01Viktiga Slutsatser
- Malaysia exporterade varor till ett värde av 312,61 miljarder USD 2023, en minskning med 11,24 % från 352,19 miljarder USD 2022.
- Elektriska maskiner ledde varje exportkategori med 38,08 % (119,04 miljarder USD), vilket återspeglar Malaysias globala roll inom halvledarförpackning och testning.
- Animaliska och vegetabiliska fetter och oljor, till stor del palmolja, rankades på fjärde plats med 5,40 % (16,88 miljarder USD), kopplat till Malaysias status som världens näst största palmoljeproducent.
- Singapore absorberade 15,38 % av Malaysias export, värd 48,09 miljarder dollar, mer än någon annan destination.
025-Årig Trend
| År | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Värde | $240,2mdr | $234,1mdr | $299,2mdr | $352,2mdr | $312,6mdr |
03Största Exportmarknader (2023)
| Rang | Partner | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | Singapore | $48,1mdr | 15,4% |
| 2 | Kina | $42,1mdr | 13,5% |
| 3 | USA | $35,5mdr | 11,3% |
| 4 | Hongkong | $19,7mdr | 6,3% |
| 5 | Japan | $18,8mdr | 6,0% |
| 6 | Thailand | $12,9mdr | 4,1% |
| 7 | Sydkorea | $12,3mdr | 3,9% |
| 8 | Vietnam | $11,4mdr | 3,6% |
| 9 | Indonesien | $11,2mdr | 3,6% |
| 10 | Australien | $10,9mdr | 3,5% |
04Största Exportkategorier (2023)
| Rang | Kategori | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | Elektriska maskiner och utrustning samt delar därtill; Ljudinspelare och -återgivning, TV-bild- och ljudinspelare och -återgivning samt delar och tillbehör till sådana artiklar | $119,0mdr | 38,1% |
| 2 | mineralbränslen, mineraloljor och produkter från deras destillation; Bituminösa ämnen; Mineralvaxer | $51,6mdr | 16,5% |
| 3 | Kärnreaktorer, pannor, maskiner och mekaniska apparater; Delar därav | $23,9mdr | 7,7% |
| 4 | Animaliska eller vegetabiliska fetter och oljor och deras klyvningsprodukter; Beredda ätbara fetter; Animaliska eller vegetabiliska vaxer | $16,9mdr | 5,4% |
| 5 | Optiska, fotografiska, kinematografiska, mät-, kontroll-, precisions-, medicinska eller kirurgiska instrument och apparater; Delar och tillbehör till dessa | $13,7mdr | 4,4% |
| 6 | Plast och artiklar därav | $9,0mdr | 2,9% |
| 7 | Aluminium och varor därav | $6,0mdr | 1,9% |
| 8 | Järn och stål | $5,9mdr | 1,9% |
| 9 | Diverse kemiska produkter | $5,6mdr | 1,8% |
| 10 | Gummi och varor därav | $5,5mdr | 1,8% |
05Karta över Handelspartner
06Analys
Halvledare förankrar Malaysias exportekonomi
Malaysia exporterade varor till ett värde av 312,61 miljarder USD 2023, en minskning med 11,24 % från 352,19 miljarder USD 2022. Elektriska maskiner toppade varje exportkategori med stor marginal på 38,08 % av det totala, värt 119,04 miljarder USD. Malaysia har ungefär 7 % av den globala halvledarmarknaden och bidrar med cirka 13 % av världens halvledartestning och förpackning, med exporten som uppgick till cirka 130 miljarder USD 2024. Penang, känd som Silicon Valley of the East, förankrar detta ekosystem och drar både utländska och inhemska investeringar till en sektor som sysselsätter ungefär 100 000 personer direkt i halvledarrelaterade roller. Mineralbränslen kom på andra plats med 16,52 % (51,64 miljarder USD), vilket återspeglar Malaysias egen olje- och gasproduktion vid sidan av dess exportterminaler för flytande naturgas. Det statliga energibolaget Petronas driver mycket av den uppströmsproduktionen, vilket ger Malaysia en genuin inhemsk resursbas att exportera snarare än att bara förlita sig på återexport eller bearbetning av importerad råolja, till skillnad från några av dess regionala grannar.
Maskiner bidrog med 7,66 % (23,93 miljarder USD). Animaliska, vegetabiliska och mikrobiella fetter och oljor, till stor del palmolja, rankades på fjärde plats med 5,40 % (16,88 miljarder USD). Malaysia är världens näst största palmoljeproducent och exportör efter Indonesien, med malaysisk produktion som står för 26 % av världsproduktionen och 34 % av världsexporten 2020. Optiska instrument och mätinstrument, nära knutna till samma elektronikekosystem som toppkategorin, ökade med 4,37 % (13,66 miljarder USD). Plast bidrog med 2,89 % (9,03 miljarder USD), aluminium tillförde 1,90 % (5,95 miljarder USD) och järn och stål ökade med 1,89 % (5,91 miljarder USD). Kemiska produkter som inte klassificerats någon annanstans bidrog med 1,80 % (5,64 miljarder USD), och gummi och artiklar därav, en kategori som inkluderar Malaysias stora handsktillverkningsindustri, stängde topp tio på 1,76 % (5,51 miljarder USD). Malaysiska tillverkare byggde upp en betydande produktionskapacitet för gummihandskar under pandemitidens ökning av global efterfrågan, och den installerade kapaciteten fortsätter att skicka handskar och relaterade gummivaror till sjukvårdssystem över hela världen även om ordervolymerna från den extraordinära pandemitiden sedan länge har normaliserats.
Singapore och Kina leder en bred, diversifierad köparlista
Singapore absorberade 15,38 % av Malaysias export 2023, värd 48,09 miljarder USD, mer än någon annan destination. Den andelen återspeglar djup integration mellan de två angränsande ekonomierna. Singapore fungerar också som ett regionalt handels- och logistiknav, så en meningsfull del av varor som registreras som på väg dit fortsätter i slutändan till andra slutmarknader. Kina rankades tvåa med 13,48 % (42,15 miljarder USD), och USA kom på tredje plats med 11,34 % (35,46 miljarder USD), mycket av det elektronik- och halvledarprodukter. Tillsammans utgjorde dessa tre bästa marknader 40,21 % av det totala exportvärdet.
Hongkong tillhandahöll en marknad för 6,30 % (19,70 miljarder USD) av Malaysias export, och Japan absorberade 6,01 % (18,79 miljarder USD). Thailand tog 4,12 % (12,87 miljarder USD) och Sydkorea absorberade 3,92 % (12,25 miljarder USD). Vietnam bidrog med 3,65 % (11,40 miljarder USD), Indonesien lade till 3,57 % (11,16 miljarder USD) och Australien stängde topp tio på 3,50 % (10,94 miljarder USD). Det spridda över Sydostasien, Östasien och bortom återspeglar Malaysias position som en tillverknings- och logistiknod inbäddad i flera överlappande regionala leveranskedjor samtidigt.
En topp från 2022 har gett vika för en skarp tillbakadragning
Malaysias exportsumma har stigit stadigt under större delen av de senaste fem åren innan det drog sig tillbaka. Den låg på 240,21 miljarder dollar 2019, minskade något till 234,05 miljarder dollar 2020 när pandemin störde handeln, hoppade sedan till 299,23 miljarder dollar 2021 och ytterligare till 352,19 miljarder dollar 2022, höjdpunkten för femårsfönstret. Den föll till 312,61 miljarder dollar 2023, en minskning med 11,24% från den toppen.
Ökningen 2022 följde med en global halvledarboom och förhöjda råvarupriser för både bränsle och palmolja, som båda svalnade till och med 2023 när efterfrågan på chip normaliserades och energipriserna lättade från sina toppar efter invasionen. Efterfrågecykler för elektronik rör sig i fleråriga vågor knutna till scheman för utbyte av konsumentenheter och utbyggnad av datacenter, så en tillbakagång efter ett ovanligt starkt 2022 passar ett mönster som denna industri har visat tidigare. Ett land som är inbäddat i globala halvledarförsörjningskedjor kommer sannolikt att fortsätta se sin totala export röra sig med den bredare kretscykeln mer än med något specifikt som händer i själva Malaysia. Geopolitiska förändringar lägger till ytterligare ett lager av osäkerhet utöver den vanliga cykeln. Stigande handelsspänningar mellan USA och Kina har drivit vissa chipfirmor att diversifiera produktionen bort från Kina, och Malaysia har positionerat sig för att ta en del av denna omlokalisering. Den dynamiken kan stödja exporttillväxten under kommande år även när den underliggande halvledarcykeln fortsätter att svänga.