01Viktiga Slutsatser
- Mauretanien importerade varor för 4,82 miljarder USD 2023, en minskning med 5,90 % från 5,12 miljarder USD 2022.
- Mineralbränslen var den överlägset största importkategorin, med 35,99 % (1,73 miljarder USD), eftersom Mauretanien nästan inte förädlar sitt eget bränsle.
- Förenade Arabemiraten tillhandahöll 18,44 % av importen (888,44 miljoner USD), mer än något annat land, till stor del bränsle som leds genom Gulfhandeln.
- Belgien stod för 10,79 % av importen (519,64 miljoner USD), vilket återspeglar Antwerpens roll som en konsolideringshamn för varor på väg till Västafrika.
025-Årig Trend
| År | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Värde | $3,5mdr | $2,7mdr | $3,9mdr | $5,1mdr | $4,8mdr |
03Största Importmarknader (2023)
| Rang | Partner | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | Förenade Arabemiraten | $888,4milj. | 18,4% |
| 2 | Spanien | $615,1milj. | 12,8% |
| 3 | Belgien | $519,6milj. | 10,8% |
| 4 | Kina | $386,0milj. | 8,0% |
| 5 | Frankrike | $334,3milj. | 6,9% |
| 6 | Marocko | $225,0milj. | 4,7% |
| 7 | Brasilien | $223,4milj. | 4,6% |
| 8 | USA | $185,5milj. | 3,9% |
| 9 | Indonesien | $158,2milj. | 3,3% |
| 10 | Malaysia | $151,7milj. | 3,1% |
04Största Importkategorier (2023)
| Rang | Kategori | Värde | Andel |
|---|---|---|---|
| 1 | mineralbränslen, mineraloljor och produkter från deras destillation; Bituminösa ämnen; Mineralvaxer | $1,7mdr | 36,0% |
| 2 | Kärnreaktorer, pannor, maskiner och mekaniska apparater; Delar därav | $452,1milj. | 9,4% |
| 3 | Animaliska eller vegetabiliska fetter och oljor och deras klyvningsprodukter; Beredda ätbara fetter; Animaliska eller vegetabiliska vaxer | $338,0milj. | 7,0% |
| 4 | Socker och sockerkonfektyr | $303,3milj. | 6,3% |
| 5 | Spannmål | $247,2milj. | 5,1% |
| 6 | Andra fordon än järnvägs- eller spårvägsrullande materiel, samt delar och tillbehör till dessa | $232,2milj. | 4,8% |
| 7 | Elektriska maskiner och utrustning samt delar därtill; Ljudinspelare och -återgivning, TV-bild- och ljudinspelare och -återgivning samt delar och tillbehör till sådana artiklar | $196,6milj. | 4,1% |
| 8 | Varor av järn eller stål | $169,1milj. | 3,5% |
| 9 | Farmaceutiska produkter | $131,7milj. | 2,7% |
| 10 | Mejeriprodukter; Fågelägg; Naturlig honung; Ätliga produkter av animaliskt ursprung, inte specificerade eller inkluderade någon annanstans | $81,1milj. | 1,7% |
05Karta över Handelspartner
06Analys
Bränsle från viken dominerar importräkningen
Mauretanien importerade varor till ett värde av 4,82 miljarder USD 2023, en minskning med 5,90 % från 5,12 miljarder USD 2022. Mineralbränslen ledde varje kategori med stor marginal på 35,99 % av totalen, värd 1,73 miljarder USD. Mauretanien har begränsad egen raffineringskapacitet, så dieseln och bensinen som driver dess lastbilar, generatorer och fiskeflotta anländer till stor del redan raffinerade. Landets enda raffinaderi, i Nouadhibou, har en kapacitet på 20 000 fat per dag men kör vanligtvis bara på ungefär en fjärdedel av detta, medan den nationella konsumtionen av raffinerade produkter nådde 32 000 fat per dag 2023. Gapet mellan vad det raffinaderiet kan producera och vad landet faktiskt förbränner måste fyllas helt med import. Förenade Arabemiraten stod för 18,44 % av Mauretaniens import (888,44 miljoner USD), mer än något annat land, och bränsle är den största anledningen till detta. Emiratihamnen Fujairah är värd för Mellanösterns största kommersiella lagringskapacitet för raffinerade produkter och ligger i hjärtat av en energihandelskorridor som sträcker sig från Suezkanalen till Asien och Afrika. Bränsle som aldrig berört Emiratis mark i någon meningsfull mening räknas fortfarande som att komma från Förenade Arabemiraten när det passerar genom ett handelsnav i viken som Fujairah på väg till Mauretanien.
Maskiner, pannor och kärnreaktordelar ökade med 9,38 % (452,13 miljoner USD), till stor del utrustning som matade landets gruv- och energisektorer. Den kategorin sitter på andra sidan av samma järnmalms- och guldhistoria som dominerar Mauretaniens export. Att utvinna och frakta dessa varor kräver tunga maskiner som landet inte bygger själv, så utrustning strömmar in även när malm och metall rinner ut. Animaliska och vegetabiliska fetter och oljor bidrog med 7,02 % (338,02 miljoner USD) och sockerarter tillsatte 6,30 % (303,28 miljoner USD), två matvaror som Mauretanien inte kan växa tillräckligt av på egen hand. Spannmål levererade 5,13 % (247,22 miljoner USD), en kategori som är viktigare än vad rankningen antyder i ett land där inhemska spannmålsskördar ligger långt under vad befolkningen behöver. Fordon ökade med 4,82 % (232,21 miljoner USD). Elektriska maskiner bidrog med 4,08% (196,58 miljoner USD), och järn- och stålartiklar ökade med 3,51% (169,07 miljoner USD). Farmaceutiska produkter levererade 2,73% (131,71 miljoner USD), och mejeriprodukter stängde topp tio på 1,68% (81,15 miljoner USD).
Socker kommer från Brasilien, matolja från Sydostasien
Spanien levererade 12,77 % av Mauretaniens import 2023, värd 615,14 miljoner dollar, den näst största källan efter Förenade Arabemiraten. Belgien följde efter med 10,79 % (519,64 miljoner USD), en överdimensionerad andel för ett land utan direkt handelsrelation byggd på råvaror. Antwerpen har blivit ett konsolideringsnav för varor på väg till Västafrika, och även produkter tillverkade på andra håll i Europa hämtar ofta ett belgiskt ursprung när de passerar hamnen. Kina ökade med 8,01% (385,99 miljoner USD), och Frankrike bidrog med 6,94% (334,26 miljoner USD). Marocko levererade 4,67 % (224,95 miljoner USD), vilket återspeglar handel över land mellan de två grannarna.
Brasilien levererade 4,64 % (223,36 miljoner USD), och kopplingen till Mauretaniens importkorg är direkt. Brasilien är världens största exportör av socker och står för nästan 40 % av den globala sockerexporten, och socker är en av Mauretaniens tio största importkategorier. USA levererade 3,85 % (185,53 miljoner USD). Indonesien och Malaysia avrundade de tio bästa till 3,28 % (158,23 miljoner USD) och 3,15 % (151,71 miljoner USD). Indonesia och Malaysia står tillsammans för ungefär fyra femtedelar av världens palmoljeexport, vilket stämmer överens med de vegetabiliska oljorna och fetterna som ligger nära toppen av Mauretaniens importkategorier.
En post-pandemisk topp har börjat lätta
Importvärdena steg i tre raka år innan de drog sig tillbaka. Den totala summan uppgick till 3,52 miljarder dollar 2019 och sjönk sedan till 2,74 miljarder dollar 2020 när pandemin störde handeln. Den återhämtade sig till 3,86 miljarder dollar 2021, och hoppade sedan till 5,12 miljarder dollar 2022, höjdpunkten för femårsperioden. Den minskade till 4,82 miljarder dollar 2023, en minskning med 5,90 % från den toppen.
Mauretaniens importräkning följer två saker nära: globala bränslepriser och landets egen gruv- och energiinvesteringscykel. Toppen 2022 stämmer överens med en period av förhöjda globala energipriser, och tillbakagången 2023 spårar deras reträtt. Med mineralbränslen värda mer än en tredjedel av allt landet köper från utlandet, kommer svängningar på oljemarknaden att fortsätta att flytta Mauretaniens importsiffror mer än någon förändring i mat eller konsumenternas efterfrågan hemma. Gruvsektorn lägger till en andra hävstång utöver det. Tyngre investeringar i ny järnmalms- eller guldkapacitet drar in mer maskinimport samtidigt, vilket är en del av varför 2022 års energiprishöjning och gruvexpansion visade sig tillsammans i samma års totalsumma.