), Tyskland 3,3 % (157,72 MUSD), Tyskland 3,3 % (157,72 MUSD), 7,06 MUSD, 7,06 MUSD. och Angola avrundade de tio bästa till 2,5 % (118,61 miljoner USD).

Offshorefartyg och maskiner toppar importlistan

Fartyg, båtar och flytande strukturer ledde alla importkategorier 2023, värda 784,42 miljoner USD och stod för 16,7 % av det totala värdet, samma kategori som rankades tvåa bland Kongos egen export med 8,7 % (820,85 miljoner USD). Att se denna kategori dyka upp på en framträdande plats på båda sidor av landets handel förstärker idén att specialiserad offshore-oljeinfrastruktur, fartyg som flytande produktions-, lagrings- och lossningsenheter som används på Kongos råoljefält, verkligen representerar en stor och återkommande rad i landets övergripande varuhandel, separat från den underliggande råoljan i sig. Oavsett om detta återspeglar fartyg som förs in i kongolesiska vatten för utveckling av nya fält, omdistribueras från någon annanstans, eller utbyts mellan operatörer när kontrakt byter ägare, antyder mönstret att offshoretjänstsidan av oljebranschen genererar handelsflöden nästan lika stora i dollartermer som vissa hela produktkategorier på andra håll i ekonomin. Maskiner och mekaniska apparater följde med 14,2 % (668,05 miljoner USD), mycket av det sannolikt industriell utrustning knuten till oljesektorn, och järn- och stålartiklar ökade med 8,4 % (393,20 miljoner USD).

Kött och ätbara slaktbiprodukter bidrog med 8,2 % (385,74 miljoner USD), och elektriska maskiner ökade med 5,3 % (249,24 miljoner USD). Mineralbränslen, mineraloljor och relaterade destillationsprodukter bidrog med 5,2 % (244,68 miljoner USD), en anmärkningsvärd post med tanke på att Kongo själv är en betydande råoljeexportör. Rapportering om Kongos energisektor förklarar att landets enda raffinaderi bearbetar ungefär 600 000 ton bränsle årligen mot ett uppskattat nationella behov på 1,2 miljoner ton, vilket gör Kongo beroende av importerade raffinerade produkter trots att det producerar egen råolja, en bristande överensstämmelse på grund av en nedgång i reframaterialsektorn som har lett till mindre av någon brunnsektor. stigande inhemsk bränsleefterfrågan. Planerna för ett större raffinaderi nära den befintliga fabriken syftar till att täppa till mycket av det gapet under de kommande åren, men tills en sådan anläggning är fullt i drift kommer import av raffinerat bränsle sannolikt att förbli en del av Kongos importräkning. Kemiska produkter ökade med 4,2% (197,28 miljoner USD), fordon 3,9% (181,69 miljoner USD), fisk och kräftdjur 3,0% (142,99 miljoner USD), och animaliska och vegetabiliska fetter och oljor avrundade topp tio på 2,6% (121,09 miljoner USD).

En stadig flerårig klättring

Kongos importsumma har stigit under fyra av de senaste fem åren. Den uppgick till 2,24 miljarder USD 2019, sjönk till 1,91 miljarder USD 2020 när pandemin störde den globala handeln, återhämtade sig sedan till 2,35 miljarder USD 2021 och klättrade ytterligare till 3,63 miljarder USD 2022 och 4,70 miljarder USD 2023, en ökning med 4 % jämfört med 20 år och mer än 20 år. mycket stadigare stigning än de skarpa svängningarna som syns på Kongos exportsida över samma sträcka.

Mot de 9,47 miljarder dollar som Kongo exporterades 2023, lämnar denna importsumma landet med ett handelsöverskott på cirka 4,77 miljarder dollar, en bekväm kudde byggd nästan helt på råoljeintäkter som bekvämt dvärgar kostnaden för allt landet köper från utlandet, från offshorefartyg och maskiner till matbränsle och importerat raffinaderi. För en närmare titt på hur enskilda partnerländer eller produktkategorier fördelar sig år för år, ger datapanelerna ovan den fullständiga detaljen bakom dessa siffror.

07Vanliga Frågor

Kongo importerade varor till ett värde av 4,70 miljarder USD 2023, en ökning med 29,4 % från 3,63 miljarder USD 2022.

Kina är Kongos främsta importleverantör och står för 27,6 % av den totala importen, värd 1,30 miljarder USD 2023.

Fartyg, båtar och flytande strukturer är Kongos största importkategori och stod för 16,7 % av det totala importvärdet, eller 784,42 miljoner USD, 2023.

Kongos import ökade med 29,4 % 2023, från 3,63 miljarder USD 2022 till 4,70 miljarder USD, den starkaste tillväxten jämfört med föregående år under femårsperioden.