01Najważniejsze Informacje
- W 2023 r. Mauretania zaimportowała towary o wartości 4,82 mld dolarów, co oznacza spadek o 5,90% w porównaniu z 5,12 mld dolarów w 2022 r.
- Zdecydowanie największą kategorią importu były paliwa mineralne, których udział wyniósł 35,99% (1,73 miliarda dolarów), ponieważ Mauretania prawie w ogóle nie rafinuje własnego paliwa.
- Zjednoczone Emiraty Arabskie dostarczyły 18,44% importu (888,44 mln dolarów), więcej niż jakikolwiek inny kraj, głównie paliwa kierowanego przez centra handlowe w Zatoce Perskiej.
- Belgia zapewniła 10,79% importu (519,64 mln USD), co odzwierciedla rolę Antwerpii jako portu konsolidacyjnego dla towarów kierowanych do Afryki Zachodniej.
02Trend 5-letni
| Rok | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Wartość | $3,5mld | $2,7mld | $3,9mld | $5,1mld | $4,8mld |
03Najważniejsze Rynki Importowe (2023)
| Pozycja | Partner | Wartość | Udział |
|---|---|---|---|
| 1 | Zjednoczone Emiraty Arabskie | $888,4mln | 18,4% |
| 2 | Hiszpania | $615,1mln | 12,8% |
| 3 | Belgia | $519,6mln | 10,8% |
| 4 | Chiny | $386,0mln | 8,0% |
| 5 | Francja | $334,3mln | 6,9% |
| 6 | Maroko | $225,0mln | 4,7% |
| 7 | Brazylia | $223,4mln | 4,6% |
| 8 | Stany Zjednoczone | $185,5mln | 3,9% |
| 9 | Indonezja | $158,2mln | 3,3% |
| 10 | Malezja | $151,7mln | 3,1% |
04Najważniejsze Kategorie Importowe (2023)
| Pozycja | Kategoria | Wartość | Udział |
|---|---|---|---|
| 1 | Paliwa mineralne, oleje mineralne i produkty ich destylacji; Substancje bitumiczne; Woski mineralne | $1,7mld | 36,0% |
| 2 | Reaktory jądrowe, kotły, maszyny i urządzenia mechaniczne; Ich części | $452,1mln | 9,4% |
| 3 | Tłuszcze i oleje zwierzęce lub roślinne oraz produkty ich rozkładu; Gotowe tłuszcze jadalne; Woski zwierzęce lub roślinne | $338,0mln | 7,0% |
| 4 | Cukry i wyroby cukiernicze | $303,3mln | 6,3% |
| 5 | Zboża | $247,2mln | 5,1% |
| 6 | Pojazdy inne niż tabor kolejowy lub tramwajowy oraz ich części i akcesoria | $232,2mln | 4,8% |
| 7 | Maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części; Rejestratory i odtwarzacze dźwięku, rejestratory i odtwarzacze obrazu i dźwięku oraz części i akcesoria do tych artykułów | $196,6mln | 4,1% |
| 8 | Artykuły z żelaza lub stali | $169,1mln | 3,5% |
| 9 | Produkty farmaceutyczne | $131,7mln | 2,7% |
| 10 | Produkty mleczne; Jaja ptasie; Naturalny miód; Jadalne produkty pochodzenia zwierzęcego, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone | $81,1mln | 1,7% |
05Mapa Partnerów Handlowych
06Analiza
Paliwo z Zatoki Perskiej dominuje w rachunku importowym
W 2023 r. Mauretania zaimportowała towary o wartości 4,82 mld dolarów, co oznacza spadek o 5,90% w porównaniu z 5,12 mld dolarów w 2022 r. Paliwa mineralne przodują w każdej kategorii z dużą przewagą, stanowiąc 35,99% całości, wartej 1,73 mld dolarów. Mauretania ma ograniczone własne moce rafineryjne, więc olej napędowy i benzyna napędzające jej ciężarówki, generatory i flotę rybacką w większości docierają już rafinowane. Jedyna rafineria w kraju, w Nouadhibou, ma zdolność produkcyjną 20 000 baryłek dziennie, ale zazwyczaj wykorzystuje jedynie około jednej czwartej tej mocy, podczas gdy krajowa konsumpcja produktów rafinowanych osiągnęła w 2023 r. 32 000 baryłek dziennie.. Lukę pomiędzy tym, co może wyprodukować rafineria, a tym, co kraj faktycznie spala, należy w całości wypełnić importem. Zjednoczone Emiraty Arabskie dostarczyły 18,44% importu Mauretanii (888,44 mln USD), więcej niż jakikolwiek inny kraj, a głównym powodem jest paliwo. Emirajski port Fujairah zapewnia największą na Bliskim Wschodzie komercyjną pojemność magazynowania produktów rafinowanych i znajduje się w sercu korytarza handlu energią rozciągającego się od Kanału Sueskiego do Azji i Afryki. Paliwo, które w żadnym znaczącym sensie nigdy nie dotknęło ziemi Emiratów, nadal liczy się jako pochodzące ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, jeśli w drodze do Mauretanii przejdzie przez węzeł handlowy w Zatoce Perskiej, taki jak Fujairah.
Maszyny, kotły i części reaktorów jądrowych dodały 9,38% (452,13 mln dolarów), głównie sprzęt zasilający krajowe sektory wydobywcze i energetyczne. Kategoria ta znajduje się po drugiej stronie tej samej historii rudy żelaza i złota, która dominuje w eksporcie Mauretanii. Wydobywanie i transport tych towarów wymaga użycia ciężkich maszyn, których kraj sam nie buduje, więc sprzęt napływa nawet wtedy, gdy wypływają rudy i metale. Tłuszcze i oleje zwierzęce i roślinne stanowiły 7,02% (338,02 mln USD), a cukry 6,30% (303,28 mln USD), czyli dwa podstawowe produkty spożywcze, których Mauretania nie jest w stanie samodzielnie wyhodować w wystarczającej ilości. Zboża dostarczyły 5,13% (247,22 mln dolarów), a kategoria ta ma większe znaczenie, niż sugeruje ranking w kraju, w którym krajowe zbiory zbóż są znacznie mniejsze od potrzeb ludności. Pojazdy dodały 4,82% (232,21 mln dolarów). Maszyny elektryczne stanowiły 4,08% (196,58 mln USD), a artykuły z żelaza i stali 3,51% (169,07 mln USD). Produkty farmaceutyczne dostarczyły 2,73% (131,71 mln dolarów), a produkty mleczne zamknęły pierwszą dziesiątkę z wynikiem 1,68% (81,15 mln dolarów).
Cukier pochodzi z Brazylii, olej spożywczy z Azji Południowo-Wschodniej
Hiszpania dostarczyła 12,77% importu Mauretanii w 2023 r. o wartości 615,14 mln dolarów i jest drugim co do wielkości źródłem po Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Na drugim miejscu znalazła się Belgia z 10,79% (519,64 mln dolarów), co stanowi ogromny udział jak na kraj nieposiadający bezpośrednich stosunków handlowych opartych na surowcach. Antwerpia stała się węzłem konsolidacyjnym dla towarów kierowanych do Afryki Zachodniej, a nawet produkty wytwarzane w innych częściach Europy po przejściu przez port często nabierają pochodzenia belgijskiego. Chiny dodały 8,01% (385,99 mln dolarów), a Francja 6,94% (334,26 mln dolarów). Maroko dostarczyło 4,67% (224,95 mln dolarów), co odzwierciedla handel lądowy między obydwoma sąsiadami.
Brazylia dostarczyła 4,64% (223,36 mln USD), a powiązanie z koszykiem importowym Mauretanii jest bezpośrednie. Brazylia jest największym na świecie eksporterem cukru, odpowiadającym za prawie 40% światowego eksportu cukru, a cukier znajduje się w pierwszej dziesiątce kategorii importu Mauretanii. USA dostarczyły 3,85% (185,53 mln dolarów). Pierwszą dziesiątkę zamknęły Indonezja i Malezja z wynikiem 3,28% (158,23 mln dolarów) i 3,15% (151,71 mln dolarów). Indonezja i Malezja łącznie odpowiadają za mniej więcej cztery piąte światowego eksportu oleju palmowego, co ściśle odpowiada olejom i tłuszczom roślinnym zajmującym czołowe miejsca w kategoriach importu Mauretanii.
Szczyt po pandemii zaczął słabnąć
Wartość importu rosła przez trzy lata z rzędu, po czym spadła. Łączna kwota wyniosła 3,52 miliarda dolarów w 2019 r., a następnie spadła do 2,74 miliarda dolarów w 2020 r., gdy pandemia zakłóciła handel. W 2021 r. odbił się do 3,86 mld dolarów, a następnie w 2022 r. wzrósł do 5,12 mld dolarów, co stanowi najwyższy punkt w pięcioletnim okresie. W 2023 r. spadł do 4,82 miliarda dolarów, co oznacza spadek o 5,90% w stosunku do wartości szczytowej.
Mauretańska ustawa importowa ściśle uwzględnia dwie rzeczy: światowe ceny paliw oraz cykl inwestycyjny w kraju w sektorze wydobycia i energii. Skok w 2022 r. zbiega się z okresem podwyższonych światowych cen energii, a spadek w 2023 r. jest następstwem ich odwrotu. Biorąc pod uwagę, że paliwa mineralne są warte ponad jedną trzecią wszystkiego, co kraj kupuje za granicą, wahania na rynku ropy będą miały większy wpływ na dane dotyczące importu Mauretanii niż jakakolwiek zmiana w zakresie żywności lub popytu konsumentów w kraju. Sektor wydobywczy dodaje do tego drugą dźwignię. Większe inwestycje w nowe zdolności produkcyjne w zakresie rudy żelaza lub złota pociągają jednocześnie za sobą większy import maszyn, co częściowo wyjaśnia, dlaczego gwałtowny wzrost cen energii w 2022 r. i rozwój wydobycia wystąpiły łącznie w tym samym roku.