01Viktiga Slutsatser
- Luxemburg exporterade varor för 16,37 miljarder USD 2023, en minskning med 2,38 % från 16,77 miljarder USD 2022.
- Järn och stål rankades på fjärde plats bland exportkategorier med 9,16 % (1,50 miljarder USD), knutet till ArcelorMittal, världens största ståltillverkare, som har behållit sitt huvudkontor i Luxemburg genom varje företagsfusion sedan 1911.
- Gummi och artiklar därav utgjorde 5,40 % (883,54 miljoner USD), vilket återspeglar Goodyears stora däcktillverknings- och innovationskomplex i Colmar-Berg.
- Tyskland absorberade 25,52 % av Luxemburgs export, värd 4,18 miljarder dollar, mer än någon annan destination.
025-Årig Trend
| År | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Värde | $14,7mdr | $13,5mdr | $16,2mdr | $16,8mdr | $16,4mdr |
03Största Exportmarknader (2023)
| Rang | Partner | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | Tyskland | $4,2mdr | 25,5% |
| 2 | Frankrike | $2,5mdr | 15,6% |
| 3 | Belgien | $2,0mdr | 12,3% |
| 4 | Nederländerna | $1,1mdr | 6,8% |
| 5 | Italien | $717,8milj. | 4,4% |
| 6 | USA | $512,7milj. | 3,1% |
| 7 | Spanien | $452,2milj. | 2,8% |
| 8 | Storbritannien | $406,1milj. | 2,5% |
| 9 | Polen | $393,5milj. | 2,4% |
| 10 | Österrike | $318,6milj. | 1,9% |
04Största Exportkategorier (2023)
| Rang | Kategori | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | Kärnreaktorer, pannor, maskiner och mekaniska apparater; Delar därav | $2,1mdr | 12,8% |
| 2 | Andra fordon än järnvägs- eller spårvägsrullande materiel, samt delar och tillbehör till dessa | $1,6mdr | 9,8% |
| 3 | Plast och artiklar därav | $1,6mdr | 9,8% |
| 4 | Järn och stål | $1,5mdr | 9,2% |
| 5 | Varor av järn eller stål | $977,6milj. | 6,0% |
| 6 | Gummi och varor därav | $883,5milj. | 5,4% |
| 7 | Elektriska maskiner och utrustning samt delar därtill; Ljudinspelare och -återgivning, TV-bild- och ljudinspelare och -återgivning samt delar och tillbehör till sådana artiklar | $851,6milj. | 5,2% |
| 8 | Mejeriprodukter; Fågelägg; Naturlig honung; Ätliga produkter av animaliskt ursprung, inte specificerade eller inkluderade någon annanstans | $717,7milj. | 4,4% |
| 9 | Aluminium och varor därav | $572,0milj. | 3,5% |
| 10 | Papper och kartong; Varor av pappersmassa, av papper eller av kartong | $426,6milj. | 2,6% |
05Karta över Handelspartner
06Analys
Ett hundraårigt stålarv formar fortfarande Luxemburgs export
Luxemburg exporterade varor till ett värde av 16,37 miljarder USD 2023, en minskning med 2,38 % från 16,77 miljarder USD 2022. Maskiner toppade varje exportkategori med 12,79 % av det totala antalet, värt 2,09 miljarder USD, följt av fordon med 9,83 % (1,61 miljarder USD) och plast till % (1,8 miljarder USD). Järn och stål rankades på fjärde plats med 9,16 % (1,50 miljarder USD), och artiklar av järn eller stål ökade med ytterligare 5,97 % (977,59 miljoner USD). Luxembourg rankades bland världens sex största stålproducenter före första världskriget, och ARBED-företaget som bildades 1911 växte till vad som blev ArcelorMittal 2006, världens största ståltillverkningskoncern, som har behållit sitt huvudkontor i Luxemburg genom varje fusion. Stål utgör nu bara en liten del av landets ekonomiska produktion jämfört med dess topp, men industrins exportfotavtryck är fortfarande betydande. Maskiner och fordon avrundar toppen av listan med den typ av specialiserad industri- och precisionsutrustning som en liten, rik tillverkningsbas tenderar att producera för export. Luxemburgs egen befolkning är alldeles för liten för att absorbera den volymen varor internt, så nästan hela landet måste hitta köpare utomlands.
Gummi och artiklar därav bidrog med 5,40 % (883,54 miljoner USD). Goodyears innovationscenter i Luxemburg, som öppnades 1957, driver däckforskning och -utveckling för koncernen tillsammans med sin motsvarighetsanläggning i Akron, Ohio, och Colmar-Berg-anläggningen har vuxit till Goodyears största produktionskomplex i Europa för lastbils- och schaktmaskiner. Elektriska maskiner stod för 5,20 % (851,65 miljoner USD), och mejeriprodukter, ägg och honung ökade med 4,38 % (717,68 miljoner USD), en anmärkningsvärt stor andel av exporten för ett land av Luxemburgs lilla storlek. Aluminium bidrog med 3,49 % (571,98 miljoner USD), och papper och kartong stängde topp tio på 2,61 % (426,60 miljoner USD). Särskilt mejeriexporten sticker ut med tanke på Luxemburgs lilla landområde, vilket speglar en koncentrerad, effektiv jordbruksbearbetningssektor snarare än någon storskalig jordbruksbas.
Tyskland köper en fjärdedel av Luxemburgs export
Tyskland absorberade 25,52 % av Luxemburgs export 2023, värd 4,18 miljarder USD, mer än någon annan destination. Frankrike rankades tvåa med 15,57 % (2,55 miljarder USD), och Belgien kom på tredje plats med 12,31 % (2,02 miljarder USD). Tillsammans utgjorde dessa tre närliggande marknader 53,40 % av det totala exportvärdet, mer än hälften av allt Luxemburg säljer utomlands koncentrerat till de länder som fysiskt omger det. Den geografiska koncentrationsnivån är ovanlig även bland små europeiska ekonomier, av vilka de flesta sprider sin export över en bredare krets av köpare.
Nederländerna absorberade 6,77 % (1,11 miljarder USD) och Italien tog 4,39 % (717,75 miljoner USD). USA tillhandahöll en marknad för 3,13 % (512,73 miljoner USD) av Luxemburgs export, och Spanien absorberade 2,76 % (452,24 miljoner USD). Storbritannien tog 2,48% (406,06 miljoner USD), Polen lade till 2,40% (393,48 miljoner USD), och Österrike stängde topp tio på 1,95% (318,64 miljoner USD). Den stora koncentrationen på omedelbara och nära grannar är typiskt för en liten, inlandsekonomi där väg- och järnvägsfrakt till närliggande marknader kostar mycket mindre än att frakta varor längre bort. Luxemburgs läge vid korsningen mellan Frankrike, Tyskland och Belgien har format dess industriella bas i mer än ett sekel. Fabriker där kan frakta tunga varor som stål och färdiga fordon till stora marknader inom en enda dags bilfärd, snarare än att förlita sig på hamnar eller långdistansfraktnät som många andra exportörer måste.
Exporten har minskat för andra året i rad
Luxemburgs exportsumma har stigit under större delen av de senaste fem åren innan den dragit tillbaka något. Den låg på 14,67 miljarder dollar 2019, sjönk till 13,51 miljarder dollar 2020 när pandemin störde handeln, klättrade sedan till 16,25 miljarder dollar 2021 och ytterligare till 16,77 miljarder dollar 2022, höjdpunkten för femårsfönstret. Den minskade till 16,37 miljarder dollar 2023, ett andra år i rad med endast blygsamma rörelser efter den kraftiga återhämtningen 2021.
Till skillnad från några av sina större europeiska grannar, svängde inte Luxemburgs exportsumma dramatiskt med energiprisuppgången 2022. Dess exportmix lutar mer mot tillverkade varor, stål, däck och maskiner än mot de bränsle- och råvarukategorier som drev skarpare prisrelaterade svängningar på andra håll. Den stabilare profilen återspeglar landets långvariga roll som en stabil industri- och tillverkningsbas inbäddad mellan tre mycket större ekonomier, snarare än en resursexportör som är utsatt för globala råvarucykler. Små rörelser från år till år som nedgången på 2,38 % år 2023 är mycket mer typiska för Luxemburgs exporthistoria än de kraftiga svängningarna som setts i bränsleberoende eller råvarutunga ekonomier på andra håll på denna webbplats.